Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Koncepcja rozstawienia zestawów metodę obiektywną, opartą na pomiarach i wiedzy z zakresu psychoakustyki :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkorek, 7 Gru 2005, 22:04

 

">Ile osób oprócz inwestrycji w kable, filtry i inne pozwoliło sobie na adaptacje akustyczną swojego

>pokoju odsłuchowego?

>

>Dlaczego tak ważny a moze najważniejszy czynnik jest pomijany, zapominany??"

 

Nie jest zapominany ani pomijany. Niestety, w moim przypadku żona tak protestowała przeciwko przyzwoitemu ustawieniu głośników i pozbycia sie powierzchni odbijających, że musiałem dać sobie spokój. Coś za coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w twoim przypadku oczywistym podejściem jest ustawienie na ścianie szczytowej, postawisz zobaczysz jak zagra. Generalnie z moich doświadczeń najoptymalniejsze podejście to rozpraszanie za kolumnami tłumienie za fotelem odsłuchowym - to tak generalnie.

Co do podłogi jaknajbardziej jest istotne co z nią zrobisz, to duża powierzchnia która też pochłania/odbija. W twoim przypadku jak najbardziej można zostawić jak jest i dać wykładzinę. Jak już to zrobisz to posłuchasz co wyszło i ewentulanie rozważysz korekty/zmiany.

JAk widać na zdjęciach płyty kartongips już przymocowałeś, na jakim stelażu? Ja dawałem aluminiowe profile, które podobnie jak Elberoth wypełniałem pianką montażową by niec nie dzwoniło/rezonowało. Płyty mocowałem bardzo gęsto wkrętami, rozstaw co coś między 10-15 cm. Zwróc uwagę na drzwi. To so teraz kupuje się w marketach to zwykła płyta pilśniowa, zero izolacji akustycznej (od reszty domu) a do tego zachowują się jak membrana (duża cieńka powierzchnia) i w efekcie wpływają na kustykę. U siebie mam dwa skrzydła, po wymianie na takie z litego drewna (3-4cm grubości) zauważalnie poprawiła się klarowność przeazu. Zwróć też uwagęna kaloryfery, nowoczesne grzejniki są pod tym względem fatalne (cieńka blach która dzwoni) jeśli możesz pomyśl o starch żeliwniakach to najlepsze rozwiązanie choć niezbyt estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutekbull, 17 Cze 2008, 00:04

 

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>

>Chcę zamontować po 2-3 takie panele za kolumną - czego mogę się spodziewać ?

>Czy ktoś już to robił ?

 

mam podobny układ rozmiezczenia glosnikow + niski stolik rvt i tv. dziś za TV dałem poduchy. i szok ! lepsza scena, lepszy bas, i nawet lepsza góra ! na wypłate zamawiam panele akustyczne !:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutekbull, 17 Cze 2008, 00:04

 

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>

>Chcę zamontować po 2-3 takie panele za kolumną - czego mogę się spodziewać ?

>Czy ktoś już to robił ?

 

mam podobny układ rozmiezczenia glosnikow + niski stolik rvt i tv. dziś za TV dałem poduchy. i szok ! lepsza scena, lepszy bas, i nawet lepsza góra ! na wypłate zamawiam panele akustyczne !:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zamontować w pokoju odsłuchowym ekran projekcyjny,będzie on ustawiony między kolumnami do odsłuchu stereo, odległość płaszczyzny ekranu do przedniej ścianki kolumny głośnikowej będzie wynosić 1m,natomiast od ekranu do tylnej ściany pomieszczenia będzie 120cm i tu mam pytanie czy takie umiejscowienie ekranu wpłynie na spłycenie sceny i na jakość basu?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące później...

Zrobiłem już co nieco, podłączyłem sprzęt (na razie tylko cd) i mam poważny problem z niedoborem niskiego basu. Stereofonia i przestrzenność jest bardzo dobra. Wysokie tony – ideał, średnich trochę za dużo i w miejscach pierwszych odbić przyda się pochłanianie.

Kolumny potrafią zejść naprawdę bardzo nisko, a w tym pomieszczeniu prawie nie słyszę kontrabasu. Kombinowałem z ustawieniami i nic. No chyba, że stanę sobie pod tylną ścianą – wtedy basu jest sporo, ale kiepskiej jakości, reszta zakresu również. Wygląda na to, że bas mocno ucieka przez niezbyt gęste płyty g-k i wełnę, która jest bardzo gruba, kilka warstw, łącznie chyba ze 35 cm, co by ciepło nie uciekało.

Jest to sytuacja nie do zaakceptowania, a ja nie za bardzo mam na to receptę. Gramofonu nawet jeszcze tu nie wstawiłem, w tym „stanie akustycznym” byłoby to nieporozumienie. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez interwencji specjalisty z przyrządami. Dołożenie subwoofera byłoby dla mnie chwytaniem się brzytwy przez tonącego. Mam nadzieję, że uda się uniknąć tego czarnego scenariusza…

Wstawiam kilka zdjęć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17481-100000252 1247516991_thumb.jpg

post-17481-100000253 1247516991_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się tylko domyślać, że wcześniej miałeś silne fale stojące, które dawały wrażenie mocnego basu. Teraz pomieszczenie jest korzystne akustycznie, ściany pochłaniają energię basu, jest mniej rezonansów i w efekcie basu ubyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek B., 13 Lip 2009, 22:29

Podejrzewam raczej ze siedzisko masz w miejscu strzałki fali. Na koncercie na żywo też miałem takie hece,daj siedzisko bliżej bo dalej się raczej nie da.

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne fotki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17481-100000249 1247518159_thumb.jpg

post-17481-100000250 1247518159_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie jest nienaturalnie mało basu - oprócz miejsca za siedziskiem. Te kolumny naprawdę dobrze reprodukują niskie częstotliwości. W poprzednim pomieszczeniu były bardzo niskie zejścia kontrabasu, teraz w ogóle prawie nie ma tego instrumentu, a wiem, że powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny też możesz odsunąć od tylniej ściany i wtedy powinno być lepiej .

Tak że wszystko będzie na dywanie :)

Fajne poddasze sobie zrealizowałeś do celów audio-gratuluję

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem, ile jest w tym winy podłogi. Wykładzina jest grupa i na filcowym podkładzie (Komfort) ale nie jest zbyt gęsta. Pod nią i na około panele. Nie wiem czy wszystko nie powinno być przykryte wykładziną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek B., 13 Lip 2009, 22:29

 

josefkania chyba dobrze kombinuje.Spotkałem się kilkakrotnie w dosyć mocno wytłumionych pomieszczeniach z podobnymi objawami:nadmierna ekspozycja średnich tonów z akcentem na przełom góry/środka i zanik najniższego pasma.Otrzymujemy w zamian stadionową przestrzeń i dobrą rozdzielczość w wyższych rejestrach.Niektóre zestawy takiej akustyki nie trawią i znacznie lepiej sprawują się w nieco mniej pochłaniająco-odbijających pomieszczeniach.

Ten bas o którym piszesz raczej przez grubą wełnę nie ucieka lecz jest przez nią "wchłonięty".

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> octavarium, 13 Lip 2009, 23:00

 

Dokładnie tak jest - rozdzielczość i szczegółowość na szóstkę, a dołu pasma po prostu nie ma. A ja lubię dźwięk z nasyconym dołem i kompletnie nie wiem co mam w tej sytuacji począć. Moja wiedza w tej materii się wyczerpała, choć na studiach miałem przedmiot pt. drgania mechaniczne i było tam sporo o akustyce :-), ale wiadomo jak to na studiach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, jedyne moje ustroje: belki, półki na cd (już przymocowane) i schody (też przymocowane).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17481-100000241 1247519721_thumb.jpg

post-17481-100000242 1247519721_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak jak Elberoth dać specjalną gumową folię pod g-k, wtedy bas nie będzie tak mocno przechodził przez g-k i zostawał pochłaniany przez wełnę, albo na ten g-k dać farmacell. Tylko to wiąże się z kolejnym remontem. Może położyć coś na istniejące ściany co było by twarde i nie przepuszczało basu tylko zostawiało go w pokoju, a przy okazji ładnie wyglądało.

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek B., 13 Lip 2009, 22:59

 

>No właśnie nie wiem, ile jest w tym winy podłogi. Wykładzina jest grupa i na filcowym podkładzie

>(Komfort) ale nie jest zbyt gęsta. Pod nią i na około panele. Nie wiem czy wszystko nie powinno być

>przykryte wykładziną.

 

Powinno. Pisałem o tym do znudzenia, że panele na podłodze, to najgorsze z możliwych rozwiązań.

Przypuszczam, że te gładkie skosy dookoła też swoje robią, a Twoja głowa idealnie teraz zbiera najsilniejsze odbicia i te od głośników i te od podłogi, w których bas zwyczajnie ginie. Pytanie - czy w tym pierwszym pomieszczeniu też były takie skosy i połacie łysych paneli na podłodze? Odpowiedź - ...

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kolumn, to nie za mikre te wooferki na taki metraż?

Toż na tych zdjęciach ledwo je widać te kolumny ;) może wstaw tam chociaż na próbę coś większego i obadaj temat zanim zaczniesz pruć ściany i zrywać podłogi :)

Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968, 13 Lip 2009, 23:26

 

Pewnie nie schodziły tak jak Nautilusy czy inne Utopie, ale w poprzednim pomieszczeniu słyszałem naprawdę niskie szarpnięcia kontrabasu, np. na płytach Simple Acoustic "Trio" czy "Pasodoble" Danielsson & Możdżer. Te płyty traktuję jako wzorce dla kontrabasu.

 

W tym pomieszczeniu ustawiłem kolumny na wykładzinie ok. 1 m od ściany tylnej, lecz zero poprawy :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Marek B., 13 Lip 2009, 23:43

 

>

>W tym pomieszczeniu ustawiłem kolumny na wykładzinie ok. 1 m od ściany tylnej, lecz zero poprawy :-(

 

Bez paniki. To pomieszczenie jest jeszcze kompletnie puste. Powstawiaj różnych kurzołapów i popowieszaj cos na ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.