Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa kolumn na bazie Altus 140. :)


Marcinn

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zbudować kolumny na bazie głośników z Altusów 140. Stąd prośba do Was, forumowiczów.

 

Głośniki jakie posiadam to:

 

- 2x tonsil gdn 30/80

- 2x tonsil gdm 16/80

- 2x tonsil gdwt 9/80

(wszystkie głośniki mają po 8 Ohm)

- 2x zwrotnica 3-pasmowa

(wszystkie pierścienie aluminiowe itd.)

 

Teoretycznie wszystko co potrzebne do budowy kolumn posiadam, lecz nie za bardzo mam pomysł jakby się do tego zabrać. Pierwszy problem pojawia się już na starcie, a mianowicie jakiej objętości powinienem zrobić pudła, czy obudowa zamknięta czy BR, czy ścianka tylna powinna być pochylona aby tłumić fale stojące oraz czym wygłuszyć. Teraz może napiszę czego oczekuję po nowych kolumnach: aby grały a nie dudniły, aby pasmo było w miarę równe dla wszystkich głośników aby wysokie tony były nieco lepsze niż w Altusach. Kolumny już z założenia będą grać tylko w domu więc postawiłbym na jakość a nie głośność. To chyba wszystko co najbardziej przeszkadzało mi w Altusach.

Jeśli chodzi o obudowę to osobiście wolałbym zamkniętą. Wydaje mi się, że do zastosowań domowych powinna być wystarczająca, poza tym jeśli chodzi o strojenie to nie znam się na tym i obawiam się, że skutki strojenia mogą nie być zbyt dobre. Zastanawiam się także jak można by przytłumić któryś z głośników jeśli wybijałby się zanadto z szeregu (czy dołączenie opornika gdzieś przy zwrotnicy powinno załatwić sprawę).

Czytałem sporo na ten temat i naprawdę mam już mętlik w głowie :(

Jeśli ktoś z Was mógłby mi udzielić jakiejś rady jak uporać się z powyższymi problemami to byłbym bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37810-budowa-kolumn-na-bazie-altus-140/
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wpadłem na ciekawy(zabawny?) pomysł.

 

Wywalić z altusów orginalną budę (to nie jest obudowa, to conajwyżej buda), pozbyć się tragicznej zwrotnicy (to był akurat stary model 300) i zaprojektowac jakąś sensowniejszą.

Zaprojektować jakąś niedużą (robiłaby za leżącą poziomo "nadstawkę") obudowę na średniotonowca i wysokotonowca (przy okazji zastanowić się nad jego wymianą na jakiegoś kopułkowca).

Na sam koniec korzystając z niskiego Qts niskotonowca, zabudować go do skrzynek w klimat Klipshorn-ów ew. Tannoy-ów GRF (i do jednych i drugich były redukcje do 12" głośników), a na wierzch postawic "nadstawki" z średniotonowcem i wysokotonowcem.

 

 

Tylko że jest to zabawa dla osoby dysponującej sporą ilością wolnego czasu i gigantycznymi pokładami zapału i samozaparcia ;)

Myślałem raczej nad bardziej tradycyjną konstrukcją, wyższą od Altusów, ale i odpowiednio węższą. Kiedyś zastanawiałem się także nad konstrukcją składającą się z dwóch a nawet trzech elementów ale wydaje mi się, że to raczej sztuka dla sztuki, gdzie wymyślność konstrukcji nie przekłada się na jakieś specjalne walory dźwiękowe, ale być może się mylę. Obecnie sądzę jednak, że najlepszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem będzie umieszczenie wszystkich głośników w jednej obudowie (maksymalnie wysokiej- i tu właśnie nie wiem czy kształt, czy tylko objętość ma wpływ na dźwięk), przedzielonej tak, aby średnio i wysokotonowy pracowały we własnej, oddzielonej przestrzeni. W planach jest także porządna obudowa z płyty co najmniej 2x grubszej niż w Altusach. Na dno kolumny worki z piaskiem, oraz różnego rodzaju wzmocnienia. Jeśli chodzi o wysokotonowy, to zastanawiam się nad STX-em. Jeśli chodzi natomiast o zwrotnice, to na razie myślałem raczej nad modyfikacją tej niż nad robieniem od podstaw nowej.

Jeśli chodzi o samozaparcie to do tych kolumn przymierzam się od dłuższego czasu i wydaje mi się, że jestem już w takim momencie że nie ma już odwrotu. Jeśli chodzi o czas to nie jest źle.

A jak wygląda sytuacja z obudową (która lepsza)? Słyszałem że GDN marnie spisuje się w zamkniętej - czy chodzi tu o to, że po prostu gra ciszej niż w BR czy może jest jakiś inny powód? No i jeśli tak jest to w jaki najprostszy sposób można przytłumić średnio i wysoko - tonowca?

 

Dziękuję za zainteresowanie tematem i proszę o dalsze wskazówki.:)

 

 

Pozdrawiam,

Marcin

jak przeczytałem temat to pierwszą myślą było -znowu jakiś dzieciak wpakuje alpharda w pudło po altusach ;P

na szczęście się myliłem ....

stx-a jako dawcę czegokolwiek do kolumny odradzam tak samo jak wszelkie alpierdy (tu są pewne odstępstwa ale nie ten temat )

średniego i wysokiego tłumisz zwykłym L-padem . Fabryczne rozwiązanie na przełącznikach ma wadę gdyż szybko sie styki utleniały i potem to nie kontaktowało . Inna sprawa że zasadniczo ustawia sie to raz i potem już nikt tego nie dotyka... więc typowy tłumik na stałe ma zdecydowaną przewagę.

z wysokich bradziej brałbym tonsila, visatona , teslę czy coś a tanich vifek ..

-->Marcinn, jeżeli mnie pamięć nie myli, to GDN 20/80 ma Qts około 0.2 - czyli jakieś 3 - 4 razy za niski żeby dobrze zagrać w obudowie zamkniętej.

 

Dlatego kuszącym pomysłem wydaje się zastosowanie jakiejś tubki ;)

Witam wszystkich zainteresowanych moim problemem:)

 

No to faktycznie zrezygnuję z stx-a i pomyślę nad czymś lepszym. Przełączników nie mam zamiaru stosować bo to same problemy. Boje się l-padów i rezystorów gdyż to zapewne zmieni parametry zwrotnicy (mam nadzieję że się mylę). Jeśli chodzi o gdn-a to miałem nadzieję że uda mi się przytłumić oba pozostałe głośniki i jednak zastosować obudowę zamkniętą :( Jeśli jednak jest to niemożliwe przy tych głośnikach, to jestem zdany na br. i tu mam do forumowiczów kolejne pytanie: jakiej objętości obudowę zastosować aby kolumny fajnie grały i możliwie nisko schodziły, jakie otwory br, jaka długość i wszelkie wskazówki odnośnie ich umiejscowienia. Jeśli chodzi o niskotonowce to są to dwa gdn-y 30/80. Takie miałem w Altusach jednak możliwe że ich poprzedni właściciel też nie był nimi usatysfakcjonowany i coś przy nich majstrował:). Jeśli chodzi o głośniki - piramidy to na pewno ciekawie wyglądały, ale mi się wydaje to zbyt ekstrawaganckie. Ja osobiście chciałbym zbudować kolumny proste (jednak zgodnie ze sztuką), które dobrze by grały.

 

Pozdrawiam wszystkich, dzięki za wskazówki i proszę o jeszcze:)

Obudowa wys-100, szer-36, gl-30, w srodku wieniec, górna częśc odgrodzona pod kątem do góry zamykając sekcję średnio wysokotonową a zarazem łamiąca fale stojące, bas refleks umieszczony jak najwyżej , natomiast głośnik basowy umieszczony jak najniżeja bas refleks konieczny i duża pojemność obudowy, za to piekny niski miękki dynamiczny bas, na wysokotonówke pokusiłbym się o jakąs Vifę z seriiPL 6ohm , cewka na basie powinna mieć troszkę więkrzą wartość niż orginalna . Taki potwór dobże zestrojony tzn z równowagą tonalną mogby niejednego audiofila powalić swoim "Altusowskim" brzmieniem , ten paperowy bas to naprawdę kawał membrany co słychać, ale w dużo więkrzej obudowie niż właśnie Altusowska

 

pozdrawiam

>Boje się l-padów i rezystorów gdyż to zapewne zmieni parametry zwrotnicy (mam nadzieję że się mylę).

 

Nie bój się. L-pad to bardzo prosty układ i jedną z jego podstawowych cech jest to, że nie wpływa na częstotliwość podziału zwrotnicy.

Kalkulatorów na necie jest od groma, np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wpisujesz tylko impedancje głośnika i o ile db chcesz go stłumić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam wszystkich

 

Więc aby uniknąć fali stojącej nie musze całej tylnej ściany robić pod kątem? wystarczy jeśli tylko przegroda wewnętrzna będzie pod kątem, natomiast cała tylna ściana może być prostopadła do podstawy?- jeśli jest taka możliwość to proszę o szkic.

Objętość kolumny wychodzi równo 108 litrów. Czy aby muc później dostrajać kolumnę mogę zrobić nieco większą obudowę a potem wypełnić ją np. piaskiem lub betonem? Aha i w jakiej mniej więcej odległości powinno być wytłumienie od ścian wewnętrznych kolumny?

Mam jeszcze pytanie odnośnie odległości otworów BR od głośnika niskotonowego: może być tak że otwór jest na samej górze kolumny natomiast głośnik na samym dole, oraz czy nie jest tak że wszystkie głośniki powinny być jak najbliżej siebie.

Jeśli chodzi o l-pady to chyba faktycznie nie będzie tak źle :)

 

Dzięki za wszystkie wskazówki, pozdrawiam i życzę milej nocy :)

Nie 40l to nie jest sporo na tak wielki głośniki i jego niskie QTS, żadnych ku..... betonów i piasków , chore pomysły , najprawdopodobniej lepiej zrobić dwa bas reflexy wtedy regulując obiemama rurami dojdzie się do w pełni dobrze zestrojonego basu a wrazie zmiany wzmaka mozna bedzie sie łatwo przestroić zamiast piasku zadbaj o solidny cokól ale nie jako część kolumny tylko dorób np z grubego granitu, kolumne póżniej do niego przymocujesz lub postawisz, zawsze bedzie możliwość małej regulacji wysokości. lpadem zajmiesz sie na końcu jak odpalisz potwora

pozdro

Faktycznie beton to może niezbyt dobry pomysł ale wydawało mi się że piasek będzie dobry do regulacji objętości obudowy:)

Czy mógłbym prosić któregoś z forumowiczów o obliczenie objętości obudowy z BR bo ja nie umiem obsługiwać winisd ani innych tego typu programów. Dane niskotonowego są podane na oficjalnej stronie producenta (Głośnik niskotonowy GDN 30/80/2 [8 Ohm])

:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam jeszcze problem z obudową (nie za bardzo zrozumiałem Yolaosa) o co chodzi z górną częścią odgrodzoną pod kątem do góry?

Jeśli chodzi o cokoły to myślałem też o konstrukcji z cegieł:) (jeszcze odwiedzę kamieniarza i dowiem się o cenę granitu)

Pozdrawiam,

Marcinn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli WinISD sprawia Ci kłopoty, to lepiej daj sobie spokój z budowaniem czegokolwiek.

GDN 30/80 (chyba /2) ma parametry dobre do obudowy 60-65litrów. I mniej więcej tyle miały też Altusy 140.

 

Tutaj zwrotnica 18db/okt. zaprojektowana przez jakiegoś fana Altusów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tu masz kilka innych linków na temat Altusów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A na kamieniarza poczekaj jeszcze trochę - i tak za jakiś czas w końcu będziesz miał solidny piórnik obłożony granitem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.