Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o opinie w temacie jak wyżej. Słyszałem , że jest ciężki w ustawieniu. Ważna też dla mnie sprawa jak z trwałością tego sprzętu. Może są jacyś aktualni uzytkownicy. Jak wypada w porównaniu do np. Pro-ject RPM 5.1

Wiem , że dużo pytań, ale zaciekawiła mnie bardzo ta konstrukcja, a że za miesiąc może dwa będę chciał coś zakupić , to temat wydaje się na czasie ;).

Niebanalny wyglą , też jest zapewne jest wartościa dodaną.

 

robiz

Edytowane przez robiz

Z uwagi chociażby na zaangażowanie Andrzeja A. jako projektanta i wykonawcy ,należy traktowac sprzet w kategoriach produkt jednostkowy hand made.No za wyjatkiem obóbki metalu.Ale montaż jak manufakturze RR,

no właśnie - ja także po przeczytaniu recenzji i pochlebnych opinii o nim jestem bardzo ciekawa co też ma on do zaoferowania - miło by było gdyby któryś z użytkowników go szerzej opisał :D

Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

Gramofon wydaje się być interesujący. Jak na moje laickie oczko. Pytanie brzmi- czy da się go tak wystylizować, żeby nie wyglądał jak meblościanka z PRL? Szczególnie chodzi mi o okleinę. Zwracam uwagę, że urządzenie może trafić do nowoczesnego wnętrza.

Ja mam od kilku miesięcy :)

Napiszę tyle: Wart jest tych pieniędzy a może i więcej. Więcej później bo Challenge Cup na Polsacie Sport jest.

Pozdrawiam,

Pawel

Edytowane przez paweljazz

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Gramofon wydaje się być interesujący. Jak na moje laickie oczko. Pytanie brzmi- czy da się go tak wystylizować, żeby nie wyglądał jak meblościanka z PRL? Szczególnie chodzi mi o okleinę. Zwracam uwagę, że urządzenie może trafić do nowoczesnego wnętrza.

 

Zawsze możesz kupić puszkę złotego sprayu albo garść cekinów i trochę kleju :)

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

Ad Fontes użytkuję od kilku tygodni. Poprzednio miałem nie byle co bo Thorensa TD 318 MK III, o którym złego słowa powiedzieć nie sposób. Jednakże Ad Fontes a Thorens to zupełnie inne konstrukcje. Począwszy od zawieszenia a na ramieniu kończąc.

Kiedy przywiozłem Ad Fontes od Andrzeja i wyjustowałem wkładkę, ramię itp (zajęło mi to ok 0,5 h, potem drobne korekty w czasie odtwarzania) pierwsze co "rzuciło się na uszy" to niesamowita przejrzystość dźwieku. Thorens brzmiał świetnie ale w porównaniu do gramofonu Andrzeja to bardzo "ciemny" patefon. Zrozumiałem dlaczego np. Ahaja namawia do zmiany okablowania w Thorensach 318/320. Oczywiście nie sposób porównywać tych dwóch gramofonów wprost. Przecież to i inne ramiona i inny rodzaj wkładek. Jednemu może podobać się charakter brzmienia tej lub innej wkładki. Na Thorensie wisiała Nagaoka JT 555 - ramie TP50 a na 14" ramieniu Andrzeja Ortofon VMS 20 MKII.

Czy gramofon wart ceny za którą się go kupuje? Bezwzględnie tak. Czy ten gramofon może konkurować z dużo droższymi, rynkowymi konstrukcjami? Oczywiście również tak.

Wydaje mi się, że prezentuje on swoistą filozofię zawartą w jego nazwie. Bo czego można chcieć więcej od gramofonu ponad to, że ma odtworzyć muzykę w doskonałej jakości - co czyni Ad Fontes znakomicie.

No i wygląda pięknie - w rzeczywistości lepiej niż na zdjęciach. Do nowoczesnych wnętrz również pasuje, może ładnie złamać ich surowszą konwencję.

Myślę, że nazwa zobowiązuje i Ad Fontes nie może być wykonany w stylu a la pro ject lub technics. To po prostu do niego nie pasuje. Jeśli komuś odpowiada stylistyka gramofonów pro jecta to taki kupuje a jeśli nie to może klasyczny Thorens lub jakiś bardziej ekstrawagancki inny model z ciekawie wyciętą plintą.

To na razie tyle. Tak na szybko z kopyta. Chciałem cos o minusach napisać ale ja ich na razie nie zauważyłem. To przemyślana konstrukcja. Pozdrawiam.

Ciekawe porównanie, ale nie mniej ciekawe jest to, na ile o różnicach w brzmieniu decydowały zupełnie różne wkładki, a na ile same gramofony.

Pozdro,

Yul

Talerz waży ok 12 kg.Aluminium kosztuje ok 30 zł/kg w nieobrobionym stanie.Czasami przy struganiu pojawia się dziura i jest po zabawie....Obróbka na CNC jest co prawda prosta ,ale też kilka stówek trzeba dać....Samo ramię z windą to kilkadziesiąt elementów wymagających obróbki,Montaż i ustawianie wszystkiego zajmuje ok 10 godzin.Użytkownik ma do ustawienia VTA oraz przysięg, w zależności od zastosowanej wkładki.Jeden imbus,trzy śrubki i szablon.Prościej się nie da.Największy problem miałem z silnikami,więc stosuję nowe,szwajcarskie i wyjątkowo dobrej jakości.Oczywiście kosztują kilka złotych...Odbiór detali w promieniu 25 km-co najmniej 4 wyjazdy....Czy jest wart swojej ceny?Sama kalkulacja wystarczy aby z czystym sumieniem powiedzieć,że cała zabawa ma charakter NON PROFIT!!!Relaks i zadowolenie kolegów jest moim jedynym bonusem.Mam złamane serce za tą meblościankę!!!!!!!!Zapraszam do Włocławka

Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

Ciekawe porównanie, ale nie mniej ciekawe jest to, na ile o różnicach w brzmieniu decydowały zupełnie różne wkładki, a na ile same gramofony.

Masz rację, to pytanie trudne i można by sporo wody lać na ten temat i polemizować. Jednak wybrał bym Ad Fontes gdybym miał wybierać w bezpośrednim odsłuchu. Wyższa kultura analogowości. Bezkompromisowe wykonanie. Andrzej zaprasza do siebie, polecam taką wizytę. O ile Projecty, Thorensy, Technicsy możemy obejrzeć i porównać w sklepach o tyle rozmawiamy tu o czymś o czym większość z Was nie ma zupełnie pojecia ale zapewne zacznie za moment dyskutować z "miną" znawcy ;). Pozdrawiam

Jeśli Andrzej zaprasza -to warto jechać -przemiła atmosfera -kilka godzin relaksu przy muzyce z Pasjonatem i Ciekawym Człowiekiem... i obcowania ze sztuką i Twórcą -bo chyba tak nalezy okreslić ten gramofon -sztuka użytkowa.

 

To jako balsam -po czyimś porównaniu do mebloscianki -meblościanką nijak okreslać nie wypada -można okręlić tradycją z innej epoki. Jak dla mnie ten gramofon to idea ubrana w kształt -prostota -wręcz prymitywna konsytukcja -bez żadnych bajerów ale za to precyzyjna -jest to co być musi -i niczego wiecej. I jest ładne.

Idea gramofonu w pięknym kształcie z innej epoki. prostota -i potega.

i gra. a to podstawa. Gra -w sensie, nie że dźwiek wydaje -ino muzykę.

 

zalety -piekno i prostota -i dzwiek -

 

Wady -wymaga troszkę troski -doregulowania i zaangazowania. Zabawy -rytuału. mnie to bawi. Na pewno nie jest to gramofon który wyciągamy z pudełka właczamy i sam jedzie. trzeba troszkę poustawiać, pobawić się odprawić "swoiste czary lub nabożeństwo? ale -to analog w najczystszej postaci -zabawa dająca radość. Więc ta wada jest jednoczesnie zaletą. Jak dla mnie -wielką zaletą. Ten gramofon ewidentnie "ma duszę"

 

Niby nieogranczona trwałość -ale z drugiej strony długie bardzo lekkie i precyzyjne ramie -łożyskowane tak lekko ,że przesuwa się pod naciskiem wzroku a nie tylko dmuchnięciem -co daje fajny czysty neutralny dźwięk -nie stwarzając żadnego oporu wkładce -wykonane aby najlepiej grało -jest jednocześnie bardzo delikatne i filigranowe. Łatwo uszkodzić. taki gramofon musi znaleźć swoje miejsce -postawiony w ciasnym blokowisku -wczesniej czy później ktoś zawadzi i zmasakruje piekne ramie...

 

Z jednej strony potęga -z drugiej filigranowość.

Zaleta -precyzyjne delikatne lekkie ramię to DŹWIEK. Wyeksponowane -jest po prostu ładne wręcz piękne. Ale jednocześnie jest to i najwieksza wada - narażenie na uszkodzenia. Trzeba to brać pod uwagę przy wyborze miejsca ustawienia -albo obmysleć jakąś osłonę.

Widok działającego Ad Fontes działa wręcz hipnotyzująco -można słuchać i patrzeć jak się gręci a ramie delikatnie kiwa nad płytami -przeslizgując się nad niedoskonałościami płyt. Nawet z taniutką ortofon 510 mk2 ładnie gra. Zdecydowanie mniej trzasków niż typowe gramofony -długie precyzyjne lekkie ramię z wysokopodatną wkładką przeslizguje się nad rysami starych płyt. Nowe płyty -grają jak nowe...

 

Nie mam porównań do jakiś drogich gramofonów -używałem odrestaurowanego philipsa 887 i Polskiego zmodyfikowanego Bernarda 464 -z regą bias /audiotechniką at13ea na pokładzie -tu skok jakości duży.

 

słuchałem też kiedyś jakiśpro-ject i techniksów w sklepach -ale to było kilka latek temu -wiec trudno porównywać dźwiek -bo nie pamietam. Wiem, że dźwiek "średnich gramiaków " w sklepach audio nie zachwycił mnie natyle, żebym przeskoczył z Bernarda na techniksa czy pro-ject. A Ad Fontes zachwycił.

Mam złamane serce za tą meblościankę!!!!!!!!

:(:(:(:( no nie smutaj :(:(:(:( - przecież komuś chodziło tylko o kolor drewna co jest bardzo subiektywne i akurat to jest najmniej istotny element - mnie urzekł design tego gramofonu i marzę żeby go zobaczyć i usłyszeć na żywo - tylko do Włocławka z Krk - kupa kilometrów i póki co czasu brak ;/;/;/;/ I podziwiam za talent i wytrwałość :):)

Zgadzam się całkowicie z wypowiedzią kolegi GratefullDe , byłem osobiście u Andrzeja w Włocławku oglądałem jego gramofony , słuchałem , wspaniały dźwięk i bezkompromisowe wykonanie . Zdjęcia nie oddają w pełni jego wyglądu .

A czy wart swojej ceny ? Oczywiście że jest wart w 100 %

robiz za taka kase nie ma szansy kupic lepszego zródła

popsuc sie raczej nie ma co w tym gramofonie

Andrzej dotrzymuje kazdej umowy do ktorej sie zobowiązuje

póki konstruktor stosuje nadal takie znizki warto jeszcze poruszyc temat firmowego pre MM :)

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Nie będe pisał elaboratów.

Najpierw miało być tylko ramię ale nie miałem techniczej możliwości zamotowania go w TD160, a przynajmniej jeśli to by mi się udało to wygląd byłby bardzo nieciekawy.

W takich więc kolicznościach przyrody wziąłem całość.

Nie żałuję.

W porównaniu do poprzedniego zestawu (TD160, SME3009 III, Shure V15 III ) na dzień dobry z tanią AT VM8 (pre to samo na lampach) szykość, rozdzielczość, lekkość, kontrola basu, energia, wigor i najważniejsze słuchanie muzyki na tym gramofonie potrafi wzbudzić wiele emocji.

Teraz wisi Ortofon VMS 30 jest jeszcze lepiej.

W tej chwili cieszę się że dobry gramofon kosztował mnie 2 kzł z kawałkiem a nie co najmniej 6kzł.

Nie będe pisał o prównaniach do innych massloaderów bo nie możliwości takiego porównania mieszkam w dwudzestotysięcznej wsi Gryfice. Jednak kolega ma VPI Scouta + Grado Platinum mój zestaw gra lepiej i nie jest to tylko moja opinia.

 

Obsługa, nie jest tak źle ramię VPI wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Kłopoty, były małe z silnikiem (zbyt głośny) jednak Andrzej bez problemu wymienił na ten o którym wspominał w poście nr16 rewelacja.

Oczywiście zdaje sobie sprawę że ktoś odbierze ten wpis jako nie całkiem obiektywny niech i tak będzie. Nie jest to oczywiście nadgramofon bez wad jednak niech ktoś mi pokarze taki w przedziale cenowym 1-6 kzł. Za każdym razem Andrzej zaprasza do siebie na odsłuch jeśli ktoś ma taką możliwość niech jedzie. Warto rozpatrzyć tę propozycję jeśli nie dysponujemy sumą co najmniej 6kzł a mamy o połowę mniej.

 

Trzy uwagi: 1 gramofon potrzebuje miejsca: nie da się go wcisnąć na przysłowiową półkę z książkami.

2 skierowana do malkontentów proszę nie porównywać wkładu materiałowego do produktu finalnego.

Ten aspekt nie podlega nawet dyskusji.

3 lekkie ramię nie chce grać z twardymi wkładkami, przynajmniej rurka węglowa nie wiem jak zachowałaby sie rurka aluminiowa są dwie wersje.

 

 

Pozdrawiam,

Paweł

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Widze dużo ciekawych opini, i duzo ciepłych słów. Fakt nie ma rzeczy bez wad, przynajmniej ja nie spotkałem do tej pory takiej, no oczywiście poza swoja małzonka ;) ( własnie patrzy co pisze ).

 

Z ta okleina to , z tego co sie zorientowałem może byc inna, widziałem zdjęcia w fajnym brązie, przynajmniej mnie bardziej ten odcień odpowiadał. Dziwi mnie to, że nikt nie " narzekał " na bardziej skomplikowane niz zazywczaj , ustawianie ramienia, no ale nie mam powodu nie wierzyc kolegom, którzy sprawdzili to " organoleptycznie "

 

paweljazz, czy do tego gramodfonu jest zewnetrzny zasilacz i jakiegoś rodzaju regulator obrotów?

 

robiz

Tak to wygląda.Kolegom bardzo dziękuję za miłe słowa mobilizujące mnie do jeszcze lepszych konstrukcji.Pokażcie,jak u Was wyglądają

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z uwagi chociażby na zaangażowanie Andrzeja A. jako projektanta i wykonawcy ,należy traktowac sprzet w kategoriach produkt jednostkowy

 

Tak tez go traktuję, broń boże tytuł wątku nie powinien sugerować moich ewentualnych watpliwosci w jakoś grmofonu, Moze fakt , niezbyt trafny tytuł. Chodziło mi bardziej o wywołanie dyskusji, na ten temat , opinie aktualnych uzytkowników i mozliwośc porównania do obecnych komstrukcji.

 

robiz

paweljazz, czy do tego gramodfonu jest zewnetrzny zasilacz i jakiegoś rodzaju regulator obrotów?

 

Tak gramofon posiada zasilacz z sobną regulacją 33 i 45 obr/min ustawianych w/g tarczki stroboskopowej.

Mój jest na 14 stronie w "Analogowych ustrojach" to możesz zobaczyć okleinę.

Paweł

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Jeszcze o ustawieniach i regulacji oraz o doborze wkładek.Założeniem podczas projektowania była pełna i szeroka regulacja VTA,kąta ustawienia główki,długości ramienia/przysięgu/oraz częstotliwości rezonansowej , lub bardziej tłumienia rezonansów.Ramię miało współpracować z wkładkami o dużej podatności.Nie ma,jak sądzę bardziej uniwersalnej konstrukcji na rynku bo:po pierwsze VTA można regulować w zakresie 0-40 mm.Oznacza to że dowolnej wysokości wkładka z dowolną ilością mat na talerzu da się ustawić prawidłowo.Kąt ustawienia główki w zakresie 0-45 stopni zadowoli każdego eksperymentatora,o najbardziej wyszukanych pomysłach.Sama główka może być dociążana w zakresie +2gramy poprzez zmianę jednej śrubki z plastikowej na metalową.Odległość igły od bolca na który nasadzamy płytę,czyli tak zwany przysięg jest regulowany w zakresie + - 15 mm.Zadowoli to każdego posiadacza różnych szablonów do ustawiania ramion.Można też regulować ustawienie wkładki pod kątem w osi-to dla tych,którzy mają lekko skrzywione igły.Ja nie stosuję ale znam kolegów tak przywiązanych do uszkodzonych- jakby nie było- igieł,że i taką możliwość zapewniłem.Odpowiedź na pytanie dotyczące wkładek jest prosta:jeśli wkładka ma podatność większą niż 20 to gra znakomicie.AT 12,AT13,AT VM8,AT 20 SLA są dobre.Ortofon 510MkII, 530MkII ,M5P bardzo dobre Ortofon VMS 10 E, 20E,30E znakomite, z nowej produkcji Goldring 1042 oraz cała seria 2xxx grają doskonale!Uwaga:bardzo przeciętnie grają SHURE!!!Nie ma tragedii ale to nie to!Zupełnie nie nadają się do współpracy wkładki MC o dużej masie własnej i legendarnej już twardości.Denon 103 odpada!Na koniec tego zagadnienia:Ramię 14 cali jest raczej ewenementem w konstrukcjach dostępnych na rynku.Ramion o tej długości i masie poniżej 15 g nie widziałem Ja na dodatek oferuję aluminium i włókna węglowe!.Ramię zawsze ustawiam i kalibruję dla podstawowych-czytaj najczęściej stosowanych- wkładek.Regulacja odbywa się zawsze przy pomocy jednej śrubki i jednego kluczyka imbusowego 1,5 mm.Na fatalnej fotografii którą załączyłem widać także.Docisk,redukcja do singli oraz poziomica do ustawiania wstępnego i poziomowania.To jest standard!!!Propozycja podniesienia ceny jest rozważana tylko w związku ze wzrostem cen usług i materiałów.Przy okazji potrzebuję zaprzyjaźnić się z jakimś tokarzem-frezerem , bo wszyscy dookoła już mają dość robienie moich drobiazgów!Nie jestem upierdliwy jeśli idzie o terminy i płacę gotówką!Tyle odpowiedzi dla pytających.

andrzej, czy masz w planie

1. ramię o większej masie na wkładki o dużej masie własnej i niskiej podatności

2. wersję napędu z miejscem na drugie ramie

????

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

andrzej, czy masz w planie

1. ramię o większej masie na wkładki o dużej masie własnej i niskiej podatności

2. wersję napędu z miejscem na drugie ramie

????

Mam projekt gramofonu z dwoma ramionami 14 cali.Niestety jest ogromny,bo potrzebuje półki o wymiarach 80 x 40 cm.Zastosowanie ramion o mniejszej długości,np 12 cali nie daje znacznego zmniejszenia wymiarów , za to znacząco siada jakość dźwięku i tracę wiele z atutów z których jestem dumny-przede wszystkim szczegółowość.Co do wersji ciężkiej,nie stosuję ale możliwość istnieje.Próby robiłem i mam nawet jednego zadowolonego odbiorcę.Poza punktowym,przy główce,dociążeniem konieczne jest zrobienie instalacji antyscattingu...Nie badałem rezonansu dla wersji hard,więc nie wiem jak zachowa się układ w konfiguracji wkładka ramię.Teraz mam dla większości wkładek ok 8-9 Hz.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.