Skocz do zawartości
IGNORED

Czy TL jest tylko dla jednego glosnika?


olekbiker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Nurtuje mnie pewne pytanie. Przypuscmy ze mamy zbudowany TL pod głosnik o przykładowej częstotliwości rezonansowej 30Hz. W takim układzie tunel powinien mieć (bez tłumienia i obliczony dla 1/4 dlugosci fali) ok. 2,85 m.

Co sie jednak stanie kiedy zmienie głośnik na lepszy- przypuśćmy o częstotliwości rezonansowej 22 Hz ? Czy są jakieś możliwości "dostrojenia" takiego głosnika do danej długości tunelu (np. jakies filtry itp) czy nie ma? Trzeba robic nowy tunel? A moze powinno się brać pod uwagę jeszcze inne własności głośnika.

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TL stroi się do częstotliwości rezonansowej głośnika, według teorii więc nie ma możliwości użycia innego głośnika. jak jest w praktyce to ciężko stwierdzić, to jest bardzo skomplikowane zagadnienie. Szanse na to, że inny głośnik zagra w tym samym labiryncie poprawnie są według mnie niewielkie. Poza tym dlaczego twierdzisz że głośnik o niższej częstotliwości rezonansowej jest automatycznie lepszy?

 

W kwestii TL nie ma chyba lepszych fachowców w Polsce niż Sound&Line, uderz do nich jeśli chcesz budować takie kolumny, sam na pewno nie dasz rady. Miałem okazję słuchać "dzieł" kilku mistrzów którym wydawało się że wystarczy zgapić projekt z netu, nieźle się przy tym obśmiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunel liczony jest przeważnie do czestotliwosci rezonansowej, lecz jego dlugosc zalezy też od wytłumienia , pułapek basowych, dodatkowego b-r, itd. Ogolnie kupe pracy, pomiarów, doswiadczenia. Polecam artykuly Kisiela z EP i wyszukiwarkę na tym forum, forum akusa i pogladanie kilku artykułów i projektow w sieci np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze- czyli czestotliwosc rezonansowa głosnika nie jest wyznacznikiem jego klasy. Prosze- podajcie w takim układzie głosnik, który rozmiarowo bedzie taki jak Tesla 226 i miał podobna czestotliwosc rezonansowa (ok. 35Hz) a był od niego zdecydowanie lepszy (jednak nie potwornie drogi).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezwykle tani a moim zdaniem lepszy od Tesli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , problem w tym, że głośniki z dużym magnesem i niskim gts czyli te najdroższe mają charakterystykę o zbyt małej dobroci w linii transmisyjnej , która podnosi rezonans nieznacznie i nie ma tak dużego wpłuwu na dobroć jak inne obudowy, znacznie lepszym rozwiązaniem jest dac 2 a nawet 3 głośniki o nieco różniących się rezonansach, o ile nie przeszkadza Ci wielkość obudowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wręcz przeciwnie, ale stosując głośnik przeznaczony np do BR a takich jest większość uzyskasz w TL zbyt niską wartość dobroci w obudowie i chociaż jakość dźwięku generowana w takim układzie jest najlepsza to charakterystyka będzie łagodnie opadać już przy stosunkowo wysokim basie i w tym rozwiązaniu dla uzyskania płaskiego przenoszenia konieczna byłaby elektroniczna korekcja. Dlatego do Tl bez korekcji można stosować stosunkowo gorsze głośniki, które w BR grają niespecjalnie.

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie tunelu do Fs to teorie z czasów, kiedy TL była taką samo wielką niewiadomą jak B-r.

B-r też się kiedyś stroiło do Fs i była to jedyna słuszna droga, a kto robił inaczej narażał głośnik na zniszczenie.

 

Fs nie ma nic do rzeczy, można stosować głośniki z Fs=60Hz i uzyskać z nich 40Hz. O ile działanie otworu b-r można bez problemów przewidzieć, o tyle TL i tuby są trudne do przewidzenia jeśli się w tym dłużej nie posiedzi. Moja rada: kup głośnik ze sztywną membraną, odporny mechanicznie z Qts na poziomie 0,4-0,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zależy Ci na najlepszej jakości ja bym radził najlepiej 2 głośniki ok.20cm albo jeden tłok 30cm :-( ale bardzo wysokiej klasy, ew. 3 szt 17cm-ale wtedy impedancja kol. spadnie na głośnikach 8 ohm. Rozwiązanie z 1 szt 20cm nawet najlepszą moze nie być satysfakcjonujące w zakresie najniższych częstotliwości. Optymalnie aby głosnik w obudowie TL miał dobroć ok 0.5 i wtedy można zastosować delikatne wyrównanie we wzmacniaczu ( ma wtedy bardzo dobre właściwości impilsowe ale przenoszenie do poprawienia), mniejszych wartości nie polecam, przy których trzeba wpływac na charakterystykę wzmacniacza jesli nie masz warunków do pomiarów w dobrej komorze efekt regulacji może być przypadkowy. Jeśli nie chcesz się bawić w korekcję to 0.7 najlepsze. Ten Stx, który podałem w zależności od wielkości TL może mieć orientacyjnie 0.4 (b. długi i szeroki tor) do 0.6-07 w krótkim, rezonans zwiększy się minimum kilkanaście procent, chociaż sa patenty z kurtynami, gdzie można go obniżyć ale nie podoba mi się to rozwiazanie. Ja preferuję tor stopniowo wytłumiany coraz bardziej aby dźwięki z tylnej membrany były lekko stłumione przy 20-30Hz a wyższe coraz bardziej, ale są b.dobre monitory jak Nautilus gdzie wylot jest nawet zamknięty i przekrój kanału pod koniec zbyt mały, widocznie bardziej chodziło o wygląd :-)

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim zwróc uwagę na miękkie zawieszenie, sporą maksymalną amplitudę bo przy najniższych tonach będzie b.duża w tej obudowie i wytrzymałość mocowa głośnika spadnie ale będzie za to lepiej wykorzystany, sztywność membrany i proponuję podział ok 250Hz z dobrym średniotonowym, który wbrew pozorom jest najwazniejszy w wysokiej klasy kolumnach

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz nie znam sie za dobrze na modelach glosników ani ich dokładnych właściwościach powiem tak:

wysokie tony - GDWK 10/80/T

średnie tony - GTC 15/50

niskie tony - Tesla 226-03

Tunel ma ok. 2,9 m, nie jest tłumiony (jedynie za na ścianie za głośnikiem jest odpowiednia gąbka- ale nie wielka). Brak tłumienia wynika z odsłuchów- tak grają kolumny najlepiej. Sama obudowa to świetna robota- i chciałbym z niej wyciągnąć wiecej- ile sie da:)

Na pewno w planie bedzie zmiana głośnika średniotonowego, ponieważ jest zdecydowania za słaby. Posiadam wzmacnaicz Braun Atelier A1- i daje on ok. 90 W na kanał (na oko przy impedencji 6 omów).

Czy powinienem wymienic w nich cos jeszcze? A moze zwrotnica z lepszych elementów - poki ca są ....hmm... zwyczajne. Cewki nawijane własnorecznie (zawodowiec) itp. Ogolnie graja wedlug mnie b.dobrze- ale wiem ze moga jeszcze lepiej.

No wiec czekam na fachowe porady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokotonowy w tej klasie cenowej to moim zdaniem najlepszy wybór, rezonans jest na końcu pasma i nie ma tak ostrego brzmienia jak inne tytanowe z tym kułeczkiem z dziurką przed membraną do podbicia zwykle koło 12-14kHz. Odnosnie średnich to się nie będę wypowiadał, jest bardzo mało w miarę dobrych średnich tonów, polecam PSM120ALU Isophona- kosztuje ok 129Euro ale to niedrogo w stosunku do jakośći, kolega kupił niedawno 2 szt na Allegro po 49zł/szt :) , gdyby były to zdecydowanie polecam, widziałem zaledwie kilka prawie podobnej klasy głośników i są droższe. Wiem, że TL gra dużo ładniej bez wytłumienia lub z niewielką ilościa ale zapewniam, że mniej wiernie, to nie instrument muzyczny jak gitara akustyczna ale to kwestia gustu, po odsłuchach płyt testowych sam dojdziesz kiedys do tego wniosku. Kolumny BR też na ucho mogą się bardzo podobać szczególnie jak rezonans jest niski ale takie rozwiązanie nie odtwarza wiernie sygnału.

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.... no i jest problem. Bardzo sie ciesze, ze to najlepszy glosnik sredniotonowy- ale mi niestety jesli juz to jest potrzebny taki aby miał srednice 180mm- nie 120. To jest spore ograniczenie niestety. Co polecacie o takim rozmiarze?

 

Milo mi, ze wysokotonowy głośnik jest na przyzwoitym poziomie. Faktycznie- gra bardzo ładnie- chociaz tez jest za slaby jak na moj wzmacniacz.... kiedys tez pojdzie do wymiany- ale jak wygram w totka:)

 

Gra ładniej ale mniej "wiernie"? No wiec poki co tak zostanie- nie mam mozliwoswci za bardzo eksperymentowac. Inna sprawa ze klumny stoja w zbyt małym pomieszczeniu wiec i tak efekty zmian moga być nieodczuwalne (lub odczuwalne w niepełnym wymiarze).

 

Co jednak zrobic z niskimi tonami? Zostawic ten tesli czy tez szukac czegos lepszego?

 

I prosze nie myslec, ze jestem sprzeciarzem:)- chce tylko przy stosunkowo małych kosztach poprawić jakość słuchanego dzwięku.

 

Poza tym mam na oku do kupienia cd philips cd850- bardzo mało (nic) znalazłem na forum. Moze ktos podzieli sie uwagami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to moja premiera (prawie) na tym forum, więc oficjalne cheloł dla wszystkich.

 

A teraz do meritum; możesz :

1. przekonstruować TL tak aby skrócić linię (robiłem, działa) do zadanej długości; problemem pozostanie dobranie przekrojów,

2. zaprojektować krótki TL (mogę pomóc, potrzebuję parametry T-S) - działa rewelacyjnie i ma dużo lepszy jakościowo i ilościowo bas, niż klasyczny TL (sic!). Istniejącą obudowę tez można zapewne przerobić.

 

Napisałem to co widać w p.2., bowiem miałem różne TL-e w domu, włączając w to Pro9TL i niestety nawet w tym "praojcu" wszystkich TL-i były "dziury" w basie (stwierdzone po testach porównawczych z tym samym głośnikiem w obudowie zamkniętej, pokój posiadał pułapki basowe). Krótki TL tych wad prawie nie posiada, choć odbywa się to kosztem rozciągłości basu - ale tu na ogół pomaga wzmocnienie pokoju, więc nie jest tak źle. Jest to kwestia gustu ale ja wolę bas krótki i mniej rozciągnięty ale za to homogeniczny i muzycznie wierny.

 

Długie TL-e często mają kłopoty z jakością basu, tzn. dziury wynikające z antyrezonansów w tunelu sprawiają, że obudowa po prostu nie zdaje egzaminu, choć zapewnia efekciarskie granie, czyli dużo bum choć mało konkretów. Dobrze jest zaprosić zaprzyjaźnionego basistę z instrumentem i wtedy dowiesz się, co jest warta obudowa. (pamiętaj tylko, żeby wziął ze sobą kompresor dynamiki, bo popsuje głośniczek... :o>)

 

pozdrawiam i czekam na ew. dane pomiarowe głośnika (-ów)

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze dopisek:

 

Pytałeś o możliwość poprawy: zrobiłbym co się da, by jak najszybciej pozbyć się wysokotonówki Tonsila - bawiłem się tym ostatnio i jest to totalna porażka, niestety. Świszczy, skrzeczy i jazgocze ale nie gra. Jeśli użyłeś stromej zwrotnicy to może jeszcze się jakoś broni. Właśnie dużo zależy od zwrotnicy, ale rozumiem, że ktoś Ci pomaga w projektowaniu i masz też możliwość wykonania pomiarów. Jeżeli mieszkasz w okolicach 3miasta to służę ew. pomocą.

 

Za około miesiąc powinienem mieć też dość ciekawe ale bardzo tanie kopułki do zabawy i wtedy dam cynk czy da się - utrzymując budżet - mieć za podobne pieniądze coś miłego. Pośpiech potrzebny jest przy łapaniu pcheł, więc pewnie warto poczekać... :o>

 

pozdrawiam

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nurtuje mnie pewne pytanie. Przypuscmy ze mamy zbudowany TL pod głosnik o przykładowej częstotliwości rezonansowej 30Hz. W takim układzie tunel powinien mieć (bez tłumienia i obliczony dla 1/4 dlugosci fali) ok. 2,85 m

Co sie jednak stanie kiedy zmienie głośnik na lepszy- przypuśćmy o częstotliwości rezonansowej 22 Hz ?"

 

>> Fala tylnej strony membramy jest przesunięta w fazie na drodze do wylotu tunelu. Przesunięcie zależy od długości tunelu i długości fali.

Jak wlutujesz w taki labirynt 2,85m głośnik o Fs=22Hz to nie dostaniesz zgodnej fazy promieniowania przedniej strony membramy i wylotu tunelu czyli będzie grało źle. Jak chcesz odwrócić fazę dla 22Hz to kanał musi mieć ok. 3.9m czyli aż metr więcej.

 

"Czy są jakieś możliwości "dostrojenia" takiego głosnika do danej długości tunelu (np. jakies filtry itp) czy nie ma? Trzeba robic nowy tunel? A moze powinno się brać pod uwagę jeszcze inne własności głośnika."

 

>> Nie ma takiej możliwości przy tak dużej różnicy Fs. Zamiennik musi mieć takie samo Sd i takie samo Fs lub nieznacznie mniejsze (1-3Hz)

 

Jedyny głośnik na podmiane 1:1 to Peerless CSC 217R lub Seas Excell W21 EX 001 Trzeba by jednak zmiejszyć przekrój kanału na całej długości- mniejsza powierzchnia membramy o 20cm2. Wyklejenie dodatkową gąbką odpowiedniej grubości powinno załatwić sprawę.

Ewentualnie nadał by sie Seas W21 NAL lub Excell W21 E 002-8 ale tu już musiałbyś się pobawić podwójnie bo też z wytłumieniem prześwitu żeby opóźnić prędkość dźwięku dla fali 28 / 29Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi.

Niestety nie wchodzi w gre zmiana obudowy-wszystko jest juz dawno odpowiednio posklejane na kołkach itp. Wychodzi na to, ze jesli chce zmienic głośnik basowy to tylko i wyłącznie na taki, który ma zblizone parametry do tego który posiadam.

 

Zastanawia mnie tylko opinia o wysokotonowym Tonsila. Jedni mówią, że gra nieźle, inni że tragicznie. Czy można znaleźć coś lepszego o takich rozmaiarach i w niewiele wyższej cenie? Jakie są alternatywy?

 

W tej chwili i tak jest to teoretyczne pytanie, ponieważ skończył mi sie zapas gotówki, jednak jest szansa ze w niedługim czasie wszystko sie odmieni:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.