Skocz do zawartości
IGNORED

jak podłączyć pasywnego suba


ensueno

Rekomendowane odpowiedzi

Pytam w stereo bo tu i ruch większy i o wzmak stereo chodzi. Chciałbym podłączyć pasywnego suba (podwójny) do wzmacniacza stereofonicznego i tu pytanie czy:

- Czy zrobić kabel 2-1 (dwa czincze równolegle do jednego) – co wtedy z opornością wyjścia, czy nie będzie to problemem dla odtwarzacza (kanał basowy .1) gdzieś o takim problemie czytałem,

- Czy podłączyć wyjście .1 do (np.) kanału lewego, a prawy podłączyć z wyjścia pętli magnetofonu?

 

Tak czy inaczej zależy mi na podłączeniu obu głośników suba żeby basu wyciągnąć jak najwięcej.

Rozumiem że chodzi Ci opołaczenie pomedzy np DVD z wbudowanym dekoderem 5.1 a wzmacniaczem. W tym przypadku mozesz zmostkowac oba wejśca we wzmacniaczu i wszystko będzie OK. Pozdrawiam...

Sub pasywny, dwukanałowy może być podłączony w dowolny sposób- każdy gł. do osobnego kanału w przypadku dopasowania impedancji głośników i wzmacniacza, oba szeregowo do zmostkowanego wzm. gdy gł. są 4- omowe, równolegle, gdy 8-omowe, a wzmacniacz może obsłużyć 4 ohm.

 

Jest tylko jeden KONIECZNY WARUNEK DO SPEŁNIENIA:

 

WYJŚCIE SYGNAŁU DLA SUBWOOFERA MUSI BYĆ REGULOWANE !!!

 

Tzn. żadnego wyjścia liniowego, magnetofonowego itp. To ma być

WYJŚCIE Z PRZEDWZMACNIACZA.

W przeciwnym wypadku regulacja głośności za każdym razem będzie się wiązać z koniecznością regulowania poziomu subwoofera.

nie chodzi mi o połączeia między samym subem i wzmakiem ale o połacznie wyjście .1 z DVD a wejście do wzmaka (tak aby wykorzystać obie końcówki mocy) - na razie zastanawiam się nad tym równoległym kablem cinch ale kusi mnie podłączenie przez pętle (we wzmacniaczu)...

do ensuendo

 

>a koledze toc hyba wszystko trzeba narysować bo inaczej nie skuma - przecież pisze że o wzmak

>chodzi...

 

piszesz o wzmaku i cichach oraz pętli magnetofonowej a ani słówka o końcówkach mocy, dalej znowu okazuje się że w pierwszym poście piszesz o podłączeniu suba do wzmacniacza a w dalej że nie o tym tylko o 5.1 do wzmacniacza -zastanów sie więc o co ci chodzi

porlick

 

> Tzn. żadnego wyjścia liniowego, magnetofonowego itp. To ma być

>WYJŚCIE Z PRZEDWZMACNIACZA.

>W przeciwnym wypadku regulacja głośności za każdym razem będzie się wiązać z koniecznością

>regulowania poziomu subwoofera.

 

 

czy na pewno piszesz o subie pasywnym czy też może aktywnym ?

>czy na pewno piszesz o subie pasywnym czy też może aktywnym ?

 

Kolega ensueno pisał o układzie sub pasywny-wzmacniacz, o ile dobrze zrozumiałem, i miał dylemat, jak to podłączyć do żródła, którym jest dekoder, bo dwukanałowy wzmacniacz zasilający suba jest już zajęty.

Dekoder (lub przedwzmacniacz pięciokanałowy) z regulowanym ,,współbieżnie'' pieciokanałowym wyjściem to jedyne w tym zestawie rozwiązanie, które pozwoli na zestrojenie i wyregulowanie wstępne wszystkich kanałów i umożliwi regulowanie głośności bez każdorazowego dobierania poziomu basu.

Zgadza się, można to zrobić w ten sposób, a nawet wyprowadzić ,,przelotowo'' sygnały do kolumn podstawowych, jednakże mostkowanie, zrównoleglanie itp ma miejsce jedynie wtedy, gdy wzm. dwukanałowy zasila tylko suba, jako zewnętrzna końcówka mocy. Tu nawet nie występuje dopasowanie częstotliwościowe, bo nie ma regulowanego filtra, stąd wnioskuję, że zajmuje się tym dekoder lub procesor.

porlick

 

dzięki za pomoc.

opcje są dwie - w obu są dwa wzmacniacze (lub raczej wzmacniacz plus ampli) więc za każdym razem konieczne jest wstępne wyregulowanie poziomów głośności. (dekoder jest w DVD)

Opcja pierwsza to puścić 5 kanałów przez ampli a suba przez wzmacniacz - rozwiązanie to ma ten plus, że wzmacniacz ma znacznie lepszy bas i jest mocniejszy a do tego w tym wypadku łatwo jest w razie potrzeby podnieść nieco poziom basu (toleruje od 4 – 8 omów). Wada to to, że musiałbym ustawić dwa komplety frontów (generalnie fronty obsługuje wzmak - jako że jest lepszy - opcja z zewnętrznymi przekaźnikami czy przekładaniem kabli mnie nie interesuje).

Opcja druga puścić front przez wzmak a suba podłączyć do wolnych końcówek ampli (zaleta to mniej kombinacji z kolumnami wada to kiepskie ampli i mniej możliwości poprawienia basu, pyzatym tylko 8 omów)

 

Tak czy inaczej (skłaniam się do drugiego rozwiązania) chciałbym wykorzystać obie końcówki mocy (sub jest "stereofoniczny" ale niestety nie znam jego parametrów - od 30 Hz (ha, ha, ha) prawdopodobnie 8 omowy - bo na razie rozważam problem teoretycznie - sub jest na wyprzedaży w pewnym sklepie nie dla idiotów). W jednym z wątków odnośnie odtwarzaczy DVD czytałem, że pomimo obecności dwóch wyjść może być tak że są one równoległe i może wystąpić problem z obciążeniem ich dwoma wzmacniaczami - stąd moje wątpliwości (czy raczej brak pewności) czy podłączenie równoległe jest bezpieczne. Rozwiązaniem tego problemu wydaj mi się podłączenie kanału .1 suba na przelotkę z lewego do prawego we wzmacniaczu (lub ampli) przez pętle magnetofonu. Miałbym wtedy jedno wyjście i dwa wejścia.

Pytanie czy to bezpieczne i możliwe do osiągnięcia?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.