W obecnych systemach audio coraz ważniejszą rolę odgrywa transport cyfrowy, w zasadzie można powiedzieć, że staje on w szranki z pełnoprawnym analogiem i radzi sobie coraz lepiej. Z reguły początki grania z plików i streaming to laptop ze sterownikiem ASIO lub WASAPI, ewentualnie jakiś transmiter bluetooth czy chromecast audio. Z czasem zaczynamy eksperymentować z odtwarzaczami sieciowymi lub idziemy w stronę DIY i stawiamy system typu Daphile na terminalu, lub Raspberry z wgranym Volumio czy Moode.
Mimo iż teoria mówi nam, że to tylko transport cyfrowy, czyli zera i jedynki, to jednak my audiofile słyszymy, co innego, dlatego wybieramy droższe kable USB, coaxial, inwestujemy w dobre zasilanie.
Jeśli chcemy jeszcze bardziej dopieścić nasz system oparty o źródła cyfrowe, możemy zainwestować w switch PPA lub serwer audio.
Właśnie tego typu urządzenie dotarło do mnie na testy od Firmy RAFKO,
NuPrime Omnia S1, czyli transport sieciowy bitperfect.
To nieduże urządzenie o wymiarach 23,5 cm dł. x 28,1 cm gł. x 5,5 cm wys. i wadze 4 kg.
Wykonane jest w całości z czarnego aluminiu. Przedni panel ma charakterystyczne dla NuPrime ścięcie, które nadaje mu surowej elegancji. Wizualnie to miniatura wzmacniacza IDA 16.
Na panelu tylnym znajdują się wejścia cyfrowe: optyczne, coaxialne oraz I2S, mamy również cztery porty USB 2.0, do których możemy wpiąć nośnik pamięci pendrive, myszkę czy klawiaturę bezprzewodową oraz jeden port USB 3.0 do obsługi dysków twardych. Wyjście wideo HDMI (bez audio) służy do podłączenia ekranu.
Z siecią lokalną można się połączyć przewodowo przez Ethernet lub bezprzewodowo przez WiFi. Nawiązanie łączności bezprzewodowej wymaga instalacji załączonej karty sieciowej (dongla WiFi) podłączanej do portu USB.
Producent opisuje, iż urządzenie oferuje trzy tryby pracy:
- jako serwer muzyczny dla innych rendererów DLNA/UPnP
- jako renderer DLNA/UPnP do strumieniowania sygnału z innych serwerów muzycznych
- jako serwer i renderer jednocześnie.
Oprogramowanie układowe używane w Omnia S1 jest oparte na systemie operacyjnym Android firmy Google.
Opracowano niestandardowy sterownik audio, który jest używany przez Renderer do wysyłania doskonałego bitowo dźwięku cyfrowego przez wyjścia cyfrowe. Umożliwia także odtwarzanie dźwięku Hi-Res PCM, DSD (DoP) i I2S przez zgodny DAC.
Dedykowane oprogramowanie zaprojektowane do odtwarzania z niskim opóźnieniem zapewnia lepszą jakość w porównaniu do systemów opartych na PC lub ARM.
Jeśli mamy własną bibliotekę muzyczną, możemy podłączyć dysk twardy do Omnia S1, Możemy także przesyłać strumieniowo z innego klienta DLNA (smartfon z lokalnymi plikami muzycznymi) do Omnia S1.
Urządzenie jest bez problemu wykrywane, jako render w Linn Kazoo, Bubble UPNP, czy MConnect.
Aby serwer Omnia był widoczny nośnik pamięci masowej musi być sformatowany jako fat32 lub ext32.
Omnia S1 to produkt niszowy, skierowany do świadomych użytkowników, którzy szukają dżwieku wysokiej jakości, chcą mieć serwer muzyczny i renderer, ale także uruchomić na nim aplikacje do przesyłania strumieniowego.
Małgorzata Rutkowska-Mamica
NuPrime OMNIA S1 – najważniejsze cechy:
umożliwia przesyłanie sygnału cyfrowego PCM w rozdzielczości 32-bit/768kHz oraz DSD do DSD1024 (przez wyjście I2S) do przetwornika DAC
odtwarzacz i render jest zgodny z DLNA/UpnP
4 porty USB 2.0 do obsługi klawiatury, myszki
1 port USB 3.0 do obsługi dysków twardych
obsługiwane formaty plików: AAC, AIFF, ALAC, APE, DSF, DXD, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
możliwość przełączania między trybami Local Play & Renderer Play
wyjście HDMI do wyświetlania ustawień na zewnętrznym ekranie
współpraca z aplikacjami na smartfona – Android / iOS np Bubble UpnP)
Dystybucja: RAFKO Dystrybucja