Skocz do zawartości
IGNORED

Długość IC - wpływ na brzmienie.


szybki Gonzo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Możliwe że temat długości kabli sygnałowych był już opisywany, ale czy to przez moje niedopatrzenie, czy przez pobieżne szukanie, tak trochę z lenistwa, nigdzie nie odnalazłem wzmianki o wpływie ich długości na brzmienie.

 

Robię porządki z gratami, i chcę postawić jeden klocek na drugim, nie przez brak miejsca, a chcąc wprowadzić estetykę i łatwość manipulacji regulatorami i klawiszami funkcyjnymi w zestawie - brak pilotów.

 

Zwisające jak makaron z tyłu urządzeń, trochę mnie wkurzają, właśnie przez ich długość (1m), a poddane skróceniu poprawiłyby zdecydowanie walor estetyki.

Czy z poprawą estetyki nie utracę walorów brzmieniowych systemu ?

To przecież tylko przewody sygnałowe, a może aż przewody sygnałowe, i czy każda ich długość wpływa na brzmienie ?

Mam dwa rodzaje; srebro 075mm2, i OFC 1mm2, obie pary "grają" nieznacznie, ale różnie.

 

pzdr.

Witam. Moim zdaniem skrócenie długości IC nie będzie miało wpływu na jakość odtwarzanego dźwięku. Jedynie wpływ na dźwięk może mieć nieumiejętne wykończenie wtyków RCA (tj. źle obrobione przewody, złe połączenie, złe lutowanie, zła jakość cyny ). Z tego względu niektóre wtyki montowane są fabrycznie, co teoretycznie może mieć jakiś wpływ na brzmienie.

pozdrawiam

Tak właśnie pomyślałem jak Ty Vitaltas napisałeś.

Przyszło mi nawet więcej pomysłów do głowy, bo ....

 

Im mniej połączeń stykowych, tym chyba lepiej dla sygnału.

A jeśli wykorzysta się materiały jednorodne (czincz-wtyczka) to można uniknąć opisywanego "gdzieś/kiedyś" (?) efektu "prostowania" sygnału.

Bardziej to piszę w formie zapytania, niż jednoznacznego stwierdzenia.

Dawne CD Philipsa miały IC bezpośrednio wyprowadzane z PCB, później przyszła moda na mody, i zaczęto stosować gniazda czinczowe, i przerabiać te wyjścia.

krótsze będą nieco ostrzejsze/czytelniejsze, jak kto woli i nie dotyczy to jakości (przewartościowane słówko tego forum)

nie dot. też gramofonu gdzie rządzi pojemność

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Teoretycznie im krótszy IC tym lepiej, ale odcinek 1m i tak jest już bardzo krótki, więc absolutnie żadne zmiany nie powinny być słyszalne. Gdybyś chciał go wydłużyć do 5m, to już można byłoby się zacząc martwić.

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Za stroną Hi Fi Clubu i pytań dotyczących długości kabli Transparent Audio można przytoczyć:

 

Pytanie: Czy dźwięk ulegnie pogorszeniu jeśli zastosuję długie przewody głośnikowe lub

interkonekty w moim systemie audio?

 

Odpowiedź: Wcale nie ulegnie pogorszeniu! Stosujemy kompensację długości kabli wykonywaną

przez nasze filtry, dzięki czemu długie przewody brzmią tak samo jak krótkie i vice versa.

Projektujemy różne filtry dla różnych długości przewodów, dlatego możesz ustawiać swoje

urządzenia audio gdziekolwiek zechcesz i nie musisz martwić się o straty w jakości prezentacji. Jeśli

posiadasz pasywny przedwzmacniacz lub urządzenie o ekstremalnie wysokiej wartości impedancji

wyjściowej to wtedy powinieneś skonsultować się z Transparent Audio, w celu uzyskania porady

dotyczącej długości i typu potrzebnych kabli.

 

Transparent chwali się że takie osiągnięcia są możliwe dzięki "kompresacji (...) przez nasze filtry"", ale już rozstrzygnięcia tego dylematu czy to dzięki nim, się nie podejmuję.

Na tym samym przewodzie własnoręcznie konfekcjonowanym tymi samymi końcówkami 0,5m i 1,1m nie potrafię wychwycić nawet subtelnej różnicy. Porównywałem również COAXy, bo krąży tu opinia, że powinien mieć 1,5m ze względu na odbicia (specjalnie kupiłem nawet zaciskarę bnc do tej zabawy ;). I między takim 0,3m i 1,6m moim DACom nie zrobiło różnicy.

Akurat krótszy interkonekt powinien grać lepiej, krótsza trasa sygnału to mniejszy odcinek zbierania zakłóceń i mniejsze "osłabienie sygnału". Osobiście nie wykluczałbym, że człowiek może usłyszeć różicę między odcinkami różniącymi się kilkoma metrami, ale nie kilkunastoma centymetrami, Tak więc skracać można do woli, ale wydłużać więcej niż to konieczne nie warto.

 

A wszelkie takie marketingowe bajki jak te cytaty z transparent audio można sobie wsadzić tam gdzie światło nie dochodzi. Żeby sygnał pokonał dłuższą drogę potrzebny jest odpowiednio silniejszy wzmacniacz który go wyśle, ewentualnie potrzebny jest kolejny wzmacniacz już na trasie sygnału. Tak więc im dłuższy jest IC, tym słabszy sygnał dociera do wzmacniacza, na 99% objawia się to (jeśli ktoś naprawdę przegnie z długością IC) po prostu cichszym dźwiękiem i koniecznością większego wzmocnienia, czyli zwyczajnie przy dłuższym IC trzeba o parę procent podkręcić głośność i to wszystko.

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Czy z poprawą estetyki nie utracę walorów brzmieniowych systemu ?

 

Nie utracisz. Robiąc porządek zwróć uwagę, aby przewody zasilające były odsunięte od przewodów sygnałowych (interkonektów i głośnikowych) co najmniej o 5 cm, a jeśli już muszą iść blisko siebie, to aby się krzyżowały pod kątem prostym. To ostatnie może mieć o wiele większy wpływ niż zmiana długości interkonektu. Różnice pomiędzy kablem 0,5-metrowym i 1-metrowym, choć fizycznie owszem występują, to są to wartości za małe aby można było usłyszeć różnice. Szkoda sobie tym zawracać głowę.

Idealny przewód ma być takim że NIC NIC NIC ze swej strony nie wnosi w sygnał i nic nie zaburza ani nie tłumi ani nie tworzy odbić i interefrencji . MA BYĆ PRZEŻROCZYSTY jak próżnia< jak diabli przeźroczysty

 

niestety nigdy tak się nie dzieje.Bo przewód nie jest próżnią.

 

długość przewodu i jej zmiany ZAWSZE ma wpływ na brzmienie (propagację sygnałów) także w dziedzinie audio sygnałów . Bo musi mieć z punktu widzenia fizyki zjawisk falowych w przewodnikach. Kazdy przewód jest falowodem. Co najwyżej może być mało zauważalny w danym zastosowaniu jego wpływ i wpływy zmian długości . Każdy przewód niezależnie z czego jest zrobiony zachowuje sie jak tzw linia długa dla jakichkolwiek sygnałow ktore nie są DC (stałoprądowymi) . Jest wtedy jak pas transmisyjny o bardzo skomplikwoanej budowie elektrycznej z tzw reaktacjami rozporszonymi w tym pojemnościami rozproszonymi, tak samo indukcyjnościami i oporami.CO najwyżej na tyle małó zauważalnymi w danym zastosowaniu że mamy to w nosie. Np jak przewód do odkurzacza.

 

Generalnie schemat zastępczy kabla jest bardzo rozbudowany i by ustalić jak taki przewód zachowuje się w danym paśmie sygnałów liczy się matematycznie zachowanie tzw linii długiej lub mierzy przyrządami. Dotyczą tego np takie parametry jak wspołczynnik odbicia na końcu linii długiej , impedancja falowa itp itp....

 

Nie wnikając w szczegóły 9bo tym zajmuj ą sie studenci ) ZAWSZE ale to ZAWSZe o ile zależy nam na wiernym przekazie materiału muzycznego przewód w tym także audio (jak i video i hdmi itp) powinien mieć jak najkrótszą długość by mieć m. inn jak najmniejszą tłumienności i pojemność (zależną od długości). Im przewód bedzie ktrótszy tym mniejsza bedzie jego m. inn wypadkowa pojemność pasożytnicza tym lepiej bedzie przenosił zjawiska wysokoczestotliwościowe, impuloswe sygnały typowe dla mzyzki. Tym bardziej bedzie "przeźroczysty", tym mniej bedzie tłumił i zaburzał to co mamy w sygnale przychodzącym do niego np z CDka. Z punktu widzenia praktyki jaki obserwujemy w naszym laboratorium szkolnym dla przewodów z zasady zrobionych z bardzo dobrych materiałów , z grubych izolatorów,o małych stratnościach, o małych pojemnościach niewielkie skracanie przewodów w zakresie ktory Cie interesuje czyli tak powiedzmy do parudziesięciu kHz bedzie miało dosyć mały wpływ w porównaniu do reszty problemów toru jaki za zwyczaj ludzie mają w domach w swych istalacjah audio. Natomiast o ile twój przewód sam w sobie jest juz na starcie przecietnym tzn badziwiastym tj o dużej pojemności własnej, i innych parametrach kiepskich na tyle że przy obecnej jego długości oryginalnej o kotrej wspominasz tj ok 1 m daje sie zauważyć duży jego wpływ (to da sie bądz metodą prównawczą bądz na przyrządach pomierzyć) to wtedy skróćenie go nawet nieweilki frqagment np 30cm może dac poprawę zauwazalną.

 

 

 

Zjawiska falowe w przewodach są na tyle ważne i mają ogromny wpływ że w np w zwykłym nawet domowym TV(nie mówić nawet o satelitarnej tv) NIE MA MOWY nawet o próbie przesyłania sygnału bez zapewnienia tzw dopasowania falowego. Bo inaczej pasożytnicze odbicia tak zakłocają sygnał trasmitowany że obrazu w ogle nie bedzie albo bedzie wielokrotny i tym samym potwornie zaburzony.

 

 

wszystkie systemy pomiarowe czyli takie które muszą być o klasę lepsze od wszystkiego tego co sie nimi mierzy i przesyła tez ZAWSZE mają wszelkie połączenia dopasowywane falowo ( tzw 75, 50, czasem w specjalnych zastosowaniach 300 Ohm impedanacji falowej) a przewody skracane jak tylko sie da !!!!!. Metodą najlepszą jest gdy żródło, przewód i odbiornik mają TĄ SAMĄ impedancję. wtedy eliminujesz wszelkie odbicia w twej linii długiej. czyli twym przewodzie. Metodą na to jest np wsadzenie oporników w nadajniku, odbiorniku i dopasowanie ich do impednacji falowej twego przewodu a sam rpzewó skrócony na maksa. Wtedy zachodzi idealna transmisja.Niektórzy skrajni audiofile tak robią. Wtyczki tęz mają swą impedancje falową, zatem idąc tą droga i mjac bzika na pukcjie jakosci należałoby i ten element dopasowywac.niestedy producenci wtyczek nie podają nigdy ich impedancji falowej. (po za złączami BNC sotsowanymi w TV i pomiarach)

 

 

 

 

 

w kazdym razie skracaj przewód i nawet nie słuchaj mylnych podszeptów o tym że to nic nie daje. ZAWSZE daje co najwyżej na tyle mało że możesz nie zauważyć ale NIGDY cin nie pogorszysz.

Osoby ktore powiedzą ci mylnie iterpretując i nazywajć zjawsiko ktore obserwują, że taki przewód bedzie "ostrzejszy" w brzmieniu same tylko tym potwierdzają znaną od ponad setki lat zasadę ze taki przewód krótszy jest lepszy. Tj po prostu MNIEJ tłumi i zaburza widmowo szczególnie wysokich częstotliwości sygnału jaki do niego dochodzi i jkai ma być nim transmitowany do odbiornika . Stad im sie wydaje że on jest hmmmm "ostrzejszy". Choc nie powinno sie tak mówic bo to nie to że on jest ostrzejszy a tylko jest LEPSZY- mniej niedoskonały . Jest tylko bardziej zbliżony do przeowdu idealnego tj w 100% ostrego tj "NIE tłumiacego nic= IDEALNEGO.

 

Idealny tj NIE-tłumiący NIC byłby "najostrzejszy" w tej zabawnej nomenklaturze i skali. A najgorszy tj tłumiacy wszystko były "najmiększy"- stusując to zabawne nazewnictwo ale...nic by nie było słychać no moze po za pomrukami ultra basów na infradźwiekach,, no ale nam słuchaczom raczej na tym nie zależy prawda?

 

 

konkluzja:

skracaj przewody ZAWSZE!

 

bea

Za stroną Hi Fi Clubu i pytań dotyczących długości kabli Transparent Audio można przytoczyć:

 

Pytanie: Czy dźwięk ulegnie pogorszeniu jeśli zastosuję długie przewody głośnikowe lub

interkonekty w moim systemie audio?

 

Odpowiedź: Wcale nie ulegnie pogorszeniu! Stosujemy kompensację długości kabli wykonywaną

przez nasze filtry, dzięki czemu długie przewody brzmią tak samo jak krótkie i vice versa.

Projektujemy różne filtry dla różnych długości przewodów, dlatego możesz ustawiać swoje

urządzenia audio gdziekolwiek zechcesz i nie musisz martwić się o straty w jakości prezentacji. Jeśli

posiadasz pasywny przedwzmacniacz lub urządzenie o ekstremalnie wysokiej wartości impedancji

wyjściowej to wtedy powinieneś skonsultować się z Transparent Audio, w celu uzyskania porady

dotyczącej długości i typu potrzebnych kabli.

 

Transparent chwali się że takie osiągnięcia są możliwe dzięki "kompresacji (...) przez nasze filtry"", ale już rozstrzygnięcia tego dylematu czy to dzięki nim, się nie podejmuję.

Zaraz bajki wymyślą że ich filtrowany RCA na 15m odcinku jest lepszy (mniej podatny na zakłócenia) od zwykłego XLR 15m, co będzie oczywiście kłamstwem. Z taką filtrowaną budową każdy kabel firmy Transparent Audio będzie psuł brzmienie.

Zaraz bajki wymyślą że ich filtrowany RCA na 15m odcinku jest lepszy (mniej podatny na zakłócenia) od zwykłego XLR 15m, co będzie oczywiście kłamstwem. Z taką filtrowaną budową każdy kabel firmy Transparent Audio będzie psuł brzmienie.

 

Kyle jako naukowiec zgadzam się z Tobą w 100 %.

 

masz całkowitą rację. Nic co jest kompensowaniem nie jest równe sytuacji gdy NIE trzeba kompensować bo nie ma co ratować. Inaczej mówiac lepiej miec wyjściową sytuację czystą niż brudną a potem ja retuszować.

Zaraz bajki wymyślą że ich filtrowany RCA na 15m odcinku jest lepszy (mniej podatny na zakłócenia) od zwykłego XLR 15m, co będzie oczywiście kłamstwem. Z taką filtrowaną budową każdy kabel firmy Transparent Audio będzie psuł brzmienie.

Czyli kable TransparentAudio są złe, a tyle pozytywnych opini o nich na forach(nie chodzi o cenę, żę z kosmosu).Ogólnie , większość ludzi uważa je za b. dobre.

Przymieżałem się do Transparenta, ale Twój post mnie trochę zaniepokoił.Dlaczego tak sądzisz?? pytam z ciekawości, każdy może mieć swoje zdanie, jakieś argumenty??

Może warto się rozejżeć za czymś innym?

masz całkowitą rację. Nic co jest kompensowaniem nie jest równe sytuacji gdy NIE trzeba kompensować bo nie ma co ratować. Inaczej mówiac lepiej miec wyjściową sytuację czystą niż brudną a potem ja retuszować.

Beata co Ci się nie podoba w TransparentAudio, miałaś i słuchałaś tych kabli że wydajesz takie opinie??

Chętnie sobie poczytam co jest nie tak z tymi kablami.

Pozdrawiam.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Kyle jako naukowiec zgadzam się z Tobą w 100 %.

 

masz całkowitą rację. Nic co jest kompensowaniem nie jest równe sytuacji gdy NIE trzeba kompensować bo nie ma co ratować. Inaczej mówiac lepiej miec wyjściową sytuację czystą niż brudną a potem ja retuszować.

Bardzo dobre.

Dzisiejsze czasy nie są zbyt łaskawe dla naukowców.

skrócić czy wydłużyć oto jest pytanie?

 

 

kabel , trąbkę, ogon szczura

dwa torbacze, ząb mądrości

wszystko skrócić tak z miłości

Jak wydłużyć?

próżna rada

szukaj rady u sąsiada.....

sąsiad stary, radą służy

pomocz w kali..się wydłuży

Cir tez chętnie ręką służy

tu naciągnie, tam wydłuży

także miły śmiało krój

byle w kabel... nigdy.... w co innego

Twój post mnie trochę zaniepokoił.Dlaczego tak sądzisz??

Jedno pytanie: "jak kompensują opór kabla, swoją skrzyneczką ?" :) - pytanie oczywiście retoryczne. Po prostu niektórych rzeczy nie da się skompensować. No chyba że przyjęli wyjściowe parametry odcinka od długości np. 15 metrów jako docelowe i "kompensują" parametry krótszych odcinków by były identyczne z tymi długimi :) - tak się już jak najbardziej da.

Jedno pytanie: "jak kompensują opór kabla, swoją skrzyneczką ?" :) - pytanie oczywiście retoryczne. Po prostu niektórych rzeczy nie da się skompensować. No chyba że przyjęli wyjściowe parametry odcinka od długości np. 15 metrów jako docelowe i "kompensują" parametry krótszych odcinków by były identyczne z tymi długimi :) - tak się już jak najbardziej da.

Jedno pytanie: "jak kompensują opór kabla, swoją skrzyneczką ?" :) - pytanie oczywiście retoryczne. Po prostu niektórych rzeczy nie da się skompensować. No chyba że przyjęli wyjściowe parametry odcinka od długości np. 15 metrów jako docelowe i "kompensują" parametry krótszych odcinków by były identyczne z tymi długimi :) - tak się już jak najbardziej da.

Witam. Ja mam standard 2m.Tylko mi chodziło o to że MIT i Transparent to kiepskie sieciówki.Nie będę drążył tego tematu bo do mojego budrzetowego systemu w zupełności wystarczą??

Pozdrawiam.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Zwisające jak makaron z tyłu urządzeń, trochę mnie wkurzają, właśnie przez ich długość (1m), a poddane skróceniu poprawiłyby zdecydowanie walor estetyki.

Czy z poprawą estetyki nie utracę walorów brzmieniowych systemu ?

pzdr.

 

Ja mam dwa kable interkonekty. Jeden 0,5m, drugi 1m tego samego producenta. Oba jednak konfekcjonowane "fabrycznie". Nie usłyszałem miedzy nimi żadnej różnicy. Myślę, że może mieć znaczenie jakość samodzielnej operacji: "poddania skróceniu".

Muszę zaznaczyć, że moje kable to XLR, nie RCA.

Ja mam dwa kable interkonekty. Jeden 0,5m, drugi 1m tego samego producenta. Oba jednak konfekcjonowane "fabrycznie". Nie usłyszałem miedzy nimi żadnej różnicy. Myślę, że może mieć znaczenie jakość samodzielnej operacji: "poddania skróceniu".

Muszę zaznaczyć, że moje kable to XLR, nie RCA.

Nie małpuj mojej ilości wpisów obywatelu Filut.

Ja mam dwa kable interkonekty. Jeden 0,5m, drugi 1m tego samego producenta. Oba jednak konfekcjonowane "fabrycznie". Nie usłyszałem miedzy nimi żadnej różnicy. Myślę, że może mieć znaczenie jakość samodzielnej operacji: "poddania skróceniu".

Muszę zaznaczyć, że moje kable to XLR, nie RCA.

Może przy XLR-ach być minimalna różnica ale to raczej na poziomie bliskim poziomowi szumów urządzeń łączonych i to nie tylko przy konfekcji "fabrycznej" Tak że przejmował bym się tylko w sytuacjach wymagań ekstremalnych jakim jest High End :)

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

inna niż przy RCA

 

Nie wiem czy pomijalna jeśli myślisz Kyle o studiu to zależy od wrażliwości osobniczej realizatora dźwięku gdzie jak wiemy panuje stereotyp ze kable XLR w ogóle nie maja wpływu na brzmienie :)

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

To zadziwiające, że słyszysz takie zmiany (pewnie występujące w zauważalnym stopniu przy bardzo wysokich częstotliwościach np. powyżej 150 kHz), a zapewne należysz do grupy osób, którym absolutnie nie przeszkadza ucięte pasmo w MBL na 15 kHz :)

Pasmo w MBL mi nie przeszkadza bo ich nie mam! ale jak byś sobie obejrzał rozkład widm dużej orkiestry symfonicznej to spadek a nie ucięcie od tych 15kHz jest mało rażące. "głupie Radio" ma cięcie stromym filtrem na 15kHz i narodowi to nie przeszkadza! Pójdę dalej MP3 maja już niedomogi powyżej 10kHz a naród z uporem maniaka tupie nóżką w rytm dźwięku z pchełek za 40 zeta.

 

Dalej widzę że nie rozumiesz sensu w audio nagrywania! i odtwarzania! pasma do 80-100kHz ale nie będę wyprowadzał cię z błędu bo i po co?

 

Domyśl się dla czego po obcięciu pasma powyżej 20kHz nagle okazuje się że nagrane wysokiej klasy skrzypce nie mają basu-Tak dokładnie Basu! a nie góry!

 

Wracając do kabli XLR mimo zalet tego formatu (linie 50-80metrów bez specjalnie odczuwanego pogorszenia jakości) dzieją się dziwne rzeczy które jednak mają wpływ na dźwięk odtwarzany bo potrafi on być jednak różny i można go w pewien sposób zepsuć lub co trudniejsze po prostu mu nie przeszkadzać!

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.