Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Chcę spytać o kolumny z raczej niskiej półki z których można z biegiem czasu zrobić takie całkiem całkiem? Wzmacniacz Denon PMA 1060, pomieszczenie 20m2m, kolumny 3 drożne.
Dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/166775-kolumny-do-tuningu/
Udostępnij na innych stronach

Jak do przerobienia to szukaj kolumn DIY przeważnie na przyzwoitych głośnikach , sprzedawane czasem za  trochę więcej niż pół wartości  samych głośników , tanie ''firmowe'' tanie głośniki użyte 

W dniu 28.03.2024 o 19:31, Pszczelarzjano napisał:

Witam.
Chcę spytać o kolumny z raczej niskiej półki z których można z biegiem czasu zrobić takie całkiem całkiem? Wzmacniacz Denon PMA 1060, pomieszczenie 20m2m, kolumny 3 drożne.
Dziękuję za porady.

Sorki, ale w mojej ocenie,  nie jest to dobry pomysł. Jeśli w ogóle wykonalny w granicach rozsądku. 

Odradzam iść tą drogą chyba, że masz dużo czasu na naukę tematu i budżet dwukrotnie wyższy niż wystarczający na kolumny które docelowo chciałbyś mieć. Nawet profesjonaliści potrafią polec na poprawianiu "niepoprawialnych" kolumn, często taniej i szybciej jest zrobić cały projekt od zera. Jak budżet jest skromny to kupuj gotowe konstrukcje z używek i sprzedawaj pnąc się w góre, nie modyfikuj, nie przerabiaj, szukaj takich które będą wystarczająco dobre "na gotowo".

19 minut temu, StachMuszel napisał:

Sorki, ale w mojej ocenie,  nie jest to dobry pomysł. Jeśli w ogóle wykonalny w granicach rozsądku. 

Nikt nie mówił, że rozsądek jest moją mocną stroną 😉
Chcę się pobawić, poeksperymentować, doświadczyć 😉

To jak pisałem szukaj DIY i przerabiaj , są czasem na tych samych głośnikach różne opcje strojenia ,wybierasz porównujesz  co pasuje wprowadzasz zmiany jakie chcesz spróbować ,  fajna zabawa i nauka ,żałuję że tak póżno  zaczynałem i niewiele,nic ?  teraz umiem 

lepiej wybrać sobie któryś projekt stad 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  zakupic mikrofon pomiarowy , focusrite scarlet oraz opornik i kabelki do zrobienia Arta Jig.

Ściągnąć wersje demo Arta przystąpić do pomiarów i projektowania zwrotnicy , projekt i litraż budy masz dobrany przez Troelsa tak jak i przetworniki . masz nawet opracowana topologie zwrotnicy !!!!!

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • 3 tygodnie później...

Z jednej strony podobnie, jak koledzy, wcześniej uważam, że wybrałeś trudną drogę do audiofilskiej nirwany. Z drugiej strony tym sposobem najwięcej się nauczysz.

Przede wszystkim jednak system pomiarowy to podstawa, bo uszy niestety nie spisują się w tej roli najlepiej. 

Kolumny do takich eksperymentów powinny być trójdrożne, bo wymiana średniaka czy wysokotonowego na inny o takiej samej impedancji daje wyraźny efekt od razu, mimo, że strojenie zwrotnicy może nie być optymalne, ale często nie wymaga dużych korekt. 

Przy takim założeniu kolumny bazowe muszą mieć tylko dobry bas i solidną obudowę bez podfrezowań pod głośniki, które zabawę utrudnią. 

Właśnie bawię się podobnie wykorzystując obudowy Tonsila do wstępnego projektu zwrotnicy i weryfikacji brzmienia nowego projektu.

W dniu 28.03.2024 o 19:31, Pszczelarzjano napisał:

Chcę spytać o kolumny z raczej niskiej półki z których można z biegiem czasu zrobić takie całkiem całkiem?

Odradzam taka "zabawe". Do niczego to wlasciwie nie prowadzi 🙂

Polecał bym jednak inną drogę. Kupić w dobrym stanie kolumny podłogowe Dynaudio z serii Emit, Excite, DM. Do kolumienek zbudować albo kupić jakiś dobry wzmacniacz DIY klon sprawdzonego znanego już firmowego wzmacniacza. Efekt napewno będzie lepszy niż tuning kolumn DIY w połączniu z tym Denonem.

Zgadzam się z pozostałymi. Kup najlepsze kolumny na jakie masz budżet, zamiast się bawić w mody na starcie. Jeżeli zamiast:

Budżet = kolumny + mody

Całość kasy wydasz na kolumny, to będą to lepiej zainwestowane pieniądze. 

Może stany lękowe, że nawet bez doktoratu też można coś poprawić i zrobić kolumny

grające mimo wszystko lepiej, niż wyroby fabryczne ...

Detektyw Monk miał nie takie fobie 😉 

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

8 hours ago, borowieck said:

Czy naprawdę w zakładce DIY wszyscy odradzacie zabawę w DIY? 

No pytanie było o kolumny które są dobrym poligonem do wyjścia w DIY i zrobienia z nich perełek. To obrazuje motywację. Gdyby było pytanie o to jak zacząć zabawę w tworzenie kolumn to co innego.

Krzywa uczenia w DIY kolumn jest bardzo trudna no chyba że ktoś jest akurat stolarzem i/lub lubi w drewnie się bawić ma gdzie i do tego uwielbia niekończące się eksperymenty. Kasa do zainwestowania względem innych "DIY audio" też jest największa i dość szybko zaczyna się przepalać kasę na nowe przetworniki które później idą za 50proc ceny oraz elementy zwrotnicy. Naprawdę warto sobie zadać pytanie co jest celem czy nauka i zabawa/hobby w tworzenie kolumn czy jedne dobre kolumny.

Tyle tylko, że zawsze zaczyna się od pierwszych kolumn, a jak się zabawa spodoba, to brnie się dalej.

Zawsze jednak trzeba spróbować, by zdecydować czy warto. 

Przerabianie gotowych kolumn jest dobrym punktem wejścia w świat DIY, bo często da się wrócić do stanu pierwotnego i bez większych strat go opuścić jeśli taka zabawa człowieka nie kręci. 

Edytowane przez borowieck
23 minutes ago, borowieck said:

Przerabianie gotowych kolumn jest dobrym punktem wejścia w świat DIY, bo często da się wrócić do stanu pierwotnego i bez większych strat go opuścić jeśli taka zabawa człowieka nie kręci. 

Jasna sprawa tylko z kolumnami jest taki problem, że pierwsze przeróbki to jest na ogół psychoakustyka i interpretowanie jakichkolwiek zmian na lepsze. Póżniej się wpada w bieganie w kółko ufając swojemu słuchowi a jak wiadomo on jest bardzo złym doradcą. Zaryzykuję twierdzenie, że nikt nigdy w ciemno bez warsztatu (wiedza, pomiary, doświadczenie) nie zrobił od pierwszego strzała lepszych kolumn bo to nie dac czy wzmacniacz gdzie mamy wszyscy ten sam stan rzeczy. Kolumna to indywidualna: akustyka, obudowa, przetworniki, masa różnych podejść do zwrotnicy.

Nikomu nie bronię i życzę fajnych realizacji.

Jak najbardziej warto zając się tym hobby. Oczywiście jak ktoś ma do tego nieco talentu. Natomiast nic z tego nie wyjdzie wg. ścieżki; zacząć a potem na tej bazie dojść do czegoś znakomitego. 

Na "bazie" czego? Zabawa polega na klepaniu różnych skrzynek (OZ, BR, TL,...) bądź dech (OB). W każdym przypadku eksperymenty będą oznaczały duze straty materiałowe. Same przetworniki również z rzadka pasują do dziur po poprzednikach. Więc nia ma u żadnej bazy.

Jedyną bazą jest tu zbierane doświadczenie. Nie wszyscy mają jednak talent do tego 😉

I nie wyobrażam sobie tej zabawy bez zrozumienia akustyki i zbudowania minimum "laboratorium pomiarowego". Oczywiście trzeba wiedzieć jak i co się mierzy, jak to zinterpretować...

W innym przypadku to wystarczy kupić jakiekolwiek ZG (Zespoły Głośnikowe), kilkanaście kondenstorów za pierdyliony zł i żonglować tym. Od razu można uznać się za eksperta i powymieniać się spostrzeżeniami z kilkoma kolegami z forum, uzyskując poważanie. O to chyba chodzi a nie o muzykę 😉

 


DIY AUDIO - kolumny - to na pewno bardzo fajna zabawa dla dużych dzieci.

Czy jest opłacalna ekonomicznie? I tak i nie to zależy od punktu wyjścia i umiejętności.

Osoba ze sporym samozaparciem i szybko się ucząca będzie umieć z czasem zbudować konstrukcje konkurujące z komercyjnymi.

DIY dzisiaj jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś-jest więcej narzędzi, internet jest pełny wiedzy, a większość części jest łatwo dostępne. Dużo firm świadczy usługi pomocy przy projektach samodzielnych.

Kolumny komercyjne 🙂 - Ktoś z wiedzą i praktyką ma spore pole do ubawienia się. Jest ogrom konstrukcji i firm tych większych i tych mniejszych. Poziom wciskania ludziom ciemnoty i astronomicznych cen za niektóre konstrukcje w stosunku do ich jakości jest porażający. Raz to kalkulacje ekonomiczne ( bo niestety w systemie sprzedaży dystrybucja-salon każdy po drodze zarabia, producent pewnie najmniej. Innym razem czyste cwaniactwo.
Nie mamy żadnej gwarancji ze kupując komercyjne, kupujemy dobry produkt - często ryzyko spada dopiero na wyższych pułapach cenowych, A to poniżej pewnego pułapu, od jakiego producenta by nie było jest z reguły ładnie zapakowanych G.

Jest jeszcze produkcja Customowa i małe manufaktury tu też różnie, raz cwaniactwo innym razem totalny brak wiedzy i działanie po omacku i na końcu sporo firm "perełek" które po prostu robią dobrze swoje.

Kolumny DIY-raz to radosna twórczość ignorantów na "wiedze", raz bardziej lub mniej udane konstrukcje a zdarzają się też na tyle dopracowane konstrukcję brzmieniowo i wizualnie że Ta cała komercja z wielkimi marżami to się powinna wstydzić.

Więc kto chce, to się nauczy i naumię "wiedzieć" i rozróżniać jak w każdej branży a reszta jak zwykle będzie dynana.

odpowiadając na 1 pytanie z tematu - nie nie ma sensu kupować tanich kolumn i je modyfikować.
Jest duży sens znaleść na rynku tanio niedokończony projekt DIY z dobrymi głośnikami i go naprawić dokończyć zmodyfikować

Co nie znaczy, że jeśli ktoś z jakichś powodów zdecyduje sie na zakup nowych budżetowych kolumn do swojego systemu (np. firmy, która ma jakieś "tradycje") - że nie można/należy np. wymienić w zwrotnicy badziewiastych elektolitów/rezystorów na lepsze jeśli chce się wycisnąć wszystko z taniego zakupu.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Gość

(Konto usunięte)
Witam.
Chcę spytać o kolumny z raczej niskiej półki z których można z biegiem czasu zrobić takie całkiem całkiem? Wzmacniacz Denon PMA 1060, pomieszczenie 20m2m, kolumny 3 drożne.
Dziękuję za porady.
Ile chcesz wydać, co chcesz uzyskać?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.