Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  182 członków

Xavian Klub
IGNORED

Klub Xaviana


Gość BlueMax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z chwilą wprowadzenia modelu Perla otworzył się nowy rozdział dla tego producenta bo zwykle Barletta w swoich kolumnach wykorzystywał przetworniki duńskiego Scan-Speak'a które rzeczywiście były łase na prąd lecz z chwilą zbudowania monitorów Perla zamontował w nich głośniki zaprojektowane przez siebie i wyprodukowane przez włoskiego dostawcę sygnowane jako AudioBarletta.

Roon + SOtM sMS-200 Neo (YYTCG USB), M2Tech Young (Wirelworld Luna 8), Denon DCD-1700NE (Van den Hul The Second), Naim Supernait 2 (Tellurium Q Silver II), System Audio Pandion 2, REL T/5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok odsłuchałem perły. Niestety tylko z moją starą Yamaha 803d. Ogólnie to nie jest sprzęt do takiej klasy głośników.

Natomiast wrażenia są takie że bas kontrolowany był dobrze, średnica była w niższych partiach dość namacalna ale wyższa srednica i wysokie takie lekko przytłumione. W wykresach z testów Xavianów Perła też to było widoczne, spadek o około 3db. Daje to trochę takie wrażenie matowości, być może po części przez Yamahę.

Scena dość dobra, jakby się góra otworzyła byłaby pewnie lepsza.

Przy dobrym piecu, może jakimś heglu to powinno zagrać lepiej, szczególnie na górze bo z Yamahy takie trochę sztuczne te wysoki, brakuje gładkości.

Na plus, że bas miał nawet zejście, nie duże ale mruczał ładnie, wokale akceptowalne, słuchało się tego w miarę, spokojnie. Głośniki mają potencjał. 

Barwa... Ciężko stwierdzić, raczej ciepła. 

Muzyki słuchałem różnej, ale o dziwo nawet w Goa/psychodelic trance dawały radę.

Głośniki w stanie idealnym, ale między niektórymi klepkami z których się składa widać, jaśniejsze pasma od kleju, a to znaczy że obudowa pracuje dość mocno. 

Czy te perły są takie zgaszone? Jakie są Wasze doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze je opisałeś. Nawet z Cyrusami i ich emfazą na górnej średnicy i mocną, strzelistą/wyciągniętą w kosmos górą pasma były matowe , zgaszone. Specyficzne granie, dla konkretnego odbiorcy. Nie są uniwersalne. I Hegel tu nic nie zmieni. 

-Salva Mea-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące później...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 6.04.2023 o 20:58, moto3650 napisał:

Ok odsłuchałem perły. Niestety tylko z moją starą Yamaha 803d. Ogólnie to nie jest sprzęt do takiej klasy głośników.

Natomiast wrażenia są takie że bas kontrolowany był dobrze, średnica była w niższych partiach dość namacalna ale wyższa srednica i wysokie takie lekko przytłumione. W wykresach z testów Xavianów Perła też to było widoczne, spadek o około 3db. Daje to trochę takie wrażenie matowości, być może po części przez Yamahę.

Scena dość dobra, jakby się góra otworzyła byłaby pewnie lepsza.

Przy dobrym piecu, może jakimś heglu to powinno zagrać lepiej, szczególnie na górze bo z Yamahy takie trochę sztuczne te wysoki, brakuje gładkości.

Na plus, że bas miał nawet zejście, nie duże ale mruczał ładnie, wokale akceptowalne, słuchało się tego w miarę, spokojnie. Głośniki mają potencjał. 

Barwa... Ciężko stwierdzić, raczej ciepła. 

Muzyki słuchałem różnej, ale o dziwo nawet w Goa/psychodelic trance dawały radę.

Głośniki w stanie idealnym, ale między niektórymi klepkami z których się składa widać, jaśniejsze pasma od kleju, a to znaczy że obudowa pracuje dość mocno. 

Czy te perły są takie zgaszone? Jakie są Wasze doświadczenia.

Słuchałem modelu Perla pod 5 różnymi wzmacniaczami i jedną końcówką mocy. Najbardziej udało mi się ich "ożywić" pod końcówką Audio GD, ale wówczas straciły na muzykalności. Według mnie świetnie nadają się do jazzu i ogólnie spokojnych klimatów. Są to klimatyczne kolumny, które próbują pukać do świata hi endu, a tam jakość realizacji ma duże znaczenie. Oznacza to, że lubią dobrze zrealizowane płyty. 

Odnośnie dynamiki, według mnie są dynamiczne, potrafią mieć fajne wybrzmienia, zagrać jak na swoje rozmiary dość sporym dźwiękiem i ze świetną przestrzenią. 

Edytowane przez soberowy

Denon DCD-3000 Creek 4330 Xavian Perla Esclusiva / I'm the man on the silver mountain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc później...

Xavian proponuje jubileuszową wersję kolumn o nazwie VIRTUOSA ANNIVERSARIO na Scan Speak Elipticor.

https://highfidelitynews.pl/xavian-virtuosa-anniversario-rocznicowa-wersja-kolumn/

 

Xavian-Virtuosa-Anniversario.thumb.webp.06248f4c4fb8941470b941381bc958f6.webp

 

Edytowane przez Tal

Roon + SOtM sMS-200 Neo (YYTCG USB), M2Tech Young (Wirelworld Luna 8), Denon DCD-1700NE (Van den Hul The Second), Naim Supernait 2 (Tellurium Q Silver II), System Audio Pandion 2, REL T/5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Witam. Czy miał ktoś doświadczenia jak xavian gra z audio analogue? Konkretnie czy XN250 zgra się z audio analogue fortissimo? Czy dwóch włochów da radę? Czy ten wzmacniacz ma wystarczająco dużo prądu żeby je napędzić?

Krell kav300i, Xavian XN250, Audio Analogue Paganini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące później...

Witam wszystkich forumowiczów 🙂 Zwracam się z pytaniem, albowiem Xavianów jeszcze nie słyszałem, acz obiło mi się o uszy wiele pozytywnych opinii. Czy Accordy będą dobrym połączeniem z Moonem 250i (jest on naprawdę wydajny prądowo)? Obecnie mam Audiovectory QR3 (pomieszczenie 16,3m), ale zależy mi na jeszcze lepszej barwie instrumentów i namacalności średnicy. Głównie słucham rocka progresywnego, jazzu oraz szeroko pojętej polskiej muzyki rozrywkowej z lat 90-tych (Kasia Kowalska, Varius Manx, Robert Chojnacki i tego typu). Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz tego co napisałeś to Xaviany to mają, charakteryzuje je barwna, plastyczna i nasycona średnica z bardzo wyrafinowaną aksamitną, subtelną górą oraz wybitna przestrzeń. Zazwyczaj najlepiej grają z wydajną i mocną amplifikacją wtedy bas staje się kontrolowany oraz całość zyskuje na dynamice. Jednym słowem - wyjątkowy producent 👍

Roon + SOtM sMS-200 Neo (YYTCG USB), M2Tech Young (Wirelworld Luna 8), Denon DCD-1700NE (Van den Hul The Second), Naim Supernait 2 (Tellurium Q Silver II), System Audio Pandion 2, REL T/5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Tal napisał:

Jeśli szukasz tego co napisałeś to Xaviany to mają, charakteryzuje je barwna, plastyczna i nasycona średnica z bardzo wyrafinowaną aksamitną, subtelną górą oraz wybitna przestrzeń. Zazwyczaj najlepiej grają z wydajną i mocną amplifikacją wtedy bas staje się kontrolowany oraz całość zyskuje na dynamice. Jednym słowem - wyjątkowy producent 👍

super, dzięki wielkie .Umowie się zatem na odsłuch w urlop i posłucham ich. Ewentualne porównania  innymi kolumnami z chęcią opiszę 🙂

a jeszcze jedno pytanie - model Accorda różni się czymś od Accorda Evoluzione? czy tylko cena 😉 ? i którą wersją bardziej się zainteresować?

Edytowane przez Marcouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu z Accordą pierwszej generacji, Evoluzione oferuje zrelaksowany, dynamiczny bas, bogatszą prezentację średnicy i lepszą rozdzielczość przy zachowaniu melodyjności prezentacji. 

Roon + SOtM sMS-200 Neo (YYTCG USB), M2Tech Young (Wirelworld Luna 8), Denon DCD-1700NE (Van den Hul The Second), Naim Supernait 2 (Tellurium Q Silver II), System Audio Pandion 2, REL T/5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc później...

Oby udało Ci się ich posłuchać bo kolumny tego producenta są dopieszczone pod każdym względem.

Powodzenia.

Roon + SOtM sMS-200 Neo (YYTCG USB), M2Tech Young (Wirelworld Luna 8), Denon DCD-1700NE (Van den Hul The Second), Naim Supernait 2 (Tellurium Q Silver II), System Audio Pandion 2, REL T/5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2024 o 10:23, Tal napisał:

charakteryzuje je barwna, plastyczna i nasycona średnica

Słuchałem kiedyś u znajomego podstawkowych zamkniętych xavianów i kurna nie słyszałem tego. Średnica była sucha, nieprzyjemna, a scena płaska. Po chwili przełączył na Harbeth 7es-3 i było o wiele, wiele lepiej w tych aspektach. 

edit: o takich, tylko midwoofer był chropowaty:

bbP1nF-Gsg_6z7JNefECuVfiB2Tw0oXQOQMUKTWO

 

Lenovo, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Telefunken TL 710

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, J4Z napisał:

Słuchałem kiedyś u znajomego podstawkowych zamkniętych xavianów i kurna nie słyszałem tego. Średnica była sucha, nieprzyjemna, a scena płaska. Po chwili przełączył na Harbeth 7es-3 i było o wiele, wiele lepiej w tych aspektach. 

Pamiętasz rozmiar pomieszczenia, jaki to był model Xavianów oraz konfiguracje w jakiej grały?

Roon + SOtM sMS-200 Neo (YYTCG USB), M2Tech Young (Wirelworld Luna 8), Denon DCD-1700NE (Van den Hul The Second), Naim Supernait 2 (Tellurium Q Silver II), System Audio Pandion 2, REL T/5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model który wkleiłeś to XN270 Evoluzione - obudowa zamknięta, głośnik to 18cm SS z serii Revelator.

Przekonany jestem że ta stara Yamaha po prostu ich w pełni nie wysterowała bo raz że była to obudowa zamknięta która ma parę wad, ale ma też dużo zalet. Wadą jej jest oczywiście niska sprawność wynikająca z wykorzystania tylko jednej strony membrany, a także zwiększanie częstotliwości rezonansowej głośnika. Zaletami natomiast są łatwe obliczenia dla tego rodzaju obudowy, możliwe do uzyskania małe wymiary obudowy przy dobrych właściwościach akustycznych, dobre przetwarzanie impulsów, a także mały spadek charakterystyki poniżej częstotliwości rezonansowej wynoszący tylko 12db. Do tego dochodzi fakt zastosowania w tym modelu głośników z serii Revelator które mają po prostu opinię dość prądożernych. 

Także do pełnego wysterowania tych monitorów potrzeba najlepiej jakiejś wydajnej końcówki a nie starej Yamahy 😜 Końcem końców ogólna opinia jest taka że w przeciwieństwie do nowszych modeli Xaviana te starsze były wyjątkowo wymagające wobec amplifikacji i zazwyczaj żeby zagrały pełnią swoich możliwości potrzeba jest zazwyczaj "spawarek okrętowych". Nowsze kolumny Xaviana już nie są tak wymagające i są bardziej przyjazne pod tym względem.

edit. "chropowaty" głośnik niskośredniotonowy to 18cm "węglowy Scan" również bardzo prądożerny 😉 

xavian-xn270-942196.thumb.jpg.f64937135b3caa91eb549cfd3f4186e6.jpg

images1600x1205.thumb.webp.7d86d686da1895a639064b2254c47dc7.webp

Edytowane przez Tal

Roon + SOtM sMS-200 Neo (YYTCG USB), M2Tech Young (Wirelworld Luna 8), Denon DCD-1700NE (Van den Hul The Second), Naim Supernait 2 (Tellurium Q Silver II), System Audio Pandion 2, REL T/5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chyba moje Unico (2002r) też podpinalismy ;)

Nie zauważyłem, żeby wydajniejsze (przykład Unico 90) wzmaki dawały więcej wypełnienia niż mój. Myślę więc, że mocniejszym wzmakiem można uzyskać lepszą precyzję na scenie i w brzmieniu, czy otwartość, ale wypełnienie niekoniecznie. 

Oczywiście nie obraziłbym się na domowy test jakichś większych/otwartych Xavianów (swoje trzeba odbębnić), ale świetną średnicę słyszałem na razie w Spendor, czy Harbeth.

Lenovo, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Telefunken TL 710

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Tal napisał:

Model który wkleiłeś to XN270 Evoluzione - obudowa zamknięta, głośnik to 18cm SS z serii Revelator.

Przekonany jestem że ta stara Yamaha po prostu ich w pełni nie wysterowała bo raz że była to obudowa zamknięta która ma parę wad, ale ma też dużo zalet. Wadą jej jest oczywiście niska sprawność wynikająca z wykorzystania tylko jednej strony membrany, a także zwiększanie częstotliwości rezonansowej głośnika. Zaletami natomiast są łatwe obliczenia dla tego rodzaju obudowy, możliwe do uzyskania małe wymiary obudowy przy dobrych właściwościach akustycznych, dobre przetwarzanie impulsów, a także mały spadek charakterystyki poniżej częstotliwości rezonansowej wynoszący tylko 12db. Do tego dochodzi fakt zastosowania w tym modelu głośników z serii Revelator które mają po prostu opinię dość prądożernych. 

Także do pełnego wysterowania tych monitorów potrzeba najlepiej jakiejś wydajnej końcówki a nie starej Yamahy 😜 Końcem końców ogólna opinia jest taka że w przeciwieństwie do nowszych modeli Xaviana te starsze były wyjątkowo wymagające wobec amplifikacji i zazwyczaj żeby zagrały pełnią swoich możliwości potrzeba jest zazwyczaj "spawarek okrętowych". Nowsze kolumny Xaviana już nie są tak wymagające i są bardziej przyjazne pod tym względem.

edit. "chropowaty" głośnik niskośredniotonowy to 18cm "węglowy Scan" również bardzo prądożerny 😉 

xavian-xn270-942196.thumb.jpg.f64937135b3caa91eb549cfd3f4186e6.jpg

images1600x1205.thumb.webp.7d86d686da1895a639064b2254c47dc7.webp

Co znaczy "prądożerny"? Rozmawialiśmy o tej prądożernosci w kontekście ATC SCM7. I ciekawostka. Kolega @Adam 38 napędza je raptem 40 watowym naimem a dystrybutor na Polskę tych paczek zestawia je z taniutką Regą Brio i bardzo zachwala to połączenie. Co Ciekawe, miałem okazję zupełnie niedawno słuchać kolumn o podobnej charakterystyce do ATC podłączonych do 400 watowej końcówki mocy ... i kurczę, żadnej magi czy cudów, które rzuciłyby mnie na kolana, nie uświadczyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, seba3002 napisał:

Kolega @Adam 38 napędza je raptem 40 watowym naimem a

Seba, to już nieaktualne. Od jakiegoś czasu mam mocniejszy wzmacniacz podłączony pod ATC. Efekt końcowy - jest inaczej 🙂

Edytowane przez Adam 38

-Salva Mea-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.