Skocz do zawartości
IGNORED

Klej do forniru


bmxmen

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Trochę przeszukałem forum ale natrafiłem na stare odpowiedzi, może do tego czasu są jakieś nowości. Jaki klej polecacie do fornirowania kolumn? Ja fornirowalem na kleju pattex classic, świetny, szybki ale niestety smierdzacy klej,dlatego odpada, ponieważ chcę fornirowac w domu. Co polecacie? Wymagania to bezwonny, najlepiej klej który łapie odrazu, ponieważ w domowym zaciszu ciężko o prasę lub dobry docisk.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/
Udostępnij na innych stronach

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4063365
Udostępnij na innych stronach

Wikol spokojnie daje radę.

Od kilku lat używam Soudala 62A i nie narzekam (kontaktowy klej odstawiłem już dawno).

Docisk nie musi być duży, zawsze coś znajdziesz pod ręką aby służyło jako ciężar.

 

Do metody na żelazko ciut mniej się nadaje i jak jesteś nie wprawiony to lepiej użyć docisku.

No i w sumie to też zależy jaki fornir chcesz kleić, ponieważ niektóre naturalne pod wpływem temperatury i wilgoci z kleju się odkształcają, więc tutaj też polecam docisk.

 

Ogólnie można kupić specjalne kleje do fornirowania, ale zwykły wikol (oczywiście nie ten najtańszy w 5L wiadrach, bo to jest syf) nie jest drogi (butelka Soudala 62a kosztuje 19zł) a też spełnia swoje zadanie.

Nie zdarzyło mi się aby ten klej puścił.

Cienka warstwa po wyschnięciu jest bezbarwna.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4063635
Udostępnij na innych stronach

A i dodam bardzo wazna sprawe. Kolumny oblozone sa hdf 3mm, niestety w sklepie aktualnie nie bylo hdf surowego i niektore scianki sa oblozone hdf bialym, wiec klej tam nie wpije.. Jest moze jakis klej kontaktowy ktory nie smierdzi?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4064129
Udostępnij na innych stronach

A i dodam bardzo wazna sprawe. Kolumny oblozone sa hdf 3mm, niestety w sklepie aktualnie nie bylo hdf surowego i niektore scianki sa oblozone hdf bialym, wiec klej tam nie wpije.. Jest moze jakis klej kontaktowy ktory nie smierdzi?

pierwsza moja odpowieź była... chyba mi wybaczysz :), a teraz poważnie: nie śmierdzi soudal 66A - kleiłem nim kolumny testowe, nie kleiłem forniru, może ktoś się wypowie w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4064198
Udostępnij na innych stronach

nie śmierdzi soudal 66A - kleiłem nim kolumny testowe, nie kleiłem forniru, może ktoś się wypowie w tej sprawie.

 

Ten klej się nadaje tylko trzeba z nim uważać, nie aplikować za dużo tylko cienką warstwę wałkiem na obudowę. Ten klej lekko pęcznieje, zbyt gruba warstwa kleju może przesiąknąć przez fornir.

Strasznie brudzi, rękawiczki jak najbardziej wskazane bo jak się człowiek ubrudzi to przez tydzień rąk nie domyje. Pobrudzonych ubrań nie doczyścisz.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4064297
Udostępnij na innych stronach

Śmierdzi? łapie natychmiast? Po wyschnięciu jest gumowy czy twardy?

ten klej zachowuje się jak pianka do okien i drzwi, ten klej pęcznieje jak pianka, ten klej jest pianką.

nie łapie natychmiast i jest twardy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4064363
Udostępnij na innych stronach

Śmierdzi? łapie natychmiast? Po wyschnięciu jest gumowy czy twardy?

 

Nie śmierdzi jak Henkel moment.

Nie łapie natychmiast, raczej wysycha tak jak wikol.

Po wyschnięciu jest twardy.

 

Kleje kontaktowe są do bani, ponieważ nie rozprowadzisz tego kleju idealnie po powierzchni z racji jego gęstości, a gdy zaschnie to bez prasy równej powierzchni nie uzyskasz po przyklejeniu forniru, tak jak t można zrobić w przypadku wikolu.

 

Zdecyduj się, albo priorytetem jest brak smrodu, albo szybkie klejenie.

Jeśli fornir ma być dobrze przyklejony na całej powierzchni a na rogach nie odchodzić podczas szlifowania, to wybierz brak smrodu i klej fornir na wikol.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4064544
Udostępnij na innych stronach

Klej kontaktowy ma jedną niepodważalną zaletę: klei natychmiast po złączeniu powierzchni i nie wymaga prasy czy długiego docisku.

 

Kleberit Supra Gel jest w formie żelu - jest gęsty, tzn. nie kapie, ale bez problemu nakładasz go pędzlem, po wyschnięci nie jest twardy, jest jak guma - elastyczny. Po pierwszym kontakcie, po przyłożeniu maglujesz fornir wałkiem i jeszcze mi się nie zdarzyło abym miał pod fornirem jakieś wyczuwalne grudki czy nierówności. Na rogach nic nie odchodzi podczas szlifowania - tylko namiar kleju się roluje - trzeba go zbierać bo zapycha papier i rozciera się po powierzchni, czasem lepiej aby klej był twardy i szlifowalny - z kontaktami które znam tam nie ma.

 

Największa trudność to nałożenie płata forniru - masz jedną szansę, przyłożysz krzywo i po zawodach - nie przesuniesz, nie obrócisz, jest już krzywo i tak zostanie, a zrywanie nie jest łatwe ...

 

W przypadku płaskich powierzchni nawet łatwiej jest kleić na wikol, ale przy łukach, zaobleniach i innych frezach, klej kontaktowy ma swoje zalety.

 

A ponieważ każdy jeden śmierdzi to nie spełnia wymogów autora wątku. Chyba nic się w technologi klejów kontaktowych nie zmieniło ....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4064689
Udostępnij na innych stronach

Albo bez smrodu, czyli kleje na bazie wody, które wolno odparowują, abo smród i szybka robota.J

a korzystam z 64A, chociaż "szybkoschnący" to on ma tylko w nazwie, za to nie rozlewa się tak mocno jak 66A.

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4065441
Udostępnij na innych stronach

J

a korzystam z 64A, chociaż "szybkoschnący" to on ma tylko w nazwie

 

Nie przesadzaj, schnie tak samo szybko jak Pattex express.

Kiedyś pomyliłem formatki przy klejeniu, skapnąłem się po około 10min... musiałem młotkiem naparzać aby formatkę odkleić :)

 

Schnięcie zależy też od temperatury, im cieplej tym szybciej schnie.

Ja nie za często i nie do wszystkiego używam 64A, z racji jego mniejszej bezbarwności po wyschnięciu, w porównaniu z 62A.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4065586
Udostępnij na innych stronach

Kleiłem na żelazko klejem Titebond - praca nie wymagająca specjalnej wprawy. Smarujesz obie powierzchnie, czekasz aż wyschną, przykładasz, ustawiasz i jedziesz żelazkiem. Trzyma jak diabli - polecam. Uwaga - kleiłem prosty, niepofalowany fornir na mdf. Mdf trochę pije tego kleju, ale jak nie robisz produkcji masowej, to warto spróbować. Na to dałem twardy wosk do parkietu. Wygląda elegancko jak ktoś nie lubi błyszczących powierzchni.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4065667
Udostępnij na innych stronach

Wygląda elegancko jak ktoś nie lubi błyszczących powierzchni.

Połysk na fornirze naturalnym kiepsko wygląda (opinia prywatna). Jak ktoś chce pokrywać fornir naturalny lakierami bezbarwnymi to dobrze jest powierzchnię forniru uszczelnić przez pokrycie jej z większej odległości natryskiem z kaponu. To zabezpiecza fornir przed deformacją i rozpuszczaniem kleju przez penetrujący lakier właściwy.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4065691
Udostępnij na innych stronach

Połysk na fornirze naturalnym kiepsko wygląda (opinia prywatna). Jak ktoś chce pokrywać fornir naturalny lakierami bezbarwnymi to dobrze jest powierzchnię forniru uszczelnić przez pokrycie jej z większej odległości natryskiem z kaponu. To zabezpiecza fornir przed deformacją i rozpuszczaniem kleju przez penetrujący lakier właściwy.

Po pokryciu woskiem, zostaje naturalna struktura drewna z satynowym "połyskiem". Po dwóch tygodniach powierzchnia staje się naprawdę twarda.

 

Opcja z żelazkiem bardzo mi się podoba. Ja będę kupował fornir modyfikowany, także będzie on płaski.

 

Radzę spróbować, kładzie się naprawdę łatwo. Jedyny minus, to proces trochę długi ze względu na czas schnięcia kleju. Wspomagałem się trochę suszarką - żona nie była za bardzo zadowolona. Na youtube jest parę filmików jak to zrobić. To naprawdę proste, tym bardziej z fornirem modyfikowanym. Potrzebny jest tylko dobry klej, który w tej chwili można dostać na znanym portalu aukcyjnym. Jak bawiłem się w fornirowanie nie było tak łatwo z dostępem do tego kleju.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4066077
Udostępnij na innych stronach

A który to dokładnie Klej? ponieważ jest kilka rodzai tego kleju, jest jeden do forniru, murawie 4 litry. Cena bardzo nie ciekawa bo 160zl. Jeśli wystarczy że raz nałożenie forniru dole pierwszy suszarka i nie będę musiał niczym specjalnym dociekać to taka jedna ścianka może schna spokojnie 24h.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4066371
Udostępnij na innych stronach

. Ja będę kupował fornir modyfikowany, także będzie on płaski.

To bardzo ważne przy domowych sposobach oklejania. Dobrze jest też przygotować sobie płyty dociskające do dużych płaszczyzn i jakieś obciążniki do nich a do małych płaszczyzn gumę np. modelarską do podtrzymania deseczek dociskowych, ale pewnie to technologie wszystkim dobrze znane.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4066455
Udostępnij na innych stronach

A który to dokładnie Klej?

 

Proffessional Titebond Original Wood Glue - Czerwona nalepka, biały napis Titebond na czarnym tle. Przy klejeniu na żelazko nie trzeba żadnych docisków. Po przyprasowaniu trzyma i już :). Smarujemy obie powierzchnie, kolumnę dość grubo - 1 mm (fornir później - szybciej schnie), suszymy suszarką. Powierzchnie muszą być prawie suche, przykładamy fornir i prasujemy. Co do ceny, nie powiedziałem, że będzie tanio - ale ten klej naprawdę nadaje się do tej metody klejenia. Sprawdź na boku jak ci idzie i jak nabierzesz wprawy, to możesz przystąpić do oklejania kolumn. Na youtube jest kilka filmów pokazujących jak to robić. Ja kładłem fornir na mdf. Na innych powierzchniach nie wiem jak to trzyma. Na drewnie/sklejce pewnie jak na mdfie - czyli mocno. Dodam, że używałem tego kleju do czyszczenia co bardziej brudnych płyt winylowych - i też działa.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4066470
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie kazdy klej bialy/wikol nadaje sie do klejenia na zelazko. Taka jest cecha tych klejow.

 

Ten Titebond to chyba coś innego niż kleje wikolowe bo w opisie taka nazwa figuruje:"Typ kleju: emulsja żywicy alifatycznej"

 

Ja ostatnio obrzeża kleiłem Rakollem na żelazko i da się,faktycznie,ładnie to idzie.

 

Nikt jeszcze nie wspominał o klejach z butli z pistoletem albo w spraju. Bez smrodu chyba i klei materiały niechłonne. Tylko drogo jest.Do prostego forniru na fizelinie świetne.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4066564
Udostępnij na innych stronach

Ten Titebond to chyba coś innego niż kleje wikolowe bo w opisie taka nazwa figuruje:"Typ kleju: emulsja żywicy alifatycznej"

To jest zmodyfikowany klej PVA, ktory ma nieco wieksza sile klejenia i wieksza odpornosc na wilgotnosc. Tak zwany klej zolty. Do zastosowan klejenia forniru zupelnie bez znaczenia. Wg mnie wywalnie kasy w bloto.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4066573
Udostępnij na innych stronach

Nieco drogi, klej wyjdzie wiecej niz fornir. JEsli moze byc kazdy klej do drzewa to pattex expres wyjdzie taniej, a kleji na prawde mocno, bardzo mocno. I jets bialy. A ten Titebond wychodzi ze brazowy. Fornir ma byc jasny.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/132133-klej-do-forniru/#findComment-4066599
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.