Endorfy Viro Plus USB (EY1A001)
Kolejne słuchawki również mają rodowód stricte gamingowy. Jednak w przeciwieństwie do opisywanych wcześniej HyperX Cloud III, to Endorfy Viro Plus są znacznie bardziej stonowane i nie narzucające się krzykliwym wyglądem, oczywiście to kwestia gustu, ale dla mnie to plus. Jakość wykonania jest wysoka i niczym nie wyprzedza, ani nie ustępuje swojemu konkurentowi. Pałąk i uchwyty nauszników ich obudowa są wykonane z anodowanego na czarno metalu. Użyty plastik jest matowy, w dotyku jest przyjemny, dobrze spasowany, solidny – również podczas mocnego dociskania, wyginania nic nie trzeszczy. Waga jest niska (307g) i porównywalna do wszystkich konkurentów z opisywanego materiału.
Dla mnie dużym plusem jest przewód, który daje możliwość wypięcia ze słuchawek i wymiany, w przypadku usterki wtyczki lub przerwania kabla. Dodatkowo, producent daje nam od razu dwa kable: jeden ma 270 cm długości, a drugi 120 cm, nie dość, że jest jeden na zapas to możemy w podróż czy do komputera brać krótszy, a w systemie używać dłuższego.
Na kablu jest mały pilot, na którym znajdziemy analogowy potencjometr głośności (znów plus za tradycyjne rozwiązanie, a nie małe i uciążliwe w obsłudze przyciski!). Oprócz potencjometru jest jest tam również przesuwany przycisk wyciszenia mikrofonu, niestety nie ma diody LED informującej, że mikrofon jest w trybie mute. Potencjometr mógłby być trochę większy i ciężej chodzący, podobnie przycisk wyłączenia mikrofonu – nie jest to jakaś szczególna wada, ale osobiście wolałbym większe i masywniejsze sterowanie.
Mikrofon, ma możliwość pełnej regulacji i wygięcia, można go również odczepić w sytuacji, gdy go nie potrzebujemy używać. Jeżeli chodzi o jakość rejestrowanego dźwięku, za pomocą mikrofonu, to jest ona w pełni zadowalająca w prowadzeniu rozmowy przez Skype czy inny komunikator i daje dużo lepszą jakość rozmowy niż jakikolwiek mikrofon wbudowany w komputer czy tablet.
Prócz dodatkowego przewodu, dodatkowego przewodu, jako akcesorium, do zestawu dołączona jest mała karta muzyczna 7.1 podpinana do komputera poprzez USB, a mająca w sobie wejście minijack 3,5 mm. Użycie karty może pomóc skonfigurować słuchawki pod swoje preferencje, na przykład poprzez skonfigurowanie różnych ustwaień equalizera pod różne aplikacje.
Warto dodać, że pomimo podobnej jakości wykonania, większego zestawu akcesoriów, odpinanego przewodu, to w porównaniu do HyperX Cloud III to Endorfy Viro Plus są o 1/3 tańsze.
Podpięcie ich do zaawansowanego systemu odsłuchowego, znów okazuje się bardzo miłym zaskoczeniem. Jakość dźwięku jest na bardzo wysokim poziomie. Czytelne i perliste wysokie tony, odpowiedni balans detaliczności i łagodności wysokich tonów, chociaż nieco gorsze wybrzmienia niż w HyperX Cloud III. Średnica jest nasycona i daje poczucie głębi wokali. Dźwięki instrumentów strunowych są detaliczne, czyste, mogłyby nieco dłużej wybrzmiewać, ale nie jest źle na tej płaszczyźnie. Bas jest mocny, głęboki i szybki, z dobrze zaznaczonym konturem.
Całość przekazu raczej po muzykalnej stronie, z dużą ilością informacji, podawanych w nienachalny sposób. W porównaniu do HyperX Cloud III znacznie lepiej wypada balans tonalny, który jest całkowicie liniowy. Żadne z pasm nie jest podkreślone zbyt mocno, w pełni zachowujemy równowagę tonalną.
Endorfy Viro Plus USB (EY1A001) są słuchawkami, które śmiało mogą konkurować z bardziej uznanymi markami hi-fi. Są bardzo dobrze wykonane, mają sporą ilość akcesoriów, możliwość dokupienia i zmiany nauszników oraz kabla, są wygodne i solidne. Bardzo dobrze wypadają wpięte do poważnego systemu audio i bez żadnego wstydu mogą konkurować na płaszczyźnie dźwiękowej.
Jako słuchawki gamingowe mają dobrze działający mikrofon, opcjonalną do użycia kartę muzyczną 7.1 i są dobrym połączeniem urządzenia gamingowego z sprzętem używanym do audio. Ich cena wydaje się absurdalnie niska na tle uznanych marek audio, ale wiele z nich mogłoby polec w bezpośredniej konfrontacji. Z wszystkich testowanych tutaj słuchawek, te polecam najbardziej, jeżeli zależy nam na używaniu ich w systemie audio.
ENDORFY VIRO Infra (EY1A003)
Następne słuchawki również pochodzą od Endorfy. Są bliźniaczo podobne do modelu Endorfy Viro Plus USB, w zasadzie z zewnątrz różnią się tylko kształtem metalowego uchwytu nauszników. Bardzo podobne, lub nawet takie same materiały nauszników, eko skóry, ta sama wielkość, minimalnie mniejsza waga (256g).
W zestawie nie ma już dodatkowej karty muzycznej USB, a niestety przewód słuchawkowy nie ma możliwości odpięcia. Z przyczyn użytkowych jest to dla mnie drobna wada – zazwyczaj usterka słuchawek to urwany kabel lub wtyczka, możliwość bezinwazyjnej zmiany jest atutem. Mikrofon ma możliwość odpięcia, gdy jest nie używany.
Warto jednak zauważyć, że ENDORFY VIRO Infra są znacznie tańsze od wyższego katalogowo brata i w zestawieniu wszystkich testowanych słuchawek mają najniższą cenę – jedynie 169 zł.
W typowym użyciu z komputerem, tj. oglądnie filmów, rozmowa przez Skype sprawdzają się bardzo dobrze. Jednak po podpięciu do dobrej klasy systemu słuchawkowego, pomimo fizycznego podobieństwa do Endorfy Viro Plus USB i wizualnie identycznych przetworników, to jednak okazuje się, że są spore różnice dźwiękowe między nimi.
O ile jakość poszczególnych dźwięków wydaje się być na zbliżonym poziomie, to jednak jest bardzo nie liniowa charakterystyka przetwarzania. Bardzo mocno podbity wyższy bas, który nachodzi na średnicę pasma i ją przyćmiewa, środek pasma jest przez to nieco wycofany. Góra również ma problemy by zgrać się z resztą pasma.
Być może dla części słuchaczy, używających jako źródła komputera PC i koncentrujący się na słuchaniu muzyki Hip Hop, taka forma przekazu może nawet bardziej odpowiadać, podobnie przy oglądaniu filmów. Całościowo dźwięk nie jest zły, jednak mając porównanie do Endorfy Viro Plus USB zdecydowanie wolałbym dołożyć trochę pieniędzy do nich – szczególnie jeśli używanie słuchawek będzie miało priorytet w słuchaniu muzyki, a nie grach. Tutaj mamy jednak przykład słuchawek, które są gamingowe z nazwy i w rzeczywistości też głownie nadają się do tego celu.
Link do sklepu z produktami:
https://www.komputronik.pl/product/788102/endorfy-viro-plus-usb.html
https://www.komputronik.pl/product/788100/endorfy-viro-infra.html
Zdjęcia lifestyle: Audiostereo.pl. Zdjęcia katalogowe (na białym tle), Komputronik.pl.
Do testów dostarczyła firma Komputronik.