Skocz do zawartości
IGNORED

zwrotnica


Gość his

Rekomendowane odpowiedzi

ponowię pytanie:

co chcesz przerabiać? (tylko nie odpowiadaj - zwrotnicę)

coś konkretnie chcesz zmienić czy tylko poeksperymentować jak to wyjdzie jak zmienię parę elementów?

co ci nie pasuje?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-44569
Udostępnij na innych stronach
Gość his

(Konto usunięte)

drażniły mnie syczace wysokie tony i dudniący bas a więc zmieniłem częstot.podziału z 1.8khz na 3khz i jest bardzo OK. , jestem ciekawy czy ktoś eksperymentował w podobny sposób natych lub innych kolumnach?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-44573
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ostatnio ktos się rozpisał na temat niezdrowego podziału w okolicach 1.8k, ja osobiście ostatnio poeksperymentowałem z f podziału około 5-6k i było bardzo ciepło i delikatnie. To działa podobnie jak z odciążaniem głosnika średniotonowego, podobnie wysokotonowy nie powinien pracowac za dużo na srodku. Kilka firm próbowała z 28mm i tytanem, ale chyba wyższa f podziału to jest to.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-44759
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, dlatego pytalem his czy znal dokladne parametry glosnikow, ktore Paradigm uzywa w Monitor 3. Jesli nie, a podwyzszyl czestotliwosc podzialu to byc moze bedzie mial dziure w srodku pasma. Niestety his nie odpowiedzial czy mial dane glosnikow czy po prostu zalozyl, ze i tak sredniotonowe pociagna w gore. Nieodpowiedzialnym jest radzenie podwyzszania czestotliwosci podzialu bez dokladnej znajowisci parametrow glosnikow. Mozna narobic wiecej szkody niz zyskac.

Parsec

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-44927
Udostępnij na innych stronach
Gość his

(Konto usunięte)

czest. podzialu ma b.duze znaczenie dla poziomu basu, ponieważ poprzez jej obnizenie głosnik niskotonowy zyskuje wiekszą sprawnośc w nizszym zakresie częstotliwosci, przy jednoczesnym wycofaniu "średnicy",

w Paradigmach głośnik nisko-średnitonowy ma odciecie na poziomie 800hz,

natomiast wysokotonowy ma odcięcie od 2000hz, a wiec zakres pomiedzy 800-2000hz jest sztucznie wycofany co powoduje efekt dudniacego basu i sybialantow, wartości czest. podziału podane przez producenta to tylko uśrednianie faktycznych parametrów zwrotnicy.zwiekszylem czestot.podziału do 3000hz, a efekt - PIĘKNY, soczyty dźwięk, żadnych zniekształceń w całym paśmie, brak sybilantów, dźwięk naturalny i szczegółowy, basy sprężyste i głębokie ale nie dudniące i nie przykrywające szczegółów, przestrzeń i holografia, słowem grają o niebo lepiej , porównywalnie z kolumnami za 4x wiecej.

Moim zdaniem czestot. podziału ma decydujące znaczenie i wpływa na ostateczny charakter brzmienia.

Nie wiem co kierowało konstruktorami tych kolumn ale moim zdaniem dali "ciała" - (głośnik nisko-średniotonowy b.dobrze i wiernie odtwarza zakres do 4kHz). A moze chodzi o zabieg marketnigowy - tańsze maja brzmieć gorzej od droższych modeli? albo chwyt tzw. "pierwszego wrażenia" w sklepie - "jakie fajne basy i sporany...biorę"....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45093
Udostępnij na innych stronach

>his

robiłeś pomiary po przeróbkach?

jeśli nie to całkiem możliwe, że skaszaniłeś całą charakterystykę (pojawiły się góry i doliny) a takie brzmienie po prostu bardziej Ci odpowiada.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45094
Udostępnij na innych stronach
Gość his

(Konto usunięte)

najlepszy instrument pomiarowy to ..... własne uszy (najlepszy stosunek ceny do jakości ..ulubione określenie "fachowców" z pism typu "audio" lub "Hi-Fi Muzyka").

Co ci po super wynikach laboratoryjnych jak po chwili sluchania wiesz że coś jest skopane????

a może ladne wykresiki sa dla ciebie ważniejsze od wierności i naturalności dźwięku?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45097
Udostępnij na innych stronach

słuch słuchem (owszem w gotowym projekcie najważniejszy) ale bez wyrówmamej charakterystyki neutralności nie uświadczysz ni w ząb.

tak więc albo miałeś szczęście i wyszło ci na oślep albo z twoim słuchem i wyobrażeniem o neutralności coś nie tak.

ufam, że to pierwsze

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45113
Udostępnij na innych stronach

Czesc his,

 

to wszytko nie jest takie proste. Skad wziales te wartosci 800 i 2 kHz? Z parametrow komponentow zwrotnicy? A znasz charakterystyke impedancji glosnika? Bo bez znajomosci tych faktow mozesz jedynie gdybac. I przychylam sie do opinii, ze bez systemu pomiarowego praktycznie zrobiles sobie hardwarowy korektor:). Kolejnosc zazwyczaj jest odwrotna. Najpierw projektuje sie zwrotnice za pomoca roznych narzedzi (chociazby odpowiedni soft) a dopiero pozniej mozesz korygowac "na sluch" pewne aspekty dzwieku. I jetem pewien, ze korekty te sa minimalne.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45131
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od przeszło dwu lat posiadam Paradigmy monitor 3. W zwrotnicy wymieniłem na lepsze /czytaj droższe/ kondensator i opornik /takich samych wartości jak oryginały/ w torze głośnika wysokotonowego oraz kabelki wewnątrz kolumny. Paradigmy mają duży głośnik, który potrafi wygenerować dużo drgań obudowy. I właśnie z nimi postanowiłem walczyć. Ścianki wewnątrz wykleiłem matą bitumiczną następnie jest 4 cm gąbka a reszte wolnej przestrzeni wypełnia oryginalny materiał tłumiący /różnorodnośc materiału tłumiącego jest jak najbardziej wskazana/. Kolumny przykręcone są do solidnych stojaków /kamień i stal/. Po tych przeróbkach kolumny grają ciszej. Dlaczego? – bo przestała grać obudowa, a przynajmniej mniej rezonuje. Ale jak za to grają, linia melodyczna basu jest wyraźnie lepiej prowadzona, brak buczącego basu, poprawił się impuls. Dla uzupełnienia dodam, że głośniki stoją w pokoju 18m kw. średnio wytłumionym, jest sporo wolnej przestrzeni wokół nich a zasilane są Mini Alephem. Dla mnie przyrost jakości w stosunku do popełnionych wydatków jest jak najbardziej korzystna. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45144
Udostępnij na innych stronach
Gość his

(Konto usunięte)

KAŻDA zwrotnica to jak się wyraziłeś "sprzetowy korektor" , a ocena brzmienia wynikala z bezpośredniego porównania z innymi markowymi kolumnami podstawkowymi,

równowagę tonalną i znieksztalcenia można z powodzeniem ocenić "ze słuchu" z zadziwiającą dokładnością,

co do metod pomiarowo-obliczeniowych juz się ustosunkowalem, i każdy kto kiedykolwiek próbował samodzielnie wykonac zwrotnicę będzie mial taki samo zdanie..

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45147
Udostępnij na innych stronach

Czesc his,

 

Retoryka. Wiesz dobrze, ze ma. Inaczej nie byloby mnie na tym forum. Uwazam jednak, ze droga nie zaczyna sie i konczy na odsluchach, a jedynie konczy. Uzyskanie wyrownanej charakterystyki w calym pasmie jest bardzo trudne i czasami wymaga stosowania skomplikowanych ukladow korekcji i co za tym idzie wyszukanego aparatu matematycznego. Z jednym moge sie zgodzic. Uzyskales brzmienie, ktore Tobie odpowiada. I bardzo dobrze, poniewaz na tym polega ta zabawa. Poza tym miales do dyspozycji oryginalna zwrotnice, czyli material wyjsciowy. Wiec nie zaczynales od zera. Tak na marginesie to musi byc niezly glosnik, skoro zakladasz, ze bez problemu obsluguje zakres do 6 kHz bez znieksztalcen przy tym rozmiarze membrany. Nie mowie, ze jest to niemozliwe, tylko ze trudno mi w to uwierzyc. Nie widze tez podobienstw pomiedzy zwrotnica a funkcja jaka pelni korektor.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45158
Udostępnij na innych stronach
Gość his

(Konto usunięte)

dzieki wszystkim za wypowiedzi w moim temacie, szkoda tylko że rozmowa toczy się o teoretyczną zasadność dokonanego upgrade-u, a ja chcialem poznac opinie osób ktore cos takiego dokonaly w praktyce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45174
Udostępnij na innych stronach

toczy się właśnie w tym kierunku bo takie przeróbki są bardzo ryzykowne a bez pomiarów, jak to mawiał forest gump, "nigdy nie wiesz na co trafisz".

ty akurat trafiłeś bo miałeś szczęście.

 

daj mi przykład jednej firmy, która produkuje kolumny i nie robi pomiarów (normalne firmy spotykane w salonach hi-fi).

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45185
Udostępnij na innych stronach

litości!!!!!!!!!!!!!!!!

tego po prostu nie da się zrobić porządnie nie robiąc pomiarów!

to, że raz Ci się udało (tak Ci się przynajmniej wydaje) nie znaczy, że jest to regułą.

po prostu nie zdajesz sobie sprawy ze skali skomplikowania zjawiska jakim są dwa (lub więcej) głośniki w jednej obudowie.

wartości elementów wzięte z jakiejś tam tabelki to jedno, a prawidłowo zestrojona zwrotnica to drugie. to są dwie różne rzeczy!

jeśli chcesz się tym zajmować dalej to jeszcze duuuużo nauki przed tobą.

ale w końcu i tak przyznasz mi rację

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2980-zwrotnica/#findComment-45197
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.