Skocz do zawartości
IGNORED

Jak ustawić impedancję ?


Pyzek

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym o wyjaśnienie jeszcze jednej rzeczy. Mam Yamahę AX-592, producent podaje, że wzmacniacz przy 8 Omah ma 100W na kanał, przy 6 - 120W. Przełącznik impedancji jest na 4 i 6 Omów. No to jaka będzie moc przy 4 Omach ? Jeśli mam głośniki 8 Omowe to jak ustawić ten przełącznik na 4 czy 6 Omów, i kiedy głośniki będą grały z większą mocą przy 4 czy przy 6 Omach ??

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/8104-jak-ustawi%C4%87-impedancj%C4%99/
Udostępnij na innych stronach

ten przełącznik po przełożeniu w pozycję "4 Ohm" wstawia tylko dodatkowy opór w obwód, żebyś nie zajeździł końcówek mocy korzystając z prądożernych kolumn. Mocy w ten sposób na pewno nie zwiększysz. Producent podaje, że przy korzystaniu z kolumn 'czwórek' moc jest większa, ale to znaczy tylko tyle, że przy takiej samej głośności wymuszają one większy prąd ze wzmacniacza, a poziom zniekształceń przy takim obciążeniu jest o wiele wyższy.

"ten przełącznik po przełożeniu w pozycję "4 Ohm" wstawia tylko dodatkowy opór w obwód, żebyś nie zajeździł końcówek mocy korzystając z prądożernych kolumn"

 

 

Postanowiłem sobie, że nie będę się tu udzielał, ale jak słyszę takie bzdury, to nie mogę przejść bokiem. Ty chyba nie wiesz o czym piszesz?

To może inaczej. Jaki wpływ na głośniki 8 Omowe będzie miało przełączenie na 4 Omy, a jaki na 6 Omów ? W którym przypadku popłynie więcej prądu, kiedy kolumny zagrają głośniej (osiągną większą moc), które ustawienie będzie dla nich optymalne - żeby w razie czego ich nie uszkodzić.

>>_igod_

 

Sprecyzuj, o co ci chodzi... już była na tym forum rozmowa na temat "cudownych" selektorów impedancji w Yamahach, i o ile pamiętam, ktoś sprawdził, że sprowadzają się tylko do dodatkowego oporu w obwodzie...

 

Jeżeli uważasz że tak nie jest, to podziel się wiedzą.

Oczywiście cała sprawa polega na przełączaniu uzwojenia transformatora sieciowego. Przy ustawieniu wyższej impedancji, wybieramy odczep z wyższym napięciem.

 

Rezystor w szeregu doprowadził by to katastrofy jeśli chodzi o dźwięk (ogromny wpływ na dobroć, a tym samym tłumienie głośnika, w ekstremalnym przypadku tworzył by filtr z kablem, który mógł by mieć wpływ na wysokie tony), a cała sprawa i tak by nic nie dała, bo na tym rezystorze tracilibyśmy ładne kilkanaście/dziesiąt wat. Przy mocy wyjściowej wzmacniacza tzeba by zastosować 50W rezystory w aluminiowej obudowie chłodzone na radiatorze.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.