Skocz do zawartości
IGNORED

Jaka moc wzmacniacza/ aamplitunera do głośników


Goblin_Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W związku różnymi materiałami, z którymi się zapoznawałem w końcu nie wiem jaką moc potrzebuję do moich 2 kolumn (DT ProMonitor 800) i aktywnego suba.

Na jednej ze stron sklepów hi-fi jest napisane, że głośniki potrzebują wzmacniacza 10 - 200W, a w specyfikacji producenta jest podane, że power handling wynosi 10 - 150 W na kanał.

Impedencja wynosi 8 ohm, skuteczność 89 dB, odległość od głośników 50 cm i 150 cm (czasem 250 cm), wielkość pokoju około 6m^.

 

Byłbym bardzo wdzięczny za wskazanie jaka moc na kanał byłaby w sam raz (z małym zapasem) w moim przypadku, ponieważ nie chcę mieć zbędnego zapasu mocy, którego nigdy nie wykorzystam.

Moc równa lub lekko wyższa od mocy znamionowej kolumn.

Choć nie sama moc rms jest wyznacznikiem, współczynnik tłumienia, moc dynamiczna również. Wydajne zasilanie.

Trafo musi swoje ważyć a kondy mieć odpowiednią pojemność.

 

Musisz też wiedzieć jak głośno słuchasz, bo są wzmacniacze 2x10W/20W które zapewnią przy niskim poziomie odsłuchu dB, dynamikę i wykop na basie rewelacyjny. Np. Xindak PAM

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

P.S Te monitorki nie wyglądają na wymagające konstrukcje i myślę, że wzmacniacz 2x 30-60 wat w zupełności je wysteruje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Moc równa lub lekko wyższa od mocy znamionowej kolumn.

..........

Te monitorki nie wyglądają na wymagające konstrukcje i myślę, że wzmacniacz 2x 30-60 wat w zupełności je wysteruje.

 

Tylko, że producent nie podaje jednej mocy znamionowej tylko rozstrzał i to dosyć duży. Podałeś, że 60 W na kanał będzie w porządku, a to nie jest nawet 2 razy mniej niż najwyższa wartość podawana przez producenta. Jak mam w takim razie to rozumieć?

 

Na obecnym zestawie słuchałem maksymalnie 2/3 tego co jest możliwe w mojej wieży. Głośniki 50W impedancja 3 ohm. (czyli na 8 ohmów to byłoby 19 W i 2/3 z tego to 13W - tak malutko, czy tak tego nie można liczyć?)

Twoje kolumny mają 8 Ohm i 89 dB. Jeżeli te dane są prawdziwe to możesz kupić dowolny wzmacniacz gdyż są to kolumny bardzo łatwe do wysterowania i każdy wzmacniacz je napędzi !

Sub aktywny nie wpływa na obciążenie wzmacniacza więc możesz się tym nie przejmować.

Niestety producenci często wypisują bzdury i rzeczywiste parametry mają się nijak do tych podanych na kolumnach !!!

Dlatego najbezpieczniej jest "na wszelki wypadek" kupować wzmacniacze wydajne prądowo.

Powinny więc obsługiwać kolumny od 4 Ohm i mieć moc 100 W na kanał lub więcej. I masz święty spokój z dopasowaniem mocowym.

Nie oznacza to jednak że urządzenia dadzą dobry dźwięk bo to wymaga jeszcze dopasowania sonicznego całego systemu ...

Na obecnym zestawie słuchałem maksymalnie 2/3 tego co jest możliwe w mojej wieży. Głośniki 50W impedancja 3 ohm. (czyli na 8 ohmów to byłoby 19 W i 2/3 z tego to 13W - tak malutko, czy tak tego nie można liczyć?)

To nie działa tak, że pozycja potencjometru głośności określa procent mocy oddawanej do głośników, bo zależy to od kilku innych czynników - m.in. impedancji i skuteczności kolumn. Często jest tak, że swoją moc maksymalną wzmacniacz osiąga już na połowie skali regulatora głośności, a dalej zaczyna się przesterowanie i rosną już tylko zniekształcenia. Natomiast po podpięciu innych kolumn na tej samej pozycji regulatora oddawana moc może być już zupełnie inna. Należy pamiętać, że wzmacniacz i kolumny tworzą układ elektryczny bardzo ściśle wzajemnie ze sobą powiązany, a zatem nie tylko wzmacniacz wpływa na kolumny (co jest dla kazdego oczywiste) ale również kolumny wpływają zwrotnie na działanie wzmacniacza, z czego już wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Ten sam wzmacniacz może się więc zachowywać diametralnie różnie w zależności od tego jakie kolumny zostaną do niego podłączone. Świadomość tego zjawiska jest kluczem do prawidłowego zestawiania głośników ze wzmacniaczem.

Czy z tego wynika, że wzmacniacz trzeba dobierać albo z zapasem albo metodą prób i błędów ?

 

Powinny więc obsługiwać kolumny od 4 Ohm i mieć moc 100 W na kanał lub więcej

100 W na kanał przy 8 ohmach czy 4 ?

Bezpieczniej przy 8 Ohmach - to będzie mocniejszy przy 4 ....

Będzie mocniejszy przy 4, jeśli zasilacz pozwoli. Niestety podwojenie mocy, czy choćby zwiększenie mocy o 40-60% przy 4 ohm względem mocy przy 8 ohm, nie jest zawsze oczywiste. Wzmacniacze stereo zwykle dają radę i ta zasada się sprawdza, ale w kinowych amplitunerach nie koniecznie, wile ma kłopot z kolumnami większymi i 4 ohmowymi.

Jak się słucha normalnie i nie katuje wzmacniacza prądu starczy i na spadki oporności. To ważne bo sporo kolumn nie jest 8 ohmowa, a już z pewnością nie kiedy odtwarzają niskie pasmo i impedancja spada poniżej 6, a często i 4 ohm.

Dla bezpieczeństwa kolumn zawsze warto podłączyć do nich wzmacniacz dysponujący wyraźnie większą mocą. W muzyce zdecydowana większość mocy zawiera się w zakresie niskich tonów, a na tony wysokie przypada kilka procent mocy (patrz widmo szumu różowego) i do takiego rozkładu przystosowane są głośniki w kolumnach. Za mały wzmacniacz bardzo łatwo przesterować, wtedy pojawia się clipping (odcinanie szczytów przebiegów amplitudy), przebieg zaczyna przypominać prostokątny, a wtedy dramatycznie wzrasta moc harmonicznych wysokich częstotliwości. I właśnie w ten sposób przy pomocy przesterowanego wzmacniacza 20W możesz bardzo łatwo popalić głośniki wysokotonowe nawet w kolumnach które mają wytrzymać moc np. 200W.

Nie zapomnieliście dodać, że te wszystkie rozważania dotyczą dźwięku o charakterystyce liniowej? Jak ktoś lubi przesadzać z podbiciem basu, czy sopranu, to całe te dywagacje można o kant d...py roztrzaskać.

To, że producenci kolumn, którzy podają rzetelne dane to ewenement, to od dawna wiadomo. Przecież klient nie kupi kolumn 4 ohm 85 dB, choć większość miniaturek na 10cm niskotonowym ma jeszcze niższą skuteczność, to prawie wszystkie maja na papierze 8ohm i 92 dB :-))

 

W moim przypadku zawsze moc znamionowa wzmacniacza jest w przybliżeniu równa mocy kolumn. Nigdy nie spaliłem żadnego głośnika, choć nie lubię słuchać cicho.

Delikatnie? Po prostu mam zapas mocy zarówno we wzmacniaczu, jak kolumnach.

Do przesteru nie dochodzi, bo nawet przy głośniejszym graniu system się "wyrabia".

Nie uznaję też "dopalaczy" typu loudness itp podbijacze charakterystyki.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.