Skocz do zawartości
IGNORED

Przetwornik C/A Andrzeja Stelmacha


cynamon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedawno otrzymałem po gruntownej modyfikacji mojego wysłużonego Denona. Upgradu dokonał rzeczony pan Andrzej Stelmach. Moim zdaniem efekt jest świetny. Opinię wrzuciłem do Opinii.

 

Ciekaw jestem czy mieliście doświadczenia z tym przetwornikiem i jakie są Wasze odczucia.

W jakich zestawieniach sprawdził się dobrze a w jakich nie za bardzo ?

 

-------------------------------------------------

Mój Denon nie jest na sprzedaż :-))

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/10668-przetwornik-ca-andrzeja-stelmacha/
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych doświadczeń z tuningiem Pana Andrzeja, ale sporo dobrego poczytałem. jestem tez przed taka decyzją. mam cambridgea audio cd4 i tak jak ty chcialbym cos polepszyć (najlepiej wszystko!!! - troche przesadzam...). Własnie wysłalem maila. Zobacze, może sie zdecyduję... Pozdrawiam. Maciek

Jak ktoś się zdecyduje na wymianę doświadczeń to poproszę o info czy u Was też słabo nagrane płyty "poległy" w odsłuchu. Wcześniej ta różnica była do zniesienia. Obecnie tylko wybitna muza pozostaje w cedeku jeżeli kopia lub realizacja jest marna.

Cóż - również użytkuję ten przetwornik - jestem zadowolony jak najbardziej. Po otrzymaniu modyfikowanego cedeka porównałem go z orginalnym Akai CD-55 na BB PCM 53 (chyba) różnica była kolosalna - tak się wszystkiego więcej zrobiło. Przed tym krokiem właśnie tego cedeka używałem i niektórych rzeczy -np. RUSH nie można było słuchać, wszystko było bardzo ostre, wręcz jazgotliwe. No i miło usłyszeć przy wokalach że ktoś stoi przed Tobą i śpiewa a nie schował się w głośnikach. Po otrzymaniu modyfikowanego cedeka również ostatecznie padł mit że cyfra to cyfra i do końca się przekonałem że dużo zależy od źródła. W środku również wszystko wygląda bardzo profesjonalnie, osobny toroid zasilający cały przetwornik, jeden minus to trafo które słychać odrobinkę. Cały czas zbieram się do założenia gniazda IEC, jak na razie zamiast orginalnego kabelka zamocowałem Suprę LoRad i określenie właściwej polaryzacji również poprawiło dźwięk - także polecam takie działanie.

 

Jak już napisałem - jestem zadowolony, natomiast żaden ze mnie autorytet - za mało klocków jeszcze słuchałem, dlatego chętnie pojawiłbym się na jakiś forumowych odsłuchach z tym klockiem i podał ocenie znakomitych i bardziej doświadczonych kolegów - nie dla tego że "wg fachowca z S/V" ten klocek pozamiatał jakieś strasznie drogie cedeki i chciałbym się pochwalić ale właśnie aby poddać go ocenie, ewentualnie usłyszeć jak gra w droższych systemach. Przydało by się to pewnie forumowiczom którzy są w trakcie budowy jakiegoś pierwszego budżetowego systemu - cena wydaje się być atrakcyjna.

 

Oczywiście jeżeli ktoś chce posłuchać w moim systemie(o mnie) zapraszam;-)

 

Co do jakości płyt - z autopsji mogę powiedzieć że jest to dość bolesne - niektóre wydają się być nie do zaakceptowania:-(((((

Nie wiem czy przetwornik C/A Andrzeja Stelmacha jest dobrym urzadzeniem czy nie, gdyz nie miale okazji go posluchac. Jednak by ocenic go obiektywnie trzeba porownac to urzadzenie do wspoczesnych konstrukcji. Nic dziwnego w tym, ze wiekowa konstrukcja zagra lepiej po wstawieniu nowego przetwornika, jesli jest dobrze zaprojektowany i wykonany. Jesten ciekawy jak odtwarzacze z przetwornikiem C/A Andrzeja Stelmacha maja sie do obecnie produkowanych niemodyfikowanych odtwarzaczy. Gdzie jest cenowa granica tej roznicy? Byc moze jest to modyfikacja, ktora nie powinna sie ograniczac tylko do starych wysluzonych modeli. Nie przekonuja mnie argumenty, ze stare modele byly lepiej zbudowane.

Parsec> z tego co mi wiadomo to nie ma ograniczeń ze względu na datę produkcji. Pan Stelmach gdzieś pisał na forum odnośnie pewnego ograniczenia co do konstrukcji wewnętrznej cedeka - znajdziesz we wątku 2712.

Większa popularność modyfikacji starszych cedeków wynika z ich ceny na rynku wtórnym, jak ktoś kupuje coś nowego to raczej nie myśli o tym żeby coś tam dokładać od razu.

Co do porównania z klockami obecnie produkowanymi - sam chętnie bym porównał.

Pisałem swego czasu do pana Stelmacha, czy nie opracowałby zewnętrznego przetwornika do podłączenia przez wyjście cyfrowe koaksjalne i USB do komputera. Okazało się, że jest w trakcie opracowania, a jego wcześniejszy projekt jest już sprzedawany w postaci kitu (chyba z AVT).

 

Ciekawe, czy przetwornik jest już gotowy - różnica pomiędzy kartą dźwiękową w kompie a stacjonarnym przetwornikiem będzie znaczna, z kolei komputer jest wygodniejszy jako cyfrowe źródło, a pojemność twardego dysku pozwoli na użycie bezstratnej kompresji (np. Monkey Audio) do co lepsiejszych płyt.

Walery,

 

W tym samym czasie kiedy wpadl mi w rece moj marantz, inny egzemplarz tego samego modelu i jeszcze fabrycznie cieply jak buleczka w rekach znajomego juz zostal chirurgicznie rozebrany w przygotowaniu do "udoskonalenia". Przyznam, ze jakos obojetnie i nieuwaznie wysluchalem listy majacych ulec wymianie komponentow i innych usprawnien. Byly chyba na liscie oporniki i kondensatory, i cos tam jeszcze, ale bedac nadal pod wrazeniem oryginalnego brzmienia bylem bardziej zainspirowany do zakupow nastepnych pozycji SACD, niz ryzykowna zabawe tzw. "tuningiem"

  • 1 miesiąc później...

Postanowiłem odświeżyć wątek, bo uważam, że warto.

Jestem szczęśliwym posiadaczem przetwornika p. Andrzeja i trzeba przyznać, że zrobił kawał dobrej roboty.

Przez ostatnie 3 dni porównywałem swoje ONKYO 7222 (z nowym przetwornikem p. Andrzeja) z DENONem DCD 3000 (o ile dobrze słyszałem to był to kiedyś flagowy model). Moim zdaniem ONKYO gra dużo lepiej. Jest bardziej dynamiczny i analityczny. Wcześniej (czyt. przed modyfikacją) brakowało mi sporo szczegłów jednak po tuningu wszystko jest podane "na tacy". Mikrodynamika i te wokale !!!

Muszę zaznaczyć że ONKYO przed modyfikacją w porównaniu ze wspomnianym Denonem grało tak, że od razu chciałem kupić inny odtwarzacz - ale na szczęście "zapukałem" do p. Andrzeja - i nie żałuję.

Nie będę opisywał wszystkiego bo nawet nie potrafię tego dobrze tu opisać. To trzeba koniecznie posłuchać :-)

Pzdr

PIT

Słusznie piszesz Denon nie moze grac lepiej ma doskonałe daki cztery PCM1702P ale dupny filtr cyfowy i nic mu nie pomoze no chyba ze do srodka wsadzisz rzeczony przetwornik:):)

>>>Piotr608>>>widzę że nie tylko w sprawie espritów...:))) A przetwornik interesuje mnie także. Biorąc pod uwage, ze w moim(?!?) espritku, siedzi jeden skromny przetwornik 18 bitowy, a tutaj cztery się zdaje i to 24 (lub dwa, ale to i tak przepaść...), To docelowo może kiedyś? Tak więc odświeżeniewątku jak najbardziej na miejscu i uwag troche by sie zdało nowych. Konstrukcyjnych jak i odsłuchowych. Dlaczego tern przetwornik ma być taki fenomenalny? Pozdrawiam.

Tylko w twoim Espiritku te 18bitów jest prawdziwe a nie z kapelusza tak jak te rzekome 24.W starej sonówce jest prawdopodobnie przetwornik multi bitowy a nie Delta -Sigma jak to jest w CS4390.

 

Co wcale nie znaczy że włożenie do CD-ka DAC-a Pana Andrzeja nie może przynieść korzyści.A i cena jest moim zdaniem bardzo przyjazna.

Ale przewagę genetyczną mają te przetworniki w starszych CD-kach tylko widocznie trzeba umieć ich zalety wydobyć.

>>>Bartek1>>>zapomniałem dodac, że te moje 18 bitów, daje taki dźwięk sprzed kilkunastu lat, że mój dotychczasowy cambridge audio cd4 wysiada. Oczywiście miał on swoje zalety - całkiem sporo, ale przy tym espritku... nie podskoczy. O przetworniku Pana Stelmacha pisałem 'z pewną niesmiałością" bo jak na razie brzmienie esprita jest jak dla mnie rewelacją! A co nieco tam juz słuchałem, co nieco odsłuchiwałem... Tak więć na pewno w najblizszym czasie nie pobiegne wybebeszac mojego esprita w celu impelmentowania innego przetwornika. Ale kiedyś, kto wie?:))) Pozdrowionka

>bartek1

 

"Tylko w twoim Espiritku te 18bitów jest prawdziwe a nie z kapelusza tak jak te rzekome 24"

 

Nie rozumiem. Jak to 18 jest prawdziwe a 24 juz nie?

O ile mi dobrze wiadamo dzwiek na plycie CD jest w rozdzielczosci 16 bit. Kazde dodatkowe bity sa jedynie wynikiem rekwantyzacji/interpolacji filtru cyfrowego w celu poszerzenia dynamiki. Te "dodatkowe" 12dB (w przypadku 18bit.) sa czysto techniczno-marketingowym chwytem dzialajacym poprawnie przy pewnych zalozeniach, czyli tylko w teorii jak to zwykle bywa:) Te DACi moga miec wieksza liniowosc. Owszem, ale tylko moga:) Przemierz sobie dobrze skonfigurowanego TDA1543 i porownaj ze specyfikacja najlepszych DACow>16bit.

Cześć ,

Sporo jest na grupie informacji o wysokiej jakości brzmienia 16-bitowych przetworników TDA1541. Ja przed wakacjami miałem możliwość przesłuchania odtwarzacza Arcam Alpha 5 plus (TDA1541A) , którego brzmienie było bardzo przeciętne, a w porównaniu do wyposażeno w 1-bitowy przetwornik Meridiana 508.24 , Arcam brzmiał jak odtwarzacz przedpotopowy - Arcam mial o dwie klasy gorsza przejrzystość , czystość i neutralność.

Dawno, dawno temu słuchałem również Marantza CD40 ( TDA1541 ) , który moim zdaniem grał gorzej od Marantza CD72 wyposazonego w jednobitowy bitstream.

Oczywiście na podstawie tych odsłuchów nie wyciągam daleko idących wniosków. Jestem po prostu ciekaw gdzie można posłuchać naprawdę dobrze brzmiącego odtwarzacza wyposażonego w TDA1541 lub inny 16-bitowy przetwornik ?

 

pozdr.

Arkadix

Polecam lekturę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

także nie wiem na czym polega zachwyt TDA1541 :))

 

Może jest to spowodowane dużymi gabarytami tego układu i układów go otaczających. Bo w takich olbrzymach chyba lepiej cokolwiek robić, niż w nowych przetwornikach 1-no lub 24-ro bitowych które są w montażu smd :)

 

Może jest to też moda.

jakiś czas temu na zagranicznych forach też głośno było o tych przetwornikach, temat jednak ucichł. Teraz przyszło to do nas, jak zawsze troszke późno, ale napewno tak samo jak na zachodzie, za jakiś czas ucichnie ;)

Głe głe..nic z tych rzeczy fakt TDA1541 to realny przetwornik Da 16 bitowy oparty o kalibrowana drabinkę rezystorowa i cos tam jeszcze..ma na jego temat cała gruba ksiazke...z tysiacem cudowanych wzorów..

A w sony siedzi cos co sie nazywa CXD2552Q i jest to 18 bitowy DA wyjkonany w mieszanej technologii ma na wyjciu cztery 1 bitowe pracujace z 18 bitowa rozdzielczoscia konwentery PLM pulse lenght modulation czyli ichnie delty sigmy..Taktowane zegarem o futurystycznej czestotliwosci 45MHz..ale cały szkopuł siedzi w Filtrze cyfrowym sonego o kill pasmie zaporowym -110dB..przypomne ze wiekszosc Daców w innych cd ma tylko namiastke filtra cyfrowego którego tłumienie nierzadko nie przekracza 55dB...z rozbawieniem czytam jak biedni audiofile posiadacze takich cd robia upgready..cuda-wianki..i wciaz sa niezadowoleni..taki klocek to min Denon DCD3000 fajny cedek bardzo funkcjonalny , ładny fizycznie...ale cos co sie nazywa SM5845AF pierdzieli cała przyjemnosc słuchania takiego klocka...

Oczywiscie mozna włozyc doskonały filtr cyfrowy i jak zpieprzona jest aplikacja daca to i tak dzwiek bedzie do D..

Sony poprostu umie to robic..Ale wezmy np takiego Denona DCD3560 to był swietny klocek i gral rewelacyjnie..

>piotrek608

 

"ale cały szkopuł siedzi w Filtrze cyfrowym sonego o kill pasmie zaporowym -110dB..przypomne ze wiekszosc Daców w innych cd ma tylko namiastke filtra cyfrowego którego tłumienie nierzadko nie przekracza 55dB"

 

i co z tego? Rajcuja cie duze liczby?

 

"z rozbawieniem czytam jak biedni audiofile posiadacze takich cd robia upgready..cuda-wianki..i wciaz sa niezadowoleni"

 

Ja jestem bardzo zadowolony, szczegolnie kiedy mam okazje porownac swoje cd z Sony:)

A moze chcesz sie przekonac ile jest warty Twoj esprit? Mieszkasz blisko katowic?

przetwornik przetwornikiem - wiekszy problem to jego wlasciwa aplikacja - czy ktos wydaje opinie o wzmacniaczu na podstawie tego jakie w nim siedza tranzystory ? kiedys jakis pocieszny recenzet pisal ze wzmak cambridga gra dobzre bo ma sankeny jak w gryphonie ale to chyba wyjatek -spieranie sie jaki scalak jest lepszy nie am sensu - lepiej oceniac caly produkt a scalakom dac spokoj - mozna sobie darowac tez podniety w stylu ze moj cd za 2 tys ma te same scalaki co wadia za 20 razy tyle bo to z tego cedeka wadii nie uczyni ani wadii do poziomu tego cedeka nie sciagnie

  • 3 tygodnie później...

>>>Mariusz05>>> a może by tak nowy wątek? ten jednoznacznie dotyczy przetwornika Pana Stelmacha... Chetnie poczytam o przetworniku z Onkyo. pewnie jego uzytkownicy lub miosnicy nie obserwują watku o ca Pana S. A może się myle, ale chyba dla uporządkowania i skuteczności dotarcia do opiniodawców byłoby lepiej w nowym watku? Pozdrawiam.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.