Skocz do zawartości
IGNORED

SHM-CD – rewolucja w jakości dźwięku?


thommy7

Rekomendowane odpowiedzi

audioholik, 1 Lis 2008, 00:30

 

>SACD jednak ma swoją niszę stałych odbiorców i nazwywanie tego formatu

>zimnym trupem, zwłaszcza na forum audiofliskim, jest niesmaczne.

 

wiesz - japońskie filmy z degustacją fekalii też mają zapewne swoją grupę odbiorców co nie zmienia faktu, że jest to niesmaczne ;)

trochę tego jest, wpisałem w googlach, wypadł jakiś przypadkowy sklep, a tam kolejno:

jakaś Kelly Rowland, ona coś kiedyś śpiewała z takim murzynem co miał plasterek pod okiem.wątpliwa jakość nagrania.dodatkowo loudness na maksa. ale SACD jest..i to wielokanałowo!!

Depeche Mode, starsze płyty Ultra, Music for Masses.

Genesis We can`t dance i Invisible touch, Michael Jackson, Bad. Oasis What`s the Story...coś tam Bon Jovi.

parę przykładów z ery po winylowej , a przed superaudiodyskowej. wszystkie zremasterowane i wydane na SACD.ktoś na tym zarobił:)

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

>"piękna 16 bitowa bajeczka;))"

 

uparłeś się na te 16 bitów. opisz różnicę między próbką 16bitową a 24bitową.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

dociekam po prostu. czynię tak żeby zrozumieć każdy radykalny pogląd.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

A teraz fakty !!!

 

Dziś nagrywa się dużo płyt w studiu wprost do 44,1 kHz (format CD), ale rozdzielczości 24 Bit.

 

Polecam poczytać we wrześniowym artykule EiS z cyklu "sekrety realizatorów"

Jest tam wywiad ze słynnym realizatorem Demacio Castellonem, który realizował najnowszą płytę Madonny. Wspołpracował on z takimi sławami jak: Justin Timberlake, Jay-Z, Rihanna itp. Ale to nie jest tak istotne.

Najistotniejsze jest to, iż wie jak ma brzmieć dobra płyta, bo wcześniej był jednym z pracownimów w audiofilskiej wytwórni Reference Recordings.

(A co do kastracji brzmienia płyt poprzez m.in dużą kompresje i podbijanie pasm podczas masteringu twierdzi - takie są wymogi rynku...)

 

Jak pisze więkoszość płyt się realizuje w 44,1 kHz (czyli próbkowanie standardowej CD), nawet tych audiofilskich, gdyż on i nie tylko on potrafi usłyszeć różnice, nawet sporą, ale pomiędzy 16 a 24 Bit. Natomiast pomiędzy próbkowaniem 96,0 kHz a 44,1 kHz rożnicy nie ma.

Co potwierdzili to również inni, podczas przeprowadzonej możliwości odsłuchu takich materiałów na własnych, dobrych systemach !

Format cyfrowy czy to 44,1 czy 96 kHz, czy nawet 192 kHz sam w sobie nic nie daje (oprócz poszerzenia pasma ponadakustycznego).

Stosowano rzeczywiście rejestracje w tym standardzie, gdyz wiele starszych przetworników poprostu gorzej odzwierciedlało subiektywną jakość dźwięku przy zgrywaniu materiału z taśm analogowych do 44,1 kHz. Teraz sobie z tym poradzono.

(Nie chodziło o rejestracje pasma, które i tak jest obcięte do góra 22kHz)

 

Także liczy się sam proces realizacji i jakości aparatury oraz jakość konwersji z 24 Bit do 16Bit w przypadku Red Book.

(co pozytywnie udaje się ostatnio m.in. japończykom przy edycjach XRCD, K2HD)

 

Sama realizacjia w super 96 czy hiper 192 kHz to najzwyczajniejszy chwyt marketingowy czy to w CD czy w gęstszych, nowych formatach !!! Ludzie to kujują !!!

Oczywiście wydawcy płyt będą się wypierać i kusić tą informacją nabywców. Kluczowe znaczenie w cyfrze ma rozdzielczość bitowa !

żółwik,

 

>Także liczy się sam proces realizacji i jakości aparatury oraz jakość konwersji z 24 Bit do 16Bit w

>przypadku Red Book.

 

a po co konwertować to do 16 bitów?? nie może zostać 24bit albo DSD?

Kopczas, 1 Lis 2008, 01:11

 

>dociekam po prostu. czynię tak żeby zrozumieć każdy radykalny pogląd.

 

od kiedy stwierdzenie o przewadze formatu o wysokiej rozdzielczości nad niską rozdzielczością jest uważane za radykalny pogląd?

żółwik,

 

>Kluczowe znaczenie w

>cyfrze ma rozdzielczość bitowa !

 

w DSD jest 1bit, tutaj kluczowe znaczenie ma częstotliwość próbkowania;)

">od kiedy stwierdzenie o przewadze formatu o wysokiej rozdzielczości nad niską rozdzielczością jest

>uważane za radykalny pogląd?"

 

gdyby takie sformułowanie padło, podparte konkretnymi argumentami, nie napisałbym ani słowa:)

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

a po co konwertować to do 16 bitów?? nie może zostać 24bit albo DSD?

 

przecież zostaje..Ty kupujesz wersję na sacd, ja na cd , w czym problem?;)

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

I znow odwieczna dyskusja audiostereo.pl:) Nie dodam niczego nowego poza tym ze najwiekszymi hura-optymistami odnosnie SACD sa ci ktorzy maja klocki za grosze i de facto niewiele do powiedzenia poza belkotem lub obrazkami z netu.

Edward kilka slow do Ciebie: na klockach za duze pieniadze przewaga SACD staje sie czesto problematyczna. Odsylam do recenzji Accuphase DP 78 czy zestawu dzielonego 800/801 a jeszcze lepiej do wlasnych odsluchow. I dla jasnosci: tekst powyzej nie jest do Ciebie. Pozdrawiam. R.

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Otoz audioholik do dobrego dzwieku nie jest potrzebne wcale SACD - wystarczy naprawde porzadny odtwarzacz CD. Nie zrozumiesz poki nie przestaniesz ogladac obrazkow i nie wezmiesz sie za odsluchy. Pioneer PD-D6J i PD-D9J to nie jest zaden wyznacznik jakosci. Ot budzetowe CD/SACD dla mniej wymagajacych. To wszystko. I nonsenem jest konstatacja na podstawie odsluchu tego czegos ze SACD jest o wiele lepsze od CD.

Kopczas, 1 Lis 2008, 12:22

 

>Audioholik,

>słyszałeś shm-cd??

 

zostało potwierdzone że smh-cd to stare remastery CD - to jest fakt(niezależny od odsłuchów, tak jak przewaga wysokiej nad niską rozdzielczością, po prostu fakt), więc nie muszę kupować i słuchać audiovoodoo smh-cd, nie będę wydawał pieniędzy na bajeranckie audiofislkie naklejki na pudełkach red booków.

"więc nie muszę kupować i słuchać

>audiovoodoo smh-cd"

 

mniemam,że nie miałeś do czynienia...tym samym potwierdzasz fakt,że nie możesz wiedzieć jaka jest różnica między cd a shm-cd..czy jest czy nie ma, warto to najpierw sprawdzić. jeśli wyciągasz wniosku z wypowiedzi ludzi, którzy mają podobne przekonania co Ty, wybrałem sobie antyentuzjastyczną grupę wsparcia, szczycącą się blaskiem wysokiej rozdzielczości przy braku obiektywnego poglądu na to co dzieje się wokół.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

"zostało potwierdzone że smh-cd to stare remastery CD - to jest fakt"

 

a niby czym miałby by być te płyty??sama nazwa wskazuje,że chodzi o materiał z jakiego jest wykonany nośnik,a nie zawartość.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Kopczas,

 

prosze przedstaw w takim razie jak smh-cd poprawia jakość CD, skoro mamy doczynienie z tymi samymi remasterami wydanymi wcześniej na CD. Jeśli nawet jakis cd player za 50 zł z allegro hi-fi nie czyta poprawnie płyt CD i teraz będzie miał łatwiej odczytać płytę z super przeźroczystym plastikiem to ciekawe ile procent więcej bitów odczyta? 0,1% czy 1%, masz jakieś dane na ten temat? SACD zawiera 400% więcej bitów niż CD... proszę o Twoje obiektywne dane na temat smh-cd.

Myślę,że w przypadku słuchania dźwięków w domu ilość cyferek jakie przebiegają przez dac nie ma znaczenia. jeśli podniecasz się tym,że przez sekundę laser w plejerze odczytuje 400% więcej bitów to to jest voodoo;) jeśli cd jest dającym ostatnie tchnienie nośnikiem, a mimo wszystko jest na świecie wiele osób wciąż korzystających ze "złej" technologii , nie widzę powodu żeby nie próbować technologicznie wycisnąć z cd ile się da..obiektywna ocena shm-cd jest możliwa tylko w wyniku bezpośredniego porównania...nooo...tylko najpierw trzeba posłuchać;)

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

No wlasnie Kopczas wyciagnales sedno. Audioholik nie tylko nie zrobil rzetelnego porownania SHM kontra CD ale takze CD kontra SACD. Opiera sie na teorii i na tym ze na jego (pozal sie Boze) Pioneerku za grosze warstwa CD gra gorzej niz SACD. Na poparcie swoich tez znalazl w necie belkot marketingowy i wkleja obrazki jemu towarzyszace. Odkad z nim polemizuje nie przeprowadzil ani jednego odsluchu. Wszystko ok tylko jego wypowiedzi nie sa w zadnej mierze wartosciowe (no moze jedynie dla niego samego).

Kopczas, 1 Lis 2008, 13:11

 

>Myślę,że w przypadku słuchania dźwięków w domu ilość cyferek jakie przebiegają przez dac nie ma

>znaczenia.

 

ciekawa teoria :)) co prawda nie ma nic wspólnego z techniką cyfrową, ale wciąż ciekawa...

discomaniac71, 1 Lis 2008, 13:21

 

>No wlasnie Kopczas wyciagnales sedno. Audioholik nie tylko nie zrobil rzetelnego porownania SHM

>kontra CD ale takze CD kontra SACD. Opiera sie na teorii i na tym ze na jego (pozal sie Boze)

>Pioneerku za grosze warstwa CD gra gorzej niz SACD. Na poparcie swoich tez znalazl w necie belkot

>marketingowy i wkleja obrazki jemu towarzyszace. Odkad z nim polemizuje nie przeprowadzil ani

>jednego odsluchu. Wszystko ok tylko jego wypowiedzi nie sa w zadnej mierze wartosciowe (no moze

>jedynie dla niego samego).

 

porównania już były robione tutaj na forum, ktoś podłączał wyjście optyczne odtwarzacza pod komputer i zgrywał na dysk bity ze zwykłego CD, odczyt był bit perfect w porównaniu z tą samą płytą zgraną już profesjonalnie programem Exact Audio Copy (EAC)...a więc bardziej czystszy plastyk niczego tutaj nie poprawia, problem z odczytem nie bit perfect mogą mieć jedynie jakies 20 letnie wyeksploatowane cd playery z allegro hi-fi za pożal się boże 50 zł.

">porównania już były robione tutaj na forum..."

 

i znowu cyferki...co jeśli powiedzmy cd Accu będzie grał lepiej niż Twój SACD Pioneer??

jeżeli cyferki są jedynym argumentem muszę zaprzestać tej dyskusji ponieważ nie jestem matematykiem.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.