Skocz do zawartości
IGNORED

Zmiana wzmocnienia preampa.


piotr_37

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem, mianowicie które elementy na załączonym schemacie preampa są odpowiedzialne za jego wzmocnienie ? Muszę je zmniejszyć a nie chcę tego robić poprzez zmianę dzielnika wejściowego R1/R2 lub wyjściowego R18/R17.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/62704-zmiana-wzmocnienia-preampa/
Udostępnij na innych stronach

no tak, w tym przypadku tworzy filtr RC i właśnie poprzez zmianę R zmieniamy wartość filtru/a po dobraniu odpowiedniej wartości R muszę po prostu wyliczyć nową wartość C ale sądzę iż nie będzie to aż tak dramatyczna zmiana.

Nie trzeba przerabiać na symetryczne, próbowano i nie spełniło to oczekiwań. Jest to preamp wg. N.Passa i w tym układzie gra wyśmienicie ale z moim DAC'em miał za duże wzm. i to musiałem zmienić.

by zmniejszyć wzmocnienie można np zwiększyć wartość rezystora R11 ale powinno się także nieco zwiększyć pojemność C11 oglądając szybkie przegiegi prostokątne na oscyloskopie. Przy okazji zwiększenia stałej R11 C5 poszerzy się pasmo przenoszenia od dołu.

O.K czyli jednak będzie potrzeba więcej czasu ;) ale to nic tak jak radzisz podepnę pod generator prostokąta i przy zmianie R zobaczę jak i czy ulegną zmianie przebiegi na wyjściu pod oscyloskopem.Chciałem pójść na łatwiznę ale jednak trzeba będzie cały majdan odpalić ;)

ponieważ zmieni się głębokość sprzężenia zwrotnego i wzmacniacz będzie za mało skompensowany, w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do podwzbudzeń w rytm sygnału lub nawet się układ się wzbudzi. Trudno mi powiedzieć czy będzie trzeba zwiększac pojemność 5pF przy obniżeniu wzmocnienia o tylko 6dB bo kondensator może być trochę większy niż optymalny .

Projektanci często dają większą kompensację niż jest wymagana (czyli z zapasem ) aby mieć pewność że każdy egzemplarz układu będzie stabilny biorąc pod uwagę rozrzut parametrów części elektronicznych. Przez to taki wzmacniacz traci na szybkosci narastania, ma większe zniekształcenia dla wyższych częstotliwości, mniejszy współczynnik tłumienia itd Uważam że każdy wzmacniacz wysokiej klasy powinien być indywidualnie skompensowany dla danego wzmocnienia aby zapewnić jak najlepsze przetwarzanie szybkich przebiegów - dzięki temu otrzymujemy najlepszą możliwą jakość dźwięku w danej topologii. Mój przedwzmacniacz kompensowałem na prostokątnym przebiegu 1 i 4MHz ;)

W oryginalnym schemacie tego pre nie było elementów C11, R15/C47, oraz R20 zostały one dodane jako opcja .W moim przypadku nie mam C11 ale tak jak piszecie po zmianie opornika R11 na 660Ohm i przedzwonieniu prostokątem może okazać się on niezbędny, no ale to dopiero wyjdzie w czasie pomiarów.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.