Skocz do zawartości
IGNORED

membrana bierna


pawcio-waty

Rekomendowane odpowiedzi

mam zamiar zbodowac sobie woorefki moje pytanko , peerless oznajmia ze maja membrany bierne ale tylko dedykowane do okreslonych gl. czy moge znajac paramtery ts danej memb biernej uzyc jej do obojetnie jakiego gl dobierajac idealnie pasujaca obudowe przy pomocy winisd ?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/
Udostępnij na innych stronach

powiem to co wiem. Membrame biernąstosuje siętlyk ow obudowach typu closed. Przez zastosowanie jej można dowolnie zestrajac fs obudowy przez dociążanie tej że membramy biernej. Nie wiem wiele ale zawsze coś :P

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-177728
Udostępnij na innych stronach

a co do Peerlessów na woofera ( z założenia zakąłdam że chcesz cośz serii SLS lub XLS) to one owszem, nadająsię ale tlky odo kina. W muzyce mulą...przemyśl to czy nie lepiej na jakiejś Vifce ....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-177735
Udostępnij na innych stronach

tzn ze co te gl. nienadaja sie do sluchania muzyczki w dumo , generlnie chodzilo mi wlasnie o nie stosowanie xls-wo bo sa zdziebko drogie pytam sie czy kazdna memb. bierna nadaja sie do kazdego gl. jezeli sie odpowiedzinio obliczy objetosc nie chce br.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-177742
Udostępnij na innych stronach

wovo ja nie jestem poczatkujacy wiem ze bierna zastepuje br "czytaj uwaznie" nie chce wylotow wiem praiwe wszystko o qts ze to wspulczynnik qes i tego drugiego :) wiec co to cross are wiem co to predkosc powietrz w rurce bas-reflex tego wszystiego chce wlasnie uniknac tylko sie zastanawiam czy do kazdego przetwornika(oczywiscie nie dydyekowanego do zamknietej) mozna stosowac bierne .

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-177747
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak dobrze wszystko wiesz - to pewnie wiesz również że obudowa z MB jest blizona działaniem do obudowy BR. Tylko masa powietrza w rurze jest zastąpiona masą membrany.

 

Zazwyczaj stosuje się ją wtedy gdyobudowa optymalna musi być mała, a częstotliwość strojenia niska. Wtedy masa wspóldrgająca musi być duża i w takiej obudowie nie zmiesci się rura BR.

 

Zazwyczaj MB daje gorszą odpowiedź impulsową niż BR - przynajmniej w typowych zastosowaniach.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-177834
Udostępnij na innych stronach

Czy sonus faber extrema miał mułowaty bas? Dobrze zaprojektowany układ z MB gra bardzo poprawnie, a charakter dołu jest poprostu nieco inny, niż z rury. Na obliczenie mambrany jest garść banalnie prostych wzorków, które muszę odkopać w domu. Zasada jednak jest prosta - MB powinna mieć powierzchnię zbliżoną do współpracujących głośników (np 2x16 cm basy + 1x20 cm MB). Z jej wykonaniem i strojeniem można sobie poradzić bez wielkiej wiedzy i warsztatu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-177873
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem lamerem jeśli chodzi o MB i dlatego pisałem że to co pisze to niewiele. I nikogo tu o lamersto nie posądzam a co do sonus Faberów ...to to właśnie jest sztuka dla sztuki. To są klocki dla ludzi mających stylowe salony, kupę kasy i słaby słuch. Graja bardzo przeciętnie....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178260
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na forum Akkus na pytanie "jak zrobić membranę bierną ?" odpowiedzialem tak, wzorki mogą się przydać.

 

Membrane bierna mozna zrobic w nastepujacy sposob:

 

1. Bierzemy glosnik, moze byc spalony

 

2. Amputujemy mu magnes, nabiegunniki i (niekoniecznie) cewke. Ten krok jest dosc przydatny, bo pod wplywem dolozenia obciazenia do membrany caly uklad drgajacy moze troche "osiasc" i cewka moze zaczac trzec o nabiegunnik, a przy nadmiernym wychyleniu moze nawet uderzyc w tylny nabiegunnik.

 

3. Dociazamy membrane tak zeby w zalozonej objetosci osiagnac odpowiednia czestotliwosc rezonansowa. To ostatnie robimy w nastepujacy sposob:

 

3.1. Liczymy czestotliwosc rezonansu membrany biernej niezabudowanej (Fp) wedlug wzoru: Fp=Fb/sqrt((Vap/Vb)+1), gdzie:

Fb - zalozona czestotliwosc strojenia obudowy

Vap - objetosc ekwiwalentna membrany biernej (lub glosnika uzytego do jej sporzadzenia)

Vb - objetosc obudowy

Vap i Vb musza byc wyrazone w tych samych jednostkach.

 

Jezeli Fp wychodzi wieksze niz Fb/2 (Vap jest mniejsze niz 3*Vb) to znaczy ze membrana bierna nie nadaje sie do planowanej objetosci obudowy (jej rezonans wlasny jest zbyt blisko czestotliwosci strojenia obudowy i beda problemy z impulsem).

 

3.2. Teraz mozna sprobowac policzyc ile trzeba dociazyc membrane bierna

 

Liczymy potrzebna mase ruchoma membrany (Mmp, wynik w kilogramach):

Mmp=1/(Cmp*((2*pi*Fp)^2)), gdzie:

Cmp - podatnosc zawieszen membrany biernej w m/N. Jezeli ten parametr jest nieznany, to mozna go wyliczyc ze wzoru:

 

Cmp=Vap/((Sdp^2)*140000), gdzie

Vap - objetosc ekwiwalentna membrany biernej w metrach szesciennych

Sdp - powierzchnia membrany biernej w metrach kwadratowych.

 

Jak juz obliczymy Mmp, to nastepnie odejmujemy od wyniku Mms glosnika uzytego do uczynienia membrany biernej (pomniejszone o mase cewki jezeli zostala ona amputowana). Tyle masy trzeba dolozyc zeby wlasciwie zestroic membrane bierna. Oczywiscie jezeli wychodzi 500g dla glosnika 20cm, to jego zawieszenia moga tego nie wytrzymac, i nalezy pomyslec o solidniejszej membranie biernej. Jezeli po pewnym czasie zauwazymy ze membrana bierna "osiadla" mozna np. co pol roku przekrecac ja o 180 stopni. W zadnym wypadku nie wolno umieszczac membran biernych na gornej, dolnej lub ukosnej sciance.

 

Przyklad :

 

Membrana bierna Seas SP21R, Vb=30dm3, Fb=28Hz (rura 7cm srednicy musialaby miec 43cm dlugosci, dlatego warto dac membrane bierna).

 

Z karty katalogowej odczytujemy :

Vap=138 dm3=0.138 m3

Cmp=1.87 mm/N=1.87e-3 m/N (ze wzoru na Cmp wychodzi 1.863e-3 m/N, Sd jest rowne 2.3 dm2 = 2.3e-2 m2)

Mms=28 g=2.8e-2 kg (dla membrany niedociazonej)

 

liczymy Fp = 28Hz / sqrt((138dm3/30dm3)+1) = 11.832Hz

 

liczymy Mmp=1/(1.87e-3m/N*((2*pi*11.832Hz)^2))=0.09675 kg =96.75 g

 

Mms membrany niedociazonej jest rowne 28g, a wiec dolozyc nalezy 96.75g-28g=68.75g, troche wiecej niz zaleca producent (60g max), ale moim zdaniem ta membrana powinna wytrzymac nawet 100g dodatkowego obciazenia.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178430
Udostępnij na innych stronach

Używanie głośnika z cewką i magnesem jako PR jest dość ryzykowne. To fakt że można w ten sposób zwiększać tłumienie układu rezonansowego (coś jak otwór stratny ale bez jego nieliniowości) ale niestety cewka i nabiegunniki wymagają dość precyzyjnego trzymania układu drgającego przez zawieszenia, co może być trudne przy wysokim Mmp, jak dołożymy dużo dodatkowej masy to membrana z cewką mogą trochę osiąść i w rezultacie cewka może trzeć o nabiegunnik. Wysokie Mmp jest z kolei pożądane żeby jak najbardziej zbliżyć charakterystyki impulsowe obudowy PR do bassreflexu.

 

Ja tam bym sobie odpuścił takie zabawy, wolę dać aktywny głośnik z mocniejszym magnesem i niższym Qts.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178676
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, Qubric, możesz się czegoś od producenta mebli nauczyć. W SF Extrema membrana bierna to był kompletny KEF B-139 z cewką zwartą poprzez potencjometr, co dawało pewne możliwości strojenia układu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178723
Udostępnij na innych stronach

Koval - ja o tym wiem i dlatego sądzę, że ten stolarz od SF również tego nie wynalazł (fakt - politurke kładł pieknie). Tylko że takie podstawki pod kwiatki można kupic taniej (ale sie zacznie po tym wpisie - fani SF mnie spalą na stosie :))))

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178836
Udostępnij na innych stronach

Do Qubric:

 

Widzę że zgadzamy się w sprawie SF. Ja uważam że z "mądrości" pana Serblina sens ma tylko jedna - używać dobrych jakościowo głośników. Co do całej reszty, to współczuję lamerom którzy dają się łapać na hasła reklamowe rzeczonej firmy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178864
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się Qubric, za brak słuchu nie grożą żadne sankcje ;-)

 

Chciałbym w końcu kiedyś usłyszeć dobrze grające konstrukcje DIY, bo do tej pory napotykałem co najwyżej przeciętne, zwłaszcza w odniesieniu do opinii ich twórców.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178899
Udostępnij na innych stronach

Do Zbig i koval:

 

Jak ktoś lubi "upiększające modulatory dźwięku", to wolna droga. Faktem jest jednak, że SF w swoich do nie dawna flagowych Amati dał bassreflex 5.5 cm średnicy do scana 21cm. To typowo włoskie, cała para w wygląd a pod maską badziewie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178946
Udostępnij na innych stronach

Do Zbig i koval:

 

Jak ktoś lubi "upiększające modulatory dźwięku", to wolna droga. Faktem jest jednak, że SF w swoich do niedawna flagowych Amati dał bassreflex 5.5 cm średnicy do scana 21cm. To typowo włoskie, cała para w wygląd a pod maską badziewie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-178947
Udostępnij na innych stronach

Do pawciowaty

Nie przejmuj się teoretycznymi wywodami. Jedni dyskutują - drudzy robią. Mam dwa takie potworki na xls12 Peerlesa plus bierne membrany, napędzane zappulsikami 400 Watt każdy. To naprawdę dobrze gra. Jedyna wada to trzeba wydać trochę kasy.

A co do upiększania dźwięku przez Peerlesy, to proponuję, aby koledzy najpierw zbudowali coś na tych głośnikach i dopiero wtedy możemy porozmawiać.

Aha, czy możemy zobaczyć jakąś konstrukcję kolegów tak zdecydowanie opowiadających się przeciwko użyciu xls w muzyce?

Pozdrawiam

[obrazekLUKASZ-179103_1.jpg] [obrazekLUKASZ-179103_2.jpg] [obrazekLUKASZ-179103_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30-100003145 1170259426_thumb.jpg

post-30-100003146 1170259424_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-179103
Udostępnij na innych stronach

Zbig - a były tu opisy głośnika na Monacorach i Morelach - o ile pamietam to własnie Koval zrobił takie (to ten sam koval, który teraz nie zna cen Tonsila? :)))

 

Toz to był własnie DIY, który ponoć pokonał dwa razy droższą konstrukcję na Vifie i SS, ze srebrnym okablowaniem, Waldemara K., którą na pewno mozna uznać za profesjonalna i praktycznie seryjną :)))

 

pozdr.

ps. Trochę oczywiście ironizuję, bo kilka SF słyszałem i nie chodzi o to żeby one grały źle, ale tak jak napisał "misiomor" - cała para poszła w gwizdek. Czyli płaci sie za wygląd. Ja tam wolę filozofię konstrukcji bliższą np. Zoller Imagination.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-179112
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzy fotki

[obrazekLUKASZ-179116_1.jpg] [obrazekLUKASZ-179116_2.jpg] [obrazekLUKASZ-179116_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30-100003141 1170259431_thumb.jpg

post-30-100003142 1170259430_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-179116
Udostępnij na innych stronach

Maciekw - a kto pisał że Peerless coś tam upieksza i się nie nadaje?

 

Chodziło o to że kolega stwierdził iż cena Peerlessa X jest dla niego za wysoka i chce zrobić cos taniej a ma byc koniecznie z MB (potem doszedł do wniosku - i słusznie - że MB bedzie droższe od BR i chyba mu przeszło ;)

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-179117
Udostępnij na innych stronach

Tanie PR z dość wysokim maxymalnym Mmp:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Bassreflex vs PR - bassreflex będzie miał lepszy impuls (przy takim samym Vb i Fb), ale jeżeli chcemy dostać BR dobry impulsowo (mała obudowa nisko strojona) to albo trzeba robić otwór długi na 3m (fale stojące a czasem w ogóle absurd) albo radykalnie zmniejszać jego średnicę, co skutkuje nieliniowością portu i szumami turbulencyjnymi. W takich przypadkach PR może trochę pomóc. BR jest lepszy dla głośników z niskim Mms (Vifa M18WH, ta z Ostinato 2000 oraz M21WO, stosowana w konstrukcji Vifa Tower z murphyblaster.com). Dla sprzętów typu Vifa PL18 lepiej poradzi sobie chyba membrana bierna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11439-membrana-bierna/#findComment-179170
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.