Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny ?????????? co jest ??????


sinner

Rekomendowane odpowiedzi

czy do amplitunera z 2x 25watt 8 omów można podłączyć kolumny 30watt 8omów a mam takie kolumny z 2 głośnikami (sopran i bass) na których jest napisane że każdy ma 15watt i 8 omów a na obudowie pisze że całość jest 15 watt 8omów co jest ??????

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/
Udostępnij na innych stronach

>sinner

 

jesli kazdy z dwoch glosnikow w twoich kolumnach ma moc 15W to czy kolumna ma 30W. hmmm. Te 15W to zapewne maksymalna moc jaka moze wydzielic sie ciagle w glosniku, chwilowo zapewne glosnik moze wytrzymac duzo wiecej. Powiedzmy srednio 15W. Jesli twoj wzmacniacz ma 25W to oznacza jego moc maksymalna jako moze podac na kolumne, jednak uzyteczna moc (srednia, podawana na kolumne) to zapewne mniej niz 5W, i na takim poziomie zapewne sluchasz (ponizej 2W). Zatem Twoje kolumny sa bezpieczne, jesli nie bedziesz przesterowywal wzmacniacza. Swoja droga uszkodzenia kolumn zazwyczaj nie sa wynikiem przekroczenia ich mocy ale zbyt slabego wzmacniacza tranzystorowego do ktorego sie je podlacza, wlasnie przesterowania.

Jeszcze jedno, energia podawana na kolumny podczas sluchania muzyki rozklada sie na calym pasmie, zatem mozna przyjac ze glos. wysokoton. i niskotonowy sa obciazane tylko w czesci.

I nie przejmuj sie glupawymi odpowiedziami na tym forum. To audiofile i w dupach im sie przewraca, chociaz to prosci ludzie:)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-167337
Udostępnij na innych stronach

dht napisal :Swoja droga uszkodzenia kolumn zazwyczaj nie sa wynikiem przekroczenia ich mocy ale zbyt slabego wzmacniacza tranzystorowego do ktorego sie je podlacza, wlasnie przesterowania.

 

a czy to znaczy ze wzmak powinien byc mocowo dopasowany do mocy znamionowej kolumn ,czy poprostu to ze jest niskiej klasy i sie przesterowuje szybko przu podkrecaniu galka ??

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-167548
Udostępnij na innych stronach

misiowiec przeczytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) od deski do deski a potem pytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-167614
Udostępnij na innych stronach

Jakby na wszystkie pytania były jasne i klarowne odpowiedzi, to komu by się chciało siedzieć na tym forum?

 

A możliwości mocowe wzmacniacza nijak się mają do miejsca na skali potencjometru w którym się przesterowuje.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-167969
Udostępnij na innych stronach

fala (niby) prostokatna ( znaczy się przesterowana sinusoida ) lubi ponoć wysokotonowce katrupić.

Ja co prawda wzmacniaczem 2x40(creek 4330mk2) usmażyłem GDW9/15 w zg15 nadwyżką mocy( z czystej złośliwości, czego teraz trochę żałuję ), ale taka sytuacja nieczęsto się zdarza. Więc dobrze mieć wzmacniacz 2 razy mocniejszy od kolumn...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-167984
Udostępnij na innych stronach

Zgrubnie rzecz ujmując:

 

Z Teorii Fouriera wynika, że każdą falę można rozłożyć na zbiór harmonicznych. A fala prostokątna to nic innego jak szereg nieparzystych harmonicznych o odpowiednio malejących amplitudach w stosunku do podstawowej harmonicznej.

 

Czyli y=sinx+(1/3)sin3x+(1/5)sin5x+(1/7)sin7x+(1/9)sin9x+...

 

Powoduje, to że "cała para idzie w gwizdek" czyli przetwornik wysokotonowy musi sobie radzić ze zwiększoną energią, co nie zawsze wychodzi mu na zdrowie.

 

Dla niedowiarków: otwórzcie MS Excel i wykreślcie sobie tą zależność, a rozwińcie w szereg wszystkie zależności oddzielnie dokłądając tylko harmoniczne do kolejnego wykresu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-167988
Udostępnij na innych stronach

Ekipa, a co myślicie na temat oprogramowania i osprzętu ( prymitywnych samodziełek ala 5'2002 Praktyczny Elektronik ) wykorzystujących FFT jeżeli już przy Fourierze jesteśmy ( chcę 2 parki z 5 GDS20/10 dobrać a zarazem mieć zabawkę która jeszcze w przyszłości się do czegoś przyda a przy okazji większych nakładów finansowych nie pochłonie :) ).

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-168062
Udostępnij na innych stronach

No dobra, nie róbta panowie chłopaka w balona.

Chłopie, pamiętaj o tym na zawsze ! Jak masz np. 150 wat napisane na wzmacniaczu to zagra on dobrze tylko i wyłącznie z kolumnami z napisem 150 wat !!!

No, to jak już wiesz co masz zrobić to idż i nie przeszkadzaj. Amen

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-168395
Udostępnij na innych stronach

misiowiec>

 

nie jest istotne jaka moc znamionowa maja kolumny, istotna moze byc ich efektywnosc przy doborze wzmacniacza. Sprzedawane w salonach kolumny nadaja sie do uzytku domowego i nie trzeba sie ptrzejmowac ich moca jesli nie robi sie dyskoteki. Ich producenci czesto sugeruja uzywanie wzmacniaczy o mocy powyzej ...., jakiejstam. Wmacniacz tranzystorowy powinien miec odpowiedno duza moc aby istotnie nie "obcinal" (clipping) przenoszonej sinusoidy (nie przesterowywal sie). Jesli w domu sluchasz muzyki na poziomie srednio powiedzmy 1W, to przy dynamicznych utworach chwilowe zapotrzebowanie moze siegac 30 - 40 W, a nawet wiele wiecej, zalezy. Zatem zapewne potrzebujesz troche mocy:) Chociaz nie zakladal bym sie ze np. 20W wzmak bedzie istotnie obcinal, zalezy jak konstruktor sie przylozyl. Wiele wzm. posiada spora wydajnosc pradowa. Obcinanie wzm. tranzystorowych moze nie byc za dobre dla kolumn i napewno dla uszu:). Wzm. podaje wtedy napiecie stale na cewke glosnika i powoduje natychmiastowe zatrzymanie membrany. Zjawisko nie wytepuje w wzm. lampowych, tam jest to cos w rodzaju kompresji (?). M.in. wlasnie ze zgledu na lagodne efekty przesterowania lampy lubiane sa przez muzykow. Wzm. gitarowe robi sie tylko na lampach.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-168408
Udostępnij na innych stronach

> dht. Piszesz:

 

"Obcinanie wzm. tranzystorowych moze nie byc za dobre dla kolumn i napewno dla uszu:). Wzm. podaje wtedy napiecie stale na cewke glosnika i powoduje natychmiastowe zatrzymanie membrany."

 

Pytam się Ciebie: jakie napięcie stałe?? Jakie zatrzymanie membrany?? Czy Ty w ogóle orientujesz się w tym o czym piszesz?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-168423
Udostępnij na innych stronach

>krzemien

 

prawde mowiac nigdy specjalnie nie przygladalem sie "obcinaniu" wzm. tranzystorowego na oscyloskopie. Ale o ile mi wiadomo powinno takie zjawisko wystepowac. Chyba mozna by powiedziec ze wzm. w takim momencie wylacza sie wlacza ponownie (?). Powoduje to napiecie stale na wyjsciu i zatrzymanie membrany w tym momencie. Dopuszczanie do zbyt czestego "obcinania" skutkuje przegrzaniem glosnika, zapewne przez brak przeplywu powietrza, nieporuszana membrana przez DC.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-168440
Udostępnij na innych stronach

>dht

 

Tym samym potwierdziłeś. że kompletnie nie wiesz o czym mówisz / piszesz. Co gorsza, wprowadzasz w błąd tzw. laików, a to już jest niewybaczalne.

 

Narysuj sobie funkcję y=sinx. Pomocna będzie książka z matematyki z zakresu bodajże gimnazjum bądź program MS Excel. Następnie na tym samym wykresie narysuj funkcje y=-0,5 i y=0,5 czyli w połowie górnej i dolnej części dwie proste równoległe do osi x. W ten sposób "obciąłeś" funkcję sinus i stworzyłeś funkcję przypominającą przebieg prostokątny. Jak łatwo jest się domyśleć im gorszy wzmacniacz (bądź większe przesterowanie) tym obcięcie nastąpi szybciej (np. dla y=0,3 i y=-0,3) i powstanie coś jeszcze bardziej podobne do prostokąta. Funkcja ta jest - jak napisałem wyżej - złożona z nieparzystych harmonicznych. A zatem powstanie dużo składowych wysokich częstotliwości, a te są przetwarzane przez głośnik wysokotonowy. Typowy średniookresowy sygnał muzyczny posiada spadek 6dB/okt począwszy od jakis 500 Hz. Czyli głośniki wysokotonowe są zwykle przetwornikami o małej mocy w porównaniu do przetworników niskotonowych w jednym zestawie. Czyli po prostu nie wytrzymają mocowo i się spalą.

 

A opisany przez Ciebie efekt to pojawienie się składowej stałej na wyjściu wzmacniacza i nie ma to kompletnie nic wspólnego z obcinaniem sygnału.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-168505
Udostępnij na innych stronach

>krzemien

 

"A opisany przez Ciebie efekt to pojawienie się składowej stałej na wyjściu wzmacniacza i nie ma to kompletnie nic wspólnego z obcinaniem sygnału"

 

nie mowimy tu o skladowej stalej (offset, jesli to masz na mysli) ale o efekcie obcinania sinusoidy, tzn. pojawienie sie poziomej krechy (napiecia stalego) zamiast jej szczytu. To co uzyskujesz poprzez transformate fouriera jest powiedzmy niescisle reprezentacja wielomianowa tej funkcji w takiej czy innej bazie. Glosniki moga nie miec o tym pojecia:)

Powiedz prosze, jak twoim zdaniem zachowa sie membrana glosnika (bez kondensatora w szeregu) w czasie obciecia sinusoidy. Bedzie drgala wszystkimi skladowymi harmonicznymi? Hmmm, moze i mozna tak powiedziec:)Energia "niesiona" przez te harmoniczne, przenoszone przez glosnik, bedzie wystarczajaca do jego uszkodzenia?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10876-kolumny-co-jest/#findComment-168556
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.