.png.2fedbaeed142d9ffa7ad27f243687120.png)
Typ sprzętu: Wzmacniacze Stereo
Producent: Yamaha
Model: A 500
(4.17/5 na podstawie 6 opinii)
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: sprzęt posiadany kiedyś
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Początkowe zainteresowania japońcami
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Nie pamiętam, pewnie z polskimi sprzętami z epoki PRL i innymi japońcami do 300zł
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: sporo tego było
Sprzęt całkiem fajny za te pieniądze. Ale cech szczególnie wartych uwagi nie zauważyłem.
Dla mnie gra za sucho, szorstko chwilami.
Moc jest bardzo w porządku, jak na yamahę przystało.
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: pozytywne opinie w Internecie, chęć znalezienia jasnego, dynamicznego wzmacniacza, z dobrą stereofonią i sceną.
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Unitra AT-9100, Denon DRA 335R, Yamaha AX-500
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Kolumny Jamo Cornet 145 + Denon DCD - 480.
Dłuższą chwilę szukałem wzmocnienia dla moich kolumn podstawkowych Jamo, które zdawały mi się grać ciężko, leniwie, mało wyraziście.
Szukałem czegoś taniego do 300 zł, z racji, że studiuję.
Droga była krótka, ale musiałem swoje odsłuchać, by dotrzeć do właściwego wzmacniacza.
Najpierw AT-9100, później Denon DRA - 335R, jednak ciągle w wyszukiwarce padało hasło "Yamaha A-500".
Wreszcie - zakup. Już po otwarciu paczki ze wzmacniaczem wiedziałem, że to jest to.
Odczekałem, aż się trochę zagrzeje i pierwsze podłączenie - bajka. Przestrzeń, scena, wyrazistość - to jest to czego poszukiwałem. Bas miękki, ale trzymany w ryzach, szczegółowa góra - bez bałaganu, słychać wyraźnie wszystko. Najlepsza jest jednak średnica - to to sprawia, że siedzi się przed tym wzmacniaczem i chce się słuchać. Nie czyta się już o innych sprzętach i ich zaletach, nie myśli na co by tu wymienić, tylko rozpoczyna zakup kolejnych płyt, by rozkoszować się dźwiękiem. Jeśli lubisz słyszeć gitarę w Dire Straits, lub rozkoszować się dźwiękiem akustycznym to ten wzmacniacz jest dla Ciebie. Świetnie słucha się na nim radia.
Budowa wewnętrzna za tą cenę klasa. Myślę, że skoro już czytasz o tym wzmacniaczu, to wiesz o co chodzi.
U mnie Yamaha gra z budżetowymi monitorkami Jamo. Wydobyła z nich coś o co ich nie podejrzewałem i nie mam ochoty na nic wymieniać.
Nie wiem jak wzmacniacz zachowa się z naprawdę jasnymi kolumnami. Seria A jest w moim odczuciu zdecydowanie lepsza od serii AX, która jest za ostra.
Jeśli chodzi o moc - myślę, że realnie odda te 50-60 W przy 8 ohm. Nie więcej.
Używam go z kolumnami 6 ohm, bo panuje opinia, że radzi sobie z taką impedancją. Jednak to już połączenie na własne ryzyko, zawsze można coś spalić, piszę tylko jak jest u mnie. Przypominam, że producent przewiduje od 8 do 16 ohm.
Na co zwrócić uwagę: trzaskające potencjometry oraz stan kondensatorów.
Ja kupiłem świadomie z trzaskającymi potencjometrami i użyłem popularnego spray'u (mają specjalne otwory). W moim wzmacniaczu już po zakupie okazało się, że jeden kondensator jest nieco wybrzuszony. Na razie gra i nic się nie dzieje, kiedyś pewnie go wymienię, ale warto zwrócić uwagę.
Sprzęt godny polecenia.
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Słuchałem go dużo wcześniej, zawsze podobał mi się dźwięk Yamah serii A.
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Yamaha AX-500, Denon PMA-350SE, Yamaha A-700.
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Tannoy M2, Tannoy R1, Kef Coda 7, Mission 700.
Konstrukcja z lat 80-tych, kiedy to nie oszczędzało się jeszcze na podzespołach. Wzmaki z serii A są bardzo udaną linią Yamahy, dzięki której między innymi firma wyrobiła sobie renomę.
A-500 jest bardzo dynamiczny, ma tąpnięcie - zdecydowanie lepiej wypada od AX-500 i AX-530 - które lubią trochę pojazgotać (kiepska góra) i są mniej dynamiczne.
W cenie do 350zł ciężko kupić coś lepszego, chyba że uda się znaleźć A-700 lub A-720.
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: od 1 miesiąca do roku
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: z opinii innych użytkowników
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Radmor 5412
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: kolumny D&K 200, komputer
Wg mnie jeśli chodzi porównanie ceny do jakości to jest bdb. Mój egzemplarz jest naprawdę w świetnym stanie, gra na kolumnach D&K 200
(podróbki Polarisów200) i naprawdę daje rade;) Jak najbardziej polecam, bo nie wiem czy w cenie 250-ok.400zl kupi się coś bardziej sensownego.
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Od znajomego
Ile zapłaciłeś/aś?: Jak naprawie będzie mój ;)
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Philips FA630, Sansui A40
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: CD204, Daniel G-1100, SB0100, DIY XT19 + 165KEP
Yamaha A-500 w domu gości od nas już od dobrych paru lat. Od 10? Może ciut więcej. Tata ją dostał jako uszkodzoną i od kiedy ją naprawił, gra przy telewizorowym audio.
Zawsze mi się podobał jej bas, ale ze względu, że grała raczej ze słabymi głośnikami, a obecną konstrukcję jaką posiadam w pokoju uważam za bardzo dobrą, postanowiłem ją poużywać z lepszym sprzętem.
Poprzedni wzmacniacz (a w sumie aktualny, bo chyba długo nie pojadę na Yamashy), Philipsa FA630, ma zrównoważoną średnice, troszkę rozmyty bas, lekką górę, więc spodziewając się jeszcze czegoś lepszego po A-500, czym prędzej zapiąłem ją do głosników.
Kiedy puściłem Michaela Jacksona – Off the wall, spotkało mnie pierwsze rozczarowanie. Ale zanim przejdę do wad, to trzeba wytknąć kilka zalet.
Przede wszystkim fascynujący bas. Kontur, głebia, to właśnie to, czego brakuje u mnie w Philipsie. Już na godzinie 9 świszczącego i trzaskającego potencjometru, moim głośnikom robi się gorąco (14m^2). Szkoda, że moc to nie wszystko ;-). Dynamika fajna, i ta przestrzeń, zupełnie żywsza i większa scena. Zapewne jest to spowodowane „specyficzną” średnicą.
Niestety na tym się skończyło. Rozczarował mnie jazgot brzmienia i talerze walące po głowie. Do tego ten jego wokal, stał się zupełnie nie naturalny. W przedziale wyższej średnicy jest jakby jakieś uwypuklenie, a talerze zamiast jak kiedyś być delikatnie w tle, przeszły najnormalniej w świecie na pierwszy plan. Potencjometry nic nie dają, ustawiasz, lewo prawy, pierwszy dziesiąty potencjometr... a potem podłączasz normalny wzmak bez potencjometrów i cud. ;) Zdecydowanie zimny wzmak o twardym basie.
Nie chce tego wzmacniacza nie polecać, bo jest genialny. Dobrze gra, ma rozmach, dynamika coś pięknego, ale to idealna konstrukcja do ciemnych i leciutko zamulonych zestawów, a nie jasnych i lekkich, przejrzystych (na pewno nie do XT19 + 165KEP)...
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: z niczym, mam w domu wciąż cos nowego
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Paradigm Monitor 7v4. RealCable BM 250, dcd 2560, Klotz 107.
wygląda niepozornie. Ale gra bardzo dobrze. jak wszystkie stare Yamahy regulowane podbicie bassu kosztem decybeli. Jedni to lubią, drudzy nie, ja sam nie wiem:). wzmacniacz o doskonałym brzmieniu, obecnie do dostania za 250-300 złotych. posiada duzą moc, zdaje sie ze 80Watt 8 ohm, naprawde konkretnabudowe, trafo 380Watt, kondensatory Nichicon, mimo ze nie jest wysokim modelem. końcówki mocy Sanken z tego co pamietam.
jak na praktycznie rzecz biorąc budzetówke elementy naprawde doskonałe. wzmacniacz z duzym basem, w pelni kontrolowanym, nie rozlazłym, moze nieco zbyta jasna srednica, jak wszystkie Yamahy, troche mnie to tez denerwuje w ax-900, ale dzieki regulowanemu loud idzie to zniwelowac. mankament to moim zdaniem góra. troche tam bałaganu, jest jej duzo, obfita, ale troche sie wszystko miesza. Ax-900 podobnie. ale to równiez da sie nieźle wyregulowac. A-500 napędzi kazde kolumny, z kazdych wyciśnie niezłe brzmienie. podobnie jak ax-500 konkurencja dla HK pm 645, jednak chyba wybrałbym Harmana. mimo to polecam yamahe a-500, da sie kupic za 250zł, mysle ze zbytniej konkurencji w tej cenie nie ma.
Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe.
Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.
Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.
Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.