Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning wzmacniacza Philips FA960 MkII


torque

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od pewnego czasu nachodzi mnie myśl żeby wymienić część kondensatorów w tym 20-letnim wzmacniaczu. Jenak mam pewne wątpliwości czy to da wymierny efekt w odniesieniu do poniesionych kosztów - wielokrotnie juz odradzano mi takie ulepszenia ze względu na to, że zastosowano w tym wzmacniaczu b.dobre Elny, które sa odporne na starzenie.

Jak narazie wymieniłem opampa 2068dd JRC na Opa2604 w sekcji preampa. Od razu dało się słyszeć ogromną różnice w dźwięku na +. Jedyną wadą było lekkie wyostrzenie góry pasma. Zaskoczyło mnie to, że po podpięciu żródła do potencjometru głośności ostrość znikła, a dźwięk nabrał jeszcze wyższej jakości (pominąłem sekcje bufora i selektora źródła; preamp był włączony w tor audio). Wydaje mi się że taka zmiana jakości była spowodowana słabą jakością podzespołów.

Prosiłbym o rady związane z ulepszeniem tego wzmacniacza i czy jest w ogóle sens.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15873-100008819 1195927512_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37929-tuning-wzmacniacza-philips-fa960-mkii/
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jednym ze sposobów jest pominięcie preampa.

Do tego bypassy na kondensatory w zasilaniu (4.7uF/100-250V na gałąź) i ew. elektrolity w końcówkach (róznież można bypassować pojemnością 47-100n).

Pisząc o bypasach w zasilaniu 4.7uF/100-250V na gałąź, masz na myśli danie tam np jakies Wimy?

Kurcze, nie chciałbym ryzykować upalenia końcówki przez zmiane prądu spoczynkowego, bo słyszałem ze zmiana kondensatorów w tej sekcji może go zmienić (poprawcie jesli się myle). Więc powiedzcie które zmiany nie wiązały by się z poźniejszą regulacją biasu.

Chciałbym wymienić kondensatory w torze audio na samym wejsciu do koncówki (C701, C702) i zastanawiam się co tam najlepiej dac - czy jakis dobry foliowiec mogły tam zastąpić elektrolita?

 

Zamieszczam schemat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mogą być WIMA, lub inne, obojętnie zależnie od tego ile chesz wydać.

Wymiana kondensatorów nie wpływa naprąd spoczynkowy końcówki mocy i żadne takie przeróbki nie wymagają jego regulacji.

Na wejściu możesz dać foliowe 3.3-4.7uF albo elektrolit 10uF Nichicon Muse, Fine Gold lub inny dobry np. Elna Silmic, etc.

Przy okazji zmienić ceramiki na wejściu 100pF na foliowe MKP lub Silver Mica.

a po co te ceramiki 100p na foliowe?

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

No właśnie, czy wymiana tych ceramików na foliowce daje zauważalny efekt? Pytam bo jeśli jest to warte zachodu to pokusiłbym sie o wymiane ich w obrębie całej końcówki.

Głównie dokucza mi suchość wysokich tonów (np. dźwięk talerzy w muzyce rockowej czy metalu) oraz słaba scena.

Na wejściu ceramiczne 100pF są jak najbardziej w porządku, nie mają przecież indukcyjności,

a ich zadaniem jest blokowanie w.cz. przecież.

Wymiana na zwijane (w Aboxie - 2200pF) przyniosła bardzo niekorzystny efekt brzmieniowy.

Megadeth - A House Divided  🤘SENJUTSU🤘  α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π  Ⅵ Ⅵ Ⅵ  TWOYASTARA OF DEATH 

teoretycznie mógłbyś nawet te 100p wywalić jeśli masz pewność, że końcówka się nie wzbudzi na jakichś syfach WCZ na wejściu

z drugiej strony to bardzo mała pojemność (interkonekt ma większą) i wpływ będzie minimalny - jak masz chęć możesz dać silver mica (na allegro po 1.5zł)

Chyba zrobie tak, że najpierw powymieniam te kondensatory w torze audio i zapodam te bypasy w zasilaniu, a dopiero później gdy jeszcze cos mnie będzie denerwować to zabiorę się za te małe pojemności.

Bypasy w zasilaniu mogą dać pozytywny efekt , ale to nie jest pewne. Równieżznaczenie ma układ zasilacza i prowadzenia masy, zasilania itp. Zobacz jak dokładnie i wnikliwie te sprawy testuje Peter. Ma efekty ale wynikają z bardzo długiego testowania i podejżewam, że znajomości tematu. Same bypasy przy skopanym układzie masy nie załatwią sprawy.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Ooo dzieki, ten grundig wygląda niemal identycznie jak mój philips. Skożystam z kilku rozwiązań poczynionych przez Lete. Ale chyba jednak pójde w kierunku bezposredniego wyprowadzenia sygnału z koncówki na gniazda rca, bo chyba nie ma sensu pakowanie kasy w ulepszenie sekcji buforów, preampa.

A co do bypasów zasilania, to pomyśle czy nie wymienic tych wiekszych kondensatorów - no ale to bedzie zalezalo od wynikow pomiaru pojemnosci.

Witam.

No i wreszcie wymieniłem te kondensatory - w otoczeniu koncowki mocy wsadzilem wszystkie Nichicony Fine Gold (również w torze audio), a w sekcji preampa wokół opampa dałem Panasoniki FC - wszędzie dałem takie same wartości.

 

Efekt: po wymianie w obębie preampa dało się odczuć polepszenie w zakresie szczegółowosci i barwnosci, jednak leciutko brzmienie zostało przytłumione. Gdy wymieniłem kondensatory w sekcji koncowki zauwazylem głownie, że dzwiek uległ juz duzemu przytłumieniu - ubyło przestrzeni i powietrza.

 

Zastanawia mnie czy tak bedzie juz zawsze, czy po pewnym okresie wygrzewania dzwiek się znacznie poprawi.

  • 4 tygodnie później...

No i moje obawy były niczym nie uzasadnione... dźwiek zrobil sie niesamowicie przestrzenny, detaliczny. Kondzie widocznie potrzebowaly czasu zeby sie wygrzac. Swoją drogą jak zmierzyłem kilka z filtracji zasilania, to w niektorych z 470uF zostało tylko 340.

Ogólnie mogę powiedzieć, że ten prosty upgrade był dobrym posunięciem. Jedyne co mi troszke przeszkadza to zbytnio wyeksponowane wysokie tony w opa 2604. Wymieniłbym go ale nie wiem co ma podobną jakosc, przestrzen i nieco mniej wyeksponowanych wysokich. Macie moze jakies propozycje? tylko zeby bylo znosnie cenowo.

  • 5 tygodni później...

wiecej niz 13-14V spali AD8066 gdzies na forum znalazlem taka informacje, a jakie jeszcze oampy mozna by zastosowac aby uzyskac poprawe barwy chodzi o ocieplenie ale zeby scena i detalicznosc zostaly takie jak na OPA2604?

  • 11 miesięcy później...

Odświeżam temat, ponieważ mam malutki problem z tytułowym sprzętem, problemem jest zanikający dźwięk kiedy klocek jest nie rozgrzany, wygląda i zachowuje się tak jak by odłączało się sterowanie przekaźnikami i odpuszczają, do tego w prawym kanale czasem zaświergocze tak jak by coś cie przysmażało ale to sporadycznie, czy któryś z panów orientuje się gdzie leży przyczyna? dysponuje całą dokumentacja do niego, może któryś z kolegów pomorze.

najprawdopodobniej jest zuzyty przekaznik od opuznionego zalaczania glosnikow,poprostu je wymien na nowe,albo wyczysc styki,jest to normalne w takich dziadkach

w gre jeszcze wchodzi zimny lut

Jesli chodzi o podniesienie jakosci mozesz wymienic tranzystory wyjsciowe na A1105 i C2581

to duzo zmieni

wartosc rezystora r717 i 718 mozna zmienic,im mniejsza tym lepsze pasmo i gorsze wzmocnienie oraz tim wzrasta,im wieksze tym sn wzrasta wraz ze wzmocnieniem,ale tim maleje,musisz pokombinowac

siedzą w nim oryginalne sankeny wiec nic nie będę ruszał z nimi, w przyszłości może pokombinuje z kondensatorami i prowadzeniem zasilania i masy, posprawdzam i poszukam zimnych lutów

Przy takim poborze ma max 2 razy 100wat,bezwzgledu od obciazenia,wiecej nie da rdy,a z tego ukladu mozna wyciagnac o wiele wiecej,trafo slabe,te kondensatory elny bym zostawil na twoim miejscu,milem kiedys wzmacniacz ponad 27leti z takimi kondziorami,mierzylem ich pojemnos(byly 4 sztuki po 10 000mikro),w zadnym przypadku nie bylo ponizej tej wartosci,jezeli chcesz zmieniac cos w zasilaczu to bym zaczol od trafa,a kondensatory mozna dolozyc na osobnych plytkach i polaczyc grubymi kablami,,,,,,,,albo go sprzedac i kupic np protona jakis wzmacniacz za mala kase,graja genialnie,,,,,,,,

hmm

sprawa wyglada tak;

stk ktory jest uzyty w tym zmacniaczu wedle danych katalogowych pracuje w klasie ab,jak wiadomo sprawnos tej klasy nie przekracza 70%,skoro mamy moc wyjsciowa 200w w somie przy 70% sprawnosci otrzymujemy 266w poboru z uzwojen wtornyc,trzeba pamietac ze trafa maja 80%sprawnosci i juz wychodzi ponad 330wat poboru z sieci,,,,,,,,,,,

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.