Skocz do zawartości
IGNORED

Pytanie do vinylowcow


meloman_laik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do znawcow vinylowego dzwieku. Tu jest probka utworu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Czy moze mi ktos powiedziec dlaczego to "ssss" w wokalu jest takie nieczyste i sa takie znieksztalcenia? Mam wkladke typu MC (nizsza polka ok. 100 euro) Ortofon X1-MCP ze szlifem eliptycznym. Moze to plyta jest tak wytloczona? Choc nie sadze. W czym moze tkwic problem ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/7702-pytanie-do-vinylowcow/
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co Ci chodziło. Ale gdybym miał na podstwie tego fragmentu powiedzieć co jest przyczyną - a sam mówisz że to nie płyta - to bym stwierdził że strasznie g... wkładki gramofonowe teraz sprzedają po 100EUR. Szczerze mówiąc MF104 gra znacznie lepiej;) jeżeli wszystkie drogie tak mają to nie warto jej wymieniać nawet na Ortofona OM5 czy Audiotechnice.

 

Zakładam że regulacje masz poprawne. Ustawiony nacisk igły do zalecanego dla wkładki i wyważenie ramienia w poziomie oraz antyskating i wszystkie kąty - zobacz tutaj o co chodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprawdź wszystkie ustawienia - jak coś nie tak, to popraw i wtedy posłuchaj czy nadal syczy (jeśli to wina złych ustawień to ja nie potrafie powiedzieć jakich, bo nigdy nie rozregulowywałem ustawienia żeby usłyszeć jakie daje wady - i pewnie nikt tego nie robił ;)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Qubric -> nie opowiadaj dyrdymałów o Mf-104, to jest rylec do płyt nie wkładka. Fakt ze tanie wkładki Ortofona bardzo rozjaśniają brzmienie i przesówaja akcent na górę pasma. Ja uzywam 540 i ta wkładka nareszczie gra dobrze. Sądze że już od 510 powinno być dobrze, tych tańszych z serii OM nie polecam, szczególnie do starych płyt z naszego byłego bloku wschodniego.

Piterski - a co polecasz? igły bambusowe do patefonów????

 

Wkładki MF to licencyjna wersja Shure sprzed jakichś 20lat. Zreszta w Fonikach były tez montowane seryjnie wkładki Shure. Co prawda jak widze je na Allegro po 60-70zł. to śmiech zbiera, bo OM5 kosztował niewiele więcej. Audiotechnica jest po jakies 120zł.

 

Ale wracając do tematu to ta wkładka melomana za 100EUR gra naprawdę fatalnie. nawet MF-y nie mają takich zniekształconych sybilantów! (o ile to wina wkładki - moze tylko złe regulacje).

 

pozdr.

Podejrzewam, że winę ponosi przedwzmacniacz, podobne objawy daje też przesterowanie wejścia. Jeśli mnie pamięć nie myli to wkładka, której używasz jest wysokopoziomowym MC, należy ją podpiąć pod wejście MM. Pozdrawiam .

Wkladka jest rzeczywiscie wysokopradowa MC. Wszystko jest podlaczone prawidlowo. Mam gramofon technics sl-10 z ramieniem tangencjalnym (odwazniejsi nazywali go na wyrost hi-end-owym). Wszystko gralo pieknie dopoki byla oryginalna wkladka Technics 310 MC (do 50 kHz przenosila). Problem jest taki, ze tam mozna zamontowac tylko wkladke z montazem typu P (T4P). Oryginalnej wkladki dokupic nie sposob, wiec kupilem MC Ortofona X1-MCP i wielkie rozczarowanie... Sprobuje ja odpowiednio "dociazyc" i zobaczymy.

Po pierwsze - te zniekształcenia nie maja nic wspólnego z zakresem przenoszenia wkładki.

Po drugie - żadna wkładka nie przenosi do 50kHz - to sa bajki. Powyżej ok. 10khz ma już spadek dynamiki a przy ok.15kHz nawet dobre wkładki mają taki spadek że cały sygnał ginie w szumie. Równiez na płycie LP nie ma zapisanych wysokich częstotliwości - a to co jest niszczy się juz po pierwszym odtworzeniu.

Zresztą o tym wszystkim czytałem też na tym forum - jak ktos ma wątpliwości o co chodzi, może sobie poszukać odpowiednich watków na ten temat.

I wreszcie - także ramię tangencjalne nie jest rewelacyjnym wynalazkiem (też o tym było). Ponieważ nie ma siły dośrodkowej która ułatwia prowadzenie igły.

Wniosek z tego taki - wystarczy że masz wkładke o innej masie i cały misterny układ diabli biorą. Sprawdź jakie parametry mają obie wkładki i zrób odpowiednie regulacje ramienia tak jak zaleca producent gramofonu i producent wkładki.

pozdr.

Moja córka słyszy. Piwa nie pije ale mogę ją w tym zastąpić.

 

Zeskanowałem kontrolkę mojej wkładki. Żaden cud.

Może nie znam się na wykresach ale nie widzę radykalnego spadku na 15 khz.

[obrazekLUKASZ-110394_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

meloman - uważaj bo zbankrutujesz:))) W sygnale muzycznym to pewnie nie, ale w odpowiednich warunkach izolowanych może się okazać że wielu ludzi słyszy do 20Khz ;)

 

Dynamika gramofonu to chyba 60 czy 64db. W każdym razie jakoś przy wartosci -66db jest już szym w najlepszych wkładkach. A taki spadek uzyskuje sygnał przy ok. 10-12khz. praktycznie nie jest mozliwe żeby wkładka przeniosła wyższe sygnały z jednakowym poziomem (może gdyby nie miała wymiarów fizycznych?). Pasma do 50Khz oznaczają tylko, że do takich częstotliwosci wkładka jeszcze cokolwiek przetwarza - co nie znaczy że jest to coś słyszalnego, a zwłaszcza że to jest sygnał muzyczny :) I praktycznie wszystkie wkładki przenoszą daleko poza 20Khz (nawet te najtańsze).

 

pozdr.

Anlu - poszukaj sobie odpowiedniego wątku, bo mi się nie chce szukac a tym bardziej wklejać cudzych wykresów. Ale jest jescze cios takiego jak przedwzmacniacz korekcyjny - chyba to o to chodzi.

pozdr.

A moim zdaniem ta charakterystyka tego Denona jest kiepska ;) Szkoda, że nie mam juz kontrolki od MF-105 - miał równo do 20Khz i jakies -3db powyżej 22 :))) I jak myslicie - co gra lepiej??? (to jest pytanie retoryczne - jakby ktos nie załapał)

pozdr.

A już wiem co było o tym paśmie przenoszenia :)

 

anlu - zerknij w wątek 7372 do wpisu i obrazka który zrobił "yayacek". Nie zupełnie jednak chodzi o wkładke - tak jak pisałem - ale sens jest taki sam. Tam jest wyjaśnione dlaczego pasmo gramofomu jest wąskie i czemu nie może byc wyższe.

 

Tak czy siak nie ma zanczenia czy producent podaje dla wkładki pasmo 20Khz czy 50Khz. Zreszta jak podaje 20Khz to znaczy że po prostu nie mierzył wyższego ;) A i tak nie słychać niczego powyżej 15Khz. (w praktyce powyżej 10-12khz nie ma już nic na płycie LP)

 

pozdr.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.