Skocz do zawartości
IGNORED

Dźwięk płyty podczas przerwy w nagraniu i nie tylko..


musiko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nie mam doświadczenia z gramofonami, jedynie mam wyregulowane ramię w gramofonie, ustawiony

nacisk na igłę, antiscating, gramofon jest też wypoziomowany i podłączony kabelkiem uziemiającym do przedwzmacniacza,

i wszystko właściwie byłoby ok, gdyby nie "tępy" dźwięk podczas przerw w nagraniu (i mniej słyszalny, ale też)

podczas nagrania - jak i czy da się to zlikwidować?(nie jest to przydźwięk wynikający ze słabego uziemienia, ekranu kabla itp.)

Taki problem był rozwiązany w gramofonie Daniel przez uklad tranzystorow."zatykający" tor gdy nie było sygnału.Niemniej powodowało to stępienie dynamiki,moze w stopniu mało zauważalnym ,ale jednak.

Jeżeli dobierze się odpowiednio ramię do wkładki/lub na odwrót/ i poprawnie się to skalibruje,to w przerwach jest cisza!!!Idealna i aksamitna.Pojawienie się muzyki jest bardzo selektywne.Po kilku latach eksperymentów wiem że jest to możliwe.Wiem też,że tylko ramię o dobrej konstrukcji zapewni ten efekt.Stosując urządzenia z klasy popularnej niestety nie da się tego do końca osiągnąć.Pozostaje kompromis.

Mój gramofon to właśnie klasa popularna :-) Akai Ap-306C,wkładka - starsza audiotechnica,

co oznacza skalibrowanie wkładki z ramieniem?

Co konkretnie w tym modelu mógłbym zrobić w celu zniwelowania tego "dźwięku"?

Na razie ten gramofon pozostanie,lepszego nie kupię ze względu na koszty,

gra mi bardzo bardzo dobrze, tylko ten "dźwięk"..:-(

W uproszczeniu, ostrze igły musi buc właściwie ustawione względem punktu odczytu z rowka z zapisem.A także w korelacji z całym przebiegiem zapisu.

Bez lektury wątku o kalibracji wkładki się nie obejdzie.

Wątek o kalibracji czytam, jestem w trakcie :-)

Mam jeszcze laickie zapewne pytanie, ale jestem ciekaw -

co oznacza w przypadku gramofonu w jego opisie :"Signal to noise ratio: 52dB" ?

 

Stosunek sygnału do szumu rozumiem , że jest np. parametrem wkładki ale gramofou ?

Co wpływa na ta wartość, i czy ta wartość powyżej jest wartością dobrą ?

Jest to wartość odstępu poziomu sygnału od zakłóceń.Im większa wartość tym lepiej.Zwykle odnosi się to co sprzętu jako że to on jest źródłem nieporządanych śmieci.Napęd, jakość ekranowania, podatność na zewnętrzne zakłócenia EM.

O wkładce i jej elektrycznej użytecznosci decyduje napięcie wyjściowe,i parametr zwany tłumiennością

miedzykanałami i rówmomiernosćią przenoszenia w określonym paśmie.Pomijam uwarunkowania konstrukcyjne, materiałowe, impedancje , pojemnosci, ogólno-reprodukcyjne.

=>andrzej analogowy, 25 Mar 2010, 08:32

 

>to w przerwach jest cisza!!!Idealna i aksamitna.

 

Rozumiem że sprzęt wprowadza miłe acz jednak "aksamitne" szumy :)

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

andrzej analogowy, 28 Mar 2010, 17:21

 

>Nie wprowadza.To była literacka przenośnia!

 

Dla niektórych idealna cisza to już 35dB a dla innych 15dB a jak by się uprzeć to i 6dB wali po uszach ;)

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

[email protected], 28 Mar 2010, 18:07

 

>andrzej analogowy, 28 Mar 2010, 17:21

>

>>Nie wprowadza.To była literacka przenośnia!

>

>Dla niektórych idealna cisza to już 35dB a dla innych 15dB a jak by się uprzeć to i 6dB wali po

>uszach ;)

Tak jest cisza!!!!! i to niewazne ile lub/albo przy ilu dB jest naprawde cisza

..slychac tylko ...niekiedy...drobny albo drobne trzaski to przy plytach 160g..tych ciezszych potrafi sie cos tam odezwac,ale nie ma tragedi...,ale jesli jest sie pewnym,ze wszystko w adapterze gra,a to:system,ramie,talerz,mata,docisk na plyte i jest dobrze wypoziomowany(wtedy antyskaiting ustawiony jest praktycznie na zero!)stoi stabilnie,odizolowany to warto sie zainteresowac ustawieniem kolumn...tak,tak...musza byc idealnie ustawione szczegolnie w malych pomieszczeniach bo wtedy szumy idace z dwoch sciezek na rowku nijako znosza sie nawzajem...tak tez ustawia i kalibruje systemy jesli nie posiada sie szablonow albo system jest ze wzgledu na ksztalty trudny do skalibrowania ...wtedy wykorzystuje sie glosnik ale jeden....i to tyle ogolnie....ale to tylko wierzcholek gory...jest tego wiecej...i ja tez wielu rzeczy nie wiem...no coz

To może u mnie chodzi o podłoże na którym stoi gramofon - stoi na polce z laminowanej plyty pilśniowej,na stalowych niegrubych wspornikach z drugiej strony - jak lekko puknę w tą półkę - słychać basowe "odzewy" w kolumnach :-)

...no widzisz juz cos sie znalazlo! moze postaraj sie o bardzo gruby kawalek plyty z MDF 40mm-50mm a ktora postawisz na czyms stabilnym ale miekkim,elastycznym...nie wiem bloczki z gumy,silikonu...pomysl

.....jak wysokie massz nozki w patefonie? i z czego?to jest tez wazne?...moze pisz na moja pr.poczte

postaram sie pomoc Tobie

amator51, 28 Mar 2010, 20:28

No z tym ustawieniem gramofonu względem kolumn które ma likwidować szumy a nie likwiduje dżwięku to mnie zażyłeś. Owszem coś takiego się stosuje w studiach nagrań przy podsłuchu dla wokalistów ale dżwiekiem usuwanym w przciwfazie jest tylko muzyka a wokal wtedy zostaje. Na płycie muzyka nie idzie sobie osobnymi kanałami a szum osobnymi tylko jedno na drugim jest nałożone.Moge się zgodzić że lepszy szlif, dokładniejsze ustawienie,docisk, waga talerza stolik, podłoga ma wpływ na dżwięk

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

[email protected], 29 Mar 2010, 12:59

 

,,,, a czy ja to napisalem?????? jesli tak to gdzie? w ktorym miejscu?.....ustawienie kolum wzgledem adapteru lub odwrotnie? absurd!!!!!

paul_67, 29 Mar 2010, 15:35

 

>Cisza w przerwie między utworami?Przecież to niemożliwe!....

 

....powyzej masz potwierdzenie tego co napisalem i potwierdzilem koledze.....jest cisza!!!!!!! nie ma dudnien,gwizdow,swistow,mruczen,poglosow nic nie sprzega i nawet szumow z "biegnacej" igly po rowku....od czasu do czasu trzask jesli juz ale wtedy w glosnikach... nie w przestrzeni rysowanej,wytwarzanej,ksztaltowanej przez caly lancuch tam jest cisza!!!!! no niestety...szumu tasmy matki nie da sie zlikwidowac w cd rowniez on jest i pozostanie szczegolnie na starszych nagraniach biegnacy/szum/wraz z nagraniem...jest on o tyle pomniejszony na ile jest dobry stosunek sygnalu do niego.Odstepstwem od tego sa nasze polskie realizacje/nie wszystkie/gdzie dudnienia i slaby sygnal zostaly wtloczone w winyl..to taka dodatkowa atrakcja...no coz...Nie po to robi sie pierunsko drogie patefony nawet powyzej 100tys.euro zeby jeszcze cokolwiek z tych "niedogodnien" denerwowalo.Zreszta jak Tobie zapewnie wiadomo wzorcem dla cd jest plyta winylowa,a nie odwrotnie i dla pozostalych urzadzen tez!!!!analog...czarna plyta jako najdoskonalsze i najtrwalsze zrodlo dzwieku!!!!! i to byloby na tyle

amator

 

ty jakiś nerwowy jesteś czy cóś? zamiast rzucać kilogramami znaków przestankowych może byś nas trochę jednak oświecił w temacie ustawienia kolumn? wiesz coś na ten temat naprawdę czy tylko gdzieś coś słyszałeś i się popisujesz?

czarna plyta jako najdoskonalsze i najtrwalsze zrodlo dzwieku!!

 

Bez przesady. Taśmy z nagraniami studyjnymi są lepsze.

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Less, 30 Mar 2010, 09:26

 

>

>Bez przesady. Taśmy z nagraniami studyjnymi są lepsze.

 

Uffffff dobry czlowieku zastanow sie nad tym co napisalem....powiniennem dopisac ...nosnik...dzwieku,a wtedy bys moze zrozumial....NOSNIK tasmy studyjne matki tak!!! jako pierwowzor tylko powiedz jak dlugo wytrzymuja w czasie mimo dobrego,super dobrego przechowywania.Mam tasmy na duzych metalowych szpulach REWOX/STUDER Master Tape.zupelnie nie tak dawno zalozylem na magnetofon zeby zobaczyc co sa warte po 20 latach...nic!!!!!zatykaja glowice caly naped,sypie sie z nich leca i skrecaja sie klebki na rolkach,mialem tylko zabawe z wyczyszeniem tego.Mam plyty z 1965 roku min.nasze polskie pomijam wszystko co na nich jest...i wciaz graja...pokaz mi doskonalszy nosnik...tylko prosze nie mow,ze cd albo chip albo twardy dysk itp..prosze...

Jesli chodzi o ustawienie glosnikow to absolutnie nie odbiega od ogolnie przyjetego standardu...czyli normalnie,tylko,ze trzeba naprawde je dokladnie ustawic im mniejszcze pomieszczenie tym dokladniej.Jest tytul o ustrojach ...pomijam to na czym to stoi i z czego ludzie sluchaja i na czym.Jedyna rzecz,ktora rzucila mi sie w oczy po obejrzeniu dziesiatkow zdjec to fakt,ze prawie wszystkie kolumny stoja po katach i czasami widac sciany w calosci i az sie prosi zeby z tym wyjechac bardziej do srodka!!!!i czy na takim ustawieniu mozna cokolwiek slyszec albo/lub testowac kable i roznicowac dzwiek? sadze,ze watpie....

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.