Skocz do zawartości
IGNORED

Odsłuch klona ProAc Response 2.5


Arkadix

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości Dialera w niedzielę u niego w domu odbył się odsłuch klonów ProAc Response 2.5.

W odsłuchu udział wzięli:

- Dialer - czyli człowiek który zbudował klony, historia budowy opisana w wątku 3121

- człowiek_bez_nicka - czyli dobrze znany w pewnych kręgach audiofil

- piszący te słowa - Arkadix

Kolumny grały w pomieszczeniu około 25m2. Moje wnioski z odsłuchu są następujące :

Gdy kilka lat temu miałem pierwszy raz do czynienia z kolumnami Response 2.5 to nie zrobiły na mnie szczególnego wrażenia . Głównie ze względu na cenę ( prawie 16000zl ) która moim zdaniem była po prostu za wysoka w stosunku do klasy brzmienia , użytych głośników i jakości wykonania.

Obecnie można zbudować klon Response 2.5 za kwotę 3000-4000zl, co zmusza do całkowitej weryfikacji opinii o tych kolumnach.

Powiem krótko: za cenę 3000-4000zł klon Response 2.5 jest propozycją absolutnie wyjątkową. Jeżeli ktoś poszukuje podłogowych, pełnopasmowych kolumn o neutralnym, kulturalnym i audiofilskim brzmieniu to ja nie znam lepszych kolumn w cenie nawet dwukrotnie większej.

Warunkiem koniecznym dobrego brzmienia jest odpowiednia jakość wykonania. Z ręką na sercu mogę powiedzieć , że Dialer wykonał kawał solidnej roboty - jego kolumny wyglądają tak samo dobrze jak grają.

 

Kilka uwag o brzmieniu:

Wydaje się, że ze względu na charakter basu kolumny powinny grać w pomieszczeniu powyżej 20m2.

Dodatkowo kolumny mają dość niską efektywność , co w sumie powoduje konieczność zastosowania odpowiedniego wzmacniacza. W pomieszczeniu 25m2 potencjometr wzmacniacza Creek 4330 trzeba było ustawić na godzinę 12 i słychać było, że wzmacniacz przestaje kontrolować bas.

Po dołączeniu mocniejszego wzmacniacza Denon bas wyraźnie przyspieszył, choć brzmienie trochę straciło na przejrzystości, neutralności i czystości. Czyli potrzebny jest silny i neutralny wzmacniacz. Nasze myśli pobiegły w kierunku NAD 372 …..ale nikt z nas nie słyszał jak brzmi NAD z Response 2.5.

Ja jako miłośnik lampy ze smutkiem stwierdzam, że nawet całkiem przyzwoity wzmacniacz lampowy może mieć problemy z Response 2.5.

Inną cechą na jaką zwróciliśmy uwagę to że wysokie tony które miały lekką tendencję do szumienia. Dyskutowaliśmy czy to wina wzmacniacza , nagrania , czy kolumn. Moim zdaniem część winy na pewno ponosi głośnik wysokotonowy i jestem ciekaw jakby zmieniło się brzmienie po zastosowaniu lepszego głośnika np. revelatora.

 

Oczywiście klon Response 2.5 nie zadowoli wszystkich. W skali bezwzględnej brakuje trochę ogólnej szybkości, dynamicznej ekspresji, przejrzystości średnicy i czystości wysokich. Mimo powyższych zastrzeżeń trzeba jeszcze raz podkreślić, że w cenie 3000-4000zl klon Response 2.5 jest kolumną ABSOLUTNIE wyjątkową.

 

Podziękowania dla Dialera za zorganizowanie odsłuchu oraz dla siostry Dialera za pyszną szarlotkę.

 

Arkadix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też posiadam Klona ProAc 2,5 i jest to już mój 3 klon który wykonałem. Cóż mogę stwierdzić to to że u mnie gra wyśmienicie przy muzyce Jazz i Blue'sowej. Co do bass'u to mój SONy TA-5650 jest w tej kwestji słabeuszem ale średnie i wysokie to jak najbardziej 1klasa! Mnie osobiście się podoba wysoki ton, i nie słyszę u siebie trzeszczenia ani szumienia. Jako konstrukcja z Bass-Reflexem z tyłu to ważne jest ustawienie ja swoje ustawiałem 4dni i dopiero jak się z kumplem uwaliliśmy to zajęło nam to 20min i do dzisiaj tak stoją ;) Hmm piwo było zimne a kolumny gorące. Kolejną sprawą jest dopasowanie kabli, zauważyłem że mój Klon nie przepada za zbyt grubymi kablami. Grają na powierzchni około 45m2. Co do dźwięku to ja zawsze byłem za 2drożnymi zestawami ale kwestia gustu. No i sprawa zwrotnic, bo na DIY'ach podają chyba z 5różnych zwrotnic jako orginalnych. Co kto na czym zbudował to ma hihi... Głośnik wysokotonowy?? Zmieniać?? Po co?? Perfekcji się nie zmienia. Moim zdaniem super i warto wydać te pieniądze chodź moje pro Ac'i są coraz droższe i ostatnia partia to już koło 5000zł mnie wyniosła w porównaniu z pierwszymi za 3000 to jest różnica hihi. Ale nie żałuję. Acha i jeszcze sprawa ustawienia, kolce i marmurki wymagane jak dla mnie :) Nie wiem czy co nie co pomogłem ale proponuję Wam kratę piwa i Ustawicie je odpowiednio hihi... :)

Serdecznie Pozdrawiam,

Audio-nie-fil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Tego mi było trzeba :-) Dzięki za przedsmak wrażeń jakie mnie czekają. Martwi mnie tylko to szumienie wysokich tonów, czy było bardzo słyszalne i na wszystkich płytach, czy tylko przy niektórych dźwiękach ? Czy oryginalne Proaci też miały tę wadę ? Aha i czy możesz wpłynąć na Dialera, żeby zamieścił obszerną opinię na forum swoich Proaców, ja próbowałem bez rezultatu ;-)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha Panowie jeszcze jedno, czy w waszych 2,5 macie bass-reflex z tyłu ?? Bo ja swoje bazowałem na orginale i mam u spodu. Tyle że gniazda mi się podłączeniowe troche żle wymierzyło i wyszły na środku prawie. ale to tylko szczegół detaliczny i się tym nie przejmuje. Swoje pierwsze PA2,5 też miałem reflexem z tyłu ale od 2gich już na spodzie. Co do wyników? U mnie bomba chodź nadal stoją też te z tylnim reflexem na starym opitym miejscu. Teraz są na sprzedaż a raczej już sprzedane bo jutro klient odbiera hihi... Trzymajcie Się,,, a problem z tymi wysokimi może być właśnie przez bass-reflex ;)

Serdecznie Pozdrawiam,

Audio-nie-fil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Audio-Nie-Fil, Arkadix i inni

 

Porownywaliscie moze brzmienie klonow ProAc 2.5 z oryginanalami ProAc Studio 125.

 

Arkadix napisal po odsluchu : "za cenę 3000-4000zł klon Response 2.5 jest propozycją absolutnie wyjątkową. Jeżeli ktoś poszukuje podłogowych, pełnopasmowych kolumn o neutralnym, kulturalnym i audiofilskim brzmieniu to ja nie znam lepszych kolumn w cenie nawet dwukrotnie większej.

Cena 125 - tek, jest wlasnie dukrotnie wieksza

 

Bardzo ciekawi mnie takie porownanie, bo sam przymierzam sie do zakupu jakiegos zestawu. Paru kolumn - w tym 125 - juz troche sluchalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż można powiedzieć że nie porównywałem albo że porównywałem heh. Słuchałem orginałów na rok przed zbudowaniem swoich klonów. Mój znajomy w Cambridge miał właśnie D25 w domku i miałem tam okazję ich posłuchać. No moim zdaniem orginały zagrały lepiej, ale w cenie 16,000zł to mi Clony wystarczą za 5k. Co do połączenia o którym mowa to nie mam możliwości tego zorganizować...

Serdecznie Pozdrawiam,

Audio-nie-fil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zastanawiam się nad zmianą kolumienek na coś nowego. Jeśli się zdecyduję to dam znać, może ktoś będzie zainteresowany kupnem. Jednocześnie zaproszę chętnego na odsłuch i porównanie np. modeli z BR z tyłu i pod spodem. Teraz myślę nad czymś większym i może już czas na 3drożną konstrukcję. No to na razie tylko tyle.

Serdecznie Pozdrawiam,

Audio-nie-fil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->Lutek dokladnie

Pamietam idealny wprost wątek porówniania jmlaba 905 i 906. W tym przypadku wygląda to wszystko mdlo :) jakis taki brak wiekszej ilsoci konkretów. NAlezaloby postawic klony i porównac z proac 125 i orginalami 2.5!!!!!!!!!!!! a nie gdybac sobie. Opisy punkt po punkcie tak jak w tamtym porównaniu wszystko bas stereofonia i caloksztalt. Tak naprawde do tej pory niewiadomo dokladnie do jakiego poziomu cenowego dobijają te kolumny.

Ja sam myslalem o klonach ale zwątpilem troche... proac to jednak magic doskonalychhhhhhhh zwrotnic a tutaj do dzisiaj nie jest chyba jasne co siedzi w orginale, wszelkei odstepstwa raczej popsują i to znacznie koncowy efekt bo proac to tak jak napisalem doskonale zestrojenie calosci które daje ten magic sound

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Lutek

 

Być może będzie to spore uogólnienie, ale kolumny wykorzystujące średnio-niskotonowe węglowe "18" Scanspeaka nie wyznaczają raczej standardów szybkości i przejrzystości w zakresie basowym. To są ciężkie głośniki, które nie tak łatwo poruszyć. W dobrej aplikacji odwdzięczą się za to innymi zaletami.

 

Innymi słowy, bas ze Studio 125 powinien być płytszy, ale szybszy.

 

Nawet jednojajowe bliźnięta się różnią - a co dopiero klon Wieśka z Mielca i klon Heńka z Wałbrzycha. Każdy może sobie zbudować takiego klona, jaki mu się podoba - trzeba posłuchać konkretnego egzemplarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszne uwagi Zenka. Do tego można dodać co to za test Pro Ac 2.5 napędzany Creekiem 4330:)?

Jakie źródło i kabelki? Nasuwa się pytanie. A może 125 zagrają lepiej ? ( z drugiej ręki 4000 -4500). Więc po co tyle zachodu. A orginały 2.5 w W-wie z drugiej ręki jeszcze niedawno można było kupić za 8 500 pln.

No i oczywiście klon klonowi nierówny.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie uczestniczyłem w przesłuchaniu którego celem by było bezpośrednie porównanie Response 2.5 ze Studio 125. Natomiast uczestniczylem w porownaniu dwóch wzmacniaczy dokonywanych na Studio 125. W pewnym momencie słuchacz ( czyli ten co wybierał wzmacniacze ) zakwestionował jakość Studio 125 i wtedy mu podłączyli Response 2.5. Różnica w brzmieniu była naprawdę duża , oczywiście na korzyść Response 2.5.

 

Pytaniem które wszystkich dręczy jest porównanie klonów Response 2.5 z oryginałami. Sam nie robiłem takiego porównania , klony Dialera są pierwszymi klonami 2.5 jakie słyszałem. Ale dwa lata temu korespondowałem z człowiekiem o nicku "jar_kup" ( znany z pl.rec.audio ) który zrobił klony Response 2.5 i porównywał ich brzmienie z oryginałami, a nawet rozkręcał oryginały. Według niego jakość brzmienia klonów jest podobna do oryginałów, a może być nawet lepsza w przypadku zastosowania lepszych elementów zwrotnicy i solidniejszej obudowy.

 

pozdr.

Arkadix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Arkadix

 

"zakwestionował jakość Studio 125 i wtedy mu podłączyli Response 2.5. Różnica w brzmieniu była naprawdę duża , oczywiście na korzyść Response 2.5 "

 

No tak, ale podlaczyli mu oryginaly, a mi chodzi o porownanie klonow 2,5 z Sturio 125. Chodzi po prostu o to, czy warto robic - w moim przypadku raczej kupic od kogos klony - (nie wiem jaka byla by cena za takie klony) czy tez lepiej szukac Studio 125 z drugiej reki, bo pewnie wyszloby troche taniej, a byc moze dzwiek wcale nie gorszy jak z klonow. Sadze jednak, ze oceniac powinny zupelnie niezalezne osoby, tzn. takie, ktore nie budowaly klonow i nie posiadaja wlasnych Studio 125. Bardzo jestem ciekawy takiego porownania i sam chcialbym posluchac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutek ->

No cóż, nie robiłem porównania na żywo obok jak stały. Hmm co do klonów to myślę że rozmowę zaczniesz od 3000-3200zł w górę. Moje ostatnie D2,5 kosztowały mnie około 5000zł ale nie nażekam jak na razie. Myślę teraz jednak nad czymś nowym żeby się nie nudziło... Co do projektu to nie mam konkretnego projektu gdyż sam robiłem BassRefle'x jak chcecie to mogę zmierzyć ile tam jest średnicy, ale zbliżone do orginału z tego co pamiętam... :)

Serdecznie Pozdrawiam,

Audio-nie-fil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkadix=> Jak klony PRO AC Response 2,5 kosztują 4000 PLN i grają równie dobrze jak pierwowzór to rozpocznijcie seryjną produkcję, powysyłajcie do pism europejskich na testy a staniecie się bardzo zamożnymi ludżmi i wtedy zamiast Creeka czy Sony'ego będzie Was stać podłaczyć Maca czy Gryphona! A świstak siedzi i zawija je w te sreberka. ZASILATOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej nieobecności na forum...

Dziękuję Arkadix’owi za opinię o moich klonach.

Chciałem tylko dodać że najważniejsze w tym wszystkim jest to że właściciel tych klonów (czyli ja :) jest z nich naprawdę zadowolony i nieważne czy grają lepiej od studio 125 czy porównywalnie do oryginalnych 2.5 mam świadomość że jakiego zestawu do nich nie podłączę to one na pewno wykorzystają jego potencjał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z drugiej strony ciekawi mnie skąd w forumowiczach tyle jakiejś złośliwości kolega Arkadix na moją prośbę pisze opinię żeby zaspokoić ciekawość wielu a tu zawsze się musi trafić ktoś kto dorzuca jakieś nic nie wnoszące do dyskusji głupie uwagi i go atakuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.