Skocz do zawartości
IGNORED

wiolonczella


Heban

Rekomendowane odpowiedzi

>vorpane

 

faktycznie, są dwa bardzo obszerne wątki. NIe zauważylem ich poniewaz wpisalem temat z blędem i mi ich nie znalazlo.

 

>leszek.30

 

Dziękuję, wlasnie przesluchalem przed chwilą wykonania Mishy Majskiego, Alexandra Rudina i Mstislava Rostropovicha. Podzielam twoje zdanie, wykonanie Majskiego najbardziej przypadło mi do gustu. Może i zbytnio "teatralnie" zagrane, ale za to z tym czego oczekuje się od muzyki. Rostropovich nie przypadl mi do gustu, gdyż jak dla mnie gra Bacha zbyt szybko. Wolę troszkę spokojniejsze wykonania. Zwróćcie uwagę ze wykonanie Suity nr1 Rostropovicha jest krotsze o 23 sekundy! od Majskiego. W rezultacie mam wrazenie jakby piłował po tej wioli :). O Rudinie nie wspominam nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Heban

to moze lepiej dopisywac do starych watkow? W ten sposob a. forum staje sie jakims bardziej ogolnym i precyzyjnym archiwum wiedzy i wymiany pogladow na konkretne tematy. b.oszczedza sie miejsce na serwerze, ktory i tak juz chyba ledwo dyszy. Sam bede pierwszym, ktory cos dopisze do tematu poszukiwan 'etnicznego grania na wiolonczeli', jesli przeniesiesz to pytanie do starszego watku.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyslalem, ze moznaby po prostu zadac to pytanie raz jeszcze w starszym watku oraze przeniesc metoda wytnij kopiuj/wklej niektore wypowiedzi (te na temat, czyli na przyklad nie moje;)) do ktoregos ze starszych watkow. Jeden z nich szczegoline nieszczesliwie jest zatytulowany (wiolAnczela)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a inny dosc krotki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wiec juz od Ciebie zalezy gdzie to przeniesc - jesli to w ogole uznasz to za dobry pomysl - nie jestem zadnym napastliwym pyskaczem;), naprawde - nie chcialem stworzyc wrazenia naskoczenia na Ciebie, wiec i powodow do pojendania nie ma, bo nie widze klotni;). Sam bardzo lubie wiolonczele i chetnie o tym instrumencie porozmawiam. A pifko, chocby metaforyczne, wiadomo- bardzo chetnie;).

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w zasadzie, może ten nowy wątek będzie najciekawszy;)

 

Zatem z muzyki na wiolonczele, nie tylko w roli głównej, poza klasyka, o której już na forum sporo pisano polecam gorąco:

 

Ernst Reijseger ‚Colla Parte’ (Winter & Winter)

 

Ernst Reijseger ‚Janna’ (Winter & Winter) – tutaj towarzyszą Reijsegerowi senegalski poeta/pieśniarz oraz perkusjonista – efekt jest b. ciekawy.

 

Gra Reijsegera (na tych płytach, choć nie tylko tutaj) ma ta fajna jakość, ze jest zarówno melodyjna jak i mocno wyrafinowana, dość często zapuszcza się w tereny ‚etniczne’ lub pseudoetniczne - zwłaszcza, co oczywiste, na płycie Janna. Stosunkowo często gra na wiolonczeli pizzicatto, z bardzo interesującymi efektami;).

 

Z innych wiolonczelistów – nie sposób zapomnieć o Eriku Friedlanderze, którego można usłyszeć chociażby na kilku płytach Johna Zorna, chocby na (najlepszych z tych, które znam) ‘Bar Kokhba’, czy ‘Zevulun (The Circle Maker)’(obie w Tzadiku), a także na bardzo dobrej solowej płycie Maldoror (Brassland Records) i wielu innych. Swoja bardziej jazzową, choć wciąż łagodną twarz pokazuję Friedlander na płytach wydawanych dla Cryptogramophone – np. ostatnio ‘Quake’. Nagrywał tez wiele innych płyt, sposrod kotrych nie wszystkie sa takie lagodne.

 

Dodałbym tez – jeśli chciałbyś muzyki gładkiej i delikatniejszej, choć często niepokojącej, dwie płyty grupy/projektu Terminal 4 (wydane przez Truckstop), gdzie obok lidera – wiolonczelisty Freda Longberga-Holma, grają doskonali muzycy, między innymi puzonista/gitarzysta Jeb Bishob i gitarzysta Ben Vida. To nie jazz, raczej cos, co nazywa się czasem ‘folkiem miejskim’. Spokojne, melancholijne, bardzo ładne.

 

Z muzyki klasycznej – myślę, ze poza klasycznymi suitami Bacha, warto tez poznać suity Benjamina Brittena oraz sonaty na wiolonczelę i fortepian Alfreda Schnitke (na przykład)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzekl ten, co jeszcze nie raz sie obrazi: Czy moze mi ktos polecic plyte z muzyka wiolonczellową ? Spokojna, lecz chwilami porywajaca, moze z elementami etnicznymi ?

 

dobra, nie bede zlosliwy. projekt takiego chinola, co sie jakos tam nazywa, nie. jo jo ma, czy jakos tak. cos o szlaku. jedwabny, jedwabisty, za...y. jakos tak. nie. druga teraz plyta wyszla. nie. no i ta... no, ta plyta... jak ona tam? obrigado brazyl czy jakos tak, nie? ale czy to jest mjuzik wiolonczellowy? no, to ja nie wiem, nie. normalnie, wypad. nie wiem. bo zeby spokojna czasami, a czasami porywajaca, i zeby tak jeszcze jak jak w cepeljiiiii... to ja wysiadka. nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.