Skocz do zawartości
IGNORED

Balans kanałów


Gustaw

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu zauważyłem, że jeden z kanałów gra ciszej. Jeszcze bardziej jest to widoczne na tescie mono (chyba nr 45 z płyty Fadeovera). Po wielu próbach z "przekładaniem" kanałów doszedłem do wniosku, że problem leży w wzmacniaczu (Vincent SV233) ale dokładniej nie potrafię go zlokalizować.

Czy powodem może być potęcjometr (ALPS) czy raczej rozwiązania problemu należy szukać jeszcze głębiej?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/2974-balans-kana%C5%82%C3%B3w/
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po przełożeniu kabli gosnikowych we wzmaku problem "przesunął" się z jednego głosnika do drugiego to pozostaje oddac Vincenta do serwisu bo nie sądzę aby na forum można było rozwiazać ten problem. Ewentualnie można problem nieco skompensować, że tak powiem akustycznie. Czasami zdarza się,że kolumny pracują w nieco odmiennych warunkach akustycznych. Np jedna stoi obok gołej ściany a druga przy ścianie wytłumionej np zasłonami. Doświadczylem podobnego problemu i zawsze grająca koło powierzchni odbijajacej kolumna grała subiektywnie głośniej . Sugerowałbym więc większe wytłumienie ścian obok za " głośniejszą kolumną" zwłaszcza,że masz wydaje mi się dosyć "twardy" system gdzie wysokich częstotliwości jest sporo a co za tym idzie wszelkie anomalie są mocno uwypuklane.

mialem przypadek ale odwrotny tzn kolumna stojaca przy meblosciance grala jakby glosniej.przesuniecie kolumny doslownie o 5 cm od mebli calkowicie wyeliminowalo roznice.jezeli po przepieciu glosnikow przechodzi to na druga strone to wina wzmaka,jesli nie sprobuj przestawic kolumny

=> Zbig

 

Nie mam uprzedzeń do tanich sprzętów od czasu kiedy usłyszałem 2 monobloki zbudowane w oparciu o układ Son of Zen Nelsona Passa. Kosztowały ok 1000 zł (+czas na zlożenie) ale grało to z kitami kolum Manfreda Zollera tak jak klocki za 10000 zł.

...Ehh.. szkoda, że nie jestem elektronikiem.

 

pozdrawiam

>Gustaw

Ja też nie mam. Np. drogie vany są kilkakrotnie bardziej awaryjne od tanich samochodów miejskich. Ale tu mówimy o sprzęcie z seryjnej produkcji, zakładam że sprowadzonym legalnie i kupionym w salonie. Jak odliczyć z jednej strony podatki, cła, marże, koszty transportu – takie same lub zbliżone jak w wypadku innych sprzętów, a z drugiej strony koszty materiałowe, to na czym zaoszczędzono?

=> romekp

 

Już robiłem przymiarki do Alepha 5 ale odpuściłem. Problemem dla mnie jest dobór odpowiedniej jakości podzespołów i tutaj trzeba mieć jakieś doświadczenie.

 

Kto wie, może za jakiś czas wrócę do tematu, tym bardziej, że ze swoich DIY Focali

jestem zadowolony.

=> Zbig

 

Może niska cena wynika z oszczędności na taniej sile roboczej i mniejszym "apetycie" sprzedawcy.

Z doświadczeń z "mojego podwórka" wiem, że identyczny monitor 22" potrafi kosztować 3.5 kzl i może kosztować 8kzl tylko dlatego bo ma inne logo i kolor obudowy.

>Gustaw

Może, ale rzadko przekłada się to na jakieś astronomiczne zyski. Te droższe produkty są zwykle obarczone wyższymi kosztami reklamy, produkcji limitowanych serii, lepszych warunkami gwarancji, sprzedaży tylko w specjalistycznych sklepach a nie w supermarketach, itp.

 

A co do Vincenta to podejrzewam, że zawiodło parowanie elementów podczas montażu. Co prawda jeden polski konstruktor twierdzi, że przy dobrej konstrukcji jakość elementów nie ma znaczenia – czyli, jak mawiał pułkownik Bajan, dobry pilot to i na drzwiach od stodoły poleci :-)

=>Gustaw

Czy objaw różnicy głośności jest zależny w jakimś stopniu od ustawienia potencjometru? U mnie jest taki feler, że na początku skali jeden kanał gra głośniej, ale już za godz 8 jest wporządku.

Gustaw

 

To nie ma rady tylko serwis. Przy gwałtownym wyłączaniu i załączaniu

z szumem/trzaskiem w momencie "załapania" winny by był "prawie na pewno" alps a tak problem może leżec głębiej - sam zresztą do tego doszedłeś ;-) Szkoda ,że nie odzywają się maciekw czy CASPK , którzy tego wzmaka znają na wylot...

jeśli gwarancja sie skończyła to spróbuj skontaktowac się z autorem tej strony:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To, że potencjometr nie jest zrównoważony "na początku" to nic dziwnego, i nie musi to znaczyc, że jest kiepski, zużyty, albo pochodzi z odpadów produkcyjnych. To niestety normalka, i po prostu może się zdarzyć - także w przypadku Alpsa. Problem może być dokuczliwy w przypadku mocnych wzmacniaczy, "odkręcanych" minimalnie za "zero" (jak używany przeze mnie CD Developments CD 325, czy Vincenty. Słabsze mocowo zabawki nie wykażą niezrównoważenia, bo potencjometr pracować będzie poza krytycznym zakresem). Co więcej, wymiana na nowy nie musi pomóc - inny potencjometr też może mieć zaburzony balans w niskich zakresach głośności.

 

Powyższe wytłumaczył mi (bardzo miły i fachowy) pracownik warszawskiego serwisu Decibela, gdzie udałem się z tym właśnie problemem. W przypadku mojego wzmacniacza naprawa gwarancyjna - wymiana potencjometru (niebieski Alps) pomogła, nowy gra "równo" od samego początku.

 

Gdyby problem pozostał, zastanowiłbym się nad ekstra tłumieniem sygnału, w sekcji przedwzmacniacza (pasywny), lub na interkonekcie.

Nieee Teo . Nie zgadzam sie z tym,że jeśli potencjometr "nierówno ciągnie"

to ten typ tak ma , " normalka " i jest wszystko ok . Jak to się ma do deklaracji producentów o selekcji / parowaniu części ? W audiofilskich wzmacniaczach akurat gałka wzmocnienia jest NAJWAŻNIEJSZA i subiektywne odczucie komfortu użytkowania zależy od tego jak pracuje GŁÓWNY potencjometr. Tego typu wada jest winą ewidentnych oszczędności robionych przez producentów. Jak widać ALPS-y mamy różne bo nie wierze ,żeby potencjometr w Accuphase przez pierwsze 5-8lat użytkowania tak sie zachowywał a juz na pewno jeśli cos takiego sie zdarzy to serwis musi wstawic klientowi DOBRY potencjometr bez dorabiania teorii rodem z PRL-u ;-)

W okolicach zera błędy względne są zawsze największe i nawet parowanie elementów może niewiele pomóc. Oczywiście są produkty lepsze i gorsze. Moze być też tak, że producenci typu Accuphase zamawiają u dostawcy ten sam model potencjometru co Vincent, ale żądają wyselekcjonowania egzemplarzy spełniających znacznie bardziej ostre kryteria niż specyfikacja producenta. Znam osobiście tę praktykę z produkcji np. opon samochodowych. W SV-233 użyteczny zakres regulacji wzmocnienia faktycznie wydaje się być krótki. Słuchałem go raz z KEF Q7 i na godzinie 9 dźwięk zaczynał być wyraźnie przesterowany. Mnie na szczęście problem potencjometrów analogowych już nie dotyczy :-)

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.