Skocz do zawartości
IGNORED

SRPP -przedwzmacniacz , układ do konwersji pasywnej I/U itp. - projekt i zamówienia płytek , schematy , opisy i przykłady zastosowania


Rekomendowane odpowiedzi

Ma być dobrze , jasno, niedrogo i łatwo jak to tylko możliwe . W tym wątku prezentujemy tylko takie układy , które można wykorzystać w diy-audio , zgodnie z tytułem zakładki forum.  Projekty własne lub zapożyczone , informacje o wpływie elementów pasywnych lub aktywnych  na brzmienie i prawidłowość działania układów , subiektywne opisy uzyskanych efektów itd . Nie jest to miejsce do prezentacji pomysłów , rozwiązań i opinii , które nie zostały zweryfikowane pomiarami lub porównaniami brzmienia z innymi układami  . Nie jest to miejsce do dyskusji , która opiera się na niesprawdzonych założeniach i teoriach tworzonych na niejasne potrzeby ich autorów a nie w celu praktycznego wykorzystania .  Wpisy niezgodne z w/w założeniami będą zgłaszane moderatorowi w celu usunięcia . W celu praktycznego zastosowania ( budowy , uruchomienia i podłączenia ) mogą być organizowane grupowe zamówienia  ( najlepiej w odrębnym wątku jak to jest w praktyce forum ) aby obniżyć koszty ( np płytek ) i wybrać odpowiednie elementy . 

1. Znany i sprawdzony lampowy układ SRPP , który jest najczęściej używany jako przedwzmacniacz lub układ wzmacniający napięcie po konwersji pasywnej na rezystorze ( dla dac-ów z wyjściami prądowymi ) . Płytka oczywiście przetestowana , sprawdzona . Wymiary 10x10 cm. 

- płytka uniwersalna , na której można zastosować lampy z cokołem nowalowym żarzone szeregowo - ecc83, 6N2P, 6N6P ( tu stabilizator nap. żarzenia LM1805 ) , ecc82 , ecc88/e88cc itp itd . w tym lampy żarzone innymi napięciami w zakresie od 6,3V do kilkunastu V .

- zasilacz nap. anodowego ze stabilizacją zasilania opartą na  LR8N3-G oraz tranzystorze unipolarnym mosfet z kanałem N - napięcie ustawiane przy użyciu jednego lub dwóch równolegle połączonych rezystorów 

- zasilacz nap . żarzenia oparty na LM317 - napięcie ustawiane przy użyciu jednego lub dwóch szeregowo połączonych rezystorów , typowa aplikacja LM317

- przewidziano miejsce na montaż dwóch rezystorów pozwalających na wykonanie elewacji potencjału żarników lamp 

- na wejściu układu przewidziano pola lutownicze do zainstalowania rezystorów : w przypadku zastosowania jako przedwzmacniacz będą to rezystory siatkowe o wartości kilkuset kiloomów a w przypadku zastosowania jako wzmacniacz napięcia uzyskanego z konwersji pasywnej na rezystorze będą to rezystory konwersji o wartości zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset omów . 

- większość wartości elementów opisana na płytce .

- wartości rezystorów konwersji , rezystorów katodowych , rezystorów elewacji potencjału żarników i rezystorów ustalających stabilizowane napięcia anodowe  należy obliczyć/dopasować w zależności od zastosowanych transformatorów i oczywiście rodzaju lamp . 

Schematy wkrótce . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

1.A. Układu żarzenia nie będę przedstawiał na schemacie bo to standardowa aplikacja LM317 natomiast podam kilka ważnych informacji jak ustawiać napięcie i jakie elementy stosować .

- transformator należy podłączyć do gniazda opisanego jako MAX 12V . Moc transformatora zależy od prądu żarzenia lamp . Lampy ecc83 , 6n2p , ecc88 itp wymagają napięcia żarzenia 6,3V i prądu około 300-350 mA . Mamy dwie lampy więc prąd żarzenia wyniesie 600-700 mA . I w takim przypadku można zastosować diody prostownicze na 1A , najlepiej schottky na napięcie min. 50V ale tanie 1N4002/1N4007 też będą pracować prawidłowo . Transformator dla lamp żarzonych np. 6,3V i prądzie 300-350mA na lampę powinien mieć moc około 1,3A ( lub więcej ) bo będzie się mniej grzał niż taki na 1A , który teoretycznie powinien wystarczyć . Napięcie nominalne na uzwojeniu wtórnym tego transformatora powinno wynosić około 7,5V co po wyprostowaniu da około 10,5V czyli min. zapas napięcia około 3V ( między U wejściowym i U wyjściowym ) LM317 zostanie zachowany . 

Inna sytuacja jest w przypadku lamp pobierających większy prąd żarzenia - np 700-750 mA jak 6N6P . Wtedy warto zastosować diody 2A i lekko je unieść/odsunąć nad płytkę . Transformator powinien mieć wtedy min. 2A na uzwojeniu wtórnym a napięcie około 9V bo pod większym obciążeniem jego napięcie na wtórnym może spaść i nominalne 7,5V nie wystarczy .

Transformatorów dla lamp o wyższych napięcia żarzenia nie będę opisywał bo to szczególne przypadki więc mogę wyjaśnić jeśli ktoś będzie chciał zastosować określone lampy . Ale na płytce jest miejsce na potencjometr aby można było takie lampy zastosować . A warto bo są często 10x tańsze niż lampy ,,popularne" . 

- diody prostownicze żarzenia - opisane wyżej 

- kondensatory elektrolityczne żarzenia - są trzy : jeden ,, główny " o wartości opisanej na płytce jako 6800uF ( ale można stosować pojemności mniejsze lub większe bo stabilizator ma dobre ripple rejection ) . Powinien być na 25V ale przy napięciach transformatorów 7,5V wystarczy na 16V . Natomiast warto zwrócić uwagę na fakt , że transformatory mają zwykle wyższe napięcie rzeczywiste ( pod obciążeniem niższym niż nominalne ) niż nominalne ( czyli pod pełnym nominalnym obciążeniem ) i np taki na 9V może mieć w rzeczywistości 12V co po wyprostowaniu da więcej niż 16V . Ważne aby kondensatory elektrolityczne były na 105 stopni Celsjusza bo grzeją się od radiatora i lampy .

Dwa kondensatory o pojemności 22uF powinny być na min. 16V ( lepiej na 25V ) i też na 105 stopni bo są między lampami a radiatorem. Można je zamontować od spodu płytki . Ważne aby to nie były kondensatory niskoimpedancyjne ponieważ stabilizatory mają tendencję do wzbudzania przy ich zastosowaniu . 

- kondensatory foliowe ( 100nF ) - jeden służy do filtrowania zasilania a drugi ( opisany 100nF/100V ) do niwelowania ewentualnego przydźwięku od żarzenia . Powinny to być niewielkie MKT o rozstawie wyprowadzeń 5mm . 

- stabilizatory nap. żarzenia - dla lamp o prądzie żarzenia 300-350mA wystarczy LM317 . Dla lamp o wyższym prądach żarzenia ( max 1A ) należy zastosować LM1085 lub LM350 . Stabilizatory warto odizolować od radiatora podkładkami termoprzewodzącymi oraz tulejkami izolującymi i oczywiście nałożyć pastę termoprzewodzącą . 

- dioda zabezpieczająca 1N4002 ( równie dobrze może być na wyższe napięcia np 1N4007 a jeszcze lepiej szybka UF4007 ) 

- Radiator - im większy tym lepszy ale trzeba wybrać taki który ma wyprowadzenia do montażu na płytce w rozstawie 25,4 mm oraz po prostu zmieści się w przewidziane miejsce . Ja stosuję taki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . 

- rezystory - dla lamp żarzonych napięciem 6,3V należy zastosować trzy rezystory o mocy 0,6W - jeden 120R , drugi 470R a trzeci 15R , który należy wlutować w miejsce rezystora oznaczonego jako 1K . Potencjometru nie montujemy .

- potencjometr wieloobrotowy - PR1-1K , stosowany tylko gdy mamy lampy żarzone napięciem wyższym niż 6,3V i wtedy należy wlutować rezystor 1K/06W . 

Ważne !

W układzie SRPP często zachodzi konieczność podniesienia potencjału żarników ( elewacji grzałek ) . Napięcie przebicia katoda -żarnik ( Vkf ) wynosi zwykle 100V ale są lampy , które mają niższe lub wyższe Vkf . Na płytce ( od spodu ) przewidziano możliwość wlutowania dwóch rezystorów mocy 1W , które tworzą dzielnik rezystorowy a napięcie pobierają z zasilacza nap. anodowego . Jest też miejsce na zworę aby ten potencjał podać na linie zasilania żarzenia obydwu lamp . Jednak poziom/wartość elewacji należy dobierać do określonych lamp ( ich punktu pracy ) i transformatora napięcia anodowego . Można nie stosować elewacji grzałek - np dla lamp ecc88/e88cc lub innych , które mogą pracować z niskimi napięciami anodowymi . Wtedy warunkiem jest aby napięcie wychodzące z układu stabilizatora  nap. anodowego nie przekraczało 200V , ale też nie dla każdego rodzaju lamp. Takie przypadki należy omawiać indywidualnie .  

arzenie.thumb.jpg.12e03b806992794945deeb01edb6cf09.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

1.B. SRPP - układ . Układ znany i prosty , który może grać świetnie ale nie ze wszystkimi lampami . Sprawdzony schemat na lampie 6N2P-EW . Górna trioda jest aktywnym obciążeniem dla dolnej . Opisy na czerwono . 

Na wejściu płytki są dwa rezystory przewlekane ( np 0,5-0,6W ) oznaczone jako ,,R.GRID lub R.KONW." Jeśli układ ma pracować jako przedwzmacniacz to lutujemy rezystory o dużych wartościach ( zwykle kilkaset kiloomów ale zawsze warto spojrzeć w kartę lampy gdzie producenci podają przykładowe wartości ) . Jeśli ma to być analog do dac-ów z wyjściami prądowymi to lutujemy tam rezystory konwersji ( zwykle od kilku do kilkuset omów , zależy od przetwornika oraz ilości przetworników użytych w dac-u ) . Warto zastosować rezystory o niskich szumach , z tanich może być Vishay thin film . Dalej sygnały biegną przez rezystory antyparazytowe SMD 1K . Tu też warto wstawić rezystory thin film . W polach lutowniczych rezystorów SMD są otwory , przez które można przewlec wyprowadzenia rez. przewlekanych lub zwory z drutu miedzianego jeśli ktoś nie chce ich stosować . W układzie lampowym są 4 rezystory oznaczone R.KAT. Wartość tych rezystorów zależy od punktów pracy zastosowanych lamp . Dla lamp 6N2P-EW i napięcia zasilania 190V należy zastosować wartość 680R/0,5W . Dla innych rodzajów lamp wartości tych rezystorów będą inne - trzeba to obliczyć albo skorzystać ze schematów sieci . Trzeba też brać poprawkę na rozrzuty parametrów lamp oraz ich stan zużycia . Na wyjściach układu są rezystory 47R/0,5W ale można je zastąpić zworami . Na płytce nie ma miejsca na kondensatory wyjściowe ponieważ są zbyt duże  . Na wyjściach ( za kondensatorami , na przykład na gniazdach wyjściowych RCA ) należy zastosować rezystory od sygnału/wyjścia do masy - zwykle kilkaset kiloomów o niewielkiej mocy ( np 0,6W ) . Rezystory katodowe ( R.KAT. ) oraz kondensatory wyjściowe mają bardzo duży wpływ na brzmienie więc warto eksperymentować . Pojemność kondensatorów wyjściowych zależy od impedancji wejściowej następnego stopnia ale 1uF zwykle wystarcza . Z drugiej strony dwa kondensatory o pojemności 1uF mogą kosztować więcej niż cały układ z trafami i lampami więc warto obliczyć i sprawdzić czy nie wystarczy 470nF lub 100nF , które będą tańsze . Na wejściu zasilania na anody górnych triod są rezystory 220R/0,5W ( od spodu płytki ) , można je zastąpić zworami . Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to można tu na forum zrobić obliczenia punktu pracy, elewacji żarników , rezystorów katodowych itp dla jakiejś popularnej lampy . W podanym przykładzie dla lamp 6N2P elewacja potencjału żarników nie jest potrzebna . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  SRPP-pytka.thumb.jpg.ddc25e3a8928a607c9803b06081d34c5.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

1.C. Zasilacz nap. anodowego . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zasilaczSRPP.thumb.jpg.206c6411279d4cf8b9f29fd9b213aaec.jpg

- napięcie z transformatora podajemy na złącze opisane MAX. 300V . Ważne aby na uzwojeniu wtórnym transformatora nie było więcej niż 300V bo przekroczymy górną granicę wyprostowanego napięcia jakie może przyjąć stabilizator LR8N3 .

- od spodu płytki są pola lutownicze na diody prostownicze SMD - w przykładzie zastosowano SUF4007 .

- kondensator elektrolityczny poj. 220uF na napięcie 450V o maksymalnej średnicy 28 mm , może być na niższe napięcie jeśli dysponujemy odpowiednim transformatorem i nie chcemy tak wysokich napięć anodowych . Pod kondensatorem , od spodu płytki można wlutować bleeder ( w przedziale od 47K/1W do 470K ) , który rozładuje kondensator po wyłączeniu zasilania . 

- od spodu płytki są miejsca na dwa rezystory ( moc 1W ) oznaczone R.HOT i R.GND . Jest to dzielnik rezystorowy służący do elewacji żarników lamp ( jeśli potrzebne ) . Tak jak napisałem wyżej - stosowanie elewacji , wartości rezystorów itd zależne są od zastosowanego transformatora , Vkf lamp oraz wybranego punku pracy lamp - należy to obliczać indywidualnie , bo nie ma jednego rozwiązania przy wielu zmiennych . 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

- Wysokonapięciowy stabilizator LR8N3- G ma jedną praktyczną wadę - jego wydajność prądowa maleje wraz ze wzrostem stabilizowanego napięcia i przy potrzebach tego układu jest zbyt mała , dlatego stabilizator tylko ustala napięcie i ,,steruje" tranzystorem mosfet , który jest elementem wykonawczym . Napięcie wychodzące z zasilacza ( anodowe ) ustawiane jest przy użyciu trzech rezystorów oznaczonych jako: 2K/0,6W , 1M/0,6W i DOBRAC . Wartość 1M/0,6W jest tylko przykładowa . Rezystor 2K/0,6W należy wlutować natomiast rezystory 1M/0,6W i DOBRAC ( są połączone równolegle dla precyzyjnego dobrania napięcia anodowego jakiego oczekujemy ) należ obliczyć . Formuła jest zbliżona do tej z LM317 z wyjątkiem stałego współczynnika który wynosi 1,2 a nie 1,25 jak w przypadku LM317 . Dla przykładu - dla 300V napięcia wychodzącego z zasilacza anodowego wartość tych dwóch rezystorów połączonych równolegle powinna wynosić 500K - to oznacza że musimy wlutować/zastosować tam dwa rezystory o wartości 1M . Dla 200V będzie to około 330K - czyli równolegle połączone rezystory 665K ( trudno kupić ) lub jeden 390K a drugi 2,2M . Stabilizator nie wymaga radiatora natomiast należy wlutować diodę zabezpieczającą obok niego - UF4007 . Należy też zamontować kondensator 22/400V , który poprawia tłumienie tętnień i szumów oraz kondensator MKP 1uF/400V służący filtrowaniu wysokich częstotliwości . 

 

Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

- tranzystor unipolarny z kanałem N ( w przykładzie IRF840) - w zasadzie można wstawić każdy taki tranzystor na napięcie nie mniejsze niż 500V ale warto IRF840 bo ma diodę zabezpieczającą ( między S i D czyli wejściem i wyjściem prądu ) w swojej strukturze i łatwo go zamontować na radiatorze , mocno się grzeje w zależności od różnicy napięć na wejściu i wyjściu oraz pobieranego przez lampy prądu . Napięcie wychodzące ( anodowe ) ustala opisany wyżej stabilizator ( przez rezystor 1K/0,6W ) więc niczego nie ustawiamy na samym tranzystorze . Jeśli tranzystor nie ma wbudowanej diody to należy wlutować diodę UF4007 . Diodę Zenera 12V koniecznie trzeba wlutować ponieważ zabezpiecza tranzystor przed przebiciem pomiędzy bramką G a źródłem S , które może wystąpić podczas uruchamiania gdy przekracza 15-20V , w zależności od tranzystora  . Rezystor na wyjściu tranzystora nie jest niezbędny ale warto wlutować bo trochę tłumi sieciowe ,, śmieci" i zabezpiecza tranzystor przed wzbudzaniem . 

- kondensator elektrolityczny 10uF/400V ma duży wpływ na brzmienie . Warto zainwestować i poeksperymentować . 

- rezystory przewlekane 220R/0,6W ( od spodu płytki ) podają napięcie na anody lamp ( górnych triod ) . Można je zastąpić zworami . 

 

Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Załączam projekt płytki w Gerberze dla osób , które będą chciały zamówić , zmodyfikować itd  +  widok płytki 3D + fotkę złożonego układu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3D2.jpg

foto srpp.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Jest mały błąd w opisie płytki - punkt TP przy radiatorze od IRF840 , napis głosi MAX. 300V a powinno był MAX. 450V - tyle ile maksymalnie przyjmie kondensator 220uF/450V i stabilizator LR8N3- G. 

...there is no spoon...

1 minutę temu, IrekF napisał:

Robimy jakieś zamówienie na płytki?

Jeżeli uda ci się zebrać zainteresowanych i wpłaty to zamówię i prześlę do ,, kierownika" tego zamówienia bo ja nie bardzo mam czas na zbiórki i wysyłki . Ponadto niedługo załączę i opiszę dwa kolejne projekty - mu-followery , które grają inaczej niż SRPP . Może wtedy będzie więcej chętnych na płytki . Cena samej płytki jeszcze jest niska ale niedługo podniosą ceny bo kończą się promocje w JLCPCB . Już mają tyle zamówień , że nie muszą oferować niskich cen . Czas produkcji wydłużył się już z 24 godzin do trzech dni . Nadal można zamawiać min. 5 płytek i jeśli wymiar nie przekracza 10x10 cm to łącznie z wysyłką , cłem i podatkiem kosztuje to około 45 zł - czyli w Polsce masz jedną płytkę za mniej niż 10 zł + przesyłka w kraju . Czeka się około 10 dni , kurier przynosi do domu . 

 

...there is no spoon...

2. MU-FOLLOWER HYBRYDOWY 

Zamieszczam ten projekt (a dokładnie dwa ) w wątku o SRPP ponieważ mu-follower jest sposobem na rozwiązanie kilku problemów jakie występują w SRPP i jest układem podobnym . Początkowo stosowano nieco rozbudowany układ SRPP nazwany mu-follower ( mu stage ) , potem układ z pentodą zamiast górnej triody a Alan Kimmel spopularyzował układ z tranzystorem - czyli hybrydowy mu-follower .Główna różnica polega na zastąpieniu górnej triody ( lub pentody ) tranzystorem mosfet . W efekcie mamy kilka korzyści - bardzo niska impedancja wyjściowa ( w SRPP jest relatywnie wysoka i zależna od Ri lampy ) , praktycznie maksymalne wzmocnienie lampy ( w układach SRPP , gdzie zastosowano lampy o niskim wzmocnieniu i nieoptymalne punkty pracy wzmocnienie spada czasem nawet poniżej 50% ) , uniknięcie konieczności robienia elewacji grzałek lub ustalania nieoptymalnych punktów pracy  i obniżenie kosztów budowy ( jedna lampa a nie dwie , tanie tranzystory , mniejsze prądy żarzenia itp ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak to działa ? Można poczytać w załączonych plikach.

Jak to brzmi ? W skrócie - wypadkowa cech tranzystora i lampy . W porównaniu do SRPP - bas jest lepiej kontrolowany i mniej przeciąga  , średnica bardziej wyrazista , klarowna , ,, czysta" i podobnie nasycona barwowo choć nieco chłodniejsza , góra czysta i błyszcząca , przestrzeń podobna . Jest więcej życia i energii ale pojawiają się czasem ( w mniejszym stopniu ) ostrości typowe dla układów tranzystorowych . Wyraźny wzrost wzmocnienia co przyda się gdy za stosujemy lampy o niskim wzmocnieniu i chcemy ten układ wykorzystać jako analog do dac-ów z wyjściem prądowym . Bardzo fajny efekt uzyskałem z lampą 6111WA Sylvania jako analog ( konwersja pasywna na rezystorze ) do nos dac-a na PCM1701P - fotka egzemplarza  testowego . 

6111mufollowertest.thumb.jpg.442586dd9f2e3cead83006b5aa87fa10.jpg

Załączam Gerbery dwóch płytek - do lamp 6111 lub 6021 oraz do lamp z cokołem nowalowym żarzonych szeregowo ( ecc88 , ecc83, ecc82 , 6N2P , 6N6P itp ) . Zaznaczam , że są to nowe płytki więc jeszcze ich nie testowałem ale są niemal identyczne jak płytki testowe więc nie powinno być błędów . 

Jeśli ktoś chce zbudować taki układ to postaram się pomóc/wyjaśnić/obliczyć wartości elementów w tym wątku aby informacje były dostępne dla innych użytkowników . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

@arturp w wątku "Konwersja I/V", gdzie usunięto Twoje wpisy, podałeś link do transformatora toroidalnego mocy, którym zasilasz swoje układy. Czy mógłbyś go tutaj podać jeszcze raz?

56 minut temu, kram napisał:

podałeś link do transformatora toroidalnego mocy, którym zasilasz swoje układy.

Już ich nie ma na allegro . To jest Telto TSTL 15/T02 230/160V 0.05A 7.5V 1A . Ma znamionowo 160V na wtórnym a bez obciążenia około 185V . Może można kupić od nich bezpośrednio . 

...there is no spoon...

Cześć

 

Te lampki 6021 są warte uwagi?

Jakie wartości elementów w razie co?

Jak to gra?

Czy można na tej PCB stosować ruskie odpowiedniki bodajże 6n16b?

Dzięki za odpowiedzi

Godzinę temu, Scott L.F. napisał:

Te lampki 6021 są warte uwagi?

Niezłe ale podobnie jak 6111 nie w każdej aplikacji/układzie . Nie długo coś złożę na 6021 bo wczoraj przyszły płytki hybrydowego mu-followera na 6111 lub 6021 . 

 

Godzinę temu, Scott L.F. napisał:

Czy można na tej PCB stosować ruskie odpowiedniki bodajże 6n16b?

Lepiej nie . Wcale nie brzmią lepiej od w/w i mają inaczej ułożone  wyprowadzenia . Można to zaizolować koszulkami termokurczliwymi i przewlec przez otwory w zaprojektowanej płytce ale będzie ,,brum" . Już to przerabiałem . No i w SRPP oraz zwykłym mu-followerze ( trioda zamiast tranzystora ) zagrały grubo i ciemno . Ale jeśli chcesz się pobawić tymi lampami to załączam Gerber płytki do testów - można to złożyć jako zwykły SRPP ( tak gra lepiej ) albo ,,wzmocniony" SRPP ( czyli najprostszy mu-follower , bez tranzystora , dwie triody na każdy kanał - górna i dolna ) . Nazwy mu-follower i mu-stage stosowane są zamiennie . Hybrydowy mu-follower to tranzystor i trioda . Może być też inna lampa ale już nie chcę mieszać bo można się pogubić ... 🙃

 

 

Godzinę temu, TomKordas napisał:

Bo ja chętnie bym SRPP i Mu follower przygarnął. 

Dla Ciebie i Scott'a będę miał po jednej sztuce hybrydowych na 6111/6021 i na nowalowe . A jak się trochę ogarnę z dac-ami to zamieszczę inny projekt - na pcl82 , jedna lampa pracuje jako stabilizator napięcia a druga jako WK-WA z dużym wzmocnieniem . No chyba że to nie zagra ... Tu opis projektu :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I Gerber do 6N16B w układzie SRPP lub wzmocnionego SRPP .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

3 godziny temu, IrekF napisał:

Może i dla mnie po jednej sztuce by się znalazło?

Irek , przykro mi , już nie mam wolnych . Zorganizujcie zamówienie . Płytki wychodzą po około 10zł/szt.  bo są niewielkich rozmiarów a JLCPCB ma nadal promocję . 

...there is no spoon...

Podaję wartości napięć dla hybrydowego mu-followera z lampą 6111WA i transformatorem Telto TSTL 15/T02 ( 230/160V 0.05A) . Te wartości w waszych egzemplarzach mogą się różnić +/-10% w zależności producenta lub stanu samej lampy . Wartości napięcia anodowego ( anoda- katoda ) i polaryzacji siatki ( spadek napięcia na rezystorach katodowych - R.KAT. ) są optymalne dla lampy 6111 więc warto się ich trzymać . W moim egzemplarzu, przy optymalnym napięciu anodowym ( około 100V ) przez każdą triodę lampy płynie prąd około 5,8mA co daje około 0,6W czyli nieco więcej niż połowę maksymalnej mocy emisyjnej 6111WA wynoszącej od 0,9 do 1,1W ( w zależności od producenta ) . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

W podanym przykładzie wartości rezystorów wynoszą :

- rezystory przewlekane dzielnika napięcia ( montowane od spodu płytki i opisane jako R5/220K ) - 270K/0,6W . Jeśli się zmieści warto zastosować 1W bo się grzeje . 

- rezystory obciążenia opisane jako Rl - 33K/0,5W  ( po 3 sztuki na każdy kanał co daje wypadkową 11K )

- rezystory katodowe opisane jako R.KAT. - 470R/0,6W 

- rezystory opisane jako R.KONW. - wartość zależy od planowanego zastosowania - jeśli ma to być przedwzmacniacz to kilkaset kiloomów ( np 470K ) natomiast jeśli analog do przetworników ( dac-ów ) z wyjściami prądowymi to zależy od prądu wyjściowego  przetwornika . Na przykład dla AD1865 , PCM1701P czy PCM56/61 wartość powinna być w przedziale 150- 220R/0,5W  . 

Ważne ! - na płytce , w okolicach tranzystorów są trzy rezystory :

- oznaczony jako R4/100K - powinien to być rezystor w obudowie melf , wartości 100K i mocy 1W

- oznaczony jako R6/4,7M - powinien to być rezystor w obudowie melf , wartości 4,7 megaomów ( !) i mocy 1W

- oznaczony jako R8/1K - powinien to być rezystor w obudowie minimelf , wartości 1K i mocy 0,4W

- trzeba pamiętać o wlutowaniu elementów od spodu płytki - szczególnie małej zworki z drutu miedzianego przy tranzystorze , którą trzeba zaizolować krótkim odcinkiem koszulki termokurczliwej , długości 3-4 mm .

- kondensatory elektrolityczne ( 10uF/400V ) przy tranzystorach mają średnicę 10mm ale wejdą 12mm . 

Układ wczoraj uruchomiony, działa prawidłowo , nie ma błędów na płytce , niewielki przydźwięk sieciowy słychać dopiero gdy wzmacniacz ustawiłem na maks. głośności ale to już poziom , który zniszczył by głośniki ( gdybym podał sygnał muzyczny ) . 

Reszta elementów opisana na płytce . 

Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Obliczenia wartości napięć i elementów dla hybrydowego mu-followera z lampą 6021 i transformatorem Telto TSTL 15/T02 ( 230/160V 0.05A) . Nie wiem kiedy złożę tą płytkę na 6021 ale obliczenia zwykle niewiele odbiegają od realnych wartości .

Założenia

- optymalne napięcie anodowe dla 6021 i podawane przez producentów - 100V .

- optymalny prąd dla 6021 i podawany przez producentów ( np. Sylvania ) - 6,5mA .

- maksymalna emisja anody podawana przez producentów lamp 6021 - od 0,85W (CSF/Thomson ) do 1,1W ( Sylvania , Philips ) - nie możemy przekroczyć , przyjmijmy 0,85W dla bezpieczeństwa 

- żarzenie takie samo jak dla lampy 6111 ( wartości elementów opisane na płytce )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak widać na rysunku charakterystyki - przy napięciu anodowym 100V i prądzie 6,5mA płynącym przez lampę 6021 wartość automatycznej polaryzacji siatki powinna wynosić -1V . 

Z prawa Ohma obliczamy wartość rezystora katodowego - około 154 omów ( Sylvania podaje 150R i taki zastosujemy ) , tu przydatny kalkulator

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiemy ( z powyższego przykładu dla lampy 6111WA ) , że napięcie jakie wychodzi z tranzystorów to około 168V . Aby uzyskać 100V ( założone napięcie anodowe dla 6021 ) musimy napięcie obniżyć o 68V ( 168-100 ) . Spadek napięcia na  rez. katodowych można pominąć bo jest tak mały (1V) , że mieści się w granicach tolerancji rezystorów i marginalnie wpływa na obliczenia .  Obliczamy łączną wartość rezystorów oznaczonych na płytce jako Rl . Przez te rezystory też płynie prąd 6,5mA . Wynik z prawa Ohma - 10461R i moc emitowana w postaci ciepła około 0,44W . Czyli łączna wartość trzech rezystorów powinna wynosić około 10,5K - uzyskamy ją lutując dwa rezystory 22K i jeden 220K , w obydwu kanałach . Jeśli zastosujemy rezystory thin film Vishay po 0,6W to mają łącznie około 1,8W czyli dużo więcej niż emitowane z nich 0,44W .

Podsumowanie dla hybrydowego mu-followera z lampą 6021 :

- rezystory katodowe R.KAT. - 150R/0,6W

- rezystory Rl - 22K+22K+220K ( połączone równolegle dają około 10,5K ) 

- emisja nie jest przekroczona i wynosi około 0,65 W na każdą triodę lampy ( przyjęliśmy maks. 0,85W )

- pozostałe wartości i transformator - takie same jak w wyżej opisanym przykładzie dla lamp 6111WA. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

A czy byłą by możliwość zaadaptowania tego układu jako przedwzmacniacz zbalansowany dla aktywnych głośników studyjnych, z których akurat korzystam w domu? Nie ukrywam, że przydało by mi się troszkę lampowego "ciepełka" ;-) Przebudowałem totalnie swój zestaw odtwarzający muzykę, ale za klonem Lebena szczerze tęsknię.

59 minut temu, zephyr napisał:

A czy byłą by możliwość zaadaptowania tego układu jako przedwzmacniacz zbalansowany

Teoretycznie tak ale trzeba by do tego dwa takie układy i nalażało by połączyć ich masy . Lampy musiały by być dobrane pod względem wzmocnienia bo rozrzuty bywają duże . 

Godzinę temu, waco napisał:

Jakie napięcie jest między drenem a źródłem ? 

Napięcia są na rysunku . 

...there is no spoon...

Godzinę temu, anchmu napisał:

Jeśli będą "zapisy" na PCB to pojawią się w tym wątku, czy będzie oddzielny temat?

Może być tu ale ktoś musi zacząć te zapisy . 

...there is no spoon...

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.