Skocz do zawartości
IGNORED

Aplikacja potwora w kolumnie trójdrożnej Scan Speak Revelator 32W-4578T00


Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)

Witam.

Scan Speak wprowadził na rynek największy swoj glośnik, a ja zastanawiam sie czy miałby on racje bytu w kolumnie jako niskotonowy.

po doswiadczeniach z peerless 830847, visatonami w250 i w300 i łączeniem w pary mniejszych jak 18wu i hds180 dochodzę do wniosku ,że najlepszy bas jest jednak z dużego pojedynczego głośnika, nie próbowałem jeszcze 26w8867, ale własnie z racji pojawienia się 32w-4578t00 myślę czy nie byłby to dobry wybór jako niskotonowy

co o tym myslicie?

 

jak wysoko mozna byłoby go odciąc by wykorzystać jego potencjał ?

 

czy obudowa 60l byłaby wystarczająca dla f3 40hz?

chciałbym zastosować filtr pasywny

 

w załączniku parametry głośnika

32w-4578t00-1.pdf

Visatona trzeba było brać z seri TIW, to byś dopiero usłyszał bas.Pozdr.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Przy 300 hz charki kątowe już zaczynają się rozchodzić. Jeżeli ten obszar (>300 hz) wejdzie Ci w obszar sumowania sie pracy głośników (a więc miejsca gdzie charka drugiego głośnika jest niżej o 24dB niz charka pierwszego głośnika i vice versa) to wraz ze zmianą kąta odsłuchu zgranie głośników będzie się rozjeżdżać.

Edytowane przez tomq88

El sueño de la razón produce monstruos.

Gość

(Konto usunięte)

kiza

tiw 250 mialem i grałem dwa w 60l połaczone równolegle, najważniejsza wada to mała skuteczność

 

Tomq88

dobra uwaga, jak byś to Ty rozwiązał?

chociaż np26w88 charki zaczynaja falowac od 200Hz

Można pogodzić się z wąskim sweet spotem albo ciąć naprawdę nisko. Teoretycznie najlepiej byłoby przy 150 hz filtrem IV rzędu, ale odchyłki nie są jakieś duże (bo duze zaczynaja sie powyzej 1 khz), więc można albo dać nieco wyższy podział, albo niższy rząd.

 

Mimo, ze bardzo słaby mod membrany zaznacza sie na wykresie impedancji dopiero przy 700 hz, to osobiscie nie bawiłbym sie jednak w takie rozwiazanie, bo producent juz w pierwszym zdaniu podaje ze to jest glosnik subniskotnowy, a nie niskotonowy. Druga rzecz - wychylenie liniowe - 14mm, to musiałoby straszeni modulować średnie tony.

Edytowane przez tomq88

El sueño de la razón produce monstruos.

Gość

(Konto usunięte)

przyznam ,że cięcie na 150Hz i polączenie z 18 wu jako średniakiem rozważałem jako najniższe możliwe filtrem 18/12,

 

duze wychylenie woofera to chyba bardzo małe zniekształcenia na basie, a Ty mówisz ,że nawet przy tak niskim cieciu będzie modulował średnie tony?

Moim zdanie Cięcie tego głośnika zwrotnicą pasywną mija się z celem (kolega wspomniał już wcześniej że jest to głośnik subniskotonowy). Stosowanie rozbudowanego filtru pasywnego będzie dużym utrudnieniem dla wzmacniacza, który będzie dodatkowo obciążony resztą pasma. Co do modulacji reszty pasma to jest to oczywista sprawa, im większe wychylenia tym gorzej będą odtwarzane wyższe zakresy przez ten głośnik. Ja go widzę w 4 way jako odciążenie poniżej 100 Hz (choć przy aktywnym jeszcze niżej). Niskie Cięcie da lepsze charakterystyki kątowe, czyli tak jak kolega wspomniał szerszy sweet point. Ja to widzę jako odciążenie 7" z najcięższego zakresu.

 

Prawda jest taka, że sam zastanawiałem się czy w moich (Harpia DIY) bas będzie na oczekiwanym poziomie (czytaj lubię kontrabas (;) z dwóch prawie 8" Usherów 8935A. Kiedy stwierdzę, że czytelność nie jest na tym poziomie, którego oczekuję będę walczył dalej.

 

Od siebie dodam, że zabawę z takim głośnikiem (średnica) zaczął bym od pozbycia się modów w pomieszczeniu. Tego typu tłok pobudzi Ci każdy rezonans na koszmarnym poziomie. Potem okaże się że brak czytelności nie wynika ze słabej odpowiedzi impulsowej głośnika a z ogromnego rezonansu pomieszczenia.

Edytowane przez arczi87
duze wychylenie woofera to chyba bardzo małe zniekształcenia na basie, a Ty mówisz ,że nawet przy tak niskim cieciu będzie modulował średnie tony
To tak a propo gdyby ktoś chciał się skusić na wyższy podział. Jeśli miałby być to głośnik do samego basu, to ok.

 

 

Od siebie dodam, że zabawę z takim głośnikiem (średnica) zaczął bym od pozbycia się modów w pomieszczeniu. Tego typu tłok pobudzi Ci każdy rezonans na koszmarnym poziomie. Potem okaże się że brak czytelności nie wynika ze słabej odpowiedzi impulsowej głośnika a z ogromnego rezonansu pomieszczenia.

A to troche racja, czasem juz z mniejszymi wooferami jest problem z basem, jesli pokoj jest zbyt pusty lub ma zbyt regularne ksztalty.

 

 

Ja to widzę jako odciążenie 7" z najcięższego zakresu.

Nom, to byloby takie 2 way z odcietym basem ktory odtwarzałyby 30 cm potworki. Mozna i tak :)

El sueño de la razón produce monstruos.

Nom, to byloby takie 2 way z odcietym basem ktory odtwarzałyby 30 cm potworki. Mozna i tak :)

U mnie było by to 27mm + 114mm + 2 x 157mm + 290mm

 

Poczekam ja zagra to bez dopalacza a potem będę się zastanawiał ;)

To temat, który i mnie zainteresował po debiucie tego Scan Speaka.

Aktualnie gram na aluminiowych 26 cm (rewelator) i 12 centymetrowym iluminatorze (4 omy) i nie specjalnie mogę sobie wyobrazić zmiany na średnicy, aby były to zmiany na lepsze. 18 centymetrów od Scana grało u mnie w 2 drogach i być może zaaplikowanie go do roli średniotonowca wraz z aktywnym cięciem w okolicach 100Hz poprawiłoby (poprzez odciążenie) warunki pracy i efekt końcowy. Za takim podejściem przemawia sporo opracowań w podziale między nim a kopułką.

Reasumując: 3-way, półaktywne, 32 + 18 z aktywnym podziałem. Skrzynka musiałaby być spora. Moje mają około 70 litrów i to nie są kolumny do cichego słuchania. Nawet 26 centymetrów potrzebuje sporo przestrzeni i najnormalniej lepiej się go słucha przy sporych (liniowych) wychyleniach. Takie kolumny widziałbym na minimum 30 metrach kwadratowych.

Spore wymagania lokalowe i spory koszt mógłby zrekompensować, najprawdopodobniej spektakularny efekt. Zarówno dynamicznie i mocowo jak i pod względem zniekształceń (nie wspominając o zejściu poniżej 20Hz) byłyby poza zasięgiem większości ogólnie dostępnych kolumn.

Kto pierwszy?

Gość

(Konto usunięte)

własnie zacząłem ten temat by dogłebnie rozwazyc ten mysle dość ciekawy układ

i dla mnie nie jest to kwestia pierwszeństwa, choc chętnie poczytałbym o doświadczeniach z tym glośnikiem ale jest chyba za wcześnie :)

 

aplikacja takiego głosnika to spore wyzwanie ale mam juz troche doświadczenia po konstrukcji na peerlessie 847

30cm dwucewkowy, przy połaczeniu równoległym cewek 4ohmy

 

miałem go w 80l z basrefleksem szczelinowym strojonym na 25 Hz cięty na ok 220- 250 Hz nie miałem wtedy zestawu pomiarowego i stroiłem zwrotnicę na sluch

próbowałem go ze zwrotnicą pasywna i aktywną

jednak miałem do niego zbyt slabą końcówke ok 100w , a moze zrotka aktywna byla niedopracowana

 

dynamika basu była badzo dobra, wybrzmienia kontrabasu kotłów stopa perkusji było ok

jednak dźwiek był dla mnie za wolny, ten peerless jest znakomity do kina domowego

 

ale najmniej problemu z rezonansami pomieszczenia miałem własnie z tym głośnikiem, mimo,że w nim tez masa ruchoma i wychył do najmniejszych nie nalezą

 

colcolcol

jaki masz podział między 26w a 12 iluminatorem?

 

nie słyszałem 26w z membramą aluminiową , ale wg niektorych opinii jednak bass z membramy papierowej 26w ciekawszy i lepiej sie dopasowuje do 18 iluminatora

oczywiście jest to pewnie rzecz gustu ...

 

przy aplikacki 32w wolałbym zrobić podział wyżej niz 100Hz właśnie po to by 18 pracowała jako średniotonówka sensu stricte, bez obciążenia basem by przetwarzanie średnich było czyste bez zniekształceń

 

jeśli waszym zdaniem 32w nie pasuje do takich rozwiązań to będę myślał właśnie o 26w tylko ,że z papierową membramą

Dokładnie 26w-4867t00, w BS, około 20Hz, cięty w okolicach 320Hz 24dB. Niższy podział był możliwy, ale przychodzą do mnie znajomi i zdarza się zostawiać dom pod "opieką" dorosłych córek i ich chłopaków. Młodość ma swoje prawa :) i przy aktualnych ustawieniach można grać na maksa, co prędzej skończy się utratą słuchu, niż awarią sprzętu.

Negatywne opinie o bass-reflexie biorą się chyba z odsłuchów zestawów dwudrożnych, strojonych w przedziale 35-55Hz. Taki zestaw jest zupełnie "nieodporny" na niższe częstotliwości i praca midwoofera w takim zakresie z BS, przypomina trzepotanie flagi. W obudowie zamkniętej jest śliczna cisza, tak lubiana przez zwolenników zamkniętych skrzynek.

Aby przesterować 26W potrzebny jest generator lub mocny sygnał 14 do 18Hz. 32W poległby najprawdopodobniej po próbach z 12 do 15Hz.

Mam około 22 metry do swojej dyspozycji i gdyby nie to, 32W byłby pewniakiem w następnej konstrukcji. I love bass :)

Gość

(Konto usunięte)

tak ja też lubię bass

ale czekałem na Twój wpis z racji pokazania ciekawego faktu...

domyslałem sie ,że 12 pracuje u Ciebie powyżej 250hz

jesli filtr jest 24db na 320hz to teoretycznie masz -3Db na 320 czyli masz spadek na wooferze 27db na 640 Hz więc charka 26w wplywa efektywnie na przetwarzanie średnich tonów powiedzmy do 500hz

 

popatrzcie na charakterystyki przetwarzania obydwu głośników czyli 26w-4867t00,i 32w4578t00

 

colcolcol napisał "i nie specjalnie mogę sobie wyobrazić zmiany na średnicy, aby były to zmiany na lepsze"

 

to znaczy ,że teoretyczne rozjeżdżanie sie charakterystyk i wychylenia membrany cyt.

" najnormalniej lepiej się go słucha przy sporych (liniowych) wychyleniach"

nie są aż taką przeszkodą w odtwarzaniu średnicy jak koledzy wyżej pisali

jak to jest?

 

oczywiście dzięki colcolcol za wpisy i nie jest to szukanie dziury w całym tylko chcę pokazać,ze moze trzeba co nieco głebiej przemyśleć jeśli chodzi o 32w

 

jeszcze porównanie dla tych samych obudów z winISD bs strojony na 25 ze względu na lepsze group delay

post-28119-0-81446900-1356807492_thumb.jpg

post-28119-0-47613000-1356807527_thumb.jpg

post-28119-0-36626900-1356809229_thumb.jpg

post-28119-0-12549300-1356809278_thumb.jpg

znaczy ,że teoretyczne rozjeżdżanie sie charakterystyk i wychylenia membrany cyt.

" najnormalniej lepiej się go słucha przy sporych (liniowych) wychyleniach"

nie są aż taką przeszkodą w odtwarzaniu średnicy jak koledzy wyżej pisali

jak to jest?

 

To co pokazują wykresy jeśli dobrze pamiętam pokazuje że membrana zaczyna się dzielić.

Tzn różne jej obszary promieniują inne częstotliwości.

 

Czym innym jest kiedy mamy duże wychylenie woofera 40Hz i jednoczesne generowanie 450 Hz wtedy można mówić o intermodulacji. Która w sposób istotny będzie zabarwiać brzmienie. Nie da się wykluczyć takich zjawisk w głośnikach, ale walka z tym zjawiskiem wymusiła konstrukcje kilkudrożne.

 

Stąd fajnie gdy głośnik sub niskotonowy przejmuje na siebie bardzo duże wychylenia związane z częstotliwościami poniżej 50 Hz czyli częstotliwości sub niskotonowe. Zaś głośnik nisko tonowy może reprodukować częstotliwości nisko tonowe bez istotnych podbarwień wynikających z intermodulacji.

 

Cały widz polega na tym ile można dołożyć głośników by konstrukcja była "optymalna" bo wiadomo że nie można dokładać przetworników bez końca.

Gość

(Konto usunięte)

dołozmy w takim razie drugą kwestię , jesli drugim glosnikiem bedzie 18wu illuminator

przypuśćmy ,że połaczenie bedzie na 100 max 150hz co bedzie bardziej modulowac średnie tony równoczesne odtwarzanie przez 32w 40hz i 450 ze spadkiem ok -15 db czy rownoczesne odtwarzanie przez 18wu 450 hz i basu 50 60 hz ze spadkiem -15db?

Ja raczej sugerował bym podział aktywny z tego co wiem sam Misiomor odradza tak niskie podziały zwrotnicą pasywną.

Dodatkowo zyskujesz strome nachylenie zbocza.

 

No i tak licząc to 1 rząd z pułapką rezonansową daje filtr akustyczny 2 rzędu więc jest ciut lepiej.

Gość

(Konto usunięte)

kiedys rozmawiałem z misiomorem i on mi wtedy doradził podział aktywny i to próbowalem, z tym głosnikiem 32w tez uklad prosi sie o aktywna zwrotkę i pewnie tak sie skończy, ale z aktywna zwrotnica czy z pasywną głosniki będą razem w jakims zakresie pracowały

poto jest ten wątek by rózne rozwiązania przedyskutować :)

Układ 3 drożny, aktywny bas reszta pasywnie przy niskim cięciu.

Pamiętam, że Misiomor odradza aktywny podział w konstrukcji 2 drożnej. Bilans zysków i strat tutaj jest niekorzystny dla słuchacza.

Choć nie jest w żaden sposób potwierdzone osobiście.

Gość

(Konto usunięte)

nie umie leszcze wielu rzeczy, np

zrównoważenie wzmocnienia napięciowego koncówek mocy

idealnego dopasowania faz z aktywna zwrotnicą

i wielu innych spraw z tych związanych

 

odcięcie basu w kategorii sub i monitor... nie wiem czy to jest dobry pomysł

może tak ale zrównoważenie takiego zestawu jest bardzo trudne... przynajmniej dla mnie

 

pasywne polączenie środka i góry nie ma żadnego problemu, przećwiczylem juz chyba wszyskie możliwości i wiem jaki dźwięk mi odpowiada

jednak dobre zgranie świetnego basu ze srodkiem to jest wyzwanie i jesli schodzimy z podziałem poniżej 200hz to jest juz oczym myśleć,

odcięcie basu w kategorii sub i monitor... nie wiem czy to jest dobry pomysł<br />może tak ale zrównoważenie takiego zestawu jest bardzo trudne..

Wprost przeciwnie. Można stosować różne końcówki mocy a zestrajanie przypomina bardziej zabawę niż jakieś męczarnie.

Edytowane przez colcolcol
Gość

(Konto usunięte)

colcolcol

to napisz jak Ty to zrobiłeś

jaki glośnik basowy zwrotka aktywna jakiego rzędu, na jaka częstotliwość jak podawanys ygnał czy z monitora czy z przedwzmacniacza

czy robiłeś to na ucho , czy przez pomiary

czy dwa saby czy jeden , jak ustawione

????

Do zabawy (i nie tylko) można wykorzystać np CX2310.

Sygnał pochodzi u mnie CA Stream Magic 6 pracującym w trybie przedwzmacniacza.

Większość aktywnych zwrotnic posiada płynnie regulowaną częstotliwość podziału oraz niezależne regulatory wzmocnienia wyjściowego dla wszystkich pasm. Te parametry, które spędzają Ci sen z powiek możesz zmieniać 100 razy na godzinę i wierz mi, że po miesiącu odsłuchów różnych płyt, sam znajdziesz złoty środek, który zagwarantuje odpowiednią ilość basu przy różnym natężeniu dźwięku.

Okazuje się w praktyce, że niskie podziały wcale nie gwarantują dobrego dźwięku przeciwnie, lepiej dla ogólnie odbieranej czystości (nie mówiąc o bezpieczeństwie małych midwooferów) jest podział w okolicach 300Hz. Lepszy dźwięk przy takich podziałach bierze się najprawdopodobniej z niższych zniekształceń woofera odtwarzającego bez żadnego wysiłku 150 Hz, od wyższych zniekształceń i większych problemów z dźwiękiem średniotonowego głośniczka zmuszanego do pracy na granicy możliwości.

Arczi8 napisał kilka ważnych rzeczy i dodam tylko, że nie widzę błędu w wykorzystaniu 18-stki SS do pracy w zakresie średniotonowym a do współpracy z tytułowym 32W, głośnik radzący sobie z 50Hz jest marzeniem. Podział widziałbym wtedy w okolicach 100Hz (tam zaczynają się mody 18-stki i naturalny spadek SPL dodatkowo wzmocniony zamkniętą obudową)/ na 24dB.

W wielu wypowiedziach przewija się pomysł bądź to super niskich podziałów, bądź wykorzystania głośników do granic możliwości (np kopułki cięte przy 1kHz). Praktyka pokazuje, że z g... bata się nie ukręci i głośniki powinny pracować w takim zakresie dla jakiego były skonstruowane.

32W zapewni lepszy dźwięk z okolic 80Hz niż 18 cm tej samej firmy a 26W lepszy w okolicach 150Hz niż 12WU.

Jeszcze trochę popiszę i zabiorę się do projektowania :). Obudowa brutto musiałby mieć ze 120-140 litrów, daje to ponad 100 - 120 kg masy, pewnie modułowa, woofery na prost, tylko szeroka ścianka (od 45 do 60 cm), 18-stka i wysokotonowy jak najbliżej siebie a oba oddalone od 32W około 30 do 50 cm, ścianka pochyła: około 5 stopni. Wystarczy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez colcolcol
Gość

(Konto usunięte)

jesli macie jakies symulacje obudowy , filtrów , jak by mogła wygladac chrka tego głosnika przy aktywnej zwrotce lub pasywnej to tez prosze o podzielenie sie uwagami

 

colcolcol

 

jesli chodzi o głośniki wysokotonowe to masz rację mnie zachciało sie zejśc z podziałem do 1,8kHz i zagrało to fajnie ale podczas prób z dac niestety spaliłem jeden dokładnie taki jak Twój, mimo ,że filtr byl 18dB/okt , cały czas jeszcze sie zastanawiam co sie stało ale cóz nauka kosztuje :)

Edytowane przez slawek.xm
  • 1 miesiąc później...

Okazuje się w praktyce, że niskie podziały wcale nie gwarantują dobrego dźwięku przeciwnie, lepiej dla ogólnie odbieranej czystości (nie mówiąc o bezpieczeństwie małych midwooferów) jest podział w okolicach 300Hz.

Takie i moje zdanie na ten temat. W moich głośnikach zastosowałem podział pomiędzy nisko i średnio tonowym (Isophon MTS 120 )przy 350Hz a Audax TWO34xo mimo 34mm średnicy przy ok 2,5kHz.

Dzięki temu bass poprawił się i system zyskał na czytelności. Jest miło a muzyka może grać godzinami bez efektu męczenia słuchacza.

  • 2 tygodnie później...
  • 4 lata później...

w jakiej wielkości obudowie br bedzie najlepszy bas z tego glośnika?

 

Hej Slawek co wyszło z tym scanem?.Napisz proszę bo sam zamierzam w 3way zastosować W32. Odcięcie mam na 200 Hz od tego momentu pracowały W32 zasilany wzmakiem z atywną zwrotnicą.

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.