Skocz do zawartości
IGNORED

Język ojczysty, mowa przodków, czasy wspołczesne.


Gość stary bej
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ten sam język i kultura wydały, śmiem twierdzić, więcej filozofów, pisarzy światowego formatu i naukowców niż Polska. Nie chcę absolutnie umniejszać znaczenia i dorobku Polski, ale z Twoim ostatnim zdaniem mam problem nie lada.

Wywołali też dwie wojny światowe i wybitnie wręcz wyróżnili się w dziedzinie ludobójstwa oraz zbrodni wojennych.

 

 

Owszem, ale sam wcześniej napisałeś że 'corelation does not imply causation' więc nie rozumiem Twojego wniosku o markach, patentach i powodzeniu ekonomicznym.

To są niuanse np. odnoszenia się ludzi do siebie, twardej ale uczciwej rywalizacji obliczonej na możliwie bezstratne dla grupy załatwianie sporów w jej obrębie. W Polsce mamy głęboki deficyt w tym obszarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołali też dwie wojny światowe i wybitnie wręcz wyróżnili się w dziedzinie ludobójstwa oraz zbrodni wojennych.

 

Dokładnie o to mi chodzi. Dlatego też nieuprawnione jest Twoje upatrywanie wpływu języka na osiągnięcia kulturowe danego narodu, co sugerowałeś wcześniej.

 

To są niuanse np. odnoszenia się ludzi do siebie, twardej ale uczciwej rywalizacji obliczonej na możliwie bezstratne dla grupy załatwianie sporów w jej obrębie. W Polsce mamy głęboki deficyt w tym obszarze.

 

Znowu zgoda, ale to są deficyty wynikające raczej z mentalności, charakteru, warunków rozwoju, etc. a nie z języka. Język w większej mierze jest odzwierciedleniem charakterystyki danego narodu niż jej lepiszczem.

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu zgoda, ale to są deficyty wynikające raczej z mentalności, charakteru, warunków rozwoju, etc. a nie z języka. Język w większej mierze jest odzwierciedleniem charakterystyki danego narodu niż jej lepiszczem.

Znając język można się uczyć od lepszych. Dlatego stałem się czymś w rodzaju anglofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku moich ograniczeń, a więc praktycznie jedno-języcznej architektury wejścia - wyjścia w mózgu, musiałem wybrać jeden język obcy, więc wybrałem najwartościowszy.

 

Co do niemieckiego, to najlepiej podsumował go Waligórski w "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ":

 

Byleś tylko do luterańskiej wiary nie nawracał, gdyż ich ministrowie niemiecką mową się posługują, której Pan Bóg najpewniej nie znosi, zwłaszcza iż modlitwy też mają dziwaczne, zaczynające się przeważnie od słów: "Ich melde gehorsam..."

- Takoż i przysłowia Niemcy mają nader głupie - dodał Wołodyjowski. - Co dziwne, gdyż przysłowia są mądrością narodów, a jakaż dla przykładu może być mądrość we przysłowiu "Hände hoch"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy później...
  • 7 miesięcy później...

Wisz, tego - zmianę jakąsik mamy podobno.

 

A zresztą, jakoś tak ze czterysta lat temu rzekł Kanclerz Jan Zamoyski:

"Takie będą Rzeczypospolite, jak ich młodzieży chowanie".

 

Będzie jeszcze gorzej, zapewniam Cię.

 

Spox, dzięx i nara.

Żółwik*.

 

Twój herbatnik Jacek.

 

*choć wcale nie, bo przecież wyraźnie mówią "żłówik".

Edytowane przez Bezlitosna Niusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dzisiejsze chowanie, to tylko głaskanie po główce. Jak ktoś coś robi źle, to nie można mu w żadnym wypadku zwrócić uwagi. Ale to jest śmieszne! Nigdy nie stosowałem się do tego :) W to wszystko w ogóle wchodzą konszachty damsko-męskie i młodociano-starcze. Osobistymi mocami i niemocami nie pasjonuję się Jacku. Jak se piszę, to se piszę. Internetowymi znajomościami nie pasjonuję się, tymi w realu - wręcz przeciwnie.

Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego cwelostwo przestaje odmieniać przez przypadki? Rozumiem reklamę w radiu, "kup smartfon", dobra, kurva, rok temu mówiło się smartfona,

 

Forma 'kup smartfon' jest poprawną formą. Biernik - kogo, co? Talon. Co kupujemy? Talon, kupon, wagon, paragon, smartfon. Nie kupujemy wagonu, wagona, paragonu, paragona, smarfonu, smartfona - kupujemy smartfon.

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forma 'kup smartfon' jest poprawną formą. Biernik - kogo, co? Talon. Co kupujemy? Talon, kupon, wagon, paragon, smartfon. Nie kupujemy wagonu, wagona, paragonu, paragona, smarfonu, smartfona - kupujemy smartfon.

 

A "Poproszę 20dag Szynka Babuni"? A "Dzisiaj w wyjątkowej promocji kupisz Tuńczyk w cenie 39,99 oraz Polędwica w cenie 25zł". Dlaczego jeszcze kilka lat temu nie było problemu ze spolszczeniem odmiany i mówiło się "Muszę kupić laptopa", a dzisiaj "Muszę kupić laptop". Idąc dalej tym krokiem rozumowania, powinienem mówić:

Było auto, nie ma auto. Nie ma auto, bo ukradli.

-Nie widziałeś gdzieś moje auto Rudolf?

-Tu Hania, Rudolf nie ma w domu, Rudolf wyszedł kupić smartfon.

-To niech jeszcze kupi duży kawałek rostbef w tym market! Inaczej będę musiała odgrzać pierogi w mikrofala!

Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @Piotr_1

 

Nie wiem co Ty do mnie rozmawiasz, ale proszę o zaniechanie używania wulgaryzmów. Regulamin forum zabrania i przewiduje karę punktową.

Rozmawia się z kimś, a nie do kogoś.

Polska język trudna język.

 

Kawałek (ew. 20 dag) jest - kogo? czego? - a więc dopełniacz.

 

Kupujemy - kogo? co? - biernik jak w mordę strzelił.

 

Rzeczowników też jest ileś kategorii zależnie od których odmiana jest taka lub inna.

 

Siostra chce kupić (kogo, co?) pies i kot i smartfon. To są właśnie te różne rzeczowniki. A dlaczego nie mogę kupić smartfona albo laptopa, skoro dźwięcznie się to odmienia?

 

"Kupię smartfon" źle brzmi, brzmi po germańsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siostra chce kupić (kogo, co?) pies i kot i smartfon. To są właśnie te różne rzeczowniki. A dlaczego nie mogę kupić smartfona albo laptopa, skoro dźwięcznie się to odmienia?

Kupujesz samochód czy samochoda?

 

"Kupię smartfon" źle brzmi, brzmi po germańsku.

W przypadku smartfonu mnie nieodmienność za bardzo nie rusza, bo tak się u nas przyjęło ze świeżymi zapożyczeniami z języków obcych - kiedyś nawet radio było rzeczownikiem nieodmiennym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Komputronik? To już taki Computronic, you know? Dziś w Komputronik ASUS Z3 w wystrzałowej cenie!

 

A ja przed chwilą byłem w Biedronka, kupiłem buraczki, będzie z tego sehr gut Borscht.

 

 

To radio kiedyś było nieodmienne, a teraz jest, a ze smartfonem odwrotnie - najpierw się odmieniał, teraz nie.

Ja wiem dlaczego ludzie coraz mniej chcą odmieniać. Jest to spowodowane Internetem i nagłówkami, tematami, tagami, których się nie odmienia, żeby lepiej działały w wyszukiwarkach.

Ludzie coraz bardziej szukają sofa niż sofy, ponieważ w wyszukiwarce wpisuje się "sofa fotel komplet wypocznkowy", a nie: "poproszę sofę z fotelem".

I nie żadna gramatyka jest źródłem tej nowej Polszczyzny, tylko wirtualny świat i lenistwo (a także debilizm i cwelostwo). Bo że młody i głupi, to rozumiem, ale żeby stary koń z marketingu takie farmazony wymyślał??

Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem dlaczego ludzie coraz mniej chcą odmieniać. Jest to spowodowane Internetem i nagłówkami, tematami, tagami, których się nie odmienia, żeby lepiej działały w wyszukiwarkach.

Jest to jak najbardziej nowy czynnik selekcyjny w ewolucji języka, i jeżeli Polacy nie zdobędą silniejszej pozycji w IT w ogólności, nasz język będzie traktowany po macoszemu i niewykluczone że ze zwykłego wygodnictwa (to zresztą nic złego) będzie ewoluował w stronę redukcji odmiany przez przypadki.

 

To zresztą nic nowego, precedensy już są. W języku pra-indo-europejskim przypadków było 8, nasz język zachował z nich 7, a w angielskim przypadki są w formie szczątkowej. Ciekawe że istnieje nawet język słowiański bez przypadków - bułgarski konkretnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To radio kiedyś było nieodmienne, a teraz jest, a ze smartfonem odwrotnie - najpierw się odmieniał, teraz nie.

Ja wiem dlaczego ludzie coraz mniej chcą odmieniać. Jest to spowodowane Internetem i nagłówkami, tematami, tagami, których się nie odmienia, żeby lepiej działały w wyszukiwarkach.

Ludzie coraz bardziej szukają sofa niż sofy, ponieważ w wyszukiwarce wpisuje się "sofa fotel komplet wypocznkowy", a nie: "poproszę sofę z fotelem".

I nie żadna gramatyka jest źródłem tej nowej Polszczyzny, tylko wirtualny świat i lenistwo (a także debilizm i cwelostwo). Bo że młody i głupi, to rozumiem, ale żeby stary koń z marketingu takie farmazony wymyślał??

 

Nie jest ważnym, że niektórzy ludzie żle mówią, piszą i czytają - zdarza się to również wśród inteligencji. Ignorancja językowa jest niemalże wszechobecna - okazuje się, że ma ona moc (jak kobieta) i ogarnia coraz większą grupę społeczeństwa - nawet tę z pierwszych stron gazet, telewizji i portali internetowych. Należy jednak (oczywiście jak nam zależy na tym) trzymać się zasad, które wykształciły się już dawno i można rzec, że są określone i stanowią idiom. Jak się chce z tym polemizować, to język polski wypadałoby mieć opanowany - w przeciwnym wypadku wychodzi parodia.

 

Amerykanie mogą sobie pozwolić na taką ignorancję językową, ponieważ są na luzie i w ogóle 'upraszczają' sobie życie. Brak spiętości organizmu wyzwala automatycznie brak spiętości językowej i jest to naturalny proces. U nas wygląda to karykaturalnie.

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli angielski zdominuje świat, to najprzykrzej chyba będzie Rosjanom :)

 

Szkoda mi przydatnego słowa "akumulator". W samochodzie i motorze ostało się. W telefonie nie. Dlaczego tak? Bo lud na akumulatorze miał napisane "akumulator" albo "Varta", natomiast na akumulatorze w telefonie "rechargeable battery". Pierwsze słówko trudne, ciężko je wymówić, nie wiadomo o co w ogóle chodzi, więc jest to "battery", czyli bateria. Zaraz więc Mirki i Zenki zaczęły sprzedawać baterie do telefonów. I tym sposobem w telefonie mamy baterię, pomimo, iż akumulatorem ona jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zalecam spiętości organizmu ani spiętości językowej, ponieważ spiętość jest różnojednią rospiętości z napietością, a wszystkie trzy charakteryzują prawdniki.

 

Zalecam więc ostrożność, bo gdzie spiętość tam jądrowość,a zatem jednowdrugość.

 

Rozbierz wiedzy, czyli wiedzniki ilości, to nie to samo co jednoprzydrugość ani jednopodrugość.

 

I-tym-podobność.

Edytowane przez toptwenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz chronić język polski przed anglicyzacją, proponuję wizytę na Islandii. Oni mają takiego hopla na punkcie czystości języka, że samochód nazwali "trzeszczący wóz" w dosłownym tłumaczeniu. Samochód jest niewystarczająco koszerny, bo to kalka ze słowa "automobil".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale akumulator? Nie potrafię sobie wytłumaczyć jak eksperci od telefonów tłumaczą sobie nazywanie akumulatora baterią. Gdyby mi mechanik oponę nazywał oponą, dętkę też by nazywał oponą i całe koło też by nazywał oponą, to bym mu zwrócił uwagę. Panie! Jak chłop krowę doi, to powinien byka od krowy odróżniać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Akumulator" dotarł do nas kiedy dominowała tendencja zapożyczania wszystkiego z francuskiego. Teraz mamy angielski i czasem dochodzi do konfliktów. Słowa potrafią zmieniać swoje znaczenie, więc wyparcie jednego zapożyczenia przez inne nie martwi mnie zbytnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.