Skocz do zawartości
IGNORED

co lepsze od skrętki?


NADek

Rekomendowane odpowiedzi

tyle było napisane dobrego o skretce ze sam sobie ją zapodałem do kolumn i na kable głośnikowy. Dźwiek jest świetny, szczególowy, delikatny, swietnie nasycone wysokie i srodek i głeboki nisko schodzacy bas. Ale jak każdy tak i ja chce jeszcze lepiej:) co proponujecie lepszego od tej skretki?? najchetniej wysłucham osób które posiadały skretke w swoim systemie i przesiedli sie na coś lepszego co znacząco poprawiło Wam brzmienie.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/18564-co-lepsze-od-skr%C4%99tki/
Udostępnij na innych stronach

Ja tez testowalem skretke.

 

Wg mnie ogolna porazka na calej linii. Z uszu zaczela mi krew leciec jak zastosowalem ja jako glosnikowy. Nic sie nie poprawilo a raczej wszystko pogorszylo. Nie zauwazylem jej pozytywnego wplywu na dzwiek. Gorzej zagraly tylko kabelki z hipermarketu. Ale to zalezy jaki kto ma system oczywscie. W jednym pomoga, a tak jak u mnie kaszania wszystko na calej linii. Taka sama sytuacja byla z IC ze skretki, tragedia i tyle:(

 

Ja osobiscie nie polecam. Ale widac wrazenia ze stosowania skretki sa rozne. Trzeba samemu sprawdzic.

Nadek - kiedyś przyszedł do mnie kumpel ze skrętką zamiast ic. była tragedia. tani audioquest copperhead zagrał o niebo lepiej. jeśli chodzi o głośnikowe to za 60pln masz AQ type6+ albo jeszcze lepsze według mnie Qed-y silver anniversary za 43zł/metr.

a jakie kable kable do 60 pln porównywałeś skoro twerdzisz, ze do 60 zeta nie ma nic lepszego?

"podobno" to zły argument. sam wypozycz (top hi-fi pozyczają) i posłuchaj. i koniecznie tego qed-a silvera.

tu macie parametry...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z ciekawości zrobiłem kabelki głośnikowe ze skrętki UTP odsłuch trwał kilka minut i kabelki schowałem w koszu na śmieci. Eksperyment drugi to przewód podtynkowy było lepiej nawet dało się słuchać najpoważniejsza wada to ograniczanie wysokich tonów niemniej nie wykluczam poważnego zastosowanie. A więc jakbym miał odpowiedzieć na pytanie tytułowe powiedziałbym, że wszystko jest lepsze choć nie można wykluczyć że skrętki mogą być dostępne (robione) z różnych materiałów.

a ja mam skretke jeden kabel na + drugi na - a w środku kolumn jeden kabel podzielony, 4 zyły białe na + i 4 kolorowe na -, jak podłaczyłem głośnikowe 2 żyły na wysokie a 6 na bas to była tragedia, strasznie wyeksponowany srodek wyższy.

a tak poza tym to stał sie CUD, nie wierze w CUDA no ale musze bo sie satał, czytając wasze wypowiedzi dochodzi sie do wniosku ze skretka to GÓWNO, PŁYCIZNA i w GÓLE o dupe se ja podłuc, no a u mnie CUD, pieknie gra wręcz CUDOWNIE. tak że ja wierze w CUDA.......

 

 

p.s. oj naprawde juz podchodze do tego forum w sposób bardzo humorystyczny inaczej po prostu nie moge, no łzy same sie cisną do oczu ze śmiechu.

>nadek

 

to nie cud, CAT5 gra na poziomie kabli za 60zl. A mis to kablowa pier**la:) Najwazniejsza jest geometria, caly kolor w parze na + a plowki na -, ma byc drut, nie linka !!!.

 

Jesli masz dlugie odcinki w kolumnie to na HF mozesz tez prosto i tanio zrobic cos duzo lepszego. Kup w elektroniku najcienszy "kynar" (rolka 30AWG, 50m kilkanascie zl), skrec ze soba ze 6 drutow (na HF w zupelnosci wystarczy) na jeden biegun, a potem obydwa bieguny ciasno ze soba. Trzeba uwazac zeby nie pomylic fazy jak ma sie jeden kolor.

DHT i NADek

 

Zapraszam w takim razie do mnie, posluchamy roznych kablekow wezcie co tam macie ja mam swoje. Podlaczymy skretke podlaczymy inne i zobaczymy. U mnie gra cienko, bardzo cienko, bez rozdzieczosci bez muzykalnosci plytko szaro i bez wyrazu. Ja pisze to co slysze i nie lubie jak ktos mi wciska glupoty. Jesli u was gra dobrze to sie ciesze ja tego nie neguje wiec i wy nie mowcie mi ze ja nie slysze tego co powinienem. Bo to jest chore! chcecie mi udowodnic ze ja zle slysze;) zastanowcie sie:)

 

Juz w pierwszym swoim wpisie napisalem ze u jednego moze zagrac dobrze u innego moze zagrac cienko. U mnie zdecydowanie jest lipa i tyle:) i nie mam zamiaru podalczac skretki:)

  • 1 rok później...

Opinie na temat kabli ze skrętki są SKRAJNIE różne na forum. Te skrajności mnie zdumiewają, ponieważ nie jestem w stanie wyprowadzić z opublikowanych opisów żadnych racjonalnych wniosków.

 

Z drugiej strony niektóre kable z wysokiej półki (np XLO) również korzystają ze skrętek i nie przypuszczam, aby miedź w nich zastosowana pochodziła z innych źródeł niż te, z ktorych korzysta branża telekomunikacyjna. Gdzie lezy prawda?

 

A przy okazji, znalazłem ciekawą specyfikację w sieci:

 

 

Kategorie kabli miedzianych E-mail

 

Standard EIA/TIA definiuje kable miedziane w kilku grupach, w których określa się ich przydatność do transmisji informacji. Większość nowych instalacji kablowych wykonywanych jest w w standardzie CAT 5e, udoskonalonej wersji CAT 5.

 

Kabel miedziany kategorii 1 (CAT 1): nieekranowana skrętka telefoniczna (UTP) nadająca sie do przesyłania analogowego głosu, ale nie do przesyłania danych.

 

Kabel miedziany kategorii 2 (CAT 2): nieekranowana skrętka telefoniczna (UTP)nadająca się do przesyłania cyfrowego głosu z szybkością do 1 Mbit/s

 

Kabel miedziany kategorii 3 (CAT 3): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP) do przenoszenia danych w paśmie do 16 MHz i przepływnością do 4 Mbit/s. Specyfikacja okablowania wg. ANSI/TIA/EIA-568-B. Popularny w dawnych sieciach Ethernet 10 Mbit/s.

 

Kabel miedziany kategorii 4 (CAT 4): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP) do przenoszenia danych w paśmie do 20 MHz i przepływnością do 16 Mbit/s. Specyfikacja okablowania wg. ANSI/TIA/EIA-568-B. Stosowany w sieciach Token Ring 16 Mbit/s.

 

Kabel miedziany kategorii 5 (CAT 5): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP) do przenoszenia danych w paśmie do 100 MHz i przepływnością do 1 Gbit/s. Specyfikacja okablowania wg. ANSI/TIA/EIA-568-B w 1991. Stosowany w sieciach half-duplex Fast Ethernet 100 Mbit/s, brak zastosowań do 1000Base-T.

 

Kabel miedziany kategorii 5e (CAT 5e): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP) do przenoszenia danych w paśmie do 100 MHz i przepływnością do 1 Gbit/s. Poprawiono parametry związane z FEXT, NEXT, tłumieniem i RL (Return Loss) w stosunku do tych w CAT 5. Specyfikacja okablowania wg. ANSI/TIA/EIA-568-B w 1999. Stosowany w sieciach full-duplex Fast Ethernet 100 Mbit/s oraz 1 Gbit/s.

 

Kabel miedziany kategorii 6 (CAT 6): nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP) do przenoszenia danych w paśmie do 250 MHz i przepływnością do 10 Gbit/s. Specyfikacja okablowania wg. ANSI/TIA/EIA-568-B.2-1 w 2002.

 

Kabel miedziany kategorii 7 (CAT 7): ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP) do przenoszenia danych w paśmie do 600 MHz. Specyfikacja okablowania klasy F wg. ISO/IEC 11801.

Jeszcze jedna kategoryzacja

 

Kategorie i parametry kabli teleinformatycznych

Underwriters Laboratories, amerykańska jednostka certyfikująca, opracowała system klasyfikacji kabli teleinformatycznych z wiązkami parowymi, oparty na podziale na kategorie. Podstawowym kryterium tego podziału jest przydatność kabla do transmisji cyfrowej o określonej przepływności binarnej, co - jak wiadomo - jest równoznaczne z przydatnością symetrycznych torów transmisyjnych kabla do pracy w określonym zakresie częstotliwości sygnałów.

Przydatność torów do transmisji sygnałów analogowych bądź cyfrowych o określonym widmie częstotliwości jest całkowicie zdeterminowana przez parametry transmisyjne torów. W chwili obecnej, zdefiniowane są wymagania, jakie powinien spełniać kabel zakwalifikowany do jednej z niżej wymienionych kategorii.

Kategoria 1 obejmuje kable o torach przeznaczonych do transmisji sygnałów w paśmie częstotliwości akustycznych oraz do doprowadzania zasilania o niewielkiej mocy. Nie stawia się żadnych wymagań wobec parametrów transmisyjnych torów kabli tej kategorii.

Kategoria 2 obejmuje kable o liczbie par od 2 do 25, z torami przystosowanymi do transmisji sygna-łów w zakresie częstotliwości do 2 MHz, lub z przepływnością binarną do 2 Mb/s. Sprecyzowane są wymagania dotyczące impedancji falowej (84 do 120 W) oraz tłumienności falowej torów do 1 MHz (tłumienność falowa przy 1 MHz, co najwyżej 26 dB/km).

Kategoria 3 dotyczy kabli z torami przewidzianymi do pracy przy częstotliwościach do 16 MHz, lub przy przepływności do 16 Mb/s. Wymagania dla torów z żyłami miedzianymi o średnicy 0,51 mm (24 AWG), podane w normie IEC 11801:2000, zestawiono w Tablicy 20.1.

Kategoria 4 dotyczyła kabli o torach przystosowanych do transmisji sygnałów w paśmie częstotliwości do 20 MHz i przy większym zasięgu w stosunku do kategorii 3. Jako zamienniki tej kategorii, większość producentów oferuje obecnie kable kategorii 5e.

Kategoria 5 dotyczyła kabli z torami przewidzianymi do pracy przy częstotliwościach do 100 MHz,

z przepływnością binarną do 100 Mb/s (transmisja simpleksowa - po dwóch różnych torach, po jednym dla każdego kierunku). Jako zamienniki tej kategorii, większość producentów oferuje obecnie kable kategorii 5e.

Kategoria 5e dotyczy kabli czteroparowych z torami przewidzianymi do pracy przy częstotliwościach do 100 MHz, z przepływnością binarną do 1 Gb/s (transmisja dupleksowa - po czterech torach w obydwu kierunkach). Wymagania dotyczące torów z żyłami miedzianymi o średnicy 0,51 mm (24 AWG), podane

w normie IEC 61156-5:2002, zestawiono w Tablicy 20.1.

Kategoria 6 dotyczy kabli czteroparowych z torami przewidzianymi do pracy przy częstotliwościach do 200 (250) MHz, z przepływnością binarną większą od 1 Gb/s (transmisja dupleksowa - po czterech torach w obydwu kierunkach). Wymagania dotyczące torów z żyłami miedzianymi o średnicy 0,57 mm (23 AWG), podane w normie IEC 61156-5:2002, zestawiono w Tablicy 20.1.

 

Kategoria 7 dotyczy kabli z dwoma lub czterema indywidualnie ekranowanymi parami, których tory przewidziane są do pracy przy częstotliwościach do 600 MHz, z przepływnością binarną znacznie większą od 1 Gb/s. Wymagania dotyczące torów z żyłami miedzianymi o średnicy 0,57 mm (23 AWG), podane

w normie IEC 61156-5:2002, zestawiono w Tablicy 20.1.

 

Tablica 20.1. Parametry transmisyjne kabli teleinformatycznych nieekranowanych

i ekranowanych według wymagań IEC 11801:2000 i IEC 61156-5:2002

 

Nazwa parametru

 

Kategoria 3

IEC 11801:2000

 

Kategoria 5e

IEC 61156-5:2002

 

 

Kategoria 6

IEC 61156-5:2002

 

 

Kategoria 7

IEC 61156-5:2002

 

i przydatny słowniczek

 

 

Przesyłanie sygnałów i danych między nadajnikiem (źródłem sygnałów) a odbiornikiem odbywa się po torach transmisyjnych, z których każdy składa się z dwóch żył tego samego kabla. Transmisji sygnałów towarzyszy ich tłumienie i zniekształcanie. Stłumienie i zniekształcenie sygnału, który dociera do odbiornika, powinno być jednak na tyle niewielkie, aby sygnał pozostał czytelny i mógł być bezbłędnie identyfikowany przez odbiornik.

Rozróżniamy dwie konstrukcje torów transmisji sygnałów: tory symetryczne i tory współosiowe.

Tor symetryczny charakteryzuje wzajemnie symetryczny układ (odbicie zwierciadlane) dwóch identycznych żył izolowanych, ułożonych jedna obok drugiej, przy czym odległość między nimi jest niezmienna.

Tor współosiowy zbudowany jest z pojedynczej żyły izolowanej, wokół której znajduje się druga żyła, cylindryczna, otaczająca izolację, przy czym osie obu żył pokrywają się (żyły ułożone są współosiowo).

Z punktu widzenia charakteru sygnałów, dzielimy je na sygnały analogowe i sygnały cyfrowe (patrz Rozdział 19). Natomiast z punktu widzenia częstotliwości sygnałów, dzielimy je na sygnały o częstotliwościach akustycznych - do kilkudziesięciu kilohertzów, oraz sygnały o częstotliwościach radiowych - od kilkudziesięciu kilohertzów (sygnały analogowe) lub kilkudziesięciu kilobajtów na sekundę (sygnały cyfrowe) w górę. Im większa częstotliwość sygnału, tym bardziej jest tłumiony i zniekształcany, toteż kabel, którym mają być transmitowane sygnały o częstotliwościach radiowych, musi spełniać określone wymagania.

Poniżej omówiono podstawowe parametry transmisyjne kabli i ich wpływ na przesyłane sygnały:

Rezystancja żyły (ang. conductor resistance) [Ω/km] mierzona jest prądem stałym i jej wartość zależy od średnicy (przekroju) żyły kabla. Rezystancja wpływa na tłumienie (straty) energii sygnałów o częstotliwościach akustycznych i ma istotny wpływ na tłumienie sygnałów o częstotliwościach radiowych.

Asymetria rezystancji (ang. resistance unbalance) [%] dotyczy wyłącznie torów symetrycznych i jest nią różnica rezystancji dwóch żył tej samej wiązki kabla. Małe wartości asymetrii rezystancji świadczą o poprawnym wykonaniu kabla.

Rezystancja izolacji (ang. insulation resistance) [MΩ∙km] mierzona jest prądem stałym między jedną z żył kabla i pozostałymi żyłami zwartymi, lub między zanurzoną w wodzie żyłą a wodą. Jej wartość zależy od materiału izolacji i od jej grubości.

Odporność izolacji na napięcie probiercze (ang. dielectric strength) [V], stałe lub przemienne, przyłożone przez 1 minutę, jest próbą potwierdzającą poprawne wykonanie izolacji gotowego kabla.

Pojemność skuteczna (ang. mutual capacitance) [nF/km] to pojemność między żyłami tego samego toru symetrycznego, określana jest zwykle dla częstotliwości 1 kHz.

Asymetria pojemności względem ziemi (ang. capacitance unbalance to ground) [pF/km] dotyczy wyłącznie torów symetrycznych i jest różnicą pojemności cząstkowych względem ziemi poszczególnych żył tego samego kabla. Małe wartości asymetrii pojemności świadczą o poprawnym wykonaniu kabla.

Impedancja sprzężeniowa ekranu (ang. transfer impedance) [mΩ/m] charakteryzuje przenikanie energii elektromagnetycznej przez ekran i mierzona jest zwykle przy częstotliwości 10 MHz.

Impedancja falowa (ang. characteristic impedance) [Ω] torów kabla, wynika bezpośrednio z konstrukcji tych torów i określana jest zwykle dla częstotliwości 1 MHz. Decyduje o zastosowaniu kabla. Ze względu na warunek dopasowanie impedancji, impedancja falowa toru oraz impedancja wyjściowa nadajnika i impedancja wejściowa odbiornika powinny być takie same.

Tłumienność falowa (ang. attenuation loss) [dB/km, dB/100m] określa tłumienie sygnału wywołane przez elementy samego kabla. Podawane są wartości maksymalne dla zakresu częstotliwości radiowych. Informuje o poziomie jakości konstrukcji kabla.

Tłumienność odbiciowa [dB] (ang. return loss, RL) określona jest przez różnicę poziomów (w decybelach) sygnału użytecznego oraz niepożądanego echa pierwotnego (wypadkowego sygnału odbić jednokrotnych od nieregularności wewnętrznych kabla) w punkcie dołączenia źródła. Podawane są wartości minimalne dla zakresu częstotliwości radiowych. Informuje o poziomie jakości wykonania kabla.

Tłumienność przenikowa [dB] określona jest przez różnicę poziomu sygnału użytecznego, w miejscu dołą-czenia jego źródła do toru zakłócającego, oraz poziomu szkodliwego sygnału przeniku, wywołanego przez przenikanie energii elektromagnetycznej sygnałów do sąsiedniego toru zakłócanego, na jednym z jego końców: przy źródle sygnału (tłumienność zbliżnoprzenikowa, ang. near end cross-talk, NEXT) bądź naprzeciwległym końcu (tłumienność zdalnoprzenikowa, ang. far end cross-talk, FEXT)). Podawane są wartości minimalne dla zakresu częstotliwości radiowych. Informuje o poziomie jakości wykonania kabla.

 

 

 

Inne ciekawe dane na stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

o skrętce słyszałem tylko złe opinie, natomiast z doświadczenia moge zapewnić, że Jan Niezbędny spokojnie spełni wasze oczekiwania, można poczytać, spróbować znaleźć temat, są tam też moje zdjęcia

 

niezłe są też taśmy wielozyłowe stosowane w elektronice, podobne do tych od twardych dysków z komputera, nie próbowałem, ale wiem z zaufanego źródła, że warto i efekt tez jest bardzo dobry

rok temu ćwidzyłem skrętkę - do jednego systemu może się nadawać do innego nie - zależy jak sie brzmieniem dopasują do systemu.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Zydelek, 14 Kwi 2007, 23:59

 

>co lepsze od skrętki?

>

>Zależy do czego? Na jaki kabel? Od preferencji danej osoby? Itd. I jedno i drugie ma plusy i

>minusy:)

 

 

AntiCables sa uniwersalne, nie zalezne od waszych preferencj. Do nabycia u Zydelka- ktory bynajmniej nimi nie handluje!!!!!!!

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.