Skocz do zawartości
IGNORED

Lampy prostownicze- rekomendacje, opinie


krisio06

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich uzywacie we wzacniaczach, układach lampowych. Które są godne polecenia i rozważenia?

Jaki jest najlepszy prostownik "money can buy" itd...

 

Ja szukam aktualnie lampy do zasilania anodowego w DACu. Chodzi mi po głowie 274B od Sophii Electric ( Princess ), ale żal mi trochę wydawać tyle na tą lampę. Czy mozecie polecić inne ciekawe lampy ( 5u4g,5ar4 )?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/57680-lampy-prostownicze-rekomendacje-opinie/
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

6C4C-EW, EZ80, EZ81 i tym podobne maluchy z tym, że EZ`tki to też trochę za silne będą ale nie łykną paru Amperów na żarniki ; względnie jeżeli zmieścisz się z poborem do 8mA to możesz zastosować EAA91.

5Y3GT, AZ1 ... po co takie mocne prostowniki do lampek małej mocy ?. Zupełnie jak ciągnięcie Fiata 126p ciągnikiem siodłowym ... Jeżeli kolega chce być oryginalny to proponuję wziąć dowolną duotriodę np. 6N1P, ECC82 lub tym podobne i zapiąć S1 przez opornik 100R do katody. Mamy w ten sposób dwie niezależne diody w jednej bańce.

6C33C-B 24 Sie 2009, 14:56

 

"5Y3GT, AZ1 ... po co takie mocne prostowniki do lampek małej mocy ?. Zupełnie jak ciągnięcie Fiata 126p ciągnikiem siodłowym ..."

 

Trochę "kolega" przesadza, ...z sarkazamem również.

EZ80, EZ81 to pewnie dobre propozycje. Ja piszę o tych, które próbowałem. 5Y3GT, czy AZ1 są może nieco większe niż EZ.., ale czy znacząco mocniejsze? W którym miejscu, szczególnie w odniesieniu do EZ81. To po pierwsze. Po drugie - krisio06 nie określa parametrów układu, a jeżeli bierze pod uwagę 274, 5u5g i 5ar4 to taka 5Y3GT to przy nich słabeusz.

Myslalem o 274B, 5u4g i 5ar4, bo sa popularne, powszechnie stosowane ( zapomnialem o fakcie, ze w wiekszosci we wzmacniaczach mocy ), ale nie zdawalem sobie sprawy, ze moga nie pasowac do tej aplikacji. Czy EZ80 lub EZ81 beda tu lepsze?

 

Uklad, w ktorym chcialem je zastosowac to wtornik anodowy. Na wtornych w traffie mam:

1. 120V 0,1A

2. 6,3V 2A

Potrzebuje do gdzies do okolo 140-160V.

Do zarzenia prostownika musialbym dac nowe traffo chyba, bo gdy zamawialem czesci mialem w glowie anodowe na polprzewodnikach.

 

Do zasilacza na 5u4g chcialem zastosowac:

-Zarzenie 5V 3A by obsluzyc 5u4g jak i 5ar4, 274b

-pierwszy kond 4uf pio, potem dlawik 10H, wtedy 2 rozgalezienia: rezystor I kond 10uF.

brakuje konda za dławikiem :)

to, że 5U4 są "silne" wcale nie znaczy, że nie będą działać w DAC'u.

octal i 5V żarzenia są o tyle dobrą opcją, że nie ma problemu z późniejszymi zamianami lamp np. 5U4>5Y3.

na początek jak nie chcesz wydawać za dużo spróbuj z ruską 5c3s.

Ahh zapomniałem. Ten kond za dławikiem to tak ze 100uF?

Jak patrzę na ceny EZ80 i 5u4g to jest tak, że najlepsze NOSy EZ80 kosztują tyle co średnie 5u4g/5ar4.

Jakby wyglądał zasilacz do EZ80?

Gdybym wybrał większe octale to cełowałbym, tak jak napisałem w pierwszym poście, w 274B. Z tego co przeczytałęm wynosi, że ma bardziej szlachetne brzmienie niż starsze 5u4g i 5ar4.

LC? Czyli za dlawikiem kondensator I tyle? Przynajmniej tak rozumuje z tego tekstu:

"An LC circuit is a resonant circuit or tuned circuit that consists of an inductor, represented by the letter L and a capacitor, represented by the letter C."

krisio06, 24 Sie 2009, 22:51

 

>Czyli isc w wieksze octale, czy mniejsze novale? 5u4g/5ar4/274b czy moze ez80? Pytam, gdyz musze

>wiedziec na jaki osprzet mam sie przygotowac.

 

To pytanie musisz sobie sam postawić. Wiesz jakie są punkty pracy lamp, ile potrzeba Ci mA prądu anodowego i ile zapasu CI potrzeba. Dodam też, że większa, mocniejsza lampa pobiera więcej prądu żarzenia powiększając przy tym straty i wytwarza dużo więcej ciepła. Pomyśl o tym w kwestii obudowy. Osobiście wybrałbym EZ80. Tesle lub RFT kupisz za 15zł.

pwit1, 24 Sie 2009, 15:32

 

>Trochę "kolega" przesadza, ...z sarkazamem również.

>EZ80, EZ81 to pewnie dobre propozycje. Ja piszę o tych, które próbowałem. 5Y3GT, czy AZ1 są może

>nieco większe niż EZ.., ale czy znacząco mocniejsze? W którym miejscu, szczególnie w odniesieniu do

>EZ81. To po pierwsze. Po drugie - krisio06 nie określa parametrów układu, a jeżeli bierze pod uwagę

>274, 5u5g i 5ar4 to taka 5Y3GT to przy nich słabeusz.

 

Teraz piszesz, że ich próbowałeś. Chociaż jeżeli "typowo" = "próbowałem" ... 5C3S na początek zabawy z oktalami to fajna i tania alternatywa. Ze słabszych polecam (wypróbowałem ;) ) 5C4S (były 2 różne wykonania baniek : zwykła i w kształcie 5C3S). Zaraz za lampą zamiast 4uF dałbym 22 - 33uF, spowoduje to, że dławik nie będzie musiał mieć tak znacznej indukcyjności.

6C33C-B 25 Sie 2009, 13:04

 

O czym Ty piszesz, wyraź się jaśniej, bo trudno dojść o co Ci chodzi.

 

Jeżeli nie zrozumiałeś, albo zrozumiałeś to co chciałeś zrozumieć, spieszę z wyjaśnieniem - próbowałem kilku przedstawicieli octalowców - 5c3s, 5u4g, U52, GZ34, 5Y3GT, 5R4, kilka z nich w różnych typach i brandach, do tego trochę bocznostykowców, w tym AZ1. Zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu 5Y3GT (najbardziej RCA z 1940r), napięcie anodowe ok. 360V, pobór prądu ok. 27mA, do preampu w sam raz.

Nie próbowałem nic z serii EZ, o czym napisałem. Przez "typowo" przy 5Y3GT rozumiem octalową, podstawkę i typowe napięcie żarzenia, pozwalajace na żonglerkę różnymi lampami, przez "mniej typowo" - podstawkę bocznostykową i napięcie żarzenia 4V. Tyle.

 

 

"5C3S na początek zabawy z oktalami to fajna i tania alternatywa"

 

Ooo... , to już nie jest "za mocna";-)) Do tego brzmi mocno tak sobie. Argument "tania" też jest wątpliwy. Ot, pierwsze przykłady z brzegu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (chociaż lampy wyglądaja na nieco sfatygowane;-))

 

 

"Zaraz za lampą zamiast 4uF dałbym 22 - 33uF, spowoduje to, że dławik nie będzie musiał mieć tak znacznej indukcyjności."

 

A tu się absolutnie nie zgadzam - sonicznie najlepiej sprawdza się mały kond pomiędzy prostownikiem, a dławikiem (1-4uF), albo dławik bezpośrednio za lampą.

I tak generalnie - dobieranie lampy prostowniczej oraz całego układu zasilania "na czuja" jest mocno nie OK. Wszystkie wymienione prostowniki poza różnymi innymi parametrami różnią się też (a może przede wszystkim) rezystancją wewnętrzną. Ta, w połączeniu z rezystancją trafa zasilającego i reszty elemetów w układzie determinuje pojemność ostatniego konda, itd, itd. Nie sztuka zrobić jakieś zasilanie, sztuka zrobić je dobrze. Z moich zabaw z lampami wynika, że jest to równie istotny element, jak cały układ wzmacniajacy. Polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , sporo wiedzy w pigułce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przy 5C3S nie powinno się stosować pierwszego elektrolitu większego od 4uF.

 

Poza tym 5C3S zużywa 3A prądu żarzenia i podaje napięcie anodowe natychmiast.

"Kolego" pwit kłótniami i udowadnianiem sobie pewnych rzeczy nie pomożemy koledze projektującemu zasilacz. Jeżeli nie wyrażam się dość jasno to jest mi z tego powodu bardzo przykro albowiem większość znających mnie ludzi uważa mnie za człowieka jasno i wyraźnie precyzującego swoje racje i poglądy. Zrozumiałem doskonale Twoje przesłanie. Zrozum też to, że fakt złapania Cie przeze mnie za słówko z Twojego pierwszego postu w tym wątku nie był podszyty niczym złym. Zrozum jedno - kłótnie nie pomagają nikomu w NICZYM.

Fajnie, że próbowałeś tylu lamp, cieszy również fakt, że jesteś tak wszechstronny i obeznany ale Twój ostatni post (wybacz ale) wydał mi się strasznie nadufany i w zły sposób skierowany przeciwko mnie zupełnie tak jakbyś chciał mi okazać swą nadrzędność. O parametry Twojego układu na 5YGT nie pytałem więc nie rozumiem po co ten "wsad" o preampie. Skoro nie próbowałeś nic z serii EZ to może pora już teraz to zrobić ?. To naprawdę dobre lampy ale widać dla Ciebie za mało (jak to się mówi ?) "ałdjofilskie". Zonglerkę lampami zrobisz i na nowalowej podstawce, heptalowej, magnowalowej ...

 

Tak, uważam 5C3S za dobry początek zabawy z oktalami ale nie wkładaj słów w moje usta, nie wspomniałem, że akurat w tym przypadku. Brzmienie lampy prostowniczej .. hmm .. jeżeli masz na myśli efekt tzw. sagging`u to rozczaruję Cie gdyż to ujawnia się w konstrukcjach pracujących w klasach AB, B (tam gdzie prąd anody lamp końcowych się zmienia, przepraszam, pobór prądu z zasilacza anodowego). W klasie A przy stałym poborze to co najwyżej usłyszysz jak grzany prądem zmiennym grzejnik "dzwoni" w skali makro.

 

Apropos pojemności za duodioą. Podane przeze mnie wartości odnoszą się do lamp serii EZ (!) gdzie wartość kondensatora zaraz za lampą to 50uF a wiadomo (chociażby z toku obliczania ogniw filtracyjnych LC), że jeżeli pojemność rośnie to można zmniejszyć dławik i wtedy współczynnik filtracji pozostaje nie zmieniony, bądź zostawić dławik w spokoju a wtedy współczynnik filtracji polepszy się. Stosowanie filtra zasilacza z wejściem dławikowym ma sens przy wysokich napięciach prostowanych przez lampy. Ma to wady i zalety ale tu odsyłam do literatury o której na końcu posta.

Nie zgadzać się możesz, masz prawo do tego ale efekt soniczny zostaw w spokoju. A na czym ma polegać bycie nie OK wg. Ciebie jeżeli idzie o dobór elementów zasilacza ?. Jeżeli są dobrane tak, że poprawiają paramaetry zasilacza to wg. Mnie jest wszystko OK. Odnośnie rezystancji uzwojenia wtórnego transformatora masz rację tak samo jak w odniesienie do Ri lampy prostowniczej. Dziękuję za wpis, mam nadzieję, że onaj wyjaśniliśmy sobie Nasze racje i żywię nadzieję na lepsze współżycie w gronie userów forum.

Tak na koniec to i ja Tobie coś polecę : J. Kurpiewski - Zasilacz Sieciowy.

6C33C-B 25 Sie 2009, 15:44

 

Cóż, nadal nie rozumiem, co Twoim zdaniem było nie tak w moim pięciowyrazowym wpisie "Typowo (podstawka, żarzenie) - 5Y3GT, mniej typowo - AZ1" (może zabrakło IMHO, ale to chyba rozumie się samo przez się), nie wiem też za które słówko mnie chwyciłeś i co chciałeś wyrazić.

Z resztą zgadzam się mniej lub bardziej, ale zostawmy to, bo wątek urośnie do kilkdziesięciu wpisów, z których nic nie będzie wynikać.

 

 

krisio06

 

Przedstaw może założenia układu, co najmniej wymagane napięcie (chociaż to już chyba jest: 140-160V)i prąd. Napisz też, czy masz już jakieś elementy do wykorzystania.

Prad to 10mA.

 

Co do elementow to wlasnie na ta chwile nie mam nic. Do konca tygodnia musze podjac decyzje o tym jakie zasilanie wybiore i co musze zakupic. No ale najpierw trzeba wybrac prostownik, gdyz bez tego stoje w miejscu. Mysle, ze pojde w octale czyli w 5u4g, 5ar4, 5y3gt itp.

 

 

Mimo, ze seria ez jest zdecydowanie tansza, octalow jest wiecej I wydaja mi sie znacznie ciekawszym wyborem. Czyli jakie elementy beda mi potrzebne? Rozumiem, ze jezeli ma to byc clclc to dwa dlawiki.

krisio06 25 Sie 2009, 18:25

 

Przy założeniu, że jeden prostownik ma obsługiwać oba kanały, sporej ilości miejsca w obudowie na zelastwo oraz budżecie kilkuset zł na zasilacz, moje propozycje to:

1. trafo 140V-0-140V/100mA (powinno wyjść ok. 100R)- 5Y3GT - 4uF - 10H/72R - 10uF (rozgałezienie kanałów) - 20H/150R - 50uF. Napięcie na wyjściu - ok. 155V, tętnienie ok. 2mV.

2. trafo 130V-0-130V/100mA (powinno wyjść ok. 100R)- EZ81 - 4uF - 15H/72R - 15uF (rozgałęzienie kanałów) - 20H/150R - 100uF. Napięcie na wyjściu - ok. 160V, tętnienie ok. 0.7mV.

 

Wychodzi więc na to, że przy tak niewielkim napięciu i prądzie w symulacji lepiej sprawdzi się jednak EZ81. Przede wszystkim ma niższą rezystancję wewnętrzną (150R wobec ok 400R dla 5Y3), a więc pozwala na zastosowanie większych kondów i tym samym mniejsze tętnienie. Z drugiej strony - pojemność 50uF da się dużo łątwiej złożyć z kondów olejowych lub polipropylenów, co również słychać. Wybór należy do Ciebie.

 

Tak z rozpędu sprawdziłem jeszcze jedną wersję (inne podejście do tematu). Ma swoich zwolenników, również na forum - pozdrawiam:-):

3. trafo 0-110/300mA (powinno wyjść ok 30R) - mostek na diodach schottky - 100uF - 4H - 100uF (rozgałęzienie) - rezystor 10R - 500uF.

Będzie dużo taniej, zajmie dużo mniej miejsca, a sonicznie - te zabawy jeszcze przede mną;-))

Ale traffo to ja mam jak pisalem wczesniej ( do anodowego 120V, 100mA ), tylko nie mam uzwojenia do zarzenia I dlatego bede musial zamowic oddzielne na 5V.

Na dlawikach bedzie oczywiscie lepiej niz na rezystorach?

W opcji pierwszej bede mogl zastosowac pozniej 274b? Teraz chyba kupie 5y3gt od RCA wiec

krisio06 25 Sie 2009, 23:35

 

"Ale traffo to ja mam jak pisalem wczesniej ( do anodowego 120V, 100mA )."

 

Fakt, nie doczytałem. Podaj więc proszę rezystancję uzwojenia wtórnego i pierwotnego.

 

 

"Na dlawikach bedzie oczywiscie lepiej niz na rezystorach?"

 

Z prostownikami lampowymi to właściwie jedyne wyjście, żeby osiagnać założone tętnienie.

Układ na schottky wcale nie jest jednak skazany na porażkę, a inwestycja w nowe trafo może być podobna, co wydatek na dławiki.

 

 

"W opcji pierwszej bede mogl zastosowac pozniej 274b? Teraz chyba kupie 5y3gt od RCA wiec"

 

Tak, zmieni się nieco rezystancja i napięcie układu.

Przemyslalem troche decyzje I zdecydowalem, ze zrobie ta 3 opcje, ktora proponujesz. Jak mnie nie bedzie satysfakcjonowac to zrobie na lampach I tyle :)

Czy to musza byc schottky? Mam u siebie troche soft recovery od philips, moga sie nadac?

 

"Fakt, nie doczytałem. Podaj więc proszę rezystancję uzwojenia wtórnego i pierwotnego."

 

Przepraszam, ale niestety jestem poza domem I takiej informacji nie moge Ci udzielic. Nie miezylem tego nawet.

krisio06 26 Sie 2009, 17:05

 

Myślę, że to dobry wybór.

Dody mogą być dowolne, soft recovery jak najbardziej. Możesz je dodatkowo zbocznikować kondami 10nF. Pisałem o schottky (ewentualnie hexfred), bo to sprawdzone propozycje.

 

Teraz mi się skojarzyło - czy Twoje trafo jest z pojedynczym odczepem 0-120V, bo jeżeli tak to zawęża możliwy wybór. Z lampą w grę wchodzi tylko hybryda z diodami "na powrocie".

 

Jak będziesz miał możliwość pomierz rezystancje trafa. Być może korzystniej będzie skorygować nieco poszczególne elementy.

Moge przeciez najpierw odpalic na soft recovery a pozniej zmieniac typy diod :)

Tylko skad wytrzasnac takie schottky?

 

Nie rozumiem troche twojego pytania wiec odpowiem tak: od 120V odchodza mi dwa kabelki, od 6,3V tez dwa I jeden od ekranu traffa.

Dlawik z telto kupic? Czytalem wiele pochlebnych opini o tym sklepie.

Moze byc 5H, bo akurat taki maja w ofercie.

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

znalazłem taki schemacik na lampie ez 80

 

co da mi taki układ?

 

czy go pominąć i zrobić standardowy z odczepem do masy w zasilaniu anod?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.