Skocz do zawartości
IGNORED

Ustroje akustyczne


MaC24

Rekomendowane odpowiedzi

Blue tac'a można kupić w sklepach papierniczych i podobnych. Może być UHU U-tac lub ...zużyta guma dop żucia, byle świeżo wyżuta. :))). Serio. No, bo jak ktoś mieszka na wsi ...

Pytajteż: UHU, Wa-wa, ul. Kolejowa 57, tel 0-22 / 632 59 38.

A co do wytłumiania pomieszczeń bez zbytniego zagracania to warto ...korkiem. Wystarcza gr. 2mm. Więcej, jak kupić tanio korekznaleźć można tu: www.egen-polska.pl

(Nawet do sufitu b. łatwo przykleić, choć za efekt wizualny nie ręczę. Na szczęście mają też biały korek).

Jakby ktoś osiągnął interesujący akustycznie i wizualnie efekt - proszę o fotkę na e-maila: [email protected]

Sam przymierzam się do wytłumienia pokoju 5x5m kw. z b. akustyczną podłogą z desek. Jak mi się powiedzie zrobię i udostępnię zainteresowanym fotki.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8310
Udostępnij na innych stronach

witam

wlaśnie dojrzewam aby trochę zwalczyc szkodliwe odbicia w pokoju bo korki w basrefleksie chyba nie pomagają.

na początek czy lepiej wytlumić sufit np. panelami ze zwyklego styropianu . Sa takie przekładańce styropianowe ktote względnie bardziej przyciągają oko niż tacki na jajka.

czy bardziej licZy się wytlumienie za kolumnami i za sluchasczem . Slyszałem o tzw. pulapkach na wysokie tony za kolumnami?

może ktoś doradzi?

dzięki.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8327
Udostępnij na innych stronach
Gość andrea29 do kazika

(Konto usunięte)

Mam łazienkę o pow. ok. 8m2 o ścianach wyłożonych korkiem po sufit, gdzie się dało za wyjątkiem prysznica, luster i wiadomo jakich sprzętów. Na podłodze od 4 lat 4mm lakierowanego korka sprawdza się (!) ku mojemu zaskoczeniu idealnie. ( Lakier się nie ściera). W łazience mam małe radio i co mam powiedzieć ? - Chyba tylko to ,że życzyłbym sobie mieć taką akustykę w 5x5m pokoju odsłuchowum. Łazienka ma kształt pentagonalny. Jak pracuje pralka przy odwirowaniu - po zamknięciu drzwi trzeba sie wsłuchać w odgłosy. Mieszkam w bloku - 4 ściany łazienki to żelbet, 1 - z gazobetonu, gr. ok. 12cm. Chcesz sprawdzić jak to wygląda i słychać ? (Jestem z Olsztyna.)

[email protected]

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8336
Udostępnij na innych stronach
Gość andrea29 do polovirusa

(Konto usunięte)

Daj spokój ze styropianem. Nie ma on żadnych właściwości tłumiących dżwięki.

Wełna - np. - mineralna to tak. Mam 80kg drzwi antywłam. z blachy wypełnione styropianem. Cicho kichniesz i słychać na całej klatce schodowej. Tragedia. Teraz nigdy bym takich nie kupił, no chyba, że wypełnione wełną lub z litego drewna.Tłumią hałas doskonale - mam w domu i chociaż są z małymi szybkami( 6 w skrzydle) to wiem, co piszę.

Jest tyle sposobów wytłumienia wnętrza. Od sufitów podwieszanych ze sprasowanej wełny ( na pewno widziałeś takie kwadraty 60x60 cm w biurach czy sklepach) po - np. - sposoby, jakimi poradzili sobie w sklepach audio. Patrz np. Sopot - sklep TOP HI - FI. Tanio, estetycznie i skutecznie. Pofalowane dość ciężkie zasłony za kolumnami, jeśli możesz sobie pozwolić to też z boków, no i ostatecznie coś za plecami wydają się być ok. Trudno dawać takie rady nie widząc pomieszczenia i nie słuchając w nim. Eksperymentuj i przeglądaj pomusły w prasie, a znajdziesz coć , co Ci odpowiadać będzie najbardziej.

Ale na pewno: STYROPIAN ODPUŚĆ sobie !!!

Kotary zawsze można zsunąć lub ostatecznie zdjąć. Potrzebne tylko drążki, materiał, jakieś kółka do zamocowania i trochę pracy. To chyba małe nakłady. Zawsze jednak coś to kosztuje. A może na początek zajmij sie ustawieniem mebli, pomyśl o dywanie, czy usuń szyby z regałów ? Trochę dużych kwiatów ? ( Nie wymagają tyle zachodu, co małe, np, juki i draceny są żywotne jak chwasty). W rogach pokoju ustaw jakieś zasłaniające je smukłe, wysokie przedmioty i sprawdź - może to wystarczy ? Ja chcę powiesić 3 duże obrazy z płótna, z tym, że pod nimi będzie ok. 8cm wełny. Efekt powinien być ciekawy, no i żonie się pomysł spodobał, jako, że to przecież uatrakcyjnienie mieszkania...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8339
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie dotyczące wytłumienia pomieszczenia.

Po pierwsze jakimi materiałami najlepiej to zrobić nie narażając się na wielkie koszta ( oczywiście kupno gotowych ustrojów nie wchodzi w grę ). Czy wystarczy że postawię w rogach np. walce styropianowe o średnicy powiedzmy 30 cm ?

Jeśli ktoś już się bawił w konstruowannie ustrojów i może mi podpowiedzieć gdzie szukać materiałów to byłbym bardzo wdzięczny. Mój pokój ma 20 m2 i jest w nim bardzo mało mebli dlatego bas hula po nim jak po polu :) mimo odsunięcia kolumn metr od ścian. Czekam również na odpowiedzi mailem -----> [email protected]

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim pokoju (26m2) mozno wytłumiłem narozniki sciany za kolumnami z scianami bocznymi - od podłogi do sufitu przykleiłem warstwy gabki gr.10cm, szerokości 40cm, tak że gąbki zachodzą na scianę boczną.

ten mało elegancki, zwłaszcza wizualnie, elemnt jest niewidoczny, ponieważ dodatkowo zawiesiłem kotary z niezbyt grubej tkaniny. Zasłona jest dość gesto upięta (pofalowana), w celu "połamania" padającego dzwieku.

Efekt w stosunku do poprzedniej wersji (goła sciana)- minimalne rezonanse basu, poprawa tempa i czytelności basu, ale o dziwo (tego się nie spodziewałem) zdecydowana poprawa stereofoni, zwłaszcza głebi i rozciągnięcia dzwięku na boki.

Moje kolumny, mimo że to słusznej postury "podłogowce" na dobrze nagranych plytach nie mają żadnego problemu ze "znikaniem"

koszt całej operacji wyniósł w moim przypadku

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-411
Udostępnij na innych stronach

To chyba niezły pomysł. Tylko czy ta gąbka jest w ształcie trójkąta w przekroju poprzecznym???

Jeszcze o jednej rzeczy nie napisałem poprzednio:

zauważyłem że dźwięk po przekręceniu gałki wzmacniacza lekko " do przodu " staje się bardziej męczący i nie chodzi tutaj o jazgotliwe wysokie tony. Całe pasmo traci na klarowności i czytelności. Jedynym sensownym powodem który przychodzi mi do głowy jest właśnie akustyka pokoju. Mój system nie należy do klasy urządzeń referencyjnych :) ale zakup był poprzedzony wieloma odsłuchami w specjalistycznych sklepach.

A oto on NAD C320, NAD C521i oraz kefy Cresta 1 ustawione na ciężkich stendach (około 20 kg każdy) własnej roboty ( oczywiście na kolcach ).Wierzę że ta konfiguracja może zabrzmieć dużo lepiej po aranżacji wnętrza ponieważ słuchałem jej w dwóch sklepach i dźwięk był co najmniej o klasę lepszy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-417
Udostępnij na innych stronach

gąbka którą przykleiłem nie jest trójkątna w przekroju - jest płaska, ale miekka, porowata i mało "ubita"

nawiasem mówiąc, udało mi się ostatnio zdobyc następną gąbke , i tym razem składa sie ona właśnie z ostrosłupów, wys ok 4 cm, podstawa kwadrat też ok 4 cm, tylko ostatnio nie mam czasu jej "zainstalować"

mam zamiar przykleić ją dodatkowo na wierzch istniejącej gąbki

odnosnie dzwieku u Ciebie - moim zdaniem to nie wina elektroniki. NAD C320 ma sporą wydajność prądową, myślę że w pewnym momencie Cresty nie nadążają za wzmacniaczem i przy większych poziomach mocy zaczynają popadać w kompresję, co objawaia się własnie bałaganem w brzmieniu. Niewykluczone, że jest też tak jak podejrzewasz - pomieszczenie jest zbyt słabo wytłumione i to też potęguje ten efekt. Z opisu wnioskuję, że Cresty stoją na standach na kolcach - spróbuj zamiast kolców przykleić je BlueTackiem, zaś same standy powinny stać na kolcach. I tu proponuję zastosowac 3 kolce -2 z przodu, jeden z tyłu. Wiadomo, że podparcie na 3 punktach jest idealnie stabilne. Ja pod moimi kolumnami mam cokoły marmurowe 25kg/sztuka, posadowione na podłodze właśnie w ten sposób, a kolumny przykleiłem na Bluetac. stabilność całej konstrukcji jest bardzo wysoka, co pozytywnie wpłynęło na dzwięk - lepszy bas i przestrzeń

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-421
Udostępnij na innych stronach

c.d. mojej poprzedniej wypowiedzi

bardzo proste sposoby na redukcję rezonansów, echa i odbić:

na podlogę - gruba wykładzina lub dywan

jeśli jest możliwość - jak najwięcej (ale oczywiście w granicach rozsądku) "puchatych" mebli tapicerowanych typu kanapa, fotele itp.

na bocznych scianach i z tylu za miejscem odsłuchu - regały i/lub półki z książkami, kwiatki itp

ksiązki działają "pochłaniająco", kwiatki "rozpraszająco" i "rozbijająco"

inna opcja - kolumny powinny stać lekko niesymetrycznie względem scian bocznych, np lewa 50cm od sciany lewej, prawa 80cm od ściany prawej.

To powoduje że w dwóch miejscach nie powstają takie same rezosnase jak w ustawieniu, gdy obie kolumny stoją w takiej samej odległosci od ścian bocznych.

Wszystkie ww rozwiązania zaaplikowałem u siebie z dobrym skutkiem.

Idealnie byłoby jeszcze zaserwować coś na sufit - przeważnie to jest największa płaszczezna odbijająca dzwięk (ale tego na razie nie zrobiłem)

i jeszcze jedno - w całej tej zabawie nie można przedobrzyć. Zbyt mocno wytłumiony pokój powoduje, że dzwiek staje sie płaski, zmatowiony i głuchy. Trochę pogłosu, odbić i echa musi zostać...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-422
Udostępnij na innych stronach
Gość kazik do andrea

(Konto usunięte)

Do Olsztyna mam za daleko niestety (Poznań). A ten korek przesadnie drogi nie jest, może się skuszę.

 

Co mnie ciekawi: w instrukcji głośników (JMLaby) napisali, że wytłumiona powinna być ściana za słuchaczem, natomiast ta za kolumnami powinna być odbijająca. To jak to jest?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8374
Udostępnij na innych stronach

...prosto i zwyczajnie. Są co najmniej dwie szkoły.( Jak zwykle). Temat był już wałkowany na tym forum. Przytoczę za kimś na forum, bo akurat mam to pod ręką: www.audioton.republika.pl/akustyka-pokoju.html

Jest trochę tu i tam na ten temat, tylko się rozejrzyj. poszukaj w AUDIO i podobnych pismach, a zrozumiesz.Masz jeszcze na tym forum wyszukiwarkę... - skorzystaj.

Wybierz, co dla ciebie najlepsze, akceptowalne dla innego domownika i co działa. jak masz niedosyt to pytaj - spróbuję wynależć kilka innych kontaktów.

Na www.hifi.pl też chyba coś było na t.t.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8406
Udostępnij na innych stronach

...prosto i zwyczajnie. Są co najmniej dwie szkoły.( Jak zwykle). Temat był już wałkowany na tym forum. Przytoczę za kimś na forum, bo akurat mam to pod ręką: www.audioton.republika.pl/akustyka-pokoju.html

Jest trochę tu i tam na ten temat, tylko się rozejrzyj. poszukaj w AUDIO i podobnych pismach, a zrozumiesz.Masz jeszcze na tym forum wyszukiwarkę... - skorzystaj.

Wybierz, co dla ciebie najlepsze, akceptowalne dla innego domownika i co działa. jak masz niedosyt to pytaj - spróbuję wynależć kilka innych kontaktów.

Na www.hifi.pl też chyba coś było na t.t.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8408
Udostępnij na innych stronach
Gość odpowiedz

(Konto usunięte)

Odnosnie welny Jest swietnym pochlaniaczem dzwieku W wysokich budynkach mieszkalnych stosuje sie ja do wygluszenia hydroforni Po wejsci tam efekt jest podobny do komory bezechowej (bardzo nie sympatycznie ) Jest tylko maly problem Strasznie sie sypie (sprasowane kwadraty) i gryzie a poza tym jej wlasciwosci dramatycznie spadaja jesli zostanie zaklejona Do wytlumienia pokoju sie kompletnie nie nadaje Zato do odizolowania tak z tym ze najlepsze efekty daje wlozona po miedzy plyte kartonowo-gipsowa a sciane Musi luzno wypelniac przestrzen W inny przypadkach efekt jest duzo miejszy

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-8412
Udostępnij na innych stronach
  • 33 lat później...
  • 3 tygodnie później...

Mam podobne problemy. Kolumny stoją wzdłuż ściany z oknami w odległości około 1m od okien i około 60cm od ścian bocznych. Przy niektórych kawałkach (zależy jak muzycy grają basy) rezonanse w basach są okropne, jakby wszystko się wzbudzało. Dudni to jak diabli. Czy faktycznie położenie gąbek w narożnikach ścian za kolumnami rozwiąże ten problem. I tu pytania:

1) gąbki ciągniemy od podłogi do sufitu czy nie ma takiej potrzeby ?

2) jaka gąbka ( do materacy czy raczej termoizolacyjna stosowana przy izolowaniu np. rur C.O.) ?

3) istotny jest kształt gąbki ( widziałem w internecie rozwiązania z ćwierćwałka) ? Jak dalece gąbka powinna zachodzić na jedną i drugą ścianę ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-37072
Udostępnij na innych stronach

ja mam:

ad 1 : od podłogi do sufitu

ad 2 : miekka, płaska gabka

ad 3 : na scianach tylnych szerokosc ok 30-40cm i lekko zachodzą na sciany boczne (na tyle na ile nie wystaja poza zaslony - karnisz jest ok15-20cm od linii sciany tylnej)

 

a odnosnie rezonansow basu - sprobuj lekko przestawic kolumny (czasem wystarczy kilkanascie centymetrów w przod, tyl lub na boki), lub zmien punkt odsluchu. Całkiem mozliwe, ze rezonanse powstaja akurat na skutek wyjatkowo niekorzystnych odleglosci kolumn od scian w pokoju (a propos - jakie sa jego wymiary??)

Czy czasem Twoja glowa w miejscu gdzie zazwyczaj sluchasz - nie jest b. blisko tylnej sciany, albo ta odległość jest taka sama jak odległość kolumn od "ich" tylnej sciany??

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-37183
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czy ma ktoś doświadczenie z umieszczaniem pułapek basowych (strojonych na konkretną częstotliwość)? Czy np. muszą być w rogach, czy np. wsadzenie takiego pudła pod sofę albo za niski regał też by działało? A może ktoś ma juz znalezione jakieś linki do teorii (np. czy ważna jest tylko objętość, czy wymiary liniowe też?)

Zabieram się coraz poważniej za mój pokój ;)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-37222
Udostępnij na innych stronach

>Arek

Pokój ma następujące wymiary:

- długość 4.8 m

- szerokość 3.3m i to właśnie wdłuż tej ściany mam okna a pod nimi stolik i kolumny

- wysokość 3.1 m

 

Z kolumnami "jeździłem " i na wiele to się nie zdało. Słucham jak można się domyślić po przeciwległej stronie w odległości około 1m od ściany. W sumie kolumny są oddalone od siebie o około 2.1 m i staram się siedzieć we wierzchołku trójkąta równobocznego. Fakt, mój pokój jest kiepsko "odkłócony". Jak chodzę i klaskam to z Angielska tzw. "fluttery" są bardzo duże. Jak w radykalny i estetyczny sposób można sobie z nimi poradzić

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-37291
Udostępnij na innych stronach
Gość OLES -> Romekp

(Konto usunięte)

ad pułapki basowe; zrobiłem sobie takowe, litraż wyszedł jakies 50 dm^3, strojone na 36,7 Hz; z ustawieniem to była niezła zabawa; okazało się że wzmocnienia mam na jednej przekątnej kwadratowego pokoju; na drugiej przekątnej prawie nic:D, a to dlatego że futryna (a raczej jej brak - dziura wejściowa) jest blisko jednego z rogów pokoju - na tej właśnie przekątnej rezonansów nie ma:)), ale co się nabiegałem z tymi pudłami to moje; ostatecznie zostało tylko jedno, drugie niestety w piwnicy czeka na lepsze czasy, a to z powodu braku akceptacji drugiej połowy:(; reasumując, zdają świetnie egzamin, ale.... okazało się że bardziej dokuczliwą częstością rezonansową nie jest ta pierwsza a kolejne harmoniczne.:( i teraz kombinuje jak to zrobić dalej, wymyśliłem sobie pułapki takie sprytnie chowające się pod sofę, vel skrzynia na pościel:D.

Pułapki wykonałem z MDF 2,2mm; w środku mata bitumiczna + gąbka, porty kupiłem i przyciąłem na odpowiednią długość, całość okleiłem korkiem; ale i tak wielkie to bydle wyszło że hej, teraz trochę inaczej bym się do dego zabrał.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-37296
Udostępnij na innych stronach

Oles, a jak bys sie teraz do tego zabrał?

 

Pytam się o wasze doświadczenia, by przyszło mi do głowy wiele miejsc, gdzie coś takiego można upchnąć. Tylko, że z zasady te miejsca mają ściśle określone położenie, i nie da się z nimi biegać po całym pokoju. A miejsca np. takie: pod sofą, płaskie za regałem, podstawka pod kwiaty (kolumienka), na szafkach w kuchni (aneks), za firanami, za telewizorem w kącie, itp... Wlot nie musi byc okrągły, może być mało widoczną szczeliną (chyba).

 

No, kto jeszcze?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-37300
Udostępnij na innych stronach

po piewsze, po drugie i po trzecie - problemy natury estetycznej, teraz wykonałbym coś na kształt podstawki pod kwiaty, jakaś witrynka z szafką u dołu, która oczywiście szafką nie jest... etc pomysłów troche jest:).

z dostrojeniem portów tez troche zabawy było, ale można sobie z tym poradzić w prosty sposób; ale satysfakcja gwarantowana bo to naprawde działa!:D

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-37311
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Mam teraz podobny problem z niskimi częstotliwościami. Drewniana podłoga na belkach 22 m2. Tworzy to olbrzymią membranę. Nie chcę zagracić pokoju. I mam taki pomysł:

W rogach postawić duże kwiaty w donicach: np. monstera, juka i filodendron. Donice z ziemią będą tłumić niskie częstotliwości a liście rozpraczać wysokie. Czy dobrze myślę?

Kolumny stoją na krótszej ścianie (4,50 x 5,25). Z jednego boku zasłony i firana a z drugiego gołą ściana i otwór na drzwi na przeciwległym do kolumn końcu. Planuję tam powiesić półki.

Kanapę mam oddaloną o 1,2 m od ściany na którą skierowane są kolumny. Na tej ścianie jest komoda i różne pierdołki i kwiatki na niej. Kolumny są oddalone 0,8m i 1 m od ścian bocznych i ok 0,6 m od tylnej.

Nie chcę zagracać sobie pokoju. Wolę raczej minimalny wystrój, więc: czy kwiaty w donicach pomogą?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-46880
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że donice mogą nie tłumić dobrze niskich częstotliwości... A podłoga - mam to samo u siebie (panele na piance 3mm), wpadłem właśnie na taki pomysł - a jakby matę bitumiczną pod dywan? Ciekawe, czy juz ktoś tak robił...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/118-ustroje-akustyczne/#findComment-46924
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.