Skocz do zawartości
IGNORED

TDA1541 NOS DAC


Kris_54701
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, Mariusz03 napisał:

Muszę przyznać że dźwięk z tych kostek nie ustępuje tda1541

Zgadzam się

33 minuty temu, Mariusz03 napisał:

Niestety ta przejściówka to kolejna wydmuszka chinczyka

A tu intuicja mi podpowiada, żeby się nie zgodzić. Przejściówka ta na dwa moduły nie jest dedykowana konkretnej płytce dac (w tym tej popularnej, ktorą ja posiadam) a sama w sobie zaprojektowana i wykonana jest prawdopodobnie poprawnie. I zadziała. Ale wymaga jakichś przeróbek/dostosowań na płytce dac (np. zasilanie daca?).

Osobiście jednak nie żałuję jej zakupu, gdyż po 3 godzinach słuchania na niej z jednego modułu, dochodzę do wniosku, że te dodatkowe kondensatory wokół daca spełniają pozytywną rolę. Moje uszy mówią mi, że dżwięk jest jakby pełniejszy, gładszy i bardziej 3D, zniknęły resztki niewielkiej "cyfrowości", którą odbierałem w dźwięku. Nie ma lepszej metody dla laika w sprawach elektroniki, za którego się uważam, niż takie, nieryzykowne próby dopieszczania dźwięku.

 

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może są jakieś konkretne aspekty pracy dwóch modułów TDA1387(x8), które wymagają jakichś dodatkowych rozwiązań. Ta przejściówka teoretycznie jest tylko dla oryginalnych TDA1541, więc niewykluczone, że 2xTDA1541 zadziałałyby bez problemu.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Ale wiesz że te żółte przy 1387 nie są używane? 😉

Skąd ta pewność?

A jeśli nawet, to zobacz, jak sama przejściówka + ten bordowy wpływaja pozytywnie na dźwięk 😉 Mój słuch nigdy mnie nie okłamał.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Skąd ta pewność?

Ze znanych mi kości tylko 154(1/0) je mają.

17 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Mój słuch nigdy mnie nie okłamał.

Nawet jakbyś miał najlepszy słuch na świecie to zdanie jest fałszywe 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

jeśli nawet, to zobacz, jak sama przejściówka + ten bordowy wpływaja pozytywnie na dźwięk 😉 Mój słuch nigdy mnie nie okłamał.

To nie przejściówka tylko wieksza pojemność i same kondesatory wokół.

Usuń ta przejściówkę zapakuj nowe większej pojemności kondy foliowe. I będzie Pan zachwycony.  Jak ja po wymianie na większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Mariusz03 napisał:

To nie przejściówka tylko wieksza pojemność i same kondesatory wokół.

Kolega Daniel_68412 przekonuje, że TDA1387 nie wykorzystują tych kondensatorów wokół (że są pomijane). Nie wiem czy pisze prawdę.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Kolega Daniel_68412 przekonuje, że TDA1387 nie wykorzystują tych kondensatorów wokół (że są pomijane). Nie wiem czy pisze prawdę.

Te nie obsadzone kościa na pewno. Jednak ja na Twoim miejscu zadbalbym o jak najlepsze i najwieksze kondy odsprzęgające. To kluczowy element ich sygnatury dźwiękowej. Te kondensatory są BEZPOŚREDNIO odpowiedzialne  za dźwięk, muzykę,  kolor i smak 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mariusz03 napisał:

Jednak ja na Twoim miejscu zadbalbym o jak najlepsze i najwieksze kondy odsprzęgające. To kluczowy element ich sygnatury dźwiękowej. Te kondensatory są BEZPOŚREDNIO odpowiedzialne  za dźwięk, muzykę,  kolor i smak 😉

Póki co mix tych na przejściówce i tych na płytce głównej - w moim odczuciu (odsłuchu) już robi dużo dobrego. Jeśli okazałoby się, że kondensatory te, wokół obsadzonego modułu TDA1387(x8), biorą jednak udział  (nie sa pomijane) w kreowaniu dźwięku, to ewentulna ich podmiana w przyszłości "na lepsze" będzie łatwiejsza dla mnie na przejściówce niż na płytce głównej.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Jeśli okazałoby się, że kondensatory te, wokół obsadzonego modułu TDA1387(x8), biorą jednak udział  (nie sa pomijane)

Do czego wg ciebie te kondensatory są podłączone skoro tda1387 ma 8 pinów a tych kondensatorów w tda1541 jest 14? XD

Nowy poziom voodoo magii widzę kolega wynajduje 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

Do czego wg ciebie te kondensatory są podłączone skoro tda1387 ma 8 pinów a tych kondensatorów w tda1541 jest 14?

Nie wiem. Nie wiem czy są podłączone czy nie i jak, zapytaj tych co się znają. Ale wiem, że są daci na TDA1387x8, które mają towarzyszące kondensatory w ilościach zbliżonych do tych na przejściówce i na płytce głównej. Poza tym jeśli uważasz się za znawcę, to Twój wywód/dowód  dotyczący braku udziału tych kondensatorów w torze, powinien być pogłębiony tak i sformułowany, aby każdy kto go czyta nie miał wątpliwości, że masz rację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

spacer.png

spacer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Poza tym jeśli uważasz się za znawcę, to Twój wywód/dowód  dotyczący braku udziału tych kondensatorów w torze, powinien być pogłębiony tak i sformułowany, aby każdy kto go czyta nie miał wątpliwości, że masz rację.

ale to ty kolego postulujesz ich wpływ na dźwięk - ja to tylko wyśmiewam, ja wiem po co są te kondensatory w 1541 (wystarczy spojrzeć w datasheet) i wiem, że nie ma fizycznie tych pinów w 1387 jak dla ciebie trzeba mocniejszego wywodu to tylko można się z politowaniem uśmiechnąć... jasne, że można by jakoś na adapterze te kondensatory wykorzystać np do odsprzęgu zasilania - tylko lepiej to zrobić zaraz przy nóżce (smd) zamiast robić pętle

dla kolegi i tak każdy rodzaj tłumaczenia nie jest dość dobry bo potrzebujesz tłumaczeń które potwierdzają kolegi wymysły i prostackie teorie - ja tu nie jestem, żeby kolegę przekonywać ale po to żeby dawać nieco inne światło na te "wynalazki" ;]

bardzo fajny projekt na tda1387 jest obok w wątku jako nakładka na RPi - wychodzi zapewne znacznie taniej niż ta akrobacja co tu przedstawiłeś i moim zdaniem zabrzmi też lepiej bo jest maksymalnie uproszczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Daniel_68412 napisał:

jasne, że można by jakoś na adapterze te kondensatory wykorzystać np do odsprzęgu zasilania

A więc skąd wiesz, że przejściówka (ta na której jest 8xTDA1387) nie jest właśnie tak zaprojektowana aby te kondensatory (czy to te znajdujące się standardowo na płytce głównej i te, które są na adapterze) wykorzystać właśnie do odsprzęgania zasilania? Gdyby tak było, jak piszę, a czego ty nie możesz wykluczyć, to w tym wypadku mielibyśby do czynienia z podwójnym odsprzęganiem zasilania -> na płytce głównej i na adapterze. Niemożliwe?

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, (nie)przecietniak napisał:

Niemożliwe?

niepotrzebna antena zbierająca śmieci - ale jak tak kolega lubi

jak chcesz odsprzęgać zasilanie to samo ustawienie kondensatora smd względem ścieżek (polecam kanał Robert Feranec) ma znaczenie a tutaj miałbyś wielkie pętle i olbrzymie powierzchnie pomiędzy + a masą

znacznie bardziej prawdopodobne jest, że kolego uległeś autosugestii jak to ze słuchem bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, (nie)przecietniak napisał:

A jednak....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obejrzyj kiedyś - masz tam wszystko wyłożone bardzo dokładnie, na tacy tak jak lubisz - nic nie trzeba samemu ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Daniel_68412 napisał:

bardzo fajny projekt na tda1387 jest obok w wątku jako nakładka na RPi -

Hmmm.. 

Zasilanie przez Gpio z maliny, złej jakości sygnał i2s (jitter-w sieci są pomiary), pasywna konwersja na rezystorze +kondensator

Zero filtra, bufora itp... 

Można to zrobić lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Scott L.F. napisał:

Można to zrobić lepiej

Jasne, że można ale tamto to jest koszt kilkudziesięciu pln a i tak wyjdzie lepiej niż ta akrobatyczna konstrukcja tutaj zaproponowana przez przeciętniaka w której już nawet nie wiadomo o co chodzi a pcb bazowe kosztuje 200-300 pln.

Zasilanie jasne, i2s bo ja wiem - koszt wychodzi w cenie najtańszej płytki usb<>i2s, co do bufora czy filtra - projekt jest otwarty, gerbery dostępne - można bez problemu dodać. Znacznie lepiej tak niż cudowanie w jakieś kanapki.

Edytowane przez Marcinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

tak zaprojektowana aby te kondensatory (czy to te znajdujące się standardowo na płytce głównej i te, które są na adapterze) wykorzystać właśnie do odsprzęgania zasilania?

Tak się nie odsprzęga zasilania!

W szczególności nie używa się tu kondensatorów foliowych zwijanych i o tak znacznych gabarytach (indukcyjność).

Ale co kto lubi. Trochę dzwonienia na zasilaniu, trochę zebranych zakłóceń z otoczenia i mamy ałdiofilski polankton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Trochę dzwonienia na zasilaniu, trochę zebranych zakłóceń z otoczenia i mamy ałdiofilski polankton.

Zabrakło: "moim zdaniem" 😉 A generalnie to dopiero trzeba by pomierzyć aby był dowód, ewentualnie podeprzeć się badaniami w analogicznych/podobnych rozwiązaniach. Różne fenomeny/anomalie/osobliwości/paradoksy potrafią nas zaskoczyć nie tylko w życiu, ale i w różnych naukach.

Nigdy nie pisałem i nie używałem słowa "plankton" w odniesieniu do opisywanych wrażeń słuchowych. U mnie "woda" jest  krystalicznie czysta. Dźwięk jest nieprzeciętnie wiarygodny. W mojej własnej opinii.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nadal nikt z mędrców nie zaprojektował płytki pod TDA1541A . Jedyna dostępna w kraju została zaprojektowana przez Traxmana dla AVT i już niedostępna . Czytałem , że to knot , złe prowadzenie masy , niepotrzebne podniesienie sygnału          z odbiornika na TTL , słaby kwarc dla WM8804, marne zasilanie  itp itd . 

Ale jak trzeba coś zrobić to tylko parę prototypów , które grały gorzej od tego krytykowanego projektu Traxmana . Sprawdziłem. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle . 🤣

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, arturp napisał:

I nadal nikt z mędrców nie zaprojektował płytki pod TDA1541A . Jedyna dostępna w kraju została zaprojektowana przez Traxmana dla AVT i już niedostępna . Czytałem , że to knot , złe prowadzenie masy , niepotrzebne podniesienie sygnału          z odbiornika na TTL , słaby kwarc dla WM8804, marne zasilanie  itp itd . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jak niedostępna ;] ukrainiec nawet bledów Tatusia nie poprawił ale widać nie cieszy się popularnością

tej uzywam i dziala spoko:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nie mam analoga, nie mam spdif tylko zasilanie mocno przerobione i wejscie z i2s ktore teraz bede przerabial

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Mariusz03 napisał:

Obce określenie w elektronice. 

Osobiście nie mam nic przeciwko temu aby używać jak nawięcej słów-metafor wśród innych typowo technicznych pojęć. Swiadczy to o wrażliwości na piękno otaczającej/docierającej do nas rzeczywistości i dodaje prawdziwości wysławianej opinii.

Z tym, że akurat "plankton" kojarzy mi sie z czymś "obcym" nie do końca dobrze widocznym, ale jednak zakłócającym/zamętniającym właściwą esencję muzyki, ale to moje b. subiektywne odczucie.

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Scott L.F. napisał:

Jakie to błędy? Co tam tak naprawdę jest nie tak? 

Pytam serio

np vdd i vdd1 są zwarte ja go robiłem na uniwersalnej z tego schematu 2 lata przed covid - coś jeszcze chyba było ale już nie pamiętam, głowy nie dam a nie chce mi się sprawdzać czy przypadkiem konf wejścia nie była skopana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.