Skocz do zawartości
IGNORED

standy: podstawa marmur kontra stal


adamo_0

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zrobic standy i mam dwie opcje:

1)Podstawa dolna granit/marmur + noga z drewna z komora do zasypania

2)Podstawa plyta stalowa + noga z drewna z komora do zasypania

Co do gornej podstawy marmur, mdf lub stal.

Stal jest ok 3 x ciezsza od marmuru (odpada problem wagi) (i tansza?!! jeszcze nie wiem...) a noga drewniana zapewni odpowiednie tlumienie czego nie ma przy calych stalowych standach.

IMO juz sama drewniana noga wytlumi to wszystko co mialo by isc na podstawe!!!

Oczywisie pomiedzy tymi materialami moze zastosuje jakies tlumienia np. korek

Tak wiec pomijac estetyke IMO nie powino byc roznicy pomiedzy w dzwieku pomiedzy tak wykonanymi standami.

Co sadzicie o materiale na gorna podstawe?

Glosujcie na najlepsze polaczenia.

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos w tym stylu jesli chodzi o materialy ale ksztalty pewnie inne:) Najchetniej bym kupil ale cena...a i satysfakcja z DIY jest duza :)

Pytam o stal na podstawe bo bede mial dostep do taniej obrobki tego materialu.

Jeszcze nie mam na 100% sposobu laczenia poszczegolnych elementow ale mam wydaje mi sie pare ciekawych pomyslow (a Twoja technologia pewnie jest owjana tajemnica).

Ma jeszcze pytanie o kolce pomiedzy kolumne a podstawe?

Jak najlepiej to zrobic:

1) kolce wkrecone w kolumne (wiercenie skrzynek => problem z pozniejsza ewentualna sprzedarza)?

2)Kolce ostrzem do gory w krecone w gorna podstawe a na dol kolumny oslaniajaca podkladka cienki filc np. na tasme dwustronna i wtedy mam super odizolowana kolumne od standu (to taki moj? pomysl)

3) a moze cos innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> adamo_0, 7 Kwi 2005, 14:30

 

...

>2)Kolce ostrzem do gory w krecone w gorna podstawe a na dol kolumny oslaniajaca podkladka cienki

>filc np. na tasme dwustronna i wtedy mam super odizolowana kolumne od standu (to taki moj? pomysl)

>3) ....

 

Popatrz na podstawki JTL. Kolce do góry :)...

 

Produkty tej firmy są godne najwyższego polecenia, choć tanie nie są. Całe stalowe, zresztą, a działają świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamo - Sam skłanialbym się ku podstawom kamiennym, chociażby ze względów wizualnych. O wagę nie trzeba się martwić, granitowy cokół 30x40x3 cm to jakieś 10 kg - swoje waży.

 

gorek: "hmmm wydaje mi sie, czy masz moze zamiar zrobic kopie moich standow??"

Oskarżanie kogoś, że chce "podprowadzić pomysł" do którego nie ma się _żadnych_ praw, bo... samemu się go zaczerpnęło od innych? ROTFL... padłem ze śmiechu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->gorek666

Obecnie do moich starych i kiepskich standow zamiast blutaka dalem 4 kwadraty z filcu 2x2 cm grubosc ok 3 mm (takie jak pod meble) i tasme dwustronna. mysle ze spelniaja role taka sama jak blutak chociaz IMO lepiej tlumia kosztem "sztywnosci i plywania kolumny" chociaz te sa, sadze pomijalne.

->inzynier

no wlasnie... te standy z kolcami w gore... jak na inzyniera jestem za :)

 

I znowu pytanie :)

IMO przy cichym graniu (godz 9-10) kolumny sa jeszcze malo wzbudzane w drgania, ze roznica w standach moze byc pomijana (oczywiscie tych rozsadnie zbudowanych)

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---> Teo, prosze Cie, nie zaczynaj... Nikogo nie oskarzam i nie mam pretensji... Wizualnie?? Moze i moje standy sa podobne ale tylko podobne do jakis tam innych... Znajdziesz mi firme ktora ma identycze rozwiazania technologiczne?? nie sadze... jak dla mnie, koniec tej kwesti...

 

---> adamo_0, kiedys byl watek na forym wlasnie w kwesti polaczenia kolumn ze standami... byla mowa o kolcach w kolumnie i w podstawie gornej, byla mowa o blutacku... wieszkosc jest za blutackiem lako najlepszym rozwiazaniem i jest to poprate doswiadczeniami kolegow audiofili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->teo

30 x 40 x 3 cm to objetosc 3.6 dcm3

pomnozyc przez gestosc marmuru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wychodzi 9.72 kg

taka stalowa podstawa wazyc bedzie ok 27 kg

ogolnie stal 2.7 razy wieksza gestosc od marmuru/granitu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo: nie przeczę, że stal cięższa, ale... kamień uważam za "ciężki w stopniu wystarczającym", a duuużo lepszy pod względem wyglądu. Nie dotyczą go poza tym wszelkie zastrzeżenia brzmieniowe, często pojawiające się gdy mowa o metalu. Czym spowodowane - nie powiem, to nie ja znam się na materiałach ;) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta stalowa podstawa miałaby faktycznie 3 cm grubości i 27 kg wagi, to nie sądzę żeby brzmieniowe zastrzeżenia dotyczyły stali tak zastosowanej. Zastrzeżenia może budzić blacha rzędu 8 mm, bo taka jest najczęściej stosowana do standów, pewnie ze względu na cenę i relatywnie łatwą obróbki (do ładnego wykończenia płyty stalowej 3 cm to już potrzeba dość solidnej frezarki, a blachę do 8 mm można od biedy pociąć choćby w porządniejszej hurtowni materiałów stalowych).

 

Ale cena takiej 3 cm płyty stalowej byłaby raczej wyższa od kamienia. Kilogram stali kosztuje co najmniej kilka złotych, a nawet gdyby to był złom stalowy to i tak prawdopodobnie wyjdzie drożej niż kupienie gotowych kamiennych podstaw, na przykład takich od Górka.

No chyba, że jest dobre dojście do bankrutującej fabryki, gdzie słabo zarabiający robotnik za dwie flaszki skombinuje materiał i załatwi porządną obróbkę. Sądzę, że wizualnie gruba stalowa płyta ładnie obrobiona i pomalowana mogłaby być ciekawsza od kamienia, a już na pewno dla kogoś, komu kamień kojarzy się głównie z nagrobkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

CO POWIECIE NA TO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-18322-100000591 1214641282_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.