Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmaki lampowe


lorpa

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie jakie macie doświadczenia ze wzmakami lampowymi, jakie mieliście i czy i dlaczego zmieniliście na tranzystor, albo na inną lampkę i czy wogóle to zrobiliście.

Sam powoli dojrzewam do wymiany lampy na tranzystor, ale...czy nie pożałuję..??

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/
Udostępnij na innych stronach

To zalezy...od glosnikow, jakie posiadasz, od lampy, jaka chcesz zakupic, od twoich wymagan i preferencji dotyczacych dzwieku.

Ja nie zalowalem zakupu Amplifona (choc juz go nie posiadam). Objawil przede mna nieznane mi dotad z tranzystorow aspekty brzmienia.

Czar, cieplo, magia, aura...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52493
Udostępnij na innych stronach

Lubię przestrzeń i głębie, dobry basik, w tej chwili gram na pentodzie, ale odczuwam braki w górze pasma w swobodzie i w powietrzu, słuchałem chwilę WT 30 II, trochę mało czystości, ale już czuć było tą swobodę, której mi brakuje,niestety bas mi się rozlazł...kolumny 2.5 drożne Scanspeaki....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52495
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z powyższym. Scanspeak (czy jak się to pisze;-) z amplifonem to nie jest dobre połączenie. Audax, dynaudio, ewentualnie focal, to zagra na pewno, z vifą nie wiem. Poza tym, z moich doświadczeń - bas faktycznie nie jest trzymany za mordę przez WT30II, ale po podłączeniu go do kondycjonera PALa, można zmienić zdanie o basie z triody. Inne połączenie, które mnie "rozwaliło" to zestawienie z kolumnami DIY "Mahlera" na głośnikach dynaudio i audax - znowuż niezwykła kontrola i potęga....eech. Jedno jest pewne - nie zamienię lampki, bo taką barwę i przestrzeń z tranzystora dostaje się za dużo większe pieniądze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52545
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Generalnie faktycznie, scany uważane są za głośniki niełatwe do wysterowania, i często słyszałem ostrzeżenia przed łączeniem ich z lampą, zwłaszcza słabszą. Tym niemniej, obecnie słucham wzmacniacza pentodowego 40 W na ProAcach Studio 100, które mają na dole papierowego scan-speaka, i jest b. okay. Ale ten scan ma lekką membranę, współczesne węglowce są inne. Bardzo dobrze sobie radziły z tym wzmacniaczem moje poprzednie A&H SS100, od góry do dołu na Vifach PL. Co ciekawe, podstawowe parametry obu zestawów są podobne - 8 ohm, 88 dB. To bardzo przyjazne obciążenie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52686
Udostępnij na innych stronach

->jozw

Józwa, bój się Boga!!!

 

"....obecnie słucham wzmacniacza pentodowego 40 W na ProAcach Studio 100..."

 

chyba to nie jest prawda! Czyżby dopadł Cię audiofilizm? Myślałem, że to wszystko to jest do słuchania muzyki! Jeśli myślisz, że nie jesteś zarażony, to uważaj: podsiadomość działa i wskazuje na co innego... ;-))

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52704
Udostępnij na innych stronach

"przyjazne obciążenie" nie bardzo wiadomo co ten "firmowy" (HFiM) termin oznacza, przynajmniej od czasu wynalezienia transformatora, o dowolnej impedancji wyjścia.

A już 88dB skuteczności kolumny też trudno uznać za odpowiednią dla lampy, najczęściej wymienia się 90dB (i to przy 8 omach)jako tę raczej minimalną...

No, chyba że dotyczy to "przyjaznych" zestawień sprzętowych, gdzie wzmacniacz o wątpliwej mocy 17 W (niektórym w pomiarach wychodzi coś około 10-12) gra z kolumnami o skuteczności 88dB (i M I N I M A L N E J mocy 50W, wzmacniacza jakimi powinny być zasilane) i wszystko jest wprost wybornie...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52706
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już pisałem, nieprzesadzajmy z tą efektywnością, ważniejsza jest w miarę liniowa impedancja, im równiejsza tym lepiej nawet kosztem efektywności. " Wspólczesne węglaski są zbyt ciężkie do lampki " bzdura, posłuchaj proack 2.5 z dobrą kilkunasto watową triodą. A co na to producenci ? Audio note do swoich monobloków Conquest ( 17 do 20 wat parallel single ended 300b ) poleca kolumny o efektywności od 86 dB ( oczywiście efektywności z " wata ", a nie z 2.83 volta ..... ). Oczywiście jeśli zamiast proacków podłączysz wilsony Cub ( 93.5 dB ) to będzie lepiej, ale spokojnie można żyć z kolumnami o niższej efektywności. Albo posłuchaj pojedynczej 300 B z Response 1sc w pokjoju powiedzmy do 12 metrów - bardzo dobry dźwięk, dodanie 1000000 watowego tranzystora poprawi nieco dynamikę, ale zabierze całą muzykę. Nota bene najlepszym dźwiękiem na wystawie w Las Vegas bodajże cztrey czy pięć lat temu wybrano... Monobloki cary audio 300 B signature z proackami 2.5? Należy pamiętać o jednym jeśli wzmacniacz ma spier.. bas to nawe3t 107 dB klipsche mu niepomogą... Inna sprawa, że podobno lampa najlepiej pracuje na 10 - 20 procentach swej mocy, czyli dla triody to legendarny pierwszy Wat.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52722
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że rownomierność impedancji kolum ma kapitalne znaczenie, ale skuteczność decyduje o czymś zupełnie innym, o zdolności glośnika do przetworzenia energii elektrycznej na akustyczną (w sensie mocy), jednym to wychodzi lepiej drugim gorzej.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52729
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

inżynier - faktycznie, czasem podłączam do tego jakąś muzykę, jak już mnie znudzi dźwięk SAMEGO wzmacniacza.

glista - 8 omów i 88 dB to JEST łatwe obciążenie, zwłaszcza jeśli impedancja rozkłada się w miarę liniowo w pasmie słyszalnym, a nie skacze jak królik. Wiem że obecnie modne jest śrubowanie efektywności kosztem impedancji (np. 91 dB a impedancja za to 3 ohm, ale deklarujemy oczywiście 8), ale to tylko moda. Gdyby rzeczywiści takie parametry były jedynymi właściwymi dla lampy, to np. Spendor 2/3 z lampą grałby jak suchotnik na organkach, podczas gdy w rzeczywistości jest to dobre zestawienie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52731
Udostępnij na innych stronach

Między łatwym a średnim słupów granicznych nie stawiają, owe 88dB przy 8 omach nadużyciem jest zaliczać do łatwych obciążeń, bo zabraknie niebawem stopniowania przymiotnika do określenia np 91dB, 94dB (przy 8 omach), zgoda te 88/8jest to całkiem przyzwoita wartość; no, powiedzmy średnia....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52742
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

94 to nie już łatwe, to wyczynowe. Living Voice Auditorium, które deklarują 94, kiedy ktoś tam zmierzył miały 92. Ale czasy się zmieniają, kiedyś regułą było mniej więcej 86, i szlus. To przez te stare monitory BBC.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-52780
Udostępnij na innych stronach

W przypadku przedwzmacniaczy lampowych moje zdanie jest skrystalizowane-są lepsze, a technicy przyłączą się do wrażeń odsłuchowych. Co do stopni końcowych, w "degustibusie" i konfiguracji pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/3549-wzmaki-lampowe/#findComment-53084
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.