Skocz do zawartości
IGNORED

głośniki tesla do subwoofera,pasują?


maniek1982_1982

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich i prosze o pomoc.chciałbym sam złożyć sobie subwoofer do pokoju.mam zamiar zrobić go z dwóch głośników tesla poniżej podaje linka do tych głośników,a dlatego z dwóch ponieważ mam wzmacniacz 2x75 i bym pużniej podłączył tego suba właśnie pod ten wzmacniacz,jeden głośnik na jeden kanał.prosze zatem was byście mi doradzili czy taki zestaw może być i jeszcze napiście wymiary skrzyni która by do tego najlepiej pasowała.jeżeli uważacie że w tej cenie są lepsze głośniki to powiedzcie jakie.dodam żę sub ma być z bass reflexem.dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy nie za słabe, ja mam takie tyle że z pojedyńczym magnesem w autku zamontowane w tylniej półce, napędza to wzmak sony (2x90W) i cienko to wygląda jak dam głośniej (a wzmak podkręcony do połowy). Ale jak narazie prawie trzy lata tak grają i jeszcze ich nie "wypluło"

 

pzdr

123... test

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>maniek1982

Nie sugeruj się wypowiedziami kogoś, kto o głośnikach wie tyle , że mają grać po podł. do wzmacniacza ( jak niektórzy na forum). Głośniki TVM ARN 225 najlepiej czują się w obudowie zamkniętej, więc wstawienie ich w deskę nie da pozytywnych rezultatów.

ARN 225 05 8(ohm)- szczelna obudowa 65 l da bardzo dobry, szybki bas.

f(-3dB)=33 Hz f(-6dB)=28Hz to dolna częstotliwość ,,użyteczna"

[ dla gł. 4 ohm częstotliwości nieco wyższe ;2-3 Hz ,ale zagra odrobinę głośniej-wyższa SPL ]

Wzmacniacz (70-90W) najlepiej umieścić w osobnej komorze, by zapewnić szczelność (ważne !).

Bardzo podobne efekty uzyskasz z gł. TVM ARN 6618.

Życzę udanych efektów pracy.

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>maniek

Zdaje się, że nie przeczytałem dokładnie Twojego postu- to ma być sub pasywny, więc musi być dobrany do kolumn głównych. Trzeba dobrać skuteczność (SPL) oraz wykonać zwrotnicę dzielącą sygnał muz. na sub oraz P,L.

Cewki będą ogromne, a przez to drogie. A może znajomy elektronik pomoże Ci sklecić sub'a aktywnego?

Poczytaj posty, to nie jest takie straszne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>maniek

Właśnie przeliczyłem obudowę dla 2xARN 226 05 8-wyszła DUŻA bo 75-80l przy nadal dobrej dolnej częstotl.

Jutro wieczorem postaram się zamieścić schemat zwrotnicy- bnie będzie ona tania! Nadal proponuję poczytać o subach aktywnych- większe możliwości regulacji i kontroli nad subwooferem, a przede wszystkim jeden głośnik i trochę mniej skomplikowana, bo do jednego głośnika, obudowa. Kity wzmacniacza i filtra regulowanego do nabycia na allegro lub w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - samodzielne składanie sprzętu dyskutuje się raczej w dziale DIY (Do It Yourself), tam więcej znawców w ogóle dostrzeże taki post.

 

Po drugie - sub na ARN226 jest absolutnie bez sensu - głośnik ten ma cewkę 25mm średnicy, do tego nie wentylowaną, jego prawdziwa moc RMS będzie pewnie rzędu 40W (nie wiem jakim cudem producent podaje 70W). Do tego Xmax=4mm. Znam głośniki 13cm z lepszym Xmax oraz z wentylowaną cewką (choćby Visaton AL130). Ta tesla przesteruje się przy oddawanej mocy akustycznej poniżej 0.01W przy 40Hz. Dno i badziewie. Dla odmiany taki STX GDN-27-150-8-SS ma cewkę 50mm średnicy z wychyleniem liniowym Xmax=9.6mm a na stronie producenta kosztuje 55PLN. Jakość wykonania pewnie podobna do tej Tesli a mocowo i wychyleniowo jest on wart tyle co 3 albo 4 Tesle. Do tego ma on dobroć pozwalającą nawet myśleć o prawidłowej impulsowo obudowie.

 

W sprawie filtru suba - jeżeli wmak ma napędzać tylko suba, to problemu nie ma - sygnał zostanie odfiltrowany w procesorze, a jak nie to można zrobić (tanio) filtr aktywny na wejściu wzmaka.

Z kolei jeżeli wzmak ma napędzać jeszcze kolumny, to cewki i kondzioły filtrów pasywnych wyjdą po zbóju wielkie i drogie, pewnie będą droższe niż te tesle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posłuchaj misimor ja sie wogule nieznam na tych żeczach dlatego od razu poprosiłem o pomoc.chciałem założyć tesle bo prawde mówiąc wypatrzyłem je na allegro i w porównaniu z innymi w tym przedziale cenowym wydawał mi sie to rozsądny zakup,ale już na samym początku mówiłem że jeżeli ktoś zna lepsze głośniki w tej cenie to niech mi je doradzi nie mówiłem przecierz że to koniecznie muszą być tesle.ale te stx o których mówisz są za dużę ja potrzebuję coś do 23cm w 4ohm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->misiomor

 

taki duzy a taki naiwny ;-D. Żartuje. A tak poważnie - na forum Igoda byl kiedys czlowiek ktory dla zabawy kupowal tanie glosniki (STX, Tesla, Alphard) tylko po to zeby je pomierzyc i zakatowac. Wnioski (empiryczne) z calej zabawy byly mnie wiecej takie: Tesla - w miare ok, STX nie trzymał katalogowych T/S i "na oko" Xmax, Alphard drastycznie zawyżana SPL. Nie chwale Tesli - po prostu wydaje mi sie ze ta jako jedyna nie robi ze swoich klientów idiotów( aczkolwiek z P masz pewnie racje).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cyku:

 

W sprawie trzymania przez głośniki parametrów TS. Jeżeli głośnik ma wyższe Fs oraz Qts a mniejsze Vas niż to sugeruje katalog, to wielka tragedia się nie stała, po prostu ma nieco mniej podatne zawieszenie, nawet strojenia BR są dość niewrażliwe na takie rzeczy, Troels Gravesen zmierzył kosztujące kupę kasy Scanspeaki 18W8535 do swoich klonów Response 2.5 i co mu wyszło? Fs=34Hz, Qts=0.52 i Vas=43dm3. W katalogu jest Fs=26Hz, Qts=0.38 i Vas=72dm3. Niby wielkie różnice, ale doświadczony konstruktor i tak je zignoruje jako że głośnik ze sztywniejszym zawieszeniem można traktować tak jakby miał katalogowe parametry (byle tylko referencyjna efektywność się zgadzała - zmierzona dla tego scana wychodzi 0.26%, a katalogowa jest 0.27%, a więc różnica jest 0.4dB czyli do zaniedbania) i różnice w SPL i odpowiedzi na skok napięcia w obudowie, nawet BR będą niewiwelkie. A Xmax wynika głównie z geometrii cewki i szczeliny magnetycznej, więc dużo tutaj oszukać nie można, no chyba że STX daje wyjątkowo chłamowate, nieliniowe zawieszenia.

 

Do maniek1982_1982:

 

Ta tesla to design naprawdę przedpotopowy, 25mm cewka w subwooferze to porażka, na pewno dasz radę spalić ten głośnik wzmakiem 75W, nie mówiąc już o charczeniach pochodzących od przesterów. W tej cenie jakiegoś cudownego głośnika Ci nie znajdę, kompromis będzie zawsze, ale można zastanowić się nad takim STX GDN-22-120-4-SS (4 ohm, 35PLN) , ma on wentylowaną cewkę 37mm średnicy, Xmax jest równe 5.1mm - nie za dużo, ale można próbować zastosować bassreflex (objętość obudowy rzędu 25dm3 dla jednego głośnika, tunel 7cm średnicy, 46cm długości - trzeba go będzie raz albo dwa razy zagiąć), który to BR odciąży głośnik od wychyleń. IMHO do małego suba ten STX nadaje się lepiej niż tesla ARN226.

 

PS. Jeżeli ten wzmak 2*75W ma napędzać tylko suba, to ja bym go zmostkował (potrzebny będzie moduł symetryzatora na op-ampach - można go zrobić razem z filtrem aktywnym) i użył jednego STX-a GDN-27-150-8-SS. Będzie lepiej niż z dwoma czy to Teslami czy GDN-22-120-4-SS a na dodatek taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do vinyldemon:

 

Ten Eton na pewno nie byłby moim kandydatem na głośnik do suba. Taki np. nowy Scanspeak revelator 26cm ma Xmax=9mm przy efektywności i średnicy cewki takich jak ten Eton. Technika idzie do przodu, tylko niektórzy konstruktorzy (a także księgowi w firmach) nie chcą tego zauważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wzmak ma zasilać jeszcze kolumny, to bania, w grę wchodzą tylko pasywne suby z pasywnymi filtrami (kupa $ za cewki i kondzioły). Jeżeli miałby być jeden głośnik do suba na dwa kanały, to tylko dwucewkowy, ale takiego nie dostaniesz za kwotę rzędu 100PLN a i tak trzeba by filtrować mu każdą cewkę oddzielnie, tak jak dwa oddzielne głośniki.

 

W takim razie ja bym przemyślał całe przedsięwzięcie (łącznie z jego sensem w ogóle):

 

- 2 suby ustawione w rogach pomieszczenia (przy kolumnach) byłyby najlepszym rozwiązaniem bo takie umieszczenie subów wzmacnia bas, którego z tanich głośników i tak nie dostaniesz za dużo

 

- Suby trzeba będzie filtrować pasywnie a to kosztuje (kolumny pewnie od dołu zresztą też, żeby nie przesterowywały się poniżej strojenia ich BR - tam gdzie suby dopiero zaczynają pracę oraz żeby nie obciążać wzmaka za niską impedancją w zakresie gdzie suby podejmują pracę). Częstotliwość podziału suby - kolumny ustawiłbym nawet dość wysoko (150-200Hz) żeby zaoszczędzić na komponentach filtrów pasywnych oraz żeby odciążyć kolumny od wychyleń i dużych mocy, a także odsunąć podział od górek na impedancji kolumn (związanych z funkcjonowaniem ich obudowy, jeżeli w kolumnach jest bassreflex, to bym go zatkał, a obudowy bym silniej wytłumił watą w celu zmniejszenia wysokości rzeczonych peaków na impedancji kolumn, co jest istotne przy współpracy z pasywnym filtrem). Niestety wysoki podział suby-kolumny wymusza ich bliskie siebie ustawienie, żeby nie było problemów z fazą a kasy za elementy filtrów i tak trzeba będzie wywalić dużo.

 

- 4ohm suby równolegle z kolumnami (zakładam że są 4ohm) bez filtrów pasywnych dadzą impedancję obciążenia wzmaka równą 2 ohm - może się przegrzewać a nawet popsuć

 

- pasywne suby powinny być jakoś dopasowane efektywnością do posiadanych kolumn, daje to spore zawężenie wyboru głośników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do was jeszcze jedno pytanko.mam możliwość kupna wzmacniacza firmy onkyo model a-15,ale niestety osoba ktura go sprzedaje nie ma do niego żadnego opisu.jedyne co o nim wiadomo to,to że jest dwukanałowy a jego pobór mocy to 300wat.moglibyście powiedzieć mi ile on mógłby mieć mniej więcej mocy na jeden kanał.wy napewno jesteście bardziej zorientowani niż ja.szukałem w necie opisu do tego modelu,ale nic niestety nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>maniek

Jak zapowiedziałem , piszę o zwrotnicy. Wartości elementów to: C1, C2=100 (150) mkF, L1,L2=22 (10) mH

( w nawiasie dla 4 ohm głośnika sub) . Muszę zgodzić się z przedmówcami - cewki mogą kosztować 80 zl/szt

(w firmie dexon, + przesyłka), więc może się to nie opłacać. W razie czego masz schemat zwroynicy pasywnej, jeden kanał (- drugi ident. )

[obrazekLUKASZ-287576_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci znać moc? Nie jest ona ważna-ważny jest rozsądek słuchacza! Według niektórych fachowców z branży, moc wzmacniacza MUSI być wyższa od mocy głośników!!! Po co robią końcówki mocy zdolne oddać 2 kW?

(chodzi o mor RMS, nie chwilową). U mnie wzmacniacz ma 75/120W( RMS-8/4 ohm) i wszystko jest OK.

Z drugiej strony, nie problem wzmacniaczem 30W/kanał uszkodzić kolumny o mocy znam. 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.