Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer o jakiej mocy idealny do pokoju 17m^2 ?


rayzor

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dodam od siebie, że jeśli to ma być sub do kina to raczej bas refleks. Sub zamknięty, który da efekt w kinie będzie drogi.

Druga sprawa to moim zdaniem suby Paradigma mają lepszy system autokalibracji od Velodyne.

 

Z czystej ciekawosci, to jaki wedlog ciebie sub z serii paradigma jest na poziomie lub lepszy od velodyne eq max 12?

 

Nie ukrywam ze szukam, suba ale coraz bardziej zastanawiam sie nad dwoma uzywkami w klasie velo eqmax12 i klipscha r112sw, bo niebukrywam szkoda mi wydac 5 - 6 tysiecy na dwie nowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawosci, to jaki wedlog ciebie sub z serii paradigma jest na poziomie lub lepszy od velodyne eq max 12?

 

Nie ukrywam ze szukam, suba ale coraz bardziej zastanawiam sie nad dwoma uzywkami w klasie velo eqmax12 i klipscha r112sw, bo niebukrywam szkoda mi wydac 5 - 6 tysiecy na dwie nowki.

 

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ nie porównywałem eqmaxa do czegoś w podobnej cenie.

Miałem Paradigma DSP 3100 i to był fajny sub, bas reflex, głośnik 10", podobał mi się charakter basu. Podkreślam, że suba używałem tylko w kinie.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, kupiłem Velodyne DSP1200R, czyli obudowa zamknięta, sub robił fajną robotę w kinie, tutaj już było czuć moc.

Przy nim przekonałem się do subów zamkniętych, bas który momentalnie się pojawia i tak samo szybko znika. Chciałem próbować większego suba 15", niestety tutaj wchodził w grę tylko DD+ z Velodyne, a to już abstrakcyjna cena.

Pojawił się Paradigm Sub-15 i czuć przeskok mocy. Suby Paradigma mają zaimplementowaną autokaibrację parametryczną, jest ona znacznie bardziej zaawansowana od tego co oferuje Velodyne i takie też mam odczucia, lepiej to grało. Kalibracja Velodyne chyba nie radziła sobie u mnie.

 

Są to jednak drogie suby i dlatego nie polecam subów zamkniętych do kina bo trzeba wywalić dużo pieniędzy. To też muszą być suby na bardzo mocnych wzmacniaczach, Velodyne miał 1000W mocy ciągłej, Paradigm ma 1700W i 3400W mocy szczytowej. Obudowa zamknięta stawia duże opory i stąd potrzebna moc. Oczywiście zyskujemy precyzję, ale to dużo kosztuje.

Od razu proponuję sobie dać spokój z subami zamkniętymi Rela do kina - testowałem.

 

Moja rada, w rozsądnej kwocie do kina tylko sub otwarty i membrana minimum 12". Coś musi przepchnąć fizycznie powietrze aby wytworzyć ciśnienie akustyczne i tu czarów nie ma. Suby 8" od razu wywalić z głowy.

 

Ciekawą alternatywą dla Velodyne mogą być suby BK, zwłaszcza ten:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Cena atrakcyjna, sub chwalony na tym forum przez szczęśliwych posiadaczy, tylko gabaryty spore i brak systemu autokalibracji.

 

Pewnie niewiele pomogłem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że miejsce które wybrałeś na subwoofer w tej wielkości pokoju sprawi, że będziesz go bez problemu lokalizował.

Niestety mam ograniczone pole manewru i szczerze mówiąc nie wiem gdzie go ulokować. Przy obecnym założeniu, jest to chyba najlepsze miejsce pod względem "umeblowania", pod względem akustycznym nie mam pojęcia. Z kolei postawić go obok tv będzie ciężko, musiałbym wtedy zrezygnować z jednej szafy, albo wstawić mniejszą, o szerokości ~50cm i jakoś by to przeszło. Sub wówczas powinien być po lewej czy prawej stronie tv? Widziałem na zdjęciach, że różnie z tym bywa.

 

Sęk w tym, że muszę mieć szafy w pokoju...

 

gJOwIbb.jpg

 

Ja dodam od siebie, że jeśli to ma być sub do kina to raczej bas refleks. Sub zamknięty, który da efekt w kinie będzie drogi.

Druga sprawa to moim zdaniem suby Paradigma mają lepszy system autokalibracji od Velodyne.

Nastawiam się bardziej na suba do kina, bo do muzyki raczej rzadko bym go używał - na jakieś sporadyczne odsłuchy, gdy akurat poza mną nie byłoby nikogo w domu. Zatem po lekturze w tym temacie przygarnąłbym takiego Paradigm DSP-3200, lub Velodyne EQ-MAX12 ale ten gabaryt...

 

Naszło mnie własnie pytanie jak to będzie wszystko współgrać z podłączonym subem, bo wtedy trzeba ustawić fronty - w przypadku RX-V775 - z large na small oraz odciąć je np. na 80Hz. Tak wyglądałoby ustawienie dla kina, a jeśli chciałbym słuchać muzyki to wtedy będzie trzeba powrócić do wcześniejszych ustawień czy jest jakieś inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kino i małe gabaryty, to tylko zamknięta obudowa lub MB. Cenowo dobrze wychodzi Sunfire seria HRS albo Sunfire XTEQ. Tylko to jest mało popularna marka i u nas ciężko kupić. U mnie stało trochę subwooferów kilka własnej roboty, a obecnie używam HRS12 w kinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawą alternatywą dla Velodyne mogą być suby BK, zwłaszcza ten:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Cena atrakcyjna, sub chwalony na tym forum przez szczęśliwych posiadaczy, tylko gabaryty spore i brak systemu autokalibracji.

 

Pewnie niewiele pomogłem :)

 

 

Ja i Raf mamy po dwa mono+ rewelka :) co ciekawe mimio iz mono+ ma wieksza moc RMS od zwyklego mono to podobno przy normalnym odsluchu nie sposob odroznic tych dwoch subow.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Już nie jedna rzecz kupiłem z testu AV i to co było napisane w teście tak było nic wiecej wychwalane czy pompowane wiem że żaden produkt nie jest idealny ale co ja kupiłem z testu i porównałem wszystko się zgadzało

Sprawdzisz troszkę więcej to zobaczysz o czym piszemy :)

Fakt kiedyś AV było na wysokim poziomie może trafiłeś akurat na to

 

Bez sprawdzenia którego kolwiek suba będziesz dalej niż bliżej zakupu. Testowales już któryś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kino i małe gabaryty, to tylko zamknięta obudowa lub MB. Cenowo dobrze wychodzi Sunfire seria HRS albo Sunfire XTEQ. Tylko to jest mało popularna marka i u nas ciężko kupić. U mnie stało trochę subwooferów kilka własnej roboty, a obecnie używam HRS12 w kinie.

Tylko Sunfire to praktycznie niedostępny w Polsce.

 

Niestety mam ograniczone pole manewru i szczerze mówiąc nie wiem gdzie go ulokować. Przy obecnym założeniu, jest to chyba najlepsze miejsce pod względem "umeblowania", pod względem akustycznym nie mam pojęcia. Z kolei postawić go obok tv będzie ciężko, musiałbym wtedy zrezygnować z jednej szafy, albo wstawić mniejszą, o szerokości ~50cm i jakoś by to przeszło. Sub wówczas powinien być po lewej czy prawej stronie tv? Widziałem na zdjęciach, że różnie z tym bywa.

Jeśli chodzi o konkretne miejsce to sprawdzisz to dopiero mając suba w domu. Możesz sobie teraz wybrać miejsce, a okaże się, że w nim sub gra fatalnie, rezonuje itp.

 

Naszło mnie własnie pytanie jak to będzie wszystko współgrać z podłączonym subem, bo wtedy trzeba ustawić fronty - w przypadku RX-V775 - z large na small oraz odciąć je np. na 80Hz. Tak wyglądałoby ustawienie dla kina, a jeśli chciałbym słuchać muzyki to wtedy będzie trzeba powrócić do wcześniejszych ustawień czy jest jakieś inne rozwiązanie?

To zależy od rozwiązań konkretnego Amplitunera, niestety nie znam Yamahy.

U mnie np. jest taki tryb "Direct". Po jego włączeniu kolumny frontowe grają pełnym pasmem, subwoofer wyłącza się, wyłącza się również autokalibracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Sunfire to praktycznie niedostępny w Polsce.

Tak jak napisałem, ale czasem się pojawiają na znanych portalach aukcyjnych. Pamiętam kiedyś nowy sub HRS 12 można było nabyć za 3600zł w podobnej cenie ok 4000zł był kiedyś TS-EQ, a ta cena w porównaniu z parametrami deklasuje powyższe wymienione w 1 poście, dlatego napomknąłem, że warto się czasem rozejrzeć :)

 

Naszło mnie własnie pytanie jak to będzie wszystko współgrać z podłączonym subem, bo wtedy trzeba ustawić fronty - w przypadku RX-V775 - z large na small oraz odciąć je np. na 80Hz. Tak wyglądałoby ustawienie dla kina, a jeśli chciałbym słuchać muzyki to wtedy będzie trzeba powrócić do wcześniejszych ustawień czy jest jakieś inne rozwiązanie?

Nie będzie trzeba tego robić jeśli chciałbyś, żeby sub grał też w stereo, jeśli jednak nie to wystarczy przycisnąć pure direct, w tym trybie nie działa DSP i tylko kanały aktywne grają tzn. dostarczysz sygnał stereo grają tylko fronty. Niektóre modele mają jeszcze funkcje przypisywania ustawień pod przyciskami np MEM1,2,3.. można ustawić co się podoba i potem tylko przywoływać ustawienia jednym przyciskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję, sunfire już przewinął mnie się przez oczy tutaj na forum, skojarzyłem po nagraniach z yt. Niemniej jednak skupiłbym uwagę na krajowej dostępności, bo czekając na okazję, mogę się jej prędko nie doczekać.

 

Czyli najpierw trzeba wybrać suba, by wiedzieć gdzie go postawić, a dopiero potem można dobrać meble. ;-) I chyba tak zrobię, że jak już pokój będzie ogarnięty, to postaram się wypożyczyć do testów wspomniane wcześniej dwa suby i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jaki sklep internetowy wypożycza taki sprzęt do testów?

 

"Pure Direct" tak to się nazywa u Yamahy, ale w tym trybie muzyki nie słucham, więc może jest jakiś inny sposób? A jeśli do amplitunera będzie podpięty zintegrowany wzmacniasz stereo po gnieździe video (HT Bypass itd. w zależności od nazwy zastosowanej przez producenta) to amplituner normalnie wykryje w ustawieniach fronty? Jeśli tak, to w przypadku kina można ustawić fronty na small i nie będzie to miało wpływu na stereo, które rządzić będzie się już swoimi prawami prosto od wzmacniacza stereo. Jeśli dobrze rozumiem.

 

Na pilocie mam przyciski dotyczące pamięci, pewnie malikali tę funkcję masz namyśli, także w wolnej chwili pobawię się czy mogę coś z nimi zdziałać.

 

Natomiast jeśli chodzi o używanie suba w stereo do muzyki to DSP-3200 by się już chyba nie sprawdził skoro przeznaczony jest do kina? Aż tak wyraziste są różnice, że kinowy sub nie nadąża za muzyką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Bipo a dodatkowo "powiem" ciut inaczej, że każdy nadaje sie do kina ale każdy z nich ma inne brzmienie. Pózniej zależy co komu się podoba. Ja dodałbym, że Paradigm ma taki dłużej wybrzmiewający bas a Velodyne szybki, szybko wygasający. U Paradigma trwa to dłużej przez co jest wrażenie, że jest go więcej. Przez to dłuższe wygasanie nie nadaje się on do muzyki gdzie bas musi być bardziej punktowy (wiadomo- rytm) . U niego bas zlewał by się w jedną całość. Jeśli bas z kolumn wystarczy Ci to kupuj suba pod kino ale musisz posłuchać tych dwóch różnych basów. Mojemu koledze podoba się Paradigma a mnie po pewnym czasie już po jednym seansie zaczął męczyć.

 

Jeśli chodzi o nakładanie się basu kolumn i suba to jest jeszcze coś takiego jak faza.

 

Też mam Yamahę ale wcześniejszy model (773) i kolumny mam ustawione na Large (fronty) a odcięciem suba odcinam z nich bas. To ustawienie wcale nie przeszkadza mi w słuchaniu muzyki w stereo bez suba.

 

A co do grania suba w stereo to można ustawic go w setupie kolumn i jak sie nie mylę jest to Extra bass. Włączony powoduje granie suba w stereo i jak napisałem wyżej odcinając go odcinasz bas z frontów kierując na suba.

 

Wyłączony gra tylko w wielokanałówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat Velodyne. CHT-12r? Jak on sie miewa do eqmax12? To jest ten sam sub czy roznica duza?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Yamahę ale wcześniejszy model (773) i kolumny mam ustawione na Large (fronty) a odcięciem suba odcinam z nich bas. To ustawienie wcale nie przeszkadza mi w słuchaniu muzyki w stereo bez suba.

Możesz rozwinąć trochę to ustawienie ? Nie mogę się zorientować co odcina co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do grania suba w stereo to można ustawic go w setupie kolumn i jak sie nie mylę jest to Extra bass. Włączony powoduje granie suba w stereo i jak napisałem wyżej odcinając go odcinasz bas z frontów kierując na suba.

Extra bass ON powoduje, że niskie częstotliwości gra sub i fronty (dla mnie nic dobrego) prawidłowo żeby skierować bas na subwoofer z odcięciem danych kolumn muszą być ustawione na small, wtedy też będzie można wybrać częstotliwość odcięcia na crossoverze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć trochę to ustawienie ? Nie mogę się zorientować co odcina co :)

 

 

Ja mam ustawione na Large , fronty i w momencie ustawienia odcięcia suba równoczesnie odcina to bas z kolumn. Niżej przedstawiam to dokładniej

 

Dokładnie to jest tak, wchodzę w (właśnie to przeglądam w amplu):

 

Setup-> i po kolei ->Speaker->Manual Setup->Configuration->Front

 

Extra bass ON powoduje, że niskie częstotliwości gra sub i fronty (dla mnie nic dobrego) prawidłowo żeby skierować bas na subwoofer z odcięciem danych kolumn muszą być ustawione na small, wtedy też będzie można wybrać częstotliwość odcięcia na crossoverze.

 

i gdy fronty dam na Small to Extra Bass nie jest podswietlony (więc w stereo nie może grać subwofer przy ustawieniu frontów na Small) natomiast Bass Cross Over-em można regulować odcięcie w zakresie 40-200Hz. Wtedy odcina to też frontowe kolumny nie dopuszczając do tego, żeby i na subie i na kolumnach był taki sam bas. Gdy włączę Extra Bass to jak wcześniej pisałem subwofer gra z frontami (tylko gdy są na Large) w stereo i Bass Cross Over-em mogę odcinać suba i fronty czyli to co chwilkę temu napisałem, żeby na klumnach i subie nie było tego samego basu. Nie ma tyle niepotrzebnych ustawień co np w Denonie gdzie wg mnie jest to bez sensu. Bo skoro odcinam suba na powiedzmy 80Hz (czyli na suba wchodzą tylko częstotliwości poniżej tych 80 Hz, reszte powyzej 80Hz zbierają kolumny) to równocześnie kolumny odcięte są od tych częstotliwości poniżej 80Hz. Proste. Nie muszę już wchodzić w ustawienia poszczególnych kolumn i ustawiać każdej po kolei odcięcia na 80. Bez sensu. W ten sposób unika się dublowania basu.

 

Mogę też wyłączyć Extra Bass przy frontach na Large wtedy wiadomo grają one pełnym pasmem jakie obsługują bez suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i gdy fronty dam na Small to Extra Bass nie jest podswietlony (więc w stereo nie może grać subwofer przy ustawieniu frontów na Small) natomiast Bass Cross Over-em można regulować odcięcie w zakresie 40-200Hz. Wtedy odcina to też frontowe kolumny nie dopuszczając do tego, żeby i na subie i na kolumnach był taki sam bas. Gdy włączę Extra Bass to jak wcześniej pisałem subwofer gra z frontami (tylko gdy są na Large) w stereo i Bass Cross Over-em mogę odcinać suba i fronty czyli to co chwilkę temu napisałem, żeby na klumnach i subie nie było tego samego basu. Nie ma tyle niepotrzebnych ustawień co np w Denonie gdzie wg mnie jest to bez sensu. Bo skoro odcinam suba na powiedzmy 80Hz (czyli na suba wchodzą tylko częstotliwości poniżej tych 80 Hz, reszte powyzej 80Hz zbierają kolumny) to równocześnie kolumny odcięte są od tych częstotliwości poniżej 80Hz. Proste. Nie muszę już wchodzić w ustawienia poszczególnych kolumn i ustawiać każdej po kolei odcięcia na 80. Bez sensu. W ten sposób unika się dublowania basu.

 

Mogę też wyłączyć Extra Bass przy frontach na Large wtedy wiadomo grają one pełnym pasmem jakie obsługują bez suba.

 

Dziwne rzeczy, u mnie na rxv3900 na small gra subwoofer i każdą kolumnę mogę odcinać przy innej częstotliwości co jest wskazane, bo przecież fronty mają inny zasięg basu centralny inny itd. Ty opisujesz, że masz jedno odcięcie dla wszystkich kolumn jeszcze się nie spotkałem w amp Yamahy z tak ubogimi ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie gra sub przy Small frontów. No tak, central ma inny zasięg, fronty inny ale gdy ustawisz go na Small (mały- zależnie od wielkości głośników średnioniskotonowych) to już wtedy jest on odcinany od niższych częstotliwości. Jeśli ustawię na Small to już pewnie jest programowe jakieś tam odcięcie basu (central, surroundy) a dodatkowo podczas odcięcia suba odcinam jeszcze i fronty. Tak mam i już. Nic nie wymyślam. Mi to starcza i jest to wg mnie dobre. Po co mi jeszcze jakieś dodatkowe odcięcia tylko kolumn. Bez sensu.

 

 

Ty opisujesz, że masz jedno odcięcie dla wszystkich kolumn jeszcze się nie spotkałem w amp Yamahy z tak ubogimi ustawieniami.

 

a widzisz różnicę w modelu 3900 a 773. Bo ja tak. Twój jest dużo wyższym od mojego więc i lepiej ma rozbudowane menu. Mi to wystarcza bo nie ma żadnych kombinacji, jest prosto ale dobrze. A surroundy zazwyczaj są jako małe więc i nie przenoszą niskich basów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A testował ktoś z was ten nowy system kalibracji yamahy R.S.C/Wielopunktowy co jest np(781) bo na przykład 681 ma zwykły RSC czy tak zachwalany w opisach producenta jest tak bardzo dokładniejszy od YPAO i ma więcej ustawień i zmian manualnych i radzi sobie doskonale nawet ze złą akustyka pomieszczenia czy to tylko marketing ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy, u mnie na rxv3900 na small gra subwoofer i każdą kolumnę mogę odcinać przy innej częstotliwości co jest wskazane, bo przecież fronty mają inny zasięg basu centralny inny itd. Ty opisujesz, że masz jedno odcięcie dla wszystkich kolumn jeszcze się nie spotkałem w amp Yamahy z tak ubogimi ustawieniami.

 

Ja mam Yamahę RX-A820 i mogę ustawić tylko jedno odcięcie dla wszystkich kolumn.

IMO jak mamy subwoofer to kolumny powinny być ustawione na "small".

 

Tutaj jest dobry poradnik ustawienia kolumn i suba ->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A co powiecie na temat Velodyne. CHT-12r? Jak on sie miewa do eqmax12? To jest ten sam sub czy roznica duza?

 

Ta sama elektronika w innej obudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy, u mnie na rxv3900 na small gra subwoofer i każdą kolumnę mogę odcinać przy innej częstotliwości co jest wskazane, bo przecież fronty mają inny zasięg basu centralny inny itd. Ty opisujesz, że masz jedno odcięcie dla wszystkich kolumn jeszcze się nie spotkałem w amp Yamahy z tak ubogimi ustawieniami.

Generalnie zaleca się odcięcie częstotliwości wszystkich głośników w jednym punkcie, z reguły 80Hz. Mówimy oczywiście o kinie i ścieżkach wielokanałowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kiedy idziesz na testy subwooferów?

Jeśli to pytanie każdorazowo kierowane jest do mnie, to odpowiem, że w miarę możliwości spróbuję wypożyczyć suby do testów u siebie w domu, choć nie wiem jeszcze kto udostępnia taką możliwość. Póki co, trochę czasu zleci nim pokój będzie wykończony. W najbliższą sobotę kucie ściany i wstawianie nowych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zaleca się odcięcie częstotliwości wszystkich głośników w jednym punkcie, z reguły 80Hz. Mówimy oczywiście o kinie i ścieżkach wielokanałowych.

A pasmo przenoszenia jest bezlitosne szczególnie dla centralnych kolumn, gdy robiłem kalibrację automat odciął mi go na poziomie 110Hz. Myślisz, że ustawienie 80Hz byłoby równie prawidłowe dla tej kolumny? Podobnie z frontami, tylko tu w drugą stronę po kiego mam ciąć je na 80Hz, gdy spokojnie mogę to zrobić przy 60Hz i tym samym odciążyć sub. Generalnie można ustawić wspólne odcięcie, tylko nie będzie to idealne dla każdej kolumny, bo albo gdzieś zrobimy dziurę, albo utniemy niepotrzebnie za dużo, historii oczywiście nie ma, gdy mamy kolumny identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odcięciu wszystkiego przy różnych częstotliwościach jest taki problem, że później masz w pokoju kilka źródeł basu, to wszystko wzajemnie się nakłada, powstają niepożądane zjawiska. Zalecenie odcięcia wszystkiego równo na 80Hz pisze np. na swoich stronach producent systemu autokalibracji Audyssey.

Nie ma problemu jeśli fronty schodzą Ci np. do 40Hz, a odetniesz je na 80Hz. Gorzej jak jest mały centralny czy tyły i schodzą tak jak piszesz np. do 110Hz.

Druga sprawa, co z tego, że fronty schodzą Ci do 40 czy 60Hz jak sub zrobi to ze znacznie większym ciśnieniem.

Powiedzmy teoretycznie fronty odtworzą Ci 50Hz z ciśnieniem 60dB, a sub 80dB i teraz pamiętaj, że każde kolejne 3dB to podwojenie głośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze kolumny mogą sobie przeszkadzać przy wyższych częstotliwościach mało tego, jeśli są takie problemy w pomieszczeniu, to jedno źródło basu nie spowoduje, że nagle wszystkie częstotliwości będą na jednakowym poziomie, będziemy mieli problemy z osłabianiem i podbijaniem określonych częstotliwości, rezonansami pomieszczenia, falami stojącymi itd. Ogólnie rzecz ujmując na przykładzie subwooferów jeden sub nie rozwiązuje problemów pomieszczenia, dwa wcale tego nie niszczą, a przy umiejętnym ustawieniu można sobie radzić z pewnymi niedogodnościami akustyki.

Co do tego przycięcia i argumentem wyższego ciśnienia, ja jestem zwolennikiem uzupełnienia pasma nie przewyższania go ciśnieniem, czyli jeśli kolumna ma tam określoną efektywność przy danej mocy dostarczonej z amp, to niepotrzebne mi dalsze wyprzedzanie tego subem. Oczywiście zakładam tutaj, że kolumna nie ma jeszcze spadku przy danej częstotliwości cięcia, czyli ma względnie dobrą sekcje basową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.