Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie trafa do Bi-ampingu?


krzysiek21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem początkującym w dziedzinie DIYAudio (dopiero jedna końcówka LM3886 i kolumny na TVM, Vifa) wiec prosze o wyrozumiałość.

Moje pytanie dotyczy w zasadzie Bi-ampingu.

Planuje zrobic cyfrową zrotnice pod linuksem z wykorzystaniem programu BruteFir, do tego dobra karta muzyczna i wzmacniacz: LM3886 x2 (dla 2 kopułek) i LM4780 równolegle x2 (dla 2 wooferów). Do tego klony Ostinato2000 tzn w zasadzie głośniki jak w Ostinanto:

- M18WH-08-08

- PL27TG-35-06

Zamierzam dać trafa, po jednym dla sekcji wysoko i niskotonowej.

Pytanie brzmi: jaką moc i napięcia DC powinienem dostarczyc do koncówek???

 

Z moich analiz wynika:

Jeden LM4780 pracujący równolegle przy +-35V i 8 ohmach da około 90W. Zakładając że dla sekcji wysokotonowej przy podziale 1,5kHz potrzebuje około 3 razy mniej mocy (bazowałem na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) wynikałoby że potrzebuje 30W. Uwzględniając jeszcze że kopułka ma efektywność wyższą o 4db to powinno starczyć 15W. Z tego wynika że dla LM3886 przy 6 ohmah wystarczy z zapasem +-20V

W tej sytuacji zasilanie na jedną kolumnę wyglądałoby mniej wiecej tak (uwzględniają straty na końcówkach podane w datasheet):

LM4780 równolegle - +-35 180W

LM3886 - +-20 35W

 

Ostatecznie daje to trafa:

sekcja niskotonowa - 2x26V 360W

sekcja wysokotonowa - 2x16V 70W

 

Czy moje wyliczenia są poprawne??

Pozdrawiam Krzysiek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30045-jakie-trafa-do-bi-ampingu/
Udostępnij na innych stronach

sory za pomylke

powinno byc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Myślę że tak. Na niskie transformator 200 do 350W (może wymagać układu miękkigo startu) a na wysokie 50-60W wystarczy jeśli to będą toroidy, nie wiem czy znajdziesz 2x16V, chyba raczej 2x17V AC.

Zastanawiałem sie czy z tą różnicą napięć będzie OK, no ale w końcu niższa impedancja, wyższa skuteczność kopułki więc voltów i amperów powinno starczyć:)

całość zamierzam poskładać na płytkach Veterana więc mam jeszcze pytania:

- LM4780 można poskładać w mostku co przy 8 ohmah da lepszy rezultat (+-30V da 140W) niż równolegle. Zastanawiem się czy ma to jednak sens i nie wiem jak do końca wykonać symetryzację sygnału??? Czy warto dla tych 50W robić mostek? Która konfiguracja będzie lepsza?

- czy masę z obu traf łączyć we wzmaku? W zasadzie będzie się łączyć w karcie muzycznej. Czy łączyć ją jeszcze np. podłączając do obudowy?

- jeżeli wysokie zrobie na LM3886 i najniższą częstotliwość jaką mógłbym tam dać to powiedzmy 1,5kHz to czy w pętli sprzężenia zwrotnego warto dać mniejszy kondensator ale za to MKP, a nie elektrolit? Przy oporniku 470 jak jest na schemacie Veterana i pojemnosci np. 1uF uzyskuje odcięcie przy 350Hz, co spokojnie wystarczy

Pozdrawiam

Witam

Moze nie wniose nic do tej dyskusji ;) ale ja bym jednak zrobił identyczne koncówki do każdego kanału, czyli zasilacze też. Wzmacniacze bedą wtedy zamienne i bardziej uniwersalne, co czasami sie może przydać.

Pozdrawiam Romek

Ma to być tylko stereo, więc zamierzałem zrobić jako uniwersalne LM4780 tak żebym mógł podłączyć kolumny ze zwrotką. Uniwersalne czyli pełne pasmo przenoszenia i przyzwoita moc (około 90W). LM3886 ma grać tylko na wysokich w przypadku moich kolumn bez zwrotki. Nie planuje tego stosować do kina domowego:)

Nie stosowałbym żadnych kondensatorów w NFB na niskich ani wysokich - tylko przed samym wejsciem wzmacniacza bezpośrednio po jednym, żeby zabezpieczyć przed niebezpieczeństwem podania na wejście prądu stałego i stuków np. przy włączaniu / wyłączaniu innych urządzeń.

No wlasnie jak to jest z tymi kondensatorami. W datasheet obu układów są kondensatory w NFB a nie ma na wejściu. Peter Daniel nie stosuje ich wogóle. W schemacie Veterana są w NFB i na wejściu. Czy usunięcia kondensatora z NFB nie spowoduje znacznego wzrostu DC na wyjściu? Jakie DC na wyjściu jest dopuszczalne?

Offset będzie więszy bez kondensatora w NFB, 50-100mV jest dopuszczalne. Chodzi o to żeby jakieś zabezbieczenie na wejściu przed DC było poprzez kondensator sprzęgający. Te kondensatory w NFB są opcjonalne i niepotrzebne jeśli offset nie jest duży i korzystamy zasilania symetrycznego a nie pojedyńczego i ze sztuczna masą w połowie Vcc.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.