Skocz do zawartości
IGNORED

Jak to jest z tym naciskiem igły?


paww

Rekomendowane odpowiedzi

Używam wkładkę Shure m95ed z igłą zamiennikiem North i gramofonem Lenco L-75. Wg danych producenta wkładki nacisk powinien wynosić 0,75-1,5g, a tak naprawdę dobre brzmienie z bez trzasków płyty, dobrym pełnym, głębokim basem i piękną przestrzenią uzyskuję przy nacisku 2,5-3g. Zaznaczam, że mimo tak dużego nacisku, płyty nie ulegają zniszczeniu tj. nie obserwuję większych trzasków czy jakiś innych niepokojących zjawisk, nawet po kilku odtwarzaniach tej samej płyty.

 

W związku z tym mam pytanie. Jak traktować podane przez producenta naciski? Czy one są podawane tak z sufitu? Czy zmiana igły może mieć wpływ na wartość nacisku, a może współpraca z konkretnym ramieniem?

 

Czy ktoś może podać sensowne wytłumaczenie zasad wg jakich postępować? Od czego tak naprawdę należy uzależnić nacisk igły? Dane producenta wkładki są z pewnością nie wystarczające. Może jest jakaś ogólna zasada, którą należy się kierować?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/61035-jak-to-jest-z-tym-naciskiem-ig%C5%82y/
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje, ze nie mam pojęcia jak zachowuja sie zamienniki, ale dodatkowe 100% nacisku to spora przesada. Moze, przesadzonym naciskiem ratujesz jakiesz niedoskonałości pozostałego sprzętu? Mi juz kiedys zdarzyło sie przesadzac, przy kiepskim IC.

Gorszy, lepszy itp. nie ma znaczenia gdy nie wie sie czemu sa roznice, a wynikaja procz tzw "ajkosci" np tez z takich powodow jak rozna od oryginalu dlugosc cantileverow (wspornikow igly) a wiec trzeba od nowa ustawiac geometrie jesli oczywiscie mamy odpowiednia glowke, pozatym najprostrze igly generyczne maja to do siebie ze sa bardzie podobne do siebie a zmieniaja sie jedynie oprawki tak wiec podatnosc tez maja podobna i przy dobieraniu nacisku nie mozna sztywno kierowac sie sztywno zaleceniami oryginalnych wkadek. Lepiej jest wtedy gdy lepiej nam gra, oraz gdy skonfigurujemy to precyzyjnie (kalibracja wkladki na ramieniu wg zalecen producenta (chyba ze igla inna), precyzja danego ramienia i napedu + tlumienie wibracji, oraz spradzone zestawienie wszystkich komponentow (wlasciwa wkladka na wlasciwym ramieniu itd) reszta to dla mnie osobiscie belkot.

Jesli masz ciezkie ramie uznane kiedykolwiek choc troche za solidne, podatnosc wkladki jest niska, stabilny naped i dobre zachodnie plyty ze zlotej ery analogu zostaje sluchanie muzyki - co sie komu osobiscie zdaje czy nie zdaje na forum to juz nieistotne i prowadzi zwykle jedynie do frustracji i pozniejszej upierdliwosci jednostek :)

Wpis nr 1 pełna racja,

Igły z Northa nie mają parametrów oryginałów.Wszystkie obsadzane sa w tłumikach cantilevera o jednej twardości a to decyduje o podatności i nacisku.Płyty sie nie niszcza bi poki co igla ostra a mało razy odtwarzane,Na dłuższą metę wyjdzie prawda o ich jakosci.Co prawda 2.5-3 g to standardowy nacisk dla shura 44,70,75,i innych staruszków ze sferyczna igłą.

Jak dla mnie, to rasowy bełkot pojawił się w tym wątku o godzinie 16:07 dokładnie.

 

>>>paww,

W jaki sposób wyznaczasz ten nacisk? Według wskazań przeciwagi na Twoim ramieniu, czy według wagi dźwigniowej, a może według wagi elektronicznej? W pewnych granicach to może się różnić, a jeżeli np. przeciwaga w ramieniu nie jest oryginalna, to w takim przypadku nawet znacznie. Od sprawdzenia jaki jest ten nacisk faktycznie, należałoby całą sprawę zacząć.

Czy płyty się od 3 gramów VTF nie niszczą, to należałoby sprawdzić za pomocą jakiejś wkładki ze szlifem innym niż sferyczny. Szlif sferyczny ma to do siebie, że w połaczeniu z dużym naciskiem jest tolerancyjny wobec uszkodzeń płyty. Czyta mało trzasków i uszkodzeń, ale też czyta tylko część modulacji rowka. O tyle ile mniej czyta trzasków, o tyle samo czyta mniej muzyki. Takie są moje obserwacje, ale oczywiście możesz w tym względzie zachować własne zdanie. Co do igieł z North.pl, to zagadnienie to było jakiś czas temu na forum dość gruntownie przedyskutowane. Sądzę, że można w tym względzie zaufać , bo człowiek gruntownie przerobił to zagadnienie.

Pozdro,

Yul

Yul, 22 Sty 2010, 17:09

 

>Jak dla mnie, to rasowy bełkot pojawił się w tym wątku o godzinie 16:07 dokładnie.

 

Trudno sie z tym nie zgodzić...

 

Poczytac i dyskutować warto, bo mozna dowiedziec sie wielu ciekawych rzeczy - szczególnie od osób, które nie tylko maja coś do powiedzenia i potrafią się dzielić swoim doświadczeniem, ale czasem ręce opadają.

Moje doświadczenia, choć zdecydowanie ubozsze od kolegów i nie poparte zapleczem teoretycznym kazały mi długo walczyć o poprawne ustawienia. Do czasu kiedy grałem na marnym IC SME i nienajlepiej zgranym pre, kompletnie nie mogłem sobie poradzic ani z VTA ani z naciskiem. Albo za dużo było dołu i brak dynamiki, albo szeleściła góra. Zalecenia, zaleceniami a grac nie chciało. Po wymianie kilku elementów - problemów zero... wszystko gra rewelacyjnie w ramach ustawień sugerowanych przez producentów.

 

Można z tym dyskutowac, ale co zrobić - takie mam doswiadczenie :)

Piotr__, 22 Sty 2010, 16:07

 

"...

Gorszy, lepszy itp. nie ma znaczenia (...)

..."

 

Starałem się czytać i zrozumieć Twój wpis, jednakże "to" przerasta moje możliwości pojmowania słowa pisanego zarówno ze względu na styl, interpunkcję jak i - co najważniejsze - samą treść.

conri, 22 Sty 2010, 16:09

 

A tak podczepiając sie pod temat. Jaki zamiennik proponowałbyś do mojej wkładki (Shur wg. "o mnie")? Na co zwrócić uwage, zeby mialo szansę zagrac jak oryginał. Na razie mam oryginalną igłę w świetnym stanie, ale warto się zabezpieczyć na przyszłość. Jest jakieś dobre źródło, czy trzeba polować na ebay'u?

paww

 

oryginalne ramię l-75 jest w ogóle dość kiepskie w tym sensie, że trudno do niego dopasować zgrywającą się z nim wkładkę. i to nie tylko dobrze brzmiącą, ale taką która śledzi rowek bez błędów (hehe, "śledzi rowek" brzmi nieźle;)jeśli jeszcze było coś robione ręcznie przy v-blockach to też nie wiadomo na ile to równo stoi (chyba, że wiadomo;). tyle co można moim zdaniem zrobić, to sprawdzić wypoziomowanie (czy raczej wypionowanie)ramienia i talerza. wbrew pozorom trzeba to zrobić oddzielnie bo płyta główna w L-75/78 bywa krzywa. ja w swoich dwóch L-78 poziomowałem łożysko talerza. w ogóle idealne wypoziomowanie ramienia to kluczowy parametr, bez spełnienia którego nie ma się co brać do dalszych ustawień (oczywiście nie twierdzę, że masz źle, ale sprawdź). możesz jeszcze spróbować zwiększyć masę efektywną ramienia (nie jest takie ciężkie jak się pisze wg. mojego ważenia 15-16g.)doklejając bluetackiem np. zeta na koszyku - ok 5g. przyklej, wyważ i sprawdź czy nie lepiej.

ogólnie jednak najlepszym sposobem na poprawienie jakości dźwięku z tego napędu (rewelacyjnego) jest zmiana ramienia. I wtedy kończy się problem z doborem wkładek. nawet MF-100 "gra jak milion dolarów".

pzdr

j.

aha, jeszcze jedno: nie zauważyłem, żeby w zamiennikach northa trzeba było stosować znacząco większe naciski, choć oczywiście właściwości trackingowe mają rzeczywiście nieco gorsze niż oryginały.

pzdr

Nie mam szablonu Lenco, ustawiam wg jakiegoś innego wydrukowanego z internetu.

 

Chcę jednak zwrócić uwagę, że ja nie narzekam na ramię Lenco, czy na zniekształcenia, nie mam ich nawet na końcu płyty, gra czysto z basem, kopem, przestrzenią i wszystko jest ok. Chodzi mi o zasadę co do ustawiania nacisku igły, gdyż nie do końca dane producenta mnie przekonują. Zauważyłem, że Shure w 1979 r. produkował dwie wersje m95: ed i ej z igłami biradial, w tej pierwszej nacisk 0,75-1,5g w drugiej 1,5-3g. Druga polecana jest do cięższych gramofonów.

 

Jeszcze jedno: podatność statyczna owszem zależy od gumki, ale podatność dynamiczna (chyba ważniejsza) zależy w dużej mierze od występujących szczelinie sił elektrodynamicznych.

 

Chodzi mi o ogólną zasadę co do ustawiania nacisku igły i dyskusję na ten temat.

 

pzdr

paww

ale to są wszystko naczynia połączone. jak masz słabe ramię (w sensie utrzymywania igły w rowku) to musisz ustawiać większy nacisk, żeby śledzenie było ok i tyle. przy dobrym ramieniu zmiana nacisku nawet o 1g. (przy niektórych wkładkach)zazwyczaj jest niesłyszalna. tzn niektórzy twierdzą, że jest więcej albo mniej basu albo czegośtam, ale na śledzenie rowka to nie wpływa specjalne.

pzdr

j

Bym powiedział, że większy nacisk daje większy bas i mniejsze trzaski - tak to obserwuję w przypadku m95ed. Ale już w przypadku Ortofona 510MkII czy się zwiększa nacisk czy nie to brzmienie jest takie same, a więcej to się nawet nie da, gdyż mała podatność statyczna spowoduje, że wkłada będzie szorować płytę.

>>>paww,

"...gdyż mała podatność statyczna spowoduje, że wkłada będzie szorować płytę..."

 

Duża podatność, ten Ortofon to dobry przykład wkładki o dużej podatności (25 c.u.).

Ja tam zmiany nacisku przy tym Ortofonie słyszę. Przy naciskach mniejszych niż zaleca producent (około 1 g), pojawia się mistracking. Wkładka lekko posykuje, szczególnie jak płyta jest galancie napakowana rowkami (czas zapisu dłuższy od 25 minut). Nacisków większych od zalecanych (pow. 1,75 g)nie stosuję, bo wkładka z kolei zaczyna "mulić".

Pozdro,

Yul

A ja mam gramofon Technics SL-D303 z orginalnym ramieniem, wkładka AT AT440MLa (wygrzewa się, ale już gra super). Producent zaleca nacisk od 1,0g do 1,8g, optymalnie 1,4g. Aktualnie słucham na 0,9G i jest super! Z optymalnym ustawieniem miałem strasznie zlany dźwięk, z 1,8g sycząca góra, przy 0,9g jest przeuroczo, dobry bas, góra spokojniejsza i milsza dla ucha.

 

Innymi słowy trzeba eksperymentować...

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Czy można użyć takiej wagi?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dokładam się do pytania!

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Ta waga raczej nie będzie nadawać się do ważenia nacisku igły, gdyż będzie ona pracować w zakresie (0-3g) gdzie błąd może być znacznie większy niż działka pomiarowa. Gdyby przyjąć dokładność wskazań 0,1% (co przy tej cenie jest nieprawdopodobne!) to naprawdę oznacza to dokładność wskazań 0,5g (czyli 5 działek pomiarowych d=0,1g), a o to chyba nie chodzi.

 

Ale znalazłem coś takiego, co jest pewnie lepsze, choć napewno nie idealne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kupiłem, ojcu też się przyda :) Może nie idealne, ale zobaczymy mniej więcej jak sobie poradziłem z wyważeniem :D

 

Dziękuję paww!

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.